Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3129 / 3944
(#) Wind-Storm válasza Wind-Storm hozzászólására (») Feb 19, 2018 /
 
Ha jól gondolom, ilyenbe sem érdemes beinvesztálni, mert nem audio-s célhardver az IC?
Bővebben: Link
(#) tbarath válasza Wind-Storm hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Az általad linkelt 5532 áramkör is fix gain-nek tűnik, legalábbis potit nem látok rajta. Persze bármilyen opamp-pal össze lehet rakni változtatható erősítésű előerősítőt, NE5532-vel is, és LM358-cal is, már ha a tápfeszültség és hasonlók rendben vannak. Ezek a dual opamp-ok általában lábkompatibilisek egymással, szóval egy foglalat kell és lehet cserélgetni őket, mehet bele akár opa2134 is

És lehet hogy félreérthető voltam, de nincs szülség cél chip-re, bár azzal jellemzően sokkal könnyebb dolga van az embernek, mint egy általános célú IC-vel.

Egyébként a létező max9812 után is rakhatsz egy párszoros erősítőfokozatot valamilyen opamp-pal, de akár tranyóval is.
(#) Wind-Storm válasza tbarath hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Valóban nincs poti, jogos! Elvesztem az alkatrész rengetegben.
Ezt most nem szeretném túlbonyolítani. Sem kettőt összedugni, sem építeni (igaz, a 78L05 az építés lenne, de csak légkapcsolásban). Egy integrált panelen legyen minden, úgy volna a jó.
(#) kisokoska hozzászólása Feb 20, 2018 /
 
Felmerült bennem a kérdés, ha egy 220 V-os trafó primér tekercsét hogy kell bekötni a hálózatra, hogy ne legyen rövidzárlat.
Mivel ez elméletii kérdés, így elhanyagolhatónak vegyük a tekercs ellenállását.
Gondolom, most sokan rávágják, hogy fogyasztó kell közé, de akkor milyen és milyen értékű?
Milyen paraméterek fontosak a választásnál?
(#) Inhouse válasza kisokoska hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Nem igazán értem a kérdésed. Mitől lenne rövidzár a trafó primere? Ha egy ép trafó, akkor nem az, nem lesz zárlat. Épp erre tervezték, hogy megkapja a 230V hálózati feszültséget. Miért hanyagolnád el a tekercs ellenállását? Milyen fogyasztó kell közé?
Te most a nagy trafók lágyindítására gondolsz? Próbáld meg értelmesen leírni a kérdést.
(#) proba válasza Inhouse hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Szerintem csak az induktiv "ellenállással" nincs tisztában. ( Optimális esetben a tekercs ohmos ellenállása tényleg 0.)
(#) Nordlys3 válasza Nordlys3 hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Sziasztok!

Még aktuális a kérdésem!
(#) kadarist válasza Nordlys3 hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Szia!
Berakhatod.
(#) Nordlys3 válasza kadarist hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Köszi!Egyébként mennyit számít a tolerancia?Mondjuk ez a kérdés ellenállásoknál és kondenzátoroknál egyaránt érdekel.
(#) kadarist válasza Nordlys3 hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Itt nem számít, mert nem kell pontos érték. A kerámiakondenzátorok nagy része nem a pontosságukról híres, sőt még hőmérsékletfüggésük is lehet.
(#) Nordlys3 válasza kadarist hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Köszönöm!
(#) TaTi26 hozzászólása Feb 20, 2018 /
 
sziasztok, segítséget szeretnék kérni. lehet nem ide való a kérdés, de nem tudom hova írjam ezért írom ide.

adott egy 2.1 es erősítő modul. amin a 2 csatorna (közép magas) szépen tisztán szól, és a mély amikor 0-ról elkezdem feltekerni, elkezd torzítani már nagyon alacsony hangerőn is. a táp bekötése úgy néz ki hogy 12-0-12 én viszont csak egy szimpla 12v-os trafót kötöttem rá, amin 2 szál van. okozhatja a torzítást az hogy nem kap elég áramot a cucc?? itt egy kép is: ugyan ez van nekem is. a képen jobb oldalt van a táp csatlakozás. a válaszokat előre is köszönöm
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2018
(#) qvasz2 válasza TaTi26 hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Nem az áram kevés, hanem ha +/- 12V-ra lett kitalálva, akkor sima 12V-al nem fog működni. A képeden amúgy pont nem látom a táp bekötését.
(#) TaTi26 válasza qvasz2 hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
ezen már látszik és a két szálat a két szélébe kötöttem a középső üresen maradt
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2018
(#) qvasz2 válasza TaTi26 hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Ebből sem derül ki, hogy AC vagy DC kell-e neki, de nem is számít, a lényeg, hogy dupla fesz kell, nem elég az 1*12V
(#) TaTi26 válasza qvasz2 hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
dual ac 9-12 v-ot írnak akkor a torzítás is betudható ennek?
(#) qvasz2 válasza TaTi26 hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Igen, ezért szól úgy
(#) TaTi26 válasza qvasz2 hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
okés köszönöm akkor beszerzek egy ilyesféle trafót
(#) qvasz2 válasza TaTi26 hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Próbaképpen 2 db sorbakötött 9V-os elemmel tudod tesztelni, persze nagy hangerőt ne várj tőle. A csoki mögötti diódákból ki lehet sasolni, hogy melyikre kéri a + -t és melyikre a - -t, az is lehet, hogy dióda híd van, akkor mindegy. Középre kell a két elem közös pontja
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2018
(#) killbill válasza TaTi26 hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Ha az egyik szalat kozepre kotod, a masikat az egyik szelere (mindegy, hogy melyikre), akkor halkan szolnia kell rendesen a melynek is.
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2018
(#) tbarath válasza Wind-Storm hozzászólására (») Feb 20, 2018 / 1
 
Én lehet vennék egy ilyet: Bővebben: Link, aztán leszedném róla a mikrofont. A 7805 elé 330n, mögé 100n kondit tegyél.
(#) inf3rno válasza tbarath hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Köszi! Akkor ezek szerint jóval időrablóbb ez, mint elsőre gondoltam. Azért nekifutok, hátha találok valami hasonlót. Nem értek annyira elektronikához, hogy meg tudjam állapítani miért mentek tönkre, de talán ebben az esetben nem is kell értenem hozzá.
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2018
(#) tbarath válasza inf3rno hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Ezt találtam: Bővebben: Link

Elsőre hasonlít, a méret már más kérdés...
(#) RoliNyh válasza inf3rno hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Azok sima 1W-os vagy 3W-os LED-ek.
A kerek narancssára melegfehér, a kerek citromsárga hidegfehér. A többi pedig piros, kék, vagy zöld.
Értelemszerűen olyat színűt teszel bele amilyet akarsz.
Elvileg a nyákon lévő felirat R (Red/piros), G (Green/zöld), B (Blue/kék) megadja hová melyík színű kell. Az hogy van benne két fehér, arra is utalhat, hogy már javították, vagy elfogyott a színes,
és tettek bele fehéreket

Ha nem tudod kideríteni az eredeti teljesítményét, használj 3W -ost...

1-3W LED chip...
A hozzászólás módosítva: Feb 20, 2018
(#) TaTi26 válasza killbill hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
igen erre már én is gondoltam, meg is próbáltam de nem működött egyszerüen pattantak a hangszórók egyet és semmi hang..de közben megoldódott szereztem egy 2x9V 1.1A-es trafót ami 3 eres, rákötöttem és láss csodát gyönyörűen szól a mély is. de csak teszt képpen kötöttem rá, holnap veszek egy 2x12V 2A-es trafót hozzá, és azzal lesz az igazi.
(#) killbill válasza TaTi26 hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Furcsa, hogy ugy nem szolt. A lenyeg, hogy mar megtalaltad a megoldast.
(#) granpa válasza TaTi26 hozzászólására (») Feb 20, 2018 /
 
Elolvastad a szabályzatot?! Ha igen, akkor tartsd be!
(#) Moderátor hozzászólása Feb 21, 2018
 
Minden kérdést a témájának megfelelő helyre kérünk feltenni!
(#) kisokoska válasza proba hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Köszi a válaszod. Valóban nem gondoltam, az induktív ellenállásra.
(#) inf3rno válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 21, 2018 /
 
Köszi mindkettőtöknek!
Következő: »»   3129 / 3944
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem