Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Forrasztópákák - melyik miért jó
Lapozás: OK   120 / 191
(#) ngabor0204 válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
Lehet, hogy valamit félreértek, de én úgy tudtam, hogy a hegynek 3 érintkezője van:

1. föld (ez végigmegy szinte a teljes hegyen, beleértve a csúcsot is)
2. hőelem egyik kivezetése + a fűtőszál egyik kivezetése
3. hőelem másik kivezetése + a fűtőszál másik kivezetése

Szóval a hőelem pozitívja és negatívja is össze van kötve a fűtőszállal.
(#) Bakman válasza ngabor0204 hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
Az nem lehet, különben a hőelemet nem lehetne megkülönböztetni a fűtőszáltól. Általában a fűtőszál és a hőelem egy-egy kivezetése össze van kötve, ez az egyik pólus. A második a hőelem, a harmadik pedig a fűtőbetét. Az meg már gyártóspecifikus, hogy melyik van összekötve a házzal/külső fémrésszekkel.
(#) ngabor0204 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
Nem is lehet. Úgy működik a vezérlés, hogy kikapcsolod a fűtést, megméred a két láb között a feszültséget, a PID eldönti, hogy kell-e a fűteni, és ha igen mennyire, fűtesz, megint kikapcsolod, megint megméred, stb., stb.

Ezért is kell valami trükk a vezérlőben, hogy ha opamppal erősíted a hőelem feszültségét az AD-átalakításhoz, akkor ne kapja meg a 24 V-ot az opamp.
(#) ngabor0204 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
Nem is lehet. Úgy működik a vezérlés, hogy kikapcsolod a fűtést, megméred a két láb között a feszültséget, a PID eldönti, hogy kell-e a fűteni, és ha igen mennyire, fűtesz, megint kikapcsolod, megint megméred, stb., stb.

Ezért is kell valami trükk a vezérlőben, hogy ha opamppal erősíted a hőelem feszültségét az AD-átalakításhoz, akkor ne kapja meg a 24 V-ot az opamp.

Közben nézegettem hegyeket, és szerintem te pl. a JBC 245-re gondolsz. Ott tényleg így van.

file.jpg
    
(#) sector99 válasza ngabor0204 hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
Jól tudod, pontosan így van, ahogy leírtad! Nekem vannak T12-es hegyeim. Rendeltem hozzájuk valami hasonló szabályzót, de az használhatatlan volt. Aztán vettem egy lekoppintott vezérlőt egykori fórumtársunktól, no az már úgy működik ahogy kell.
(#) Ge Lee válasza ngabor0204 hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
Elég érdekes lenne ha az úgy működne mint írod, mert az egyrészt agyrém, másrészt láttam mezei analóg rajzot az FM2028-hoz, tök ugyanaz volt mint az enyém, csak az említett fordított polaritású hőelem bekötés miatt egy P csatornás FET kapcsolgatta a fűtőszálra a 24V DC-t, így a pozitív ág volt közös nem a föld.
Majd kiderül ha megjön, de ha az valóban úgy van ahogy írod akkor nálam meg is lett a befutó páka, ami a T245A. A 2028-at meg majd elviszi valaki az apróban, vagy megy a kukába...
A normális bekötés az ami a képen is látható, mert az működik bármelyik primitív vezérlővel, AC-ról és DC-ről is.
(#) sector99 válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
Én gond nélkül használom laptop töltővel. Kb. 19.5 V jön ki terhelt állapotban. Így ugyan nem jön ki 70W a pákából, de nekem elég. (Mondjuk bedobozolva még nincs, de majd jövőre...:crazy
És van egy 907-es klónom is, azt is laptop töltővel használom már több mint két éve. Ahhoz én csináltam vezérlőt, Mega 8-al egy orosz leírás alapján.
(#) Bakman válasza ngabor0204 hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
A hőelem feszültségét nem söntöli túlságosan a fűtőbetét? Álmomban nem gondoltam volna, hogy ilyen létezik.
(#) alex0 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
Miért söntölné? Csak az egyik kivezetés közös.
(#) Bakman válasza alex0 hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
ngabor0204 ezt írta:
Idézet:
„1. föld (ez végigmegy szinte a teljes hegyen, beleértve a csúcsot is)
2. hőelem egyik kivezetése + a fűtőszál egyik kivezetése
3. hőelem másik kivezetése + a fűtőszál másik kivezetése”
Ezek alapján a fűtőbetét és a hőelem párhuzamosan van kötve. Jobban belegondolva, ez biztosan hibás elképzelés, azt a pár mV-ot tuti, hogy lenyelné a fűtőbetét. Talán a betét ellenállásást mérik és az alapján számítják ki a hőmérsékletét.
(#) sector99 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
És sajna nem vagyok jó angolból, de EZ a cikk esetleg segítség lehet hozzáértőknek.
(#) sector99 válasza ngabor0204 hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
Ez szerint a T12-nél is ugyanúgy van bekötve. Egyébként megmértem (Fluke 8050 asztali műszerrel) 8.5 ohm szobahőmérsékleten a két pont közötti ellenállás.
(#) ngabor0204 hozzászólása Dec 23, 2017 /
 
Megmértem konkrétan egy hegyet. Nevezzük GND-nek a hegyet szinte teljesen beborító felületet, és a másik végén lévő két érintkező legyen az 1-es és 2-es.

Ellenálás:
GND és 1 között: 14-16 Mohm
GND és 2 között: 14-16 Mohm
1 és 2 között: 8 ohm

Ha melegítem a hegy csúcsát, akkor az 1-es és a 2-es között feszültséget mérek. Minél tovább melegítem, annál nagyobb a feszültség.

Nekem ebből teljesen egyértelmű, hogy az 1-es és a 2-es érintkezőn van kivezetve a fűtőszál és a hőelem is.
(#) Bakman válasza sector99 hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
Ez igen érdekes, a leírás szerint a fűtőszál és a hőelem párhuzamosan van kapcsolva... Nem semmi megoldás.
(#) sector99 hozzászólása Dec 23, 2017 /
 
No ha már így mindenben egyetértünk, akkor menjünk ünnepelni...
(#) erbe válasza Bakman hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
Nem elképzelhetetlen megoldás. Gondolj bele, a gáztűzhely, gázbojlerek biztosítója hőelem + elektromágnes. Több amper áram millivoltokon. A tekercs ellenállása jóformán nem mérhető.
X ideig fűti a betétet. Y idő szünet, közben rámér, mekkora feszültséget ad vissza a hőelem a 8 Ohm terhelésen.
(#) Bakman válasza erbe hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
Gáztűzhely és/vagy gárbojler igen-igen messze áll tőlem.
(#) Ge Lee válasza Bakman hozzászólására (») Dec 24, 2017 /
 
Lehet hogy úgy van, mert a linken lévő rajz is arra utal ( a rajz nagyban ), ráadásul az egész szabályozóáramkör bele van téve a nyélbe, és mint írják működik. Akkor már csak azt nem értem hogy a 8 ohmos fűtőszál hogy nem terheli le a hőelem néhány mV-os feszültségét, illetve hogy mit csinál a 358 amikor a FET bekapcsolásakor a néhány mV helyett a tápfesz kerül a bemenetére.
(#) Bakman válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 24, 2017 /
 
Az Instructables oldalán látható kapcsolási rajban egy 3 V-os zener segítségével védik a műveleti erősítő bemenetét.
(#) ngabor0204 válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 24, 2017 /
 
Idézet:
„mit csinál a 358 amikor a FET bekapcsolásakor a néhány mV helyett a tápfesz kerül a bemenetére.”


Az adatlapja szerint 32 voltot bír.
(#) vzoole hozzászólása Dec 24, 2017 /
 
JBC, Hakko, Pace, Weller 3 csatlakozós egybeépített pákahegyei mind ugyanúgy működnek...
Egyik a földelés, ezen semmi mérés vagy táp nem megy, ESD miatt van.
A maradék kettőn van kivezetve a fűtőbetét és a hőelem sorba kötve, időben külön mérve és fűtve.
Ami net-en található egyéb bekötések hibásak, de valamennyire működhetnek.
(#) ngabor0204 válasza vzoole hozzászólására (») Dec 24, 2017 /
 
Ha ez így lenne, akkor hogy mérhettem a Hakko hegyen 15 Mohmot az ábrán C1-gyel és C2-vel jelölt pontok között?
(#) vzoole válasza ngabor0204 hozzászólására (») Dec 24, 2017 /
 
A képen egy JBC pákahegy van, amiben össze van kötve a föld a fűtéssel. A Hakko-ban nincs összekötve.
(#) alex0 válasza ngabor0204 hozzászólására (») Dec 24, 2017 /
 
Ha ez igy van, ahogy írta is - csak rosszul rajzolta, akkor működhet is a dolog. Ugyan nekem nincs ilyen pákám, de azt gondolom, hogy a fűtőbetét árama simán átmehet a hőelemen. Az tulajdonképpen egy elég vastag vezető. Ha pedig mér, akkor lekapcsolja a fűtést, és megméri a hőelem feszültségét. Abba pedig a fűtőbetét ellenállása nem fog bezavarni, mert kis terheléssel van lezárva. Vagyis nagy bemeneti impedancia fogadja.
(#) ngabor0204 válasza vzoole hozzászólására (») Dec 24, 2017 /
 
Idézet:
„A képen egy JBC pákahegy van”


Tudom, csak mivel azt írtad, ugyanúgy működnek, ezért volt furcsa. De így persze értem, nem teljesen ugyanúgy, csak nagyjából.
(#) vzoole válasza ngabor0204 hozzászólására (») Dec 25, 2017 /
 
Müködési elvben teljesen azonosak, csak a felépítésükben különböznek. Ezért lehet pl. Hakko állomásal meghajtani egy JBC pákát.
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2017
(#) Johnny0004 válasza vzoole hozzászólására (») Dec 25, 2017 /
 
Szerintem egyszerűbben van megoldva. Az én értelmezésemben a GND közös pont ez az egyik csati, a másik a hőelem a harmadik a fűtés, tehát simán párhuzamosan vannak kötve nincs benne semmi ördöngösség, tehát nem kell lekapcsolni a fűtést, hogy mérjek, bár élőben nem próbáltam. Mivel közös a GND ezért muszály DC-ről működjenek. Itt egy megvalósítás. Link1, Link2.
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2017
(#) Johnny0004 válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 25, 2017 /
 
Most néztem a rajzot, e szerint valóban a hőelemen keresztül kap GND-t a fűtőbetét, bár nem tudom ez miért jobb, és ha a pákában így is van a rajzon miért kell a 10k alsó pontját, azaz a T12 csatit összekötni a FET lábával, ha ott elvágom akkor is méri a hőelemet. Szerintem. Illetve ez a rajz szerint lehet párhuzamosan is a hőelem és a betét csak a páka méréséből derülhet ki, az összekötést akkor sem értem. Mindenesetre a Weller rajzon amit mellékeltem párhuzamosan vannak kötve, ami sokkal egyszerűbb, már akartam építeni ilyet, de drága a Weller, és nekem nem kell ez a típus elég a WSP80. Így nem tudom a gyakorlatban igazolni, hogy helyes e a rajz.
(#) Johnny0004 válasza ngabor0204 hozzászólására (») Dec 25, 2017 /
 
Ha párhuzamosan van kötve a fűtőszál és a hőelem, tehát a GND pontjuk közös jut eszembe, akkor is méred a hőlemet az 1-2 ponton a fűtőszálon keresztül, lehet rosszul mértél. A GND-hez képest mérd a 2-es pontot, ha ott is méred a hőelem feszültségét akkor nekem van igazam.
(#) alex0 válasza Johnny0004 hozzászólására (») Dec 25, 2017 / 1
 
Az én meglátásom az, hogy a hőelem nem lehet párhuzamos a fűtőszállal, mert azt rövidre zárná. Csak sorosan, vagy külön kivezetve működik.
Következő: »»   120 / 191
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem