Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Multiplexer
 
Témaindító: Gory, idő: Jún 5, 2006
Lapozás: OK   3 / 3
(#) pucuka válasza elektroncso hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Ezek az eszközök nem igazán áram kapcsolására vannak kitalálva. Annyira, hogy erre utaló adat nincs is az adatlapon. A LED közvetlen kapcsolására nem is biztos alkalmas, tekintettel arra, hogy a tok teljes disszipációja 700 mW, és a tipikus átmeneti ellenállása 400 ohm. Ezek kb. azt jelentik, hogy a min terhelő ellenállásnak 1 kohm -nál nagyobbnak kell lennie. Ez pedig egy LED -nél nem teljesül.
(#) pucuka válasza Baxi hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Meglehet nem úszod meg a 4 áramgenerátort. A PT100 ellenállása 18 ohmtól kezdődik, - 30 C fokon 88 ohm, és 0 C fokon is csak 100 ohm. Ezért viszonylag nagy áramot kell kapcsolni. Ezért a kapcsoló átmeneti ellenállásának kicsinek, 1 ohm alattinak, (1% hiba) és időben, hőmérséklet függésében állandónak kell lennie. A mikrovezérlőnek viszont van multiplexelt AD bemenete, ami nagyimpedanciás, így az jóval kevesebb hibát okoz.
(#) Baxi válasza pucuka hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Hi

A pt100-ra rákötött áramgenerátor fix 1mA fog rajta át hajtani.
Ezután szűrve és illesztve lesz 0V - 5V-ig a kimenete amit már a PIC AD-ja lekezel. Így a PIC MUX-ja kiesett, ha jól értelmezem amit leírtál.

Nincs valami fet-es alapú multiplexer aminek a be illetve a kimenete közt szinte 0 Ohm-os?
(#) pucuka válasza Baxi hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Az nincs, de kapcsolhatsz egyedi, kis RDSON jellemzőjű MOS FET -el is. Csak sajnos vannak hátrányai, mint írtam. Pontosabb, ha a PIC MUX -ját használod. A négy 1 mA -os áramgenerátor meg nem nagy kunszt. Négy JFET, meg négy ellenállás.
Régen lehetett kapni ilyen eszközt, egy diódának látszó kétlábú TO18 tokozású eszköz volt.
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2014
(#) Baxi válasza pucuka hozzászólására (») Szept 12, 2014 /
 
Akkor a mux, helyet fetek lesznek , köszönöm.
(#) MolnarG hozzászólása Dec 4, 2014 /
 
Sziasztok!

Jól értelmezem az adatlapot, hogy a DG408 féle analog multipexer használható pl. - 12Vss, +12Vdd esetén úgy, hogy a SPDT konfigurációba a közös pontra +/- feszültséget kapcsolgat?
(#) pisti hozzászólása Márc 7, 2015 /
 
A segítségeteket szeretném kérni, mert kifogytam a megvalósítható ötletekből.
Adott 50 fototranzisztor és ennek a jelét kellene minél kevesebb vezetékkel továbbítani és utána kitenni 50 db LED-re. A tranzisztorok közül mindig csak 1 van aktív állapotba és ahhoz tott egy db LEDnek kell csak világítani.
Köszönöm!
(#) pucuka válasza pisti hozzászólására (») Márc 7, 2015 /
 
Én négy analó mux/demux áramkört használnék (CD4051). A következő feladat, hogy mindkét oldalon egy szinkronban járatott 50 -ig számolni képes bináris számlálót használnék (CD4520), közös órajelről, és induláskor egy közös resettel.
Igy szükséged lesz egy adatvezetékre (D), egy órajel (CLK) vezetékre, egy reset (RST) vezetékre, és egy közös földre.
A vezeték hosszától függően lehet, hogy szükséged lesz vonali meghajtó áramkörökre is.
A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2015
(#) Hp41C válasza pisti hozzászólására (») Márc 7, 2015 /
 
Egy kontrollerrel beolvasnám az 50 fototranzisztor állapotát és két vezetéken (+ 1 táp vezeték, ha kell) aszinkron soros formában elküldeném az aktív sorszámát egy másik kontrollernek. Ez a másik az utoljára vett sorszám alapján a megfelelő led -et kapcsolná be. Az állapotok beolvasása és led -ek vezérlése is történhet multiplexálva is. Csak 3 vezeték kellene.
(#) Galmon hozzászólása Júl 29, 2015 /
 
Sziasztok!

Valamilyen szinten az eddigiekhez hasonlítana a kérdésem, valamilyen szinten viszont nem. Lényegében, van egy új projektem, ahol kis méretű napcellákat kötnék össze, hogy egyszerre lehessen mérni. A terv hogy egy 4*4-es mátrixot létre tudjak hozni, az abból kijövő jelet pedig pixelesíteni majd egy programmal. A probléma az, hogy a mérőberendezésünknek csupán egyetlen csatornája van, ezzel kéne megoldani a minták mérését. Másik, ami nem tudom hogy mennyire lehet probléma, hogy igen kicsi jeleket kell mérni (értsd jó esetben néhány száz mikrovolt). Arra gondoltam, hogy egy analóg multiplexerrel kéne megoldani, hogy miként és hogy, arról fogalmam sincs, eddig nem terjed sajnos a tudásom Köszi a segítséget előre!
(#) Bakman válasza Galmon hozzászólására (») Júl 29, 2015 /
 
Feltétlen mátrixba kell kötnöd őket? Ha "egyszerre" akarod őket mérni, elég lehet 16 erősítő és egy mikrokontroller. Ekkora feszültséget átvinni egy demultiplexeren nem túl szerencsés, azoknak is van belső ellenállásuk bekapcsolt állapotban.
(#) furkesz00 hozzászólása Jan 10, 2016 /
 
Sziasztok!

Még kezdő vagyok az elektronikában és azt szeretném megtudni, hogy milyen és menyi multiplexer/demultiplexer kellene ahhoz, ha 6 bemenetet szeretnék egy időben 20 lehetséges kimenetre kapcsolni?
Mármint van 6 bemenetem, és 20 kimenetem, de a kimenetekből is csak 6 lenne aktív a bemeneteknek megfelelően ugye, de bármelyik 6 bemenetnek bármelyik kimenetre kapcsolhatónak kellene lennie és a 6 bemenet mindegyike egyszerre lenne aktív, csak egyszer ilyen leosztásban, máskor meg olyan leosztásban kerülnének a kimenetre. Digitális áramkörről lenne szó.
Elég lenne egyenlőre csak elméletben, blokkvázlatként.

Nagyon köszönöm!
(#) pucuka válasza furkesz00 hozzászólására (») Jan 10, 2016 /
 
A multiplexelés eleve kizárja az egyidejűséget.
Neked egy 6 sor × 20 oszlop mátrixra lesz szükséged, úgy, hogy a mátrix keresztezési pontjába teszel egy egy analóg kapcsolót amit a kívánságod szerint vezérelhetsz. Pl. CD4066 kis jelszintekre megfelelő.
(#) furkesz00 válasza pucuka hozzászólására (») Jan 10, 2016 /
 
Köszönöm a tippet!

Szóval 6 x 20 = 120 keresztezési pont, és mivel a kapcsoló 4-csatornás, akkor ez így 30 IC-t jelent?
Hát az jó sok.
És ha a mátrix csatlakozási pontjait soronként demuxal kapcsolnám az oszlopokra?
Ha létezne 1 to 20 demux, elég lenne belőle 6 db
De olyat nem találtam.
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2016
(#) pucuka válasza furkesz00 hozzászólására (») Jan 10, 2016 /
 
Elvileg összekombinálhatnál két és fél 4051 -et csatornánként, az némileg csökkenti a létszámot, de akkor a vezérlés kódolásáról gondoskodnod kell.
(#) tkovacs válasza furkesz00 hozzászólására (») Jan 10, 2016 /
 
A mellékelt kapcsolómátrixból 2db bőven megoldja az elképzelésed.
(#) furkesz00 válasza tkovacs hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Hű, ez nagy segítség, ez már egész jó.

Köszönöm szépen!
AKkor most ezt tovább gondolom.
A hozzászólás módosítva: Jan 11, 2016
(#) D_Zsolt hozzászólása Aug 21, 2016 /
 
OBD adatvonalakat szeretnék multiplexerrel kapcsolni egy ELM chip előtt. Melyik multiplexer IC lehet alkalmas a feladatra?
(#) Mazly hozzászólása Jan 3, 2018 /
 
Üdv!

Egy olyan feladatom van, ahol proteusban kell elkészítenem csak multiplexer felhasználásával olyan többségi szavazót ahol 8 tag van és döntetlen esetén az elnök szavazata kettőt ér.Ebben szeretnék segítséget kérni, előre is köszönöm!
(#) Bakman válasza Mazly hozzászólására (») Jan 4, 2018 /
 
Biztos, hogy multiplexert kell használni? A kimeneten (Y) mindig a kiválasztott bemenet (D0 - D7) jelenik meg. Én nem látom át, ebből hogyan lehet többségi szavazógépet csinálni.
(#) Mazly válasza Bakman hozzászólására (») Jan 4, 2018 /
 
Igen, a feladatban biztosan multiplexert kell használni.
(#) Hp41C válasza Mazly hozzászólására (») Jan 4, 2018 /
 
Néz más szemmel a multiplexerre!
Ez is csak egy kombinációs hálózat. Mégpedig egy három bemenetű, univerzális darab. Az S0, S1, S2 a bemenetei, az L a kimenet, ami a D0...D7 bemenetek közül az S0..S2 által kiválasztott bemenetre kötött szintet adja ki. Sőt még a jel negálása is lehetséges, mivel az X kimenet az L kimenet negáltja.
(#) Mazly válasza Hp41C hozzászólására (») Jan 4, 2018 /
 
Köszönöm. Sajnos az a gond nem értek hozzá túlságosan, esetleg valami összekötést nem tudnál mutatni hozzá?
(#) Hp41C válasza Mazly hozzászólására (») Jan 4, 2018 /
 
Egy példa:
E legyen alacsony szinten, S0, S1 és S2 legyen három szavazógomb (1 felel meg az igennek),
D0, D1, D2, D4 alacsony, a D3, D5, D6 és D7 magas szinten.
Mit is csinál a multiplexer ekkor?
Ha 0 vagy 1 igen szavazat van, a kimenet 0 (nem), ha 2 vagy 3 igen szavazat van, a kimenet 1 (igen).
(#) Mazly válasza Hp41C hozzászólására (») Jan 4, 2018 /
 
Ha 8 tag van 8 vezérlésre lenne szükségem,ilyen egységet nem találtam, akkor ezt úgy kellene megoldanom hogy összekötök két olyan multiplexert aminek van 4 vezérlése?
(#) Hp41C válasza Mazly hozzászólására (») Jan 4, 2018 /
 
4 szavazó kiértékeléséhez 2 ilyen multiplexer kell: Mind a 16 bemeneti kombinációhoz kellene egy kiválasztott bemenet. Ha kizárólag ezt a típust használhatod, akkor kell még egy harmadik is amivel az egyik bemenet negált értékét állítod elő és még kell egy negyedik is, amivel a kimenetek vagy kapcsolatát hozod létre.
Az előbb leírt bekötés csak egy kicsit változik:
Az első multiplexer E bemenete a 4. szavazó gombját kapja, a másodiké pedig ennek negáltját.
Persze mindkét multiplexer D0 .. D7 bemeneteire az új feladatnak megfelelő szinteket kell kötni. Mivel így 4 szavazó lesz, előjön a szavazategyenlőség esete is.
A hozzászólás módosítva: Jan 4, 2018
(#) etm hozzászólása Márc 20, 2018 /
 
Hello! Azt szeretném kérdezni,hogy ha analog jelet vezetek a multiplexer bemenetére,akkor azt csak digitális formában jeleníti meg a kimenetén?
(#) pucuka válasza etm hozzászólására (») Márc 20, 2018 /
 
A multiplexer nem analóg digitális konverter, bár lehet mintavevőnek is használni. TTL multiplexerrel csak digitális jeleket lehet multiplexelni, a CMOS -al lehet analógot is.
A multiplexer azt a jelet adja a kimenetére, ami a vezérléssel kiválasztott bemeneten van.
(#) etm válasza pucuka hozzászólására (») Márc 21, 2018 /
 
Köszönöm!
Következő: »»   3 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem