Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rotary encoder, inkrementális jeladó
Lapozás: OK   7 / 11
(#) jdani hozzászólása Máj 5, 2016 /
 
Üdv, egy Lidlös autorádióban az enkódert ha tekerem, ha ráadom a hangot többet vesz le, mint ráad.. Tipikus enkódert hiba. Ekkor egy kipucolás segít rajta. Szetszedtem de látom hogy a belseje törött. A bal oldali részben a fekete műanyag az egyik részen ki van törve. Tehát a jobb oldalsó részben a karmok beleakadnak a bal oldalsó részben abba a lyukba, ahol ki van törve a műanyag. Ha rossz felé csavarom, a karmokat el is hajtja, ahogy történt. (csak már kiegyenesítettem)
Kérdésem, vannak enkoderekből több típusok?
Kívülről egy ugyanolyan kinézetűt tettem bele, de hülyeséget csinál, nem úgy működik ahogy kell. Lemértem, a kontaktokat se úgy adja. Hogy keressek rá erre a típusra?
(#) pipi válasza jdani hozzászólására (») Máj 5, 2016 /
 
hali!
A Lomexben vettem hasonlót, ebayról is rendelhetsz ott látsz több képet
(#) jdani válasza pipi hozzászólására (») Máj 6, 2016 /
 
Mutatnak róla képet amikor szét van szedve?
(#) pipi válasza jdani hozzászólására (») Máj 6, 2016 /
 
Azt nem hiszem, de miért kell?
A középső a közös, két széle az enkóder kimenet, a túloldal meg a megnyomásra kapcsol.
Inkább a lényeg, a mechanikai méret stimmeljen.
Javaslom kettőt vegyél, nem egy nagy összeg, többet használtam, volt közte bizonytalan,
bár szétszedés után sikerült rendberakni.
A hozzászólás módosítva: Máj 6, 2016
(#) nova76 hozzászólása Szept 9, 2016 /
 
Sziasztok.

Van valakinek elképzelése arról, hogy ez hogyan működhet?
http://www.uniomax.hu/hp-officejet-5610-encoder-sensor-p20325.html

Egy rossz hp nyomtatóból szedtem ki egy hasonlót és arduinoval szeretném használni, ha lehetséges De ha egy sima rotary enkoderként szeretném értelmezni, akkor 4 kivezetést tudok elképzelni, amiből egy a nulla, a másik meg a táp (3,3-5V?) Maradnak a CLK, DT kivezetések. De itt van 5 szín, amiből még ha valami csoda folytán rájövök melyik a táp (és mennyi) és melyik a nulla, akkor is marad 3. Nem működhet ugyanúgy
(#) ktamas66 válasza nova76 hozzászólására (») Szept 9, 2016 /
 
Ezekben valami hasonló szokott lenni, talán a nyákon a bekötés is segít azonosítani.
(#) nova76 válasza ktamas66 hozzászólására (») Szept 9, 2016 /
 
Köszi a választ. De ha megnézed ennek is 4 kivezetése van, ami teljesen érthető, de mi lehet az 5. az enyémen?
(#) vision61 válasza nova76 hozzászólására (») Szept 10, 2016 /
 
Szia!
Szerintem ez egy rés opto, amiben két vevő van, ezért van 5 kivezetése.
Egy átlátszó műanyag tárcsa forgott benne, amin "vonalak" vannak.
(#) pipi válasza nova76 hozzászólására (») Szept 10, 2016 /
 
gondolom az ellenállás az adó led korlátozó ellenállása
akár lehet így:
szóval 2 láb a led
3 láb a vevő tranyó (közös, A,B)
(#) ktamas66 válasza nova76 hozzászólására (») Szept 11, 2016 /
 
Jobban megnézve ennek 6 lába van, talán valami hasonló:
(#) nova76 válasza ktamas66 hozzászólására (») Szept 11, 2016 /
 
Van 6 lába a szenzornak, amihez 5 kivezetés tartozik, egy közös van. Az 5 vezetékből 1 fekete a többi piros nálam
Ha ebből a leírásból próbálok kiindulni, akkor a közös kivezetés a Vcc (piros), van két Gnd (2 piros) kivezetésem és a két jel (chnA, chnB, egy piros egy fekete). Az összekötő ellenállás nálam 1Megás és ha ez alapján akarok elindulni, akkor a Vcc és a GND között van.

Van ennek valami értelme?

Készítettem róla képeket. Hátha csak én nem tudom mire kell figyelni
(#) ktamas66 válasza nova76 hozzászólására (») Szept 11, 2016 /
 
Az az ellenállás egy kondenzátor, ami a tápot szűri. A felirat alapján lehetne nyomozni a pontos típus után. Mivel a táp közös a vevő rész GND-je megy a földre, az adódióda valószínűleg egy ellenálláson keresztül kapcsolható GND-re. Az 1,3 a kimenő jelek. A bekötés is nagyon hasonló ahhoz, amit linkeltem.
(#) nova76 válasza ktamas66 hozzászólására (») Szept 11, 2016 /
 
Köszi a választ.
"Az az ellenállás egy kondenzátor, ami a tápot szűri. " - de ezt honnan szúrtad ki? Tisztára olyan vonalak vannak rajta mint egy ellenálláson.
(#) nedudgi válasza nova76 hozzászólására (») Szept 12, 2016 /
 
Azok a vonalak számok helyett vannak, az érték kódját jelentik. Ami sárga, az nagy valószínűséggel kondenzátor.
(#) brazdas válasza nova76 hozzászólására (») Szept 12, 2016 / 1
 
Az alkatrész oldalon, rá van nyomtatva a kondenzátor jele...
(#) joco3910 hozzászólása Márc 17, 2017 /
 
Üdv mindenkinek.
Én az encodert szeretném kiváltani nyomógombokkal. Milyen kapcsolást javasolnátok.
(#) Stewe válasza joco3910 hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Sajnos jobb helyet nem találtam a témának...
Mérőrendszer(ek) teszteléshez szeretnék egy fantom-encodert összeütni de a saját tervezés lehet sok zsákutcába vinne. Ha valakinél kallódna egy kapcsolási rajz, amin elindulhatnék lekötelezne vele, mindenképpen több blokkból fog állni, a házasítást megoldom. Közönséges TTL megoldás is jó, a vonalmeghajtó már csak ujjgyakorlat. Amit szeretnék:
Előre beállítható 1 - 1000000 inkrementet egy kézi, vagy digitális bemenetről érkező triggerre kiküldeni a kimenetre, változtatható frekvenciával (1Hz-5MHz). Célja a lépésvesztés detektálás, és lépésvesztési határfrekvencia meghatározás lenne.
Elsőre talán nem tűnik bonyolultnak, de a kézi számlálóbeállítás kőkorszakinak tűnik, erre keresek valami elegáns megoldást.
Az, hogy a fantom-távolság állítható be, az egy inkrementhez tartozó távolság megadása után, már hab lenne a tortán.
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2017
(#) tukko hozzászólása Máj 16, 2017 /
 
Sziasztok! Megcsináltam ezt a wifi radiót Bővebben: Link! Ki tudom váltani valahogy a Prev és a Next gomb működését egy ilyen rotary enkoderrel Bővebben: Link? Ha balra teker akkor Prev gomb, ha jobbra tekerem Next gomb. Ha igen tudnátok linkelni egy kapcsolást?
(#) Stewe válasza tukko hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
Valahogyan biztosan ki lehet váltani, de ezek a forgó enkóderek kettőnél több funkció kiválasztására, és gombnyomásra történő aktivizálására készültek, mikrovezérlővel lekérdezve.
Nem alkalmas két gomb helyettesítésére, és kb hússzor annyiba is kerül.
(#) BEMcorp válasza tukko hozzászólására (») Máj 17, 2017 /
 
Parancsolj: Bővebben: Link
Bár szerintem programból egyszerűbb volna az átalakítása.
(#) fifadani hozzászólása Júl 27, 2017 /
 
Sziasztok!

Lenne egy kérdésem felétek. Ha van egy 3 fázisú motorom, van-e annak jelentősége, hogy az inkrementális jeladót, milyen tengely pozícióban/tengely szögben (így magyarosan) helyezem fel a végére?

Hallottam egy olyan megoldást, hogy csillagba kötöm a három tekercset, majd mondjuk az U-W-t összekötöm párhuzamosan, a V kivezetésre 0V-ot az UW közösre pedig 24Vdc-t adok. A tengely felvesz egy pozíciót. Ez után állítom be a jeladót 0 helyzetbe.

Van ennek jelentősége, értelme?

Köszi szépen!
Dani
(#) nemgyuri válasza fifadani hozzászólására (») Júl 27, 2017 /
 
Szia! Sima 3 fázisú motornál biztosan nincs jelentősége. BLCD motoroknál ha a vezérlés igényli a jeladót akkor talán. NC gépek újabb servó hajtásai a fázisvezérlést a motor jeladójáról veszik. (Ezeket AC servóknak hívják és a jeladó akár 1 millió jel/fordulatot tud!)
(#) Stewe válasza fifadani hozzászólására (») Júl 29, 2017 / 1
 
Az inkrementális forgójeladónál semmi jelentősége nincs (kivéve persze ha a referenciajelet is használod, de az nem a hajtásvezérléshez kell), abszolút jeladónál van jelentősége, és szervomotoroknál a hajtásvezérlő resolvere kell hogy egy adott pozícióban álljon, hogy megfelelő fázisban kapja a tekercselés az áramot..
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2017
(#) tbarath hozzászólása Jan 5, 2018 /
 
Sziasztok,

Egy ebay-es rotary encoder modult szeretnék használni (arduino), de problémáim vannak vele. A termék kb. a hestore-os ROT-1AB fantázianevű termék, bár az encoder műanyagja talán kék. De nem ez a lényeg.
Konkrét prellegés nem jelentkezett, de néha bekerült rossz irányú forgatás is. Vagyis ha egy számlálót léptetek vele, akkor ilyesmit ad: 0 1 2 3 2 3 4 5, vagy épp 0 1 2 3 2 3 2 3 4 5.
Ez még sw-ből lekezelem (pl. berakok 250 ms elvárt időt az irányváltáshoz), de miközben ezt a kódot teszteltem további problémák is felmerültek. Egyszer pl. sikerült úgy hagynom az encoder-t, hogy tekerés nélkül folyamatosan adott forgási jelet, ami azért meglepett. Megpiszkálva abbahagyta, de néha sikerült olyat csinálnom vele, hogy a tengelyt finoman ütögetve fordulatokat jelzett. Mindez persze nem reprodulálható, bár akkor se lennék sokkal előrébb ha az lenne.

Szóval a kérdéseim:
1. maga a rotary encoder ilyen, ezt tudja? Remélem azért nem.
2. Alps termékekkel van tapasztalatotok? Mert láttam olyan encoder-t (EC12E1220405), amire akár ki tudnám cserélni ezt a vackot ami a modulon van, viszont ha ez se jó akkor nem erőltetném. Bár a nyomógombot buknám ezzel, de legalább ugye működik, már ha...
3. tudtok-e esetleg olyan forrást (ebay, ali, magyar boltok) ahonnan beszerezhető olyan modul, ami tutira nem vacak, de nem is egy fél disznó ára?

A "modulság" azért lenne fontos, mert nem nyákot tervezek vele, hanem egy előlapon helyezkedne el, és onnan 2,54 mm-es csatlakozó esetén könnyű elvinni a jelet a uC-hez, és viszonylag kultúráltan akarom mindkét oldalról oldhatóra építeni.
(#) pipi válasza tbarath hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Hali!
Én vettem olcsójé a Lomexben, azok között is előfordult helyből hibás...
Ezek mechanikusak, az érintkezők tudnak prellegni is, ha jót akarsz akkor optikai kell,
húzós áron.
(#) tbarath válasza pipi hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Prellegjen, azt lekezelem, de olyan baromságokat ne csináljon már, mint amit írtam. Én nem Lomexben hanem Konthában néztem, van is raktáron, bár a méretet még le kell elenőriznem.

De ha mind ekkora szemét (vagy mocsok drága) akkor megoldom egy potival és egy nyomógombbal, bár az Alps nevében talán bízhatok.
(#) Medve válasza tbarath hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Nekem is voltak ilyen problémáim, de ha ügyesebb szoftvert használtam, hiba nélkül működött. Nem nagyon vágom ezeket, de úgy sejtem, hogy a mintavételt kell sűríteni, a szoftverben leírt állapotgép felbontását kell finomítani, ahogy a jpg mutatja.

enc.JPG
    
(#) Stewe válasza tbarath hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Milyen messze van a jeladó a fogadó elektronikától? Már fél méter felett is elképzelhetőek zavarok, ha nem vonalmeghajtós enkódert használsz, csavart érpáras kábellel.
Az ipari méréstechnikában nem véletlenül használják a közös módusú zavarelnyomást.
(#) Bakman válasza Medve hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Ez csak Gray kódú kimenettel rendelkező encoder esetén hazsnálható. A kicsi, meghanikus enkóderek általában nem ilyen kimenettel rendelkeznek.
(#) Stewe válasza Bakman hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Nem feltétel a gray kód, ami a rajzokon van, az az inkrementális jeladók szokványos kimenete, a léptetőjelet az egyik jel felfutó vagy lefutó éle adja, az irányt pedig a másik szintje. Ezt egy egyszerű logikával ki lehet belőle venni.
Ipari kivitelnél annyival összetettebb, hogy vonalmeghajtóval viszik a jeleket, úgy, hogy a ponált és negállt jel egy összecsavart érpáron belül megy, közel azonos zavarhatásokkal, így a bemeneten egy műveleti erősítős vonalillesztővel teljesen korrekt jelalakot adhatunk a bemenetre. Így egy 2um-es osztású lécen sincs egyetlen inkrementnyi mérethiba, még sok méteren sem, pedig ott már milliós lépésszámok vannak.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2018
Következő: »»   7 / 11
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem