Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű tápegység
 
Témaindító: Rendszer, idő: Feb 18, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   77 / 117
(#) ferci válasza Epichydra hozzászólására (») Nov 28, 2017 /
 
Szia!
Ezt az oldalt nézd át:
IC
(#) Epichydra válasza ferci hozzászólására (») Nov 28, 2017 /
 
Köszönöm a gyors választ!
(#) Zoltan.ms hozzászólása Feb 2, 2018 /
 
Sziasztok, azt szeretném kérdezni a hozzáértőktől, hogy a mellékelt képen látható tápegységek 230Voltos bemenetére csak a rajta megjelölt módon lehet rákötni a hálózati feszültséget?
"L", "N" fázis és nulla, mi van ha fordítva kötöm rá? -vagy ha villásdugó van a végén akkor bárhogy be lehet dugni...számít ez valamit bármilyen szempontból?

táp.jpg
    
(#) ferci válasza Zoltan.ms hozzászólására (») Feb 2, 2018 /
 
Szia!
Azért célszerű a jelölés szerint bekötni, mert a biztosíték ezekben a tápokban mindig a jelölt fázis ágban van, nem a nullában. Ha fordítva kötöd be és valamiért kiég, attól még a fázis ott van a készülékben.
Persze, ha hordozod is, akkor meg kell nézni fáziskeresővel a helyes kötést.
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2018
(#) pucuka válasza Zoltan.ms hozzászólására (») Feb 2, 2018 /
 
Jó kérdés. Van azért jelentősége. Az "N" a tápegység "leghidegebb" pontja, Ehhez kapcsolódnak a szűrések közös pontjai, ez van legközelebbi potenciálon a testhez. Ha csatlakozó lenne rajta, elvileg mindegy is lehetne, hiszen a hálózati csatlakozót fordítva is be lehet dugni. (ha búg, rendellenesen viselkedik a róla táplált eszköz, megfordítod) Ha viszont fixre van kötve, az a fordítós játék nem működik, ráadásul tudható is melyik az "N" (neutral) vezeték, így ezért a vezetékek sorrendje kötött, és célszerű is ezt használni.
(#) Zoltan.ms válasza ferci hozzászólására (») Feb 2, 2018 /
 
Rendben, köszönöm, de a tápnak akkor nem lesz baja tőle? vagy gondolok itt érintésvédelmi szempontokra, hogy a fém házra nem megy ki a fázis vagy ilyesmi ugye?
Egyébként olyan helyre tervezem beépíteni ahol nem lehet hozzányúlni de villásdugó lesz rákötve a hordozhatósága miatt így nem lehet tudni hogy épp hogyan dugja be az ember a konnektorba (fázishelyesen vagy nem)
(#) ferci válasza Zoltan.ms hozzászólására (») Feb 2, 2018 /
 
A védőföldet mindenképpen kösd be, ha van.
Más baj nem lehet, de az előző beírásomat vedd figyelembe: ha belenyúlnál, akkor is komoly baj lehetne belőle.
Fázisceruza pedig legyen a zsebedben és akkor minden tőled telhetőt megtettél.
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2018
(#) erbe válasza Zoltan.ms hozzászólására (») Feb 2, 2018 / 1
 
Egy visszajelző glimmlámpát tegyél be a fázis és a védővezeték közé 300-330k ellenállással! Ha helyesen dugod be és megvan a védővezeték, világítani fog. Ahol nem világít, ne használd!
Az ellenállás legyen legalább fél W-os vagy nagyobb. A kisebbeknél kevés lehet a kúszóáramút, áthúzhat pára, kosz hatására. Vagy rakd össze kettőből!
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2018
(#) Primary válasza erbe hozzászólására (») Feb 5, 2018 /
 
Ilyenkor mekkora áram folyik el a védővezető felé? kb. 0,7 mA?
(#) erbe válasza Primary hozzászólására (») Feb 5, 2018 / 1
 
0,5-0,4 mA. A glimm égőfeszültségét is bele kell számítani. Akad 80 V-os, de akár 150 V-os is.
Nem szép dolog, de nem old le tőle a FI relé. Legfeljebb ha 60 ilyen áramkörrel szórakozunk. Ha nem ég, akkor a "használati utasítás" szerint nem használható. Tehát senkit nem rázhat(na) meg.
(#) 13_Balu50 válasza erbe hozzászólására (») Feb 6, 2018 /
 
Én meg is csináltam, mivel csak néha használom, mert a töltő 12V 2A-es külső tápja megadta magát, igaz ez jóval nagyobb teljesítményű 12V15A-es . Itt vettem 2 db-ot belőle az egyikeket sikerült meg is javítani .Így ha bedugom a konnektorba és nem világit a gimm lámpa, megfordítom a dugvillát és kész, nem kell mindig fázis ceruzázni.
(#) Zoltan.ms válasza erbe hozzászólására (») Feb 16, 2018 /
 
És akkor mi a helyzet ha nem földelt a konnektor amibe bedugom a dugvillát?
És milyen feszültségű glimm lámpa kell akkor ehhez a megoldáshoz?
(#) erbe válasza Zoltan.ms hozzászólására (») Feb 16, 2018 /
 
A glimmlámpa feszültsége mellékes. Bármilyen jó.
Ha nincs védővezeték (földelés) a konnektorban, tilos használni. Ilyen egyszerű.
(#) laci11223 hozzászólása Márc 3, 2018 /
 
Sziasztok!
Egy használható kapcsolási rajz kellene!
Van egy dc 100 voltos áramforrásom , hogy tudok ac 230v csinálni? 2000w terhelést kellene bírnia.
Renonáns táppal meg lehet oldani?
Ha lehet ic nélküli legyen!
(#) _BiG_ válasza laci11223 hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Ne tegyél fel több topicba ugyanolyan kérdést, mert kihajítanak a modik.

De ide is válaszolok, illetve kérdezek: a DC áramforrásod tud legalább 20 Ampert erőlködés nélkül? Kieg.: legyen 25 Amper, a veszteségek miatt.
(#) laci11223 válasza _BiG_ hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Igen tud. 8 db 12v 100Ah 800A aksi van sorba kötve.
(#) _BiG_ válasza laci11223 hozzászólására (») Márc 3, 2018 /
 
Akkor neked egy Royer-oszcillátor kéne, mélyedj el a témában: Royer-oscillator (wiki)
(#) laci11223 válasza _BiG_ hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Köszi a választ, ez jó lenne!
Az a gond, hogy nem találtam 100 voltra kapcsolási rajzot.
(#) tothbela válasza laci11223 hozzászólására (») Márc 4, 2018 /
 
Ha elárulod mihez kell, akkor talán könnyebben be lehetne határolni miféle átalakító kell. Nem mindegy hogy olajradiátor, vagy kompresszoros hűtő megy róla. Vagy csöves erősítő. Hűsugárzónál sem a frekvencia, sem a hullámforma nem érdekes, Sőt még a feszültség stabilitás sem probléma. Az aszinkron motorok meg legalább kváziszinuszt igényelnek, bár nem garantált vele a működés. A csöves erősítőt meg nem kell említeni, mert az a három közül a legfinnyásabb.
(#) Sendi hozzászólása Márc 5, 2018 /
 
Üdv. Tönkrement egy kínai kapcsolóüzemű tápom. 12vdc 5A-s.
Az IC-je felrobbant, és nem tudom beazonosítani. Amit látok:
1 láb kimenet a FET felé,
2 láb ellenállással a 320V-ra,
4 láb ellenállással a föld felé,
8 láb a GND,
Optó a 7-8 lábra.
A táp típusa : Con 782 3214
Tudja valaki esetleg milyen 8 lábú dip tokos lehet ez az IC?
(#) 13_Balu50 válasza Sendi hozzászólására (») Márc 5, 2018 /
 
Szia!
Az enyémben SF1565DP van. Nagyon sok 8 lábú Ic van ami szóba jöhet, vissza kell rajzolni az ic környékét és össze kell vetni az IC adatlapjával.
(#) Sendi válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Márc 5, 2018 /
 
Szia. Köszönöm, utána nézek. Én is keresgéltem. Szerintem SG6848 lehet. Erre jó a lábkiosztás.
(#) 13_Balu50 válasza Sendi hozzászólására (») Márc 5, 2018 /
 
Egy másikban THX202 vagy THX203 van több fajtája van és eltérő a lábkiosztásuk.
(#) Sendi válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Márc 5, 2018 /
 
Köszi megnézem. De a SG6848 jónak tűnik.
(#) 13_Balu50 válasza Sendi hozzászólására (») Márc 5, 2018 /
 
Akkor talán megtaláltad örülj neki, és is okáig keresgettem egy típust aminek szintén elszállt a teteje.
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Márc 5, 2018 /
 
Igen én is találtam egy kapcsolást SG6848-al ahol a fentebb leírtaknak megfelelnek.
(#) Humeszan hozzászólása Márc 12, 2018 /
 
Sziasztok!
Szükségem lenne kapcsolóüzemű tápegység learning kit-re.
Ha van ilyen, kérlek osszátok meg velem.
Üdv.
(#) tothbela hozzászólása Aug 2, 2018 /
 
Sziasztok!

Egy bluetooth modult kellett csatlakoztatnom egy erősítőhöz. Nem az első eset, de mindig problémát okozott a földhurok. Bár a CSR8645 szimmetrikus kimenetű, így egy szimmetrikus bemenettel jónak kellene lennie, de így is marad valamekkora zavar, és elég nagy hangerőn problémát okoz a viszonylag halk, de mégis jelenlévő kerregés. Mivel a vevő áramfelvétele 25mA, így elvan egy LI-ION akkuval sokáig.

Ennek ellenére szükségét láttam egy izolált DC/DC átalakító beszerzésének, de nem örültem sokáig. Egy HPR100 sorozatból való 5/5V-os modul valamiért nagyon sok áramot vett fel, talán hibás volt. Kénytelen voltam saját átalakítót készíteni.

Egy IR2151 félhíd meghajtó épp ott hevert előttem, hát gyorsan munkára fogtam A lebegő tápot direktbe kötöttem a fő táppal, és kapott egy RC tagot az oszcillátor. A gate meghajtó kimenetek közé került a trafó primere egy soros 1µF közbeiktatásával. A transzformátor szekunder oldala egyenirányítva jól használható egy BT modul számára. Az egyenirányító 2 darab 1n4148, mert ez volt kéznél.

A transzformátor egy 2cm átmérőjű ferritgyűrű. A menetszámokat kisérletezve állítottam be. Addig növeltem a menetszámot, amíg üresjáratban nem volt lényegesen nagyobb az áramfelvétel a transzformátor nélkülinél. Jelenleg 4X 20 menet van rajta együtt tekerve. A primert két sorbakapcsolt tekercs teszi ki, a szekunder pedig a másik két tekercsből kialakított középmegcsapolásos.

A tesztek egy 11.7V kapocsfeszültségű LI-PO akkupakról ment. Transzformátor nélkül 4,5mA áramot vett fel az IC. Ez megfelel az adatlap szerinti 5mA-nek.

A jelenlegi trafót rákötve 5,9mA lett az áramfelvétel, amire 5.5V kimeneti egyenfeszültséget kaptam. A terhelés csak a multiméter 10MOhmja volt. Egy 150 Ohmos ellenállással terhelve a kimenetet a feszültség 4,5V-ra esett. Az ellenálláson 30mA folyt, így a kimeneti teljesítmény 0,135W. A bemeneten ilyenkor 20,8mA-re nőtt az áramfelvétel, ami 0,243W-nak felel meg. A kimenetet rövidre zárva a bemeneti áramfelvétel 97-99mA-re nőtt, de 2 órás zárlatban hagyással történő főzés után sem szált el semmi, sőt nem is volt forró sem az IC, sem a trafó, sem a diódák.

Az 55%-os hatásfok nem a legjobb, de egy áteresztő stabkockánál előnyösebb.

Nem mondom hogy igen magas a hatásfok, de semmi nem melegszik benne, így teljesen megfelel a célnak. Most pedig szépen kerregés nélkül hallgatható a zene BT-n keresztül.
(#) tothbela válasza tothbela hozzászólására (») Aug 2, 2018 /
 
Ha már megvan az új konverter, szétszedtem a gyárit. Egy 3-as anya méretű ferritgyűrű, két tranzisztor, két kondi, egy ellenállás, meg egy kettős dióda. Nem egy bonyolult valami. Az adatlap 69%-os hatásfokot ír, de ez nálam nem jött be, ugyanis a maximális 150 mA-es terhelésnél éri el ezt. 30mA terhelésre 70mA a felvett áram. Nem rossz, de jobb a saját.
(#) latyakosa válasza tothbela hozzászólására (») Aug 2, 2018 /
 
Egy astabil multivibrátor, mármint a gyári kapcsolás?

Grat a szellemes megoldásért. A gyűrű milyen Al értékű ?
A hozzászólás módosítva: Aug 2, 2018
Következő: »»   77 / 117
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem