Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   686 / 839
(#) szucsistvan123 válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 9, 2018 /
 
Köszi a választ!

Úgy tervezem, hogy majd egy elektronika figyeli a hőmérsékletet, és kapcsolja be a ventit, vagy a dc off kapcsolót le. Nézelődtem a fórumon, és olvastam, hogy van aki 2 L profilból csinált T profilt és úgy tette a tranyók alá. Lehet, hogy követem a példáját, és a 2 50V panel így lesz felrakva, (de akkor már a 30V-os panel nem férne el.) Erről mit gondolsz?

Azért épül az 50V-os, hogy mindenre jó legyen! erősítőhöz, aksitöltéshez, és minden ilyesmihez.
(#) szucsistvan123 válasza sdrlab hozzászólására (») Feb 9, 2018 /
 
Köszi a választ!

A 2db 50V-os panelhez is kevés lenne akkor nemde?
(#) Kovidivi válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Feb 9, 2018 /
 
Te tudod. 50V-os táp akksitöltéshez? Milyen feszültségű akksi? Mert én 16-18V-nál nagyobb töltőfeszültség igénnyel nem nagyon találkoztam. A tápban ilyenkor 2x annyi hő fog fejlődni, mint amennyi teljesítmény az akkumulátorba csordogál...
Én még sosem használtam L-idomot, mert nem tartom jó megoldásnak. Számold ki, mekkora utat kell a hőnek megtennie a bordáig, teljesen feleslegesen, és kicsi keresztmetszeten. Ha lehet, fektesd a félvezetőket a bordára egyből, szorító kengyeles lefogatással.
(#) szucsistvan123 válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 9, 2018 /
 
Nyilván nem 50V-al töltenék aksit. Nem dísznek vannak rajta a szabályzópotik!
TO3 tokozásúak a tranyók(2N3773), azt nem lenne egyszerű rászerelni L profil nélkül a bordára! (A NYÁK is így lett tervezve)
(#) kaqkk válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Feb 9, 2018 /
 
Idézet:
„Mert én 16-18V-nál nagyobb töltőfeszültség igénnyel nem nagyon találkoztam. A tápban ilyenkor 2x annyi hő fog fejlődni, mint amennyi teljesítmény az akkumulátorba csordogál...”

Éppen az lesz a probléma hogy 34-35v ot kell el fűtenie a szabályzóelemeknek több A áram mellett ,ami akár 100-150w eldisszipált (elfűtött) teljesítményt is jelenthet ,sok tranzisztor kell és nagyon jó hűtés ...
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2018
(#) Kovidivi válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Feb 9, 2018 /
 
Ha ilyet írsz, akkor nem tudod, hogy mekkora hő keletkezik a tápban. Számoljunk egyet: kiveszel 5V 5A-t. A betápod legyen 56V, mert kb. ennyi kell a stabil 50V kimenőhöz. Elfűtendő: 56-5=51V, 5A-rel, vagyis 51Vx5A=255W.
Ha 50V-tal töltenél akksit, akkor tennéd a lehető legjobbat, ugyanis ilyenkor marad a tápodban a legkevesebb hő.
Még egy számolás, kicsit életszerűbb: 3S lipo pakkot akarsz gyorsan feltölteni. 12.6V kimenő, és 4A áram. Tápban marad: 56-12.6=43.4V, ez 4A-rel megszorozva: 173W-nyi hőt jelent. Rengeteg. USB-s pákával (5W-tal) meg forrasztok...
Ki mondta, hogy nem használhatsz másik félvezetőt?
(#) szucsistvan123 válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 9, 2018 /
 
A tranzisztorok eredeti 2n3773 panelenként 4db (eredetileg 2n3055 van a rajzon) Azzal nincs gond, csak hogy nem lehet közvetlenül a bordára szerelni. Azért ezt használom, mert nem szeretnék új paneleket készíteni, sem kivezetékelni, És már a tranyók is megvannak (nem volt olcsó, nem akarom hogy kárba menjen! )

Idézet:
„Ha ilyet írsz, akkor nem tudod, hogy mekkora hő keletkezik a tápban. Számoljunk egyet: kiveszel 5V 5A-t. A betápod legyen 56V, mert kb. ennyi kell a stabil 50V kimenőhöz. Elfűtendő: 56-5=51V, 5A-rel, vagyis 51Vx5A=255W.”


Világos, csak hirtelen nem gondolkodtam!

Csatolom a táp rajzát, ha érdekel:
(#) szucsistvan123 válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Feb 9, 2018 /
 
Szerintem (nem látok a jövőbe) nem nagyon lesz kínozva a táp, Azért épül ilyen nagy, hogy legyen tartalék ha kell!
(#) kaqkk válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Feb 9, 2018 / 1
 
Csak kicsit keresni kell Ha rá van tervezve a nyákra , inkább kivezetékelném egy ilyen bordára és tennék rá ventilátort ..
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2018
(#) Kovidivi válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 9, 2018 /
 
Bizony, Kaqkk jól mondja. L idommal én 30V 2A-nál húznám meg a határt, annyi tranzisztorral, amennyi csak felfér arra az idomra.
(#) Kovidivi válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Feb 9, 2018 / 1
 
Ha minden meg van, akkor rakd össze. Csak vigyázz rá! Viszont ha elszáll a bordára rakott középső tápon az egyik tranzisztor, majd vakarod a fejed.
(#) Poli válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Feb 9, 2018 /
 
Esetleg ilyen megoldás eszedbe jutott?
A képek a lényeg.
(#) szucsistvan123 válasza Poli hozzászólására (») Feb 9, 2018 /
 
Poli
Igen, csak miután megtekercseltem a trafót... Szétszedni meg már nem akarom, mert impregnálva lett.

Kovidivi
Azt terveztem, hogy az L profilokra teszek majd hővédelmet (mondjuk hogy 60-70 foknál kikapcsolja a kimenetet) Szerintem átgondolom majd alaposan ezt a hűtést! Lehet hogy kipróbálom majd ezzel a bordával, ha nagyon melege lesz, akkor csere! Vagy valami aktív hűtés...
Kimondottan TO3 tokhoz való bordára most nincs keret!
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2018
(#) Ge Lee válasza szucsistvan123 hozzászólására (») Feb 10, 2018 /
 
A TO3 tokokat meg sem kellett volna venni. Tényleg nem értem hogy miért kell ahhoz az elavult tokozáshoz ragaszkodni. Egy ilyen elrendezés minden tekintetben jobb eredményt ad, TO3 tok sem kell hozzá, és ugyanúgy tudja az 50V x ampert. Sőt ez 80-90V-ot is tud, ha nagyon akarod akkor meg 2-300V-ot is. Most épülnek lassan az enyémek is, az egyik kétszer 90V-ra, a másik meg 320V-ra.
Mielőtt megkérdezi valaki hogy mire kell akkora feszültség, hát pl. a +/-85V-ról működő végfokot elég nehéz feléleszteni 2x50V-ról. A hasonló tápomat meg kinőttem mert az csak 3-400mA-t tudott, ami élesztéshez még csak csak elég de a mérésekhez már kevés.
Meg ott vannak a nagyobb teljesítmény ledek amiknek bőven 50V feletti nyitófeszültségük van. Meg a kapcsolóüzemű tápok, amiknél egy ilyen labortáp nem csak az élesztést, hanem rengeteg mérést is megkönnyít.
Ha analógban is van ilyenje az embernek az meg azért nem baj, mert a kapcsolóüzemű a kimenetén lévő zavarokkal eléggé meg tudja nehezíteni, van hogy lehetetlenné is teszi a tranziens vizsgálatokat, vagy egy erősítőben a torzítási vagy nagyfrekis méréseket.

Szóval 3db FET ma már nem megfizethetetlen, PC bontóban meg ládaszám vannak ilyen nagyméretű CPU hűtők, ezeket szintén nem mérik aranyárban.
(#) Firefighter1 hozzászólása Feb 10, 2018 /
 
Sziasztok!

Az Alkotó féle 2.7.4-es táphoz alkatrészlista esetleg van valakinek?
(#) (Felhasználó 122012) válasza Firefighter1 hozzászólására (») Feb 10, 2018 /
 
Fórum keresőjébe írd be: labortáp 2.7.4
(#) scooby_ válasza Firefighter1 hozzászólására (») Feb 10, 2018 /
 
Nem szokott a tervező alkatrészlistát írni. Az alkatrészlistát mindenki saját maga írja meg. Én se szoktam sose, kapcsolási rajzot nézek, a weblapon pedig bepötyögöm az értéket amire szükségem van.
(#) gordonfreemN válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
4x2n3055 tranzisztorral egy 10x25x3cm-es borda (2 PC ventillátorral) az alkotós rádiotechnika labortáppal (lineáris szabályzós uA723) 4-es L idommal tartósan 1órás folyamatos (majd 5perc pihi után ujabb 1 ora és ez 8-10 órán keresztül) üzemmel 10V 5A és köszöni jól van hetek óta
Csak tapasztalati megosztásként véltem leírni a fenti sorokat.
(#) TAKLACO válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Egy három kivezetéses billenőkapcsoló és középkivezetéses trafó megoldja a problémát, ha kis feszültségnél nagy áramot akarunk kivenni a tápegységből.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2018
Moderátor által szerkesztve
(#) Ge Lee válasza TAKLACO hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Még középkivezetéses trafó sem kell, csak egy kapcsoló amivel átkapcsolsz a graetz és a kétszerező egyenirányítás között. Csak ehhez 2db és dupla kapacitású puffer kell.
(#) Kovidivi válasza gordonfreemN hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
Szia.
Mi ez a 10V 5A? A kimenő? Mennyi a bemenő feszültség ilyenkor (mérve)? A 4-es L idom már jobban hangzik, mint amiket én látok, hogy max. 2mm-eset használnak.
(#) szucsistvan123 válasza gordonfreemN hozzászólására (») Feb 11, 2018 /
 
1 táppanellel? Kb mekkora a maximális hőmérséklet?
(#) gordonfreemN válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 11, 2018 / 2
 
Persze, hogy kimenő különben minek irtam volna azt amit?
50V-os a táp úgy 55 60V lehet a puffer, már nem emlékszem de megmérhetem ha fontos.
1 táppanellel és fogalmam sincs max hőmérsékletről de mem tapintható
Tettem fel pár képet az eredményekről is.
Az egyik képen 11V és vsak 4.25A de itt még csak tesztek folytak. Elhihetitek hogy így tudja az 5A-t
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2018
(#) Kovidivi válasza gordonfreemN hozzászólására (») Feb 12, 2018 /
 
Ez azért kicsit messze van az L-idomtól! Ez brutál hőtönkös L-idom! Jól néz ki. Nem is csodálom, hogy bírja a terhelést. A háttérben húzódó majdnem 1cm vastagság is frankó!
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2018
(#) nagysasy hozzászólása Feb 14, 2018 /
 
Sziasztok. Az Lpsu 50V/3A-es labortáphoz ezt a műszert be lehet kötni vagy kell módósitani valamit?
Köszönöm.
Bővebben: Link
(#) kilo hozzászólása Feb 20, 2018 /
 
Sziasztok!
Alkotó 2.7.4. tápot szeretném megépíteni 30V 3A változatban. Sajnos nem találtam hozzá LAY. formátumot, tudnátok segíteni?
Köszi!
(#) neogeo2 válasza kilo hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Nem fogsz találni, mert csak közvetlenül (egyébként jól) felhasználható pdf van megosztva.
(#) kilo válasza neogeo2 hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Solder maszkot szeretnék csinálni és negatív fóliát,ezeket sem találtam pdf-ben.
(#) Ge Lee válasza kilo hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Fogod a pdf-et, beilleszted képként méretarányosan a sprintbe és átrajzolod. Ennyi. Ha arra vársz hogy valaki majd megcsinálja ezt helyetted akkor szerintem sokáig kell még várnod.
(#) (Felhasználó 122012) válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Nekem megvan, de küzdjön meg más is vele. Néha adok egy-egy makrót, de ...
Következő: »»   686 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem