Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Autós erősítős kérdések, problémák
Lapozás: OK   161 / 196
(#) Tamas1640 válasza 187BodyGuard hozzászólására (») Jan 12, 2018 /
 
Relatíve nagy teljesítményű (minimum 4*95 W RMS 4 ohm-on), négy csatornás, hidalható autóerősítőt keresek, méghozzá nem autóba történő beépítésre, hanem egy mobil buli-szetthez.
Leírom a részleteket, hogy pontosan értsétek, miről van szó – és persze szívesen veszem az esetleges szakmai véleményeket, hozzászólásokat is.
A lényeg az, hogy Budapesten szabadtéri társastáncos (plusz rock and roll) bulikat szeretnék szervezni egy közösség számára a nyári szezonban, cirka májustól szeptemberig. Múlt nyáron már csináltam néhányat, de kölcsön cuccokkal, és ideje lenne a saját lábunkra állni. Ezekre a bulikra egyébként nincs belépődíj, viszont van egy perselyünk, ahová a hozzájárulásokat lehet bedobni, önkéntes alapon.
A múlt nyári két-három bulin összejött kb. 40.000 Ft, ezt egészítem ki a saját pénzemből; azt remélve, hogy egyszer majd viszontlátom a befolyó támogatási összegekből.
A létszám múlt nyáron olyan 50-60 fő volt, de idén ez könnyen felmehet akár 200 fő fölé is, ha beindul a dolog, mert nagyon kevés társastánc buli van, főleg nyáron – pedig lenne rá igény.
A hangosítandó terület nagysága változó, szerintem maximum olyan 400-500 négyzetméter lehet, viszont – itt jön a lényeg - a legjobb helyszíneken (pl. a Vigadó téren, vagy az Erzsébet téren) nincs hálózati áram hozzáférés, illetve akadt még egy-két helyszín, ahol volt ilyen lehetőség, de ott sem volt könnyű elintézni, hogy kapjunk.
Ezért jött az a gondolat, hogy autóakkumulátorról üzemeltetett autóerősítővel kéne meghajtani passzív hangfalakat, mert így sokkal függetlenebb lehet a hangosítás a konkrét helyszíni körülményektől. Egy ismerős srác így csinál utcai salsa-bulikat már évek óta -egyébként ő adta egyszer kölcsön a cuccát múlt nyáron.

Amit autóerősítőben konkrétan nézegettem, az például egy használt Gladen M-line 95.4 (amit itt is írtam), ez 4 x 95 W-ot tud RMS-ben 4 ohm-on, vagy pedig hidalva 2 * 270 W-ot RMS-ben, szintén 4 ohm-on.
Egy kicsit erősebb a Kicx QS 4.160 erősítő, ez 4 x 160 W-ot tud RMS-ben 4 ohm-on, vagy hidalva 2 x 320 W-ot RMS-ben, szintén 4 ohm-on. (ebből használtat még nem találtam, csak újat)
Ha a hangfalak (kültéri PA hangfalak) 8 ohm-osak, akkor ez nyilván lefeleződik majd, ezért keresgéltem eddig elsősorban 4 ohm-os hangfalakat, de használtban egyelőre nem nagyon találtam ilyet, úgyhogy most már nyitott vagyok egy jól szóló 8 ohm-os hangfal-párra is.

Úgy gondoltam, hogy kezdetben két hangfallal menne a dolog, ezek hidalva kapnák a fenti, nagyobb teljesítményt. Ha pedig a támogatásokból összejön még egy hangfal-pár ára, akkor vagy egy mélynyomóval, vagy pedig két kisebb hangfallal egészülne ki a rendszer. Ha mélynyomó lesz pluszban, akkor az hidalva kapja majd a nagyobb teljesítményt, a másik két csatornán pedig a két top hangfal megy normál üzemben, ha pedig plusz két top hangfal, akkor csatornánként egy-egy hangfal lesz majd bekötve, és a négy sarokra kitéve.
Szóval ennyi a történet – és persze érdekelne a szakmai véleményetek, mert a gyakorlatban azért nem sokat értek a témához, és nem szeretnék majd koppanni.
Köszi.
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2018
(#) Kovidivi válasza Tamas1640 hozzászólására (») Jan 12, 2018 /
 
Akkumulátoros táplálás -> kapcsoló üzemű végfok (D-osztály) -> nagy érzékenységű hangsugárzók -> eredmény: nagy hangerő, kisebb akkumulátor pakk, vagyis hosszabb üzemidő. Normál, AB-osztályú erősítővel túl sok a veszteséged.
(#) Tamas1640 válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 12, 2018 /
 
Én eddig olyasmiket olvastam, hogy a D osztályú erősítők inkább csak mélynyomók hajtására használhatók - illetve arra használják őket. Létezik belőlük normál négycsatornás is, elfogadható árban?
(#) Inhouse válasza Tamas1640 hozzászólására (») Jan 12, 2018 /
 
Egy 100Ah-s akku C/20=5A-t tud 20órán át, de addigra 10,5V...
11V alatt vagy megy még az erősítő vagy nem. Sajnos ez nem jelenti azt, hogy 10 órán át tud 10A-t, csak kevesebbet, minél nagyobb áram, annál rosszabb az arány. 25A-t tud 160-180perc között. Ez lenne olyan 300W max. Ebből kell gazdálkodnod, ha 100Ah-s akkud van, ami nem jó, ha gépkocsi indító akku, munkaakku kell. Ez olyan 35-40000-től indul és jó a súlya is, ez ha meg van, jöhetnek az erősítők, meg a hangfalak, csak ne túl sok.
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2018
(#) Kovidivi válasza Tamas1640 hozzászólására (») Jan 12, 2018 /
 
Nem tudom. Egy kültérre azért nem kell High End!
Miért kellene 4 csatornás? 4db mono nem jó? Vagy 2db sztereó? Ne bonyolítsd meg az életed, hogy csak 4 csatornás erősítő a jó.
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2018
(#) Tamas1640 válasza Inhouse hozzászólására (») Jan 12, 2018 /
 
Én a gyakorlatból azt tudom, hogy múlt nyáron a kölcsönkért cucc egy MacAudio MX 3000-es volt, ami elvileg 4*55 W RMS-t tud 4 ohm-on, és 2 db 40 A-s biztosíték volt benne, ha jól emlékszem (ami mondjuk nem jelent semmi konkrétumot)
Egy 72 Ah-s gépkocsi akku volt hozzá, és erről ment cirka 4 órát, igaz, hogy azért nem teljes teljesítménnyel. Megmértem az elején, akkor 13,7 V volt benne, a végén pedig talán 13,2 volt, ha jól emlékszem - de 13 felett, az biztos.
(#) Tamas1640 válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 12, 2018 /
 
Hát én a gyakorlati részéhez nem értek, de így elsőre azt gondolnám, hogy 4 db mono erősítővel vagy esetleg 2 db sztereóval több lenne a fogyasztás is, meg persze az ár is, mint egy négycsatornással.
(#) reloop válasza Tamas1640 hozzászólására (») Jan 12, 2018 /
 
Szia! Ilyet nyúzok és nagyon tetszik, szerintem árban is kihívója a használtnak és a garanciát még nem is említettem.
(#) Inhouse válasza Tamas1640 hozzászólására (») Jan 12, 2018 / 1
 
Idézet:
„Megmértem az elején, akkor 13,7 V volt benne, a végén pedig talán 13,2 volt, ha jól emlékszem - de 13 felett, az biztos.”

Már ne haragudj, de ez teljesen kizárt. Az akku feltöltött nyugalmi feszültsége 12,6-12,7V, nagy ritkán, ha jól megtöltik, akkor 12,8V. 13V feletti pihentetett nyugalmi feszültség már kóros. Az meg, hogy 4 óra múlva még mindig 13V felett legyen, na az lenne az igazi csoda a maga nemében.
Amit írsz 4*55W, de te már 4*95W-ot szeretnél. (de lehet, hogy inkább 4*110W/4ohm)
Rá kéne menni a nagy érzékenységű hangszórókra, azok többet hoznának a konyhára.
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2018
(#) Ge Lee válasza Tamas1640 hozzászólására (») Jan 12, 2018 /
 
Nekem van egy Proline-om, 4x80W 4 ohmon viszont ez nem hidalható.
(#) Tamas1640 válasza Inhouse hozzászólására (») Jan 12, 2018 /
 
Igazad van, rosszul emlékeztem - elnézést.

Az előbb megnéztem a facebook-levelezést a sráccal, és anno, augusztusban azt írtam neki, hogy:
"Rendben lement a Vigadó téri buli - ezúton is köszönöm a hangosító berendezéseket.
Az akkumulátor is jól bírta: amikor Tőled elhoztam, akkor cirka 13 V volt benne, most pedig 12,5.
Viszont az akku-töltőm valószínűleg elromlott, nem akar tölteni, ezért azt kérdezném, hogy nagy gondot jelent-e, ha így, 12,5 V-tal adom vissza."

Valószínűleg 1 V-tal elnéztem a dolgot, vagyis 12,7 illetve 12,2 volt a helyes érték.
A lényeg az, hogy jól bírta az akku. A srácnak egyébként valami processzoros töltője van, vagy mi a csoda.
(#) pinyó39 válasza Tamas1640 hozzászólására (») Jan 12, 2018 /
 
Cetek, vagy Aldis töltő 5-10e Huf, azt imádják az otohifisek.
(#) Tamas1640 válasza Inhouse hozzászólására (») Jan 12, 2018 /
 
A nagy érzékenységű hangszórók szükségességére már rájöttem én is.
Csupán annyi hátrányuk van, hogy amiket találtam, az mind 8 ohm-os - viszont valóban jó cuccnak tűnnek. Azonban iszonyú súlyuk van, lesz majd mit cipelni.
Ez az egyik típus: Electro Voice SH1502-ER, ennek 102,5 dB az érzékenysége, ami kimagasló - és persze jó márka.
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2018
(#) Inhouse válasza Tamas1640 hozzászólására (») Jan 12, 2018 /
 
Idézet:
„Azonban iszonyú súlyuk van, lesz majd mit cipelni.”
Hát az akku(k)?
A 12,7V->12,2V már sokkal életszerűbb. A buli után azonnal töltőre vele. A gépjármű akku viszont nem lesz hálás az ilyen üzemért és a garancia is feleződik.
(#) EcoPityu válasza Tamas1640 hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Bővebben: Link
Szia!
Tudom ajánlani!
Akár hidalható is, én a panelon megoldottam két vezetősáv felcserélésével!
A kapcs üzemű táp veszteségeit is kiiktathatod 3-3db 18Ah-s zselés akksival, ugyanannyiból, mint a nagy 100Ah-sal!

Pityu
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2018
(#) reloop válasza EcoPityu hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Ellenőrizd a linket!
(#) EcoPityu válasza reloop hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Bővebben: Link
Remélem, most már jobb lesz... Telóról nem könnyű!
Köszi, hogy szóltál!
(#) EcoPityu válasza Tamas1640 hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
12V 7Ah
12db ilyen akku, 40E körül, majd 100Ah-nyi szuflával...
Akár 2 külön pack-ként, vagy kettesével párhuzamban 3-3 ilyen tag, teljesen feltöltve 2x40V!

Pityu
(#) Kovidivi válasza Tamas1640 hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Nincs sok különbség a variációk között.
(#) EcoPityu válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Mobil hangosítás az mobil hangosítás! Akkuval nem tud spórolni, hacsak nem vesz fel két kicci occo munkaerőt, akik tekerik a dinamós brinát...
Csak az energia felhasználással tud jól gazdálkodni!
(#) Tamas1640 válasza EcoPityu hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Korábban elvetettem a magas torzítás miatt, de most az akkus energiával való spórolás kapcsán még egyszer átgondolom a D osztályos erősítők kérdését. Azért az tényleg előnyös lenne, ha 90 %-os hatásfokkal menne az erősítő, és nem csupán 60-70 %-kal, mint egy jobb AB osztályos.
Viszont a D osztályosok többsége sajnos csak és kizárólag mélyláda hajtására alkalmas a korlátozott frekvenciaátvitel miatt.
Az a néhány teljes frekvenciaátvitelű darab, amit eddig találtam, az pedig relatíve kis teljesítményű. Plusz valószínűleg csak újat lehet belőle venni.
Például a Hertz D-Power 4:
http://www.hififutar.hu/index.php?P=1&K=1&ID=16405
(#) game4812 válasza Tamas1640 hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Nem rossz a D osztály. Például a TDA8950 a hallható frekvenciasávban 0,1% torzítás alatt van. Szerintem szabadtéren a rossz elhelyezés sokkal többet ront, mint ez a 0,1%. Hidalva tud 8 Ohmra 1x130W-ot, 4 Ohmra pedig ~2x60W-ot dupla 25V-ról, tehát 4 kisebb akksiról. Az mindegy, hogy hány akksit használsz, 1-ből szedsz ki nagy áramokat, vagy többől nagyobb feszültségen kevesebbet, de többel ki lehet küszöbölni a DC konverterek veszteségét (amiket az autós végfokok beépítve tartalmaznak). Ha veszel 2 TDA panelt, akkor 2x130W esetén zenei anyagnál 80W-nál nem fog többet fogyasztani, ha nem clippeled.
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2018
(#) Ge Lee válasza Tamas1640 hozzászólására (») Jan 13, 2018 / 1
 
Nem ártana frissíteni a D osztállyal kapcsolatban az ismeretanyagot. A 20Hz-20kHz-et szinte minden valamirevaló pwm végfok tudja, attól magasabb frekvencia hova kell? A torzítással kapcsolatban sincsenek elmaradva, mert olyan is van amelyiknek 0,01% alatt van szinte a teljes kivezérlési tartományban, de 0,5%-ot sem hallasz meg füllel úgyhogy lényegtelen is.
Akkus üzemben szóba sem nagyon jöhet más mint a D osztály. Azt meg tudomásul kell venni róla hogy (1-2 kivételtől eltekintve) ami jó annak ára is lesz, a néhány ezresbe kerülő ebay-es kitektől nem kell csodákat várni.
Ott van a cikkemben egy hidalt 600W-os 8 ohmra, az ugyanolyan jól szól mint bármelyik kommersz AB osztályú végfok, egyszerű, olcsó, csak a tápfesz konverter kell hozzá. A 4 ohmot meg el kell felejteni, minél nagyobb áramok folynak annál nagyobb lesz a veszteség is.
(#) Tamas1640 válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Idézet:
„Nem ártana frissíteni a D osztállyal kapcsolatban az ismeretanyagot.”


Azt nehéz lenne, mert nem nagyon létezik.
Egy-két hónapja, még a keresgélésem legelején olvastam róluk néhány sort, valószínűleg itt:
https://patricar.hu/content/13-erosito-valasztasi-tippek

És ezzel nagyjából ki is zártam őket anno.
Plusz ma megnéztem a Kicx oldalán egy-két ilyen erősítőt, és ott láttam, hogy a frekvencia átvitelük 10Hz - 180 Hz, vagyis kimondottan a mély tartomány.
http://www.kicx-audio.com/index.php?menu=termekek&kat=E&tip...=00009
(#) Tamas1640 válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Idézet:
„Ott van a cikkemben egy hidalt 600W-os 8 ohmra”


Melyik cikk? Nem lehet, hogy lemaradt a link?
(#) game4812 válasza Tamas1640 hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Itt a cikk. A 10Hz - 180 Hz-es átvitelt az autóerősítőkben beépített aluláteresztő szűrővel érik el, mivel ezek mélyláda hajtására vannak használva, a legtöbb verzión állítható az alsó-felső határfrekvencia is.
(#) Tamas1640 válasza Tamas1640 hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Időközben megtaláltam - a felhasználónevedre kattintva feljött -, viszont teljesen esélytelen, hogy ezzel az információhalmazzal én bármit is tudjak kezdeni, pláne megépíteni...
Sajna én per pillanat leginkább a felhasználó oldaláról tudom csupán szemlélni az elektronikai cuccokat.
(#) EcoPityu válasza Tamas1640 hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Szia!
Ha építéshez kevésnek érzed magad, az általam linkelt komplett erősítő megrendelése, majd érkezés után akkukra kötése is nehézkes, ezért ragaszkodsz a komplett autóerősítőhöz, akkor keress teljes sávú D osztályú autós végfokokra!
Én ezt találtam, így elsőre,
és occo is! Nem csirio Wattos, de kezdetnek nem rossz! Használható teljes sávban, ahol 10-40000Hz-ig visz át! (szerintük)
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2018
(#) Tamas1640 válasza EcoPityu hozzászólására (») Jan 13, 2018 /
 
Szia!
Köszönöm mindenkinek az eddigi segítséget, ötleteket.
Azt hiszem, egyelőre kihagyom a komplett autóerősítőket, mert - hála Nektek - kezdenek új, a konkrét körülményekre szabott konkrét megoldási lehetőségek felsejleni előttem.
Ugyan nem vagyok elektronikai szakember, de az így is egyértelmű, hogy tényleg az a legjobb megoldás, ha egy az egyben meg lehet táplálni az erősítőt több akkuról, ahogy azt game4812 írta a TDA 8950 esetében. Eddig eszembe sem jutott, hogy van ilyen lehetőség is.
Szóval elméletben nagyot léptem előre - most már csak a gyakorlati oldalát kell majd megoldani.
(#) Tamas1640 hozzászólása Jan 15, 2018 /
 
Megkerestem a Pityu által ajánlott TDA8954 erősítő alaplap részletesebb leírását, és átnéztem – már amennyire képes voltam rá az én szintemen.
Összeírtam néhány kérdést/laikus megállapítást. Azt kérném, hogy mondjátok meg, hogy jól gondolom-e?

1. Ez a panel hidalt mono üzemmódban (ami nekem pont jó) elvileg 420 W-ot tud 8 ohm-on, viszont ott már nagyon nagy torzítással (THD = 10 %). Azonban 330 W-on ez csupán THD = 0.5 %, ami elfogadhatónak tűnik, vagyis kb. ezzel a 330 W-tal lehet számolni „normál” teljesítményként. Ez egyébként a leírás 22. oldalán található.
Ezt jól gondolom? Kb. mennyi lenne így a fogyasztás, meddig bírná mondjuk 3 db 36Ah-s akkumulátorról?

2. A hidalt bekötést a 14-15. oldalon hozza, és ír valamit ott egy kimeneti csatorna invertálásáról is. Ez mit jelent? Kell ezzel kell valamit külön csinálni, vagy csak bekötni a hangfalat a két-két kimenő ág egyesítésére, ahogy azt a rajz mutatja?

3. Van lehetőség arra, hogy erre az egyesített kimeneti ágra ne egy hangfalat tegyek rá, hanem kettőt? Vannak halovány emlékeim, hogy olvastam valami olyasmit, hogy ha sorolom a hangfalakat a rajtuk levő output csatlakozók használatával, akkor az ellenállás nem 8 ohm lesz, hanem ha két egyforma impedanciájú hangfalról van szó, akkor a fele, vagyis 4 ohm – ami viszont jelen esetben nem lenne túl jó. Viszont ha nem egy körre kötném a két hangfalat, hanem mindkettőtől egy-egy érpár menne, úgy, mintha sztereóban kötném be őket, csak nem a négy kimenetbe, hanem a két egyesített kimenetbe, párosítva a + és - oldalakat, akkor az működne?
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2018
Következő: »»   161 / 196
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem