Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hiraga erősitő
 
Témaindító: pcmaster90, idő: Máj 27, 2013
Lapozás: OK   22 / 33
(#) CIROKL hozzászólása Okt 31, 2017 / 1
 
A 10 wattos ön -ön magàban eléggé izzad ezért megduplàztam 2 darab 10 wattos ellenàllàst pakoltam be és a képen làtható módon emeltem fel.
Bővebben: Link
A trafók 2 darab 130va-s hosszú tàvon is csak lanygyosnak itélhető ,azt is mondhatni szinte hideg.
A hozzászólás módosítva: Okt 31, 2017
(#) mek-elek hozzászólása Okt 31, 2017 /
 
Kedves Fórumtársak!
Személyes problémáim miatt is munkálkodásotokat nézegetve kapcsolom át magamat a jó oldalra .
Jó látni, hogy az amatőrködés él és virul.
CIROKL fórumtárs, a készüléked szívesen nézegettem, úgy gondolom, igen iparos megoldásokat mutat.

Amit kéretlenül felajánlok Nektek,
a hűtés,
ha a melegedő alkatrész félvezető, akkor impulzatív a hőkeletkezés.
Ezért célszerű a keletkező hőt gyorsan elvezetni, hogy ne keletkezzen hőtorlódás.
Erre tapasztalataim szerint jól alkalmas a hőpuffer ami a keletkezési ponthoz minél közelebb épített alutömb, és erre jön a hűtőborda.
Eredményesség akkor várható igazán, ha a keletkezési helytől, a hőleadási pontig, sztráda várja a
hőt.
Ezért nem tartom szerencsének az elhelyezés szempontjából praktikus, és jól kinéző L-alakú szerelvényt, mert a szerelési felületen ugyan lenyalja a hőt egy bizonyos mennyiségben, mert az sem alkot nagy tömböt, tehát a melegedés folyamán a rászerelt alkatrészben eleve felléphet valamekkora hőtorlódás. De az igazi problémát a kanyarban látom.
A kis térfogatú szerelőfelület intenzíven felmelegszik a félvezető által, majd, mivel annak térfogata kicsi, a keletkezett hő feltolódik mint a víztározóban a víz, és ennek kellene a hűtőbordára kerülni, de gyorsan, azon a kis felületű vinkliponton.
Márpedig az A-osztályú erősítők melegszenek ugyebár.
Ha lenne elég energiám, és időm, már csak kíváncsiságból is építenék egy hiragát, hogy mennyi az annyi a melegből, mert különben elvagyok a vf4-el.
Fontosnak tartom még a melegedés szemszögéből is a jó kivitelezés, csillagpont, hidegítések.
Ha ezek stimmelnek minden erősítő barátságosnak kell, hogy legyen, még, ha hiragának hívják is.
CIROKL fórumtársnak még annyit, hogy nagyon gusztinak tartom megoldásait, de a hő felfelé áramlik, ezért igaz, hogy a panelről mintaszerűen elemelte a teljesítmény ellenállásokat, de egyben be is helyezte az elkók mellé.
Ezért az a véleményem, hogy egy erősítő egyik meghatározó tulajdonsága a konstrukció, mármint, minek hol a helye.
Sikeres munkákat kívánva,
mek-elek
(#) gordonfreemN válasza mek-elek hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Tervezel egy táppanelt...
Ha RC szűrést alkalmazol, mégis hova kerülnének az ellenállások, ha nem elkók mellé?
Másképpen csak úgy tudom elképzelni, hogy vágsz "kétszerakkora" panelt és arréb tervezed.
Vagy kihuzalozni, de na
Amúgy egyetértek azzal, hogy nem jó a kondenzátornak a magasabb hő, hiszen ha megnézünk egy adatlapot, arról leolvasható, hogy erősen "erodálja" a tulajdonságait. Vagy ugyis mondhatom, alacsonyabb hőmérsékleten sok-sok üzemórát nyerhetünk.
Bővebben: Link
Például itt is leírják, minden 10°C üzemi hő csökkentés duplázza az élettartamot.
A hozzászólás módosítva: Okt 31, 2017
(#) CIROKL válasza mek-elek hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Az elkók mellé de fölé tehàt itt nincs gond hisz a kéményhatàs érvényesül , a meleg levegő csak is felfelé àramlik tehàt az elkók hidegen maradnak!
Viszont ha az elkészült erősitőt megtekintjük akkor szembesülhetünk a ténnyel hogy hő szempontjàból szinte tökéletes , aki ebben kételkedne tudok méréseket mutatni róla .
Mehet egy húzomban egy hétig is akkor sem nincs semmi szàmottévő melegedés és még az elkók is hidegen maradnak!
Nem fényezés de a hűtés kialakitàs nàlam az mindig ezer szàzalékon fut .
Ha bàrki tud mondani jobbat szebbet megfogadom ki fogom probàlni .
A hozzászólás módosítva: Okt 31, 2017
(#) Naszrai válasza mek-elek hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Nezzetek el nekem hogy benazok. De hol van Cirokl erositojenek a kepe, kepei?
(#) reloop válasza black1989 hozzászólására (») Okt 31, 2017 /
 
Üdv! A transzformátor 10-15%-os terhelésénél ez a melegedés elég nyugtalanító. A lehetséges okok közül néhány: gyenge szekunder, túlgerjesztés, menetzárlat.
(#) black1989 válasza reloop hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Szia!

Menetzárlat esetén , terhelés nélkül is melegedne a trafó!
A gyenge szekunder tűnik a legesélyesebb hibalehetőségnek , mivel 2 szekunderről megy a 2 végfok! a 2 oldal áramfelvétele 2.88 amper ! Ha vékony a szekunderem , akkor meglehet , hogy nem nagyon tud sokkal több áramot leadni!Túlgerjesztés ? Ha kapcsoló üzemű tápról lenne szó akkor még látnék erre esélyt , nem hinném, hogy ez lenne a probléma!Az igazság az , hogy nem is nagyon hallottam még 50hz-es rendszernél a túlgerjesztés fogalmát!
(#) reloop válasza black1989 hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
A 2,88 A áramfelvételt hol mérted?
A hálózati transzformátor funkcióját tekintve lehet szándékosan alul, vagy túlgerjesztve, ebbe trafós témában lehet elmélyedni.
Az is előfordul, hogy a 220 V-ra méretezett trafó üresjárati áramfelvétele megnő a jelenlegi hálózati feszültségen.
A trafódon van más kivezetés is a két 12,5 VAC-n kívül? Ha igen, akkor könnyen lehet, hogy túlterheled ezeket a szekundereket, akár olyan mértékben is, hogy leég a végén.
(#) Alkotó válasza black1989 hozzászólására (») Nov 1, 2017 / 1
 
Találgatás helyett, mérd meg a primer áramot terhelés nélkül. Ennek nagyjából 30-100 mA tartományban kellene lennie a méretezéstől függően.
Ha az adott vasmaghoz szükséges primer menetszám helyett, attól kevesebbet tekertek rá, akkor ez határozottan növeli a nyugalmi áramot, és melegíti a trafót.
(#) black1989 válasza Alkotó hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Szerinted kevesebb menetet tekertek volna fel? Sosem tapasztaltam egy gyárilag kivitelezett trafónál ilyesféle hibát ! Azt viszont elmondanám , hogy a primer árama tökéletesen 150ma terheletlenül!
(#) black1989 válasza reloop hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Számolj utána mennyinek kellene lennie ! A hiraga élesztésekor leírtam a nyugalmi áramok méréseinek eredményét! A másik kérdésedre , hogy van e több kivezetése a trafónak , erre a válaszom igen ! Van még néhány kivezetése a trafónak , van még 2*18vac meg még , sok sok kis áramú kivezetése !
(#) reloop válasza black1989 hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Azt írtad 720 mA a nyugalmi áram, ez két csatornánál 1,5 A. A szekunder terhelés effektív értéke ennek a gyök-kétszerese, 2 A táján járunk.
Kíváncsivá teszel milyen következtetést vonsz le a trafó 150 mA-es üresjárati primer-áramából?
(#) black1989 válasza reloop hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Nem is tudom ! Te mire gondolsz?
(#) reloop válasza black1989 hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
Kevés a primer menetek száma ehhez a felhasználási módhoz, mármint a tartós üzemhez.
A kihasználatlan szekunderek közül vonnék be a primer bővítésére, ha a huzal keresztmetszete ezt lehetővé teszi.
Más. A Hiragát tápláló szekundernek legalább 1 mm átmérőjű huzalnak kell lennie, hogy a 3 A/mm2 áramsűrűséget ne lépd túl.
(#) black1989 válasza reloop hozzászólására (») Nov 1, 2017 /
 
A huzalátmérő 1,5mm azzal szerintem nem lesz gond! Köszönöm a segítséget!
(#) mek-elek hozzászólása Nov 1, 2017 /
 
Kedves reloop Úr!
Tiszteletem a profi segítségért!

mek-elek
(#) dean01 hozzászólása Feb 5, 2018 /
 
Szerintetek a jlh vagy a hiraga jobb minőségben? Értelem szerűen a hiragában nincsenek csatolókondik ez előny ,döntés előtt állok melyiket építsem meg .
(#) gordonfreemN válasza dean01 hozzászólására (») Feb 5, 2018 /
 
Nincs csatolókondi, emiatt a nonlinearitása is kisebb, ellenben annyira nehézkes az alkatrészek beszerzése illetve komoly tápegységet igényel, hogy a mérleg nyelve ezek miatt nem billen.
Nekem van mindkét példányból.
Mindkettő meggyőző.
A Hiraga mélytartományban, a JLH középtartományban és magasban egy leheletnyivel.
A JLH nem rosszabb hangzásban mint a hiraga de mindenképp másabb.
Meg lehet építeni stabil táposra (reloop-nak van egy jó fajta ua723-mas stabilizátora ide vagy egy k-multiplier) de simán pufferkondival is. Csak a pufferkondihoz elég nagy telep kell, hogy elég kicsi legyen a ripple feszültség.
Igénytelenebb az alkatrészekre. Én ua723-mal stabil táposra építettem, MJ15003-mal a végein és a többi pedig smd. A csatolókondi epcos LL-es kategória.
Én tuti ezt építeném meg már most. De mondjuk a TO-3 tokot messziről elkerülném...
(#) dean01 hozzászólása Feb 5, 2018 /
 
Köszi a választ ,hallottam már hiraga-t meg jlh-t is Én meggyőződésem szerint is más a hangja ,a csatolókondik elviszik a hangját a jlh rossz irányba ..ezért is a Hiraga felé húz a szívem .Ezzel szemezgettem :Bővebben: Link Hiraga
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2018
(#) gordonfreemN válasza dean01 hozzászólására (») Feb 5, 2018 /
 
Jaa, hát itt maximum hamis tranzisztorokra számíthatsz mert szerintem ez egy kínai termék csak pufferelik, hogy ne látszódjon. Szerintem.
Nemrég rendeltem matched pair tranzisztorokat kínából. Mondjuk eredetinek erdeti, de szerinted HFE-re párbaválogatva? Természetesen a két N-es és a két P-s tökéletesen megegyezett de két N-P között már volt 50 különbség. Rendeltem a RET-től, ott fele annyi árból berendelt 12db-ból lett 4 pár. Szóval ezzel vigyázz. Meg az is elhangzott már, hogy ez egy hobbi fórum ami nem arról szól mint az IKEA, megveszem összecsavarozom azt jóvan.
Itt megtervezzük és elejétől a végéig megépítjük, azaz én nem támogatom ezeket a külföldi szarokat.
Hűtőbordával és táppal milyet számoltál, mert itt oldalanként 100W-ot elfűtesz majd azért...
(#) dean01 válasza gordonfreemN hozzászólására (») Feb 5, 2018 /
 
Ismerősnek ez volt megépítve ,csak 24v tápja volt de igen bika hangja volt ,tetszett,igazából már mindent kínába csinálnak bármit veszel ,mivel van visszacsatolás nem lyukerősítős van szerintem a párba válogatást nem veszed észre füllel,valahol olvastam fórumon hogy nem is fontos párba válogatni ,minden estre ennek már hallottam a hangját elég jó alkatrészekből van szerelve meglátjuk még a jövő zenéje .
(#) gordonfreemN válasza dean01 hozzászólására (») Feb 5, 2018 /
 
Lehet nem olvastad a témát, amikor azzal kapcsolatban írtam, hogy rendeltem bele 2sc1775-öt angliából. Én a Le mostre verziót csináltam meg, KD mester is ennek a hangját (illetve az ebből épített 40W-osát) kedvelte a legjobban (gondolom a bemeneti fetek).
Szóval rendeltem 1775-öt, mennyi volt az erősítése? adatlap szerint minimum 400 ez meg tudott 200-at. De már a tok is sántított.
Szóval igen, sok minden kínában készül (nekünk, mert a nyugati gyártású termékeket nem igen tudjuk megfizetni).
Illetve eredeti alkatrészekből építettem fel a Hiragát, így tudok nyilatkozni a hangjáról. Az utánépítésben persze lehet lecserélni alkatrészeket, de nagyon nem mindegy hogy milyen az az alkatrész, az erősítés/hfe görbe példának okáért.
(#) dean01 válasza gordonfreemN hozzászólására (») Feb 5, 2018 /
 
Van itthon egy kínai által épített JLH1969 erősítőm ,annak a meghajtója a legmagasabb bétájú 2sa1145 nincs párbaválogatva szerintem kínai biztos nem válogatta párba ,a végfoknál a 2sa1216 sanken tranyóból csak 3 azonos ,kínai elnézte ,ilyen hibák vannak !És így sem hallani a különbséget a két oldal között ,a lényeg az hogy a csatolókondi nélküli hiragát megépítem majd .De a mostani JLH is jól muzsikál.
(#) shiva12 válasza gaborbela hozzászólására (») Feb 22, 2018 /
 
Hi Gabor !
Did you finish/test this card? (The one with the many LEDs). I am building one for myself now, based on the standard Hiraga schematic.
On this Norwegian forum: http://www.hifisentralen.no/forumet/diy-og-utvikling-ha-yttalere-fo...3.html

Many years ago I made this Hiraga mod, but never had it tested. It is still half finished. so I am curious about any experience you may have!

Here is the original board:
http://solaris.no/electronics/power_amp/hiraga/hiraga20w/hiraga20w.jpg

Thank you for your time!

morten (shiva12)
(#) reloop válasza shiva12 hozzászólására (») Feb 22, 2018 /
 
He has not been active for 13 months.
(#) shiva12 válasza reloop hozzászólására (») Feb 27, 2018 /
 
Oh, thank you!
I guess I have to give it a try myself then!

(#) gaborbela válasza shiva12 hozzászólására (») Márc 1, 2018 / 1
 
Hi
Sorry, I built the amp only half ready. I lost interest because of illness and other personal problems.
Please go on and build it, let me know how much it satisfy your taste. I think and believe these amp deserve to be built and tested.
Greetings
(#) dean01 hozzászólása Márc 15, 2018 / 1
 
Hiraga 8w ,2sa1216 2sc2922 párral gondoltam megépíteni ,elég jó paraméterű tranyók ,valaki épített már ezekből a párokból ?
(#) rockerjimmy válasza gordonfreemN hozzászólására (») Márc 15, 2018 /
 
Szia!
Én ugyan így jártam a 1775-el, rendeltem kínábol, mert azt írta, hogy original, hát persze, hogy nem az ugyan így 200 as béta volt, de volt amikor kevesebb!Sikerült szerezni azóta eredeti 1775-öt?Most én a 30 wattos verziót építettem meg, de csak bc550-560 páros raktam bele 600-as bétával!
(#) dean01 válasza rockerjimmy hozzászólására (») Márc 15, 2018 /
 
Bc tranyót soha nem raknák bele ,csak márkásat még ha kínait is (már minden kínai )ez az erősítő arról szól hogy minőségi alkatrészekből építjük fel ,de hát kinek ez kinek az
Következő: »»   22 / 33
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem