Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Toroid transzformátor
 
Témaindító: amex, idő: Jan 3, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   83 / 94
(#) Alkotó válasza zseblampa hozzászólására (») Dec 14, 2017 /
 
Ettől a kötéstől várnám a kívánt eredményt. Ehhez mindkét véget szét kell bontani, és felmerülhetnek átütési problémák is. Az így kialakított tekercs terhelhetősége 4 A lesz ha az eredeti 12 V valóban 8 A-t bírt.
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2017
(#) zseblampa válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 14, 2017 /
 
Értem! köszönöm szépen!
A 4 amper bőven elegendő!
(#) CsemanAttila hozzászólása Dec 23, 2017 /
 
Üdv Urak! Valaki btudna segíteni, hogy egyenirányítva hány amper hozható ki ebből?? Köszönöm előre is.
(#) szikorapéter válasza CsemanAttila hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
Szia mérd le a kimeneti tekercsek huzalvastagságát abból már lehet valamire következtetni.
(#) CsemanAttila válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
A 18v-os az 1mm tolómèrővel mèrve. Maga a sodrott drót.Szigetelèssel együtt 2.5mm
(#) erbe válasza CsemanAttila hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
Mekkora feszültség kellene neked és milyen célra? Az 1 mm-es huzal toroidnál 4-5 A-rel terhelhető.
A szigetelés árammal nem terhelhető.
(#) Gafly válasza erbe hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
Idézet:
„A szigetelés árammal nem terhelhető.”

Majdnem mondtam, hogy ha még a lakk mellett varnish csövet is hozzámérjük, akkor nagyon félrevezethet a dolog
(#) erbe válasza CsemanAttila hozzászólására (») Dec 23, 2017 /
 
Egyre nem figyeltem.
A sodrott drót az nem a tekercs, hanem csak kivezetés. Inkább próbálj meg ellenállást mérni!
Nagyon kicsi ellenállások lesznek.
(#) blasz hozzászólása Jan 18, 2018 /
 
Sziasztok melyik tekercselés forma a jobb a szekunderen,2 vékonyabb párhuzamosan tekerve vagy 1 vastagabb drót?Melyik bir nagyobb terhelést? Köszönöm.
(#) Ge Lee válasza blasz hozzászólására (») Jan 18, 2018 /
 
Teljesen mindegy. A vékonyabb huzalt sokkal könnyebb a rádiuszokra meghajtani, és feszíteni is könnyebb mivel kevésbé merev, nem rugózik úgy vissza, viszont a két szállal meg macerásabb dolgozni mert folyton arra is kell figyelni hogy egymás mellett fussanak, ne keresztezze egyik szál a másikat. A terhelhetőség pedig a keresztmetszetek függvénye.
(#) Johnny0004 hozzászólása Feb 25, 2018 /
 
Üdv! Van két db. toroidom, régiek vászonszerű anyaggal vannak betekerve, nagyon száraz anyag, nem lehet leszedni sem csak cafatokban. A problémájuk, hogy búgnak füllel jól hallhatóan, és megérintve érezni, hogy finoman rezegnek is.Ez így okoz problémát hosszú távon (rezgés dörzsölődés, vagy ez hülyeség), illetve javítható valahogy (pl. lakkban áztatni), és mi okozza ezt, mert a tekercselés nagyon szorosnak masszívnak látszik?
(#) zotya1983 válasza Johnny0004 hozzászólására (») Feb 25, 2018 / 1
 
Impregnáld be lakkfürdőben. A dörzsölődés idővel szekunderzárlatot okozhat.Valahogy le kéne szedjed róla a bandázsszalagot és jól beimpregnálni amennyire tudod.
(#) Ge Lee válasza Johnny0004 hozzászólására (») Feb 26, 2018 / 1
 
Ha kézzel is jól érezhető a rezgés akkor abban a mag lemeze van meglazulva, amivel semmit nem tudsz csinálni. Ha szerencséd van még sok évig működik, ha nincs akkor nem mert tovább fog lazulni a rezgéstől. Már ha tud, mert ha szoros a szigetelése meg azon a primer akkor nem tud.
Az a vászonszerű anyag selyemszalag, a képen a jobb oldali fehér, a bal oldali átlátszó meg a poliészter szalag. Lakkozáshoz jobb az előbbi, mert szinte impregnálódik a lakkal, még biztosabban rögzíti a meneteket, ezért van hogy nem tudod róla leszedni. Meg feltekerni is könnyebb, mert közel sem olyan merev mint a fólia, jobban felveszi a trafó és a menetek alakját.
(#) Johnny0004 válasza Ge Lee hozzászólására (») Feb 26, 2018 /
 
Köszi a válaszokat. Igen akkor selyemszalag. Ha zárlatos lesz a primer gondolom megöli a végfokokat is.
(#) Johnny0004 hozzászólása Márc 4, 2018 /
 
Üdv! Lenne egy újabb kérdésem a zúgásról, ezt találtam: Link.
Erről mi a vélemény, szerintük a hálózati DC szinttől zúghat egy toroid?
Valamint még egy kérdés, a toroidom 114mm széles, 58mm magas, és a luk a közepén 33mm, a primer vezeték 0,8mm, a szekunder 1,3mm átmérőjű, mekkora teljesítményű lehet? Üresjárati feszültsége 2x37V AC.
Nekem 2,5 áramsűrűsséggel számolva 250VA körül jött ki, de a mérete alapján kevésnek találom, illetve vékonyak a vezetékek az a baj?
(#) granpa válasza Johnny0004 hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Ha ilyen huzallal van tekercselve, akkor az még többet is bír. Az üres járási áramból lehet következtetni, hogy mennyire van (túl)gerjesztve (esetleg). Terheléses próba is eldönti, hogy bír-e ennyit (melegedés).
(#) Ge Lee válasza Johnny0004 hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Akár attól is zúghat de szerintem attól nem nagyon zúg. Ha rákeresel a "DC blocker circuit" szókombinációra akkor fogsz találni olyan rajzokat (diódák-kondik) amivel leválasztják a trafó előtt a hálózat esetleges DC komponenseit.
Tegyél a trafód szekunderére egy ellenálláson keresztül egy hangszórót, akkora ellenállással amin jól hallod az 50Hz-et. Ha perceken (órákon) át fülelsz hallani fogod a környék fogyasztóinak hatásából adódó tranzienseket, még a vezérelt mérők jelének 10kHz-es füttyeit is. Egy lakótelepen egész jó koncertet lehet néha így hallani a délutáni-esti órákban, amikor már megjöttek a népek a munkából és egyre több fogyasztót kapcsolnak be.
A trafód ha 2,5A/mm2-rel számolunk akkor 290VA körül van, ha 3-mal akkor pedig 350VA körül.
(#) RoliNyh válasza granpa hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Erről a túlgerjesztett mérésről mondanál valami bővebbet? Itt kb 50-70mA -es primer áramokról beszélnek üresjáratban. Az enyém ennek 3-4 szeresét veszi fel (de majd mérek egy pontos értéket)...
Most akkor ennyire elcsesztem?
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2018
(#) Ge Lee válasza RoliNyh hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Le lett már írva a kapcsitápos topikba, a mágnesező áram jelalakján látod ha kezd telítésbe menni a vas, de az már régen rossz.
Nincs szükség semmiféle mérési elrendezésre, elég ha van egy infra hőmérőd amivel meg tudod mérni a hőmérsékletét. Rákapcsolod az adott gerjesztést úgy 1-2 órára, és megméred a mag hőmérsékletét. Nyilván nem kell ehhez megtekerni az egész primert, bőven elég ha feltekersz rá 12V-nyi menetszámot és rákapcsolsz 12V-ot. Ha a delta T 10 fokon belül van akkor bőven jó, azaz ha 22 fok a szoba hőmérséklete és a mag nem lesz 1-2 óra után 32 fokosnál melegebb akkor vagy kb. az optimális gerjesztésnél.
Persze ez nagyban függ a felhasználás céljától, egy állandóan feszültség alatt lévő (pl. csengőtrafó) trafót kevésbé illik melegíteni mint egy szakaszosan üzemeltetettet, mint mondjuk egy labortáp vagy egy hegesztő amit alkalmanként csak néhány percre kapcsolsz be.
(#) RoliNyh válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Nekem ez már egy kész trafó, de egy szikrányit nem melegszik üresjáratban.
Csak azokhoz az 50mA -ekhez képest az enyém felvesz vagy 250 -et.
Jó, mondjuk nem is fér el a két kezemben sem szinte, akkora...
A hozzászólás módosítva: Márc 4, 2018
(#) granpa válasza RoliNyh hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Az üres járási áram természetesen függ a trafó teljesítményétől (nagyságától). Meg persze egyéb dolgoktól is, de ez most mellékes. Egy 100 VA-es (jó) toroid Iü-a, jóval kisebb (néhány mA), mint egy 1 kVA-esé (ami 100 mA-es nagyságú is lehet).
A terheléses mérés, a névleges teljesítményen mért melegedés. És mint Ge Lee írta.
(#) spdrfx hozzászólása Ápr 27, 2018 /
 
Sziasztok,

Epites alatt van egy erosito, stk4231II vegfokkal. A problema a kovetkezo:

Fem hazat keszitettem, ez le van foldelve. A vegfok hutobordaja a haz resze, tehat szinten foldelt, viszont mint eszrevettem, az IC 18. laba -ami a ground- kontaktol a hoatado reszevel.
Tehat a halozati foldeles, es a toroid szekunder tekercse itt osszekottetesben van.

A hazat nem tudom mar modositani. Mit tudnek tenni?
(#) kaqkk válasza spdrfx hozzászólására (») Ápr 27, 2018 /
 
Az ic alá csillámszigetelést kell tenni ...
(#) spdrfx válasza kaqkk hozzászólására (») Ápr 28, 2018 /
 
Nem talaltam ekkora meretben, kb. 75x45mm az ic hoatado felulete.
Thermal pad (hovezeto lap) hasznalhato ilyen celra?
(#) qvasz2 válasza spdrfx hozzászólására (») Ápr 29, 2018 /
 
Létezik ilyen nagy szigetelő lap is, ha van rá igény, és lóvé
Bővebben: Link
(#) lacusska hozzászólása Máj 15, 2018 /
 
Tisztelt Fórumozók! Kis segítségre lenne szükségem. Szeretnék előállitani 36V 15A-t, ehhez toroid trafót használnék. A gondom , hogy bár van vagy 5-6 db nagy méretü toroid trafóm, sehol nem találok adatot arra hogy melyik milyen terljesitményü, Amiben a segitséget kérném az az, hogy ha valaki tudna példát mondani, hogy milyen külső és belső átmérőjü valamint magasságu vasmag milyen teljestményü trafónak alkalmas. Lehet hogy a meglevő trafóim közül valameluik jó lenne a célra de még az interneten sem találtam értékelhető adatokat. köszönöm a segitséget előre is. lacusska
(#) granpa válasza lacusska hozzászólására (») Máj 15, 2018 /
 
Ha ideírtad volna a méretüket (a vezetékekét is), megsaccolnánk, melyik lehet megfelelő. Lebontanád és újra tekercselnéd, ha valamelyiknek jó a vasmérete? ~600 W nem olyan nagy vas.
Ha van kb. 14-16 cm2 keresztmetszetű valamelyik vas, az elég. Betekercselve elég nehéz megsaccolni a vas-keresztmetszetet.
(#) ferci válasza lacusska hozzászólására (») Máj 16, 2018 /
 
Leginkább a trafóid szekunderét kellene feltérképezned. Megméred a a huzalátmérőket, aztán ezekből számolsz keresztmetszetet, az áramsűrűséggel beszorozva megkapod a kivehető áramot ( leginkább csak a nagyáramú tekercsekkel foglalkozz ).
Utána már csak szorzod a feszültségekkel, ráteszel még 5-10 %-ot és máris tudod, elég-e a szükséges 600 watthoz.
Ha már az eleje nem megy, akkor passz.
(#) lacusska hozzászólása Máj 23, 2018 /
 
Tisztelt Fórumozók! Egy problémám volna, ha valaki segiteni tudna. Tápegységet kellene készitenem, kb 40V és 15A teljesítményre. Van egy transzformátorom, ami egy toroid trafó elvileg 800VA-s eredeti gyári trafó, de forcsa adatok vannak a cimkéjén. Az adatok PRIMER: 2x26V 50Hz!!!! secunder 235V 800VA!!! Ebból az adattáblából azt szürm le, hogy ez valami féle talán inverter trafója lehet ( vadonat uj, soha nem volt használva) Kérdésem: Mi a véleményetek, "fordítva" vagyis a 235V tekercset primernek és a 2x36 V ot szekundernek használna lehet e gond belőle. A saját logikám szerint lehetséges hogy a most már szekundenr feszültség nem 36 V lesz hanem több vagy kevesebb, de tulajdonképpen más problémát nem vélek a dologból Kérem szives hozzászólásotokat üdv lacusska
(#) Bakman válasza lacusska hozzászólására (») Máj 23, 2018 /
 
Minden további nélkül bekötheted fordítva. Probléma akkor adódhat, ha x feszültségre méretezett oldalra sokkal nagyobb feszültséget kapcsolsz.
Következő: »»   83 / 94
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem