Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » AM légiforgalmi vevő
 
Témaindító: mrkatona, idő: Júl 4, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   12 / 14
(#) pucuka válasza gammabuta hozzászólására (») Ápr 4, 2018 / 1
 
Választhatsz más utat is, csak azért az macerásabb. Vagy építesz egy érzékeny vevőt a 108 - 136 MHz sávra, pl TCA440, (A244D) TBA1072 IC -vel, kettős keveréssel (10,7 MHz, 455 kHz) vagy egy meglevő zsebrádiót átpiszkálsz, átépítesz. Általában jobb a kettős keverés, érzékenyebb, szelektívebb rádiót is építhetsz. (kerámia szűrők, 10,245 MHz keverőkvarc)
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 4, 2018 /
 
Csak műszereid legyenek hozzá.
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2018
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Ápr 5, 2018 /
 
Mondjuk, nekem vannak, de azért egy ilyen IC -s kettős keverésű vevőhöz nem kell túl sok műszer. Elég egy freki mérő is, ami legalább 200 MHz -ig mér. Aztán ha már fogott valamilyen jelet, pl. FM vevő oszcillátorát (108 +10,7=118,7 MHz a repsáv alja) akkor arra érzékenységet is állíthat. A szelektív alkatrészeken 10,7 MHz, és 455 kHz kerámia szűrőn, és a 10,245 MHz keverő kristályon nemigen van mit állítani.
A hozzászólás módosítva: Ápr 5, 2018
(#) kiszebra hozzászólása Máj 7, 2018 /
 
Ezt a panelt esetleg érdemes lehet kipróbálni. Videón használhatónak tűnik.
(#) sany hozzászólása Aug 16, 2018 / 1
 
Sziasztok!
Ma megérkezett az AM légiforgalmi vevőm kit formájában.
Tehát itt már elvileg a szűrő tekercsei , a KF tekercsek és a varikap dióda is teljesen mértékben megfelel az ajánlottnak (talán). Így a szükséges méréseket lehet könnyebben meg tudom csinálni, hiszen már van egy frekvenciamérőm ( igaz még nem hitelesített).
Mit gondoltok, érdemes lenne elővennem újra a projektet?
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Aug 16, 2018 /
 
Inkább rakd foglalatba az ICket igaz nem kaptál hozzájuk , de érdemesebb .
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 16, 2018 /
 
Van a csomagban a szivacs másik oldalán, de abba raktam volna.
Sőt szerintem az NE602 -t is kicserélem NE612 -re , az élesztés idejére, azt talán könnyebb beszerezni.
A hozzászólás módosítva: Aug 16, 2018
(#) dokidoki válasza sany hozzászólására (») Aug 16, 2018 /
 
Miért is ne. De javasolnák valami PLL kiegészítést hozzá, mert a kommunikációs adások befogása potméteres hangolással igencsak rontja az élményt.
(#) sany válasza dokidoki hozzászólására (») Aug 16, 2018 /
 
Idézet:
„De javasolnák valami PLL kiegészítést hozzá,...”

Ilyet én nem tudok. Marad a potméter.
(#) elektroncso válasza sany hozzászólására (») Aug 17, 2018 /
 
Ne viccelj! Ha frekvenciamérőt sikerült összeraknod akkor egy egyszerű PLL nem lehet akadály. Itt a fórumon a cikkek között Novak fórumtárs közölt több PLL leírást is amit könnyen után építhetsz.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Aug 17, 2018 / 1
 
Vagy egy pár $-os eszközök : nagy népszerűségnek örvendő egyik uC panel család eleme és egy komplett PLL modul , no meg 2 soros LCD .
1 rotarycoder ... minta forráskódokkal meg teli a net,
típust direkt nem írok , biztos kitalálod .
(#) dokidoki válasza sany hozzászólására (») Aug 17, 2018 /
 
Egy valamirevaló helikális potméter, plusz hozzávaló többfordulatú skálázott gomb (mert ugye ilyen kellene, hogy egyáltalán kezelhetően működjön) jóval többe kerül mint egy komplett PLL... Mellette nem is lehet összehasonlítani a végeredményt.
(#) sany válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 17, 2018 /
 
Köszönöm mindenkinek a biztatást! Valami újat mindig ki kell próbálni, meg kell ismerni.
Már hallottam és olvastam is már a PLL-ről. De még nem kísérleteztem vele.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 17, 2018 /
 
Nem tudom mire gondolsz. De tippem van Arduino.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 17, 2018 /
 
Találtam itt egy PLL AM/FM -re készített kapcsolást, LC72131 típusú IC-vel. Az IC itt kapható, természetesen.
Ezzel át lehetne fogni az airband vevő teljes vételi sávját?
A hozzászólás módosítva: Aug 17, 2018
(#) elektroncso válasza sany hozzászólására (») Aug 17, 2018 / 1
 
Szerintem ne menj ilyen messzire. Igaz, hogy rosszul emlékeztem és Ferkógyerek publikálta a cikket, de itt van: Széles frekvenciatartományú PLL.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Aug 17, 2018 / 1
 
Szerintem is inkább az idézett cikkben leírt PLL -t építsd meg, neked pont erre lesz szükséged. Nemmellesleg közvetlen segítséget kaphatsz.
A légiforgalmi vevőt 118 - 137 MHz sávra (19 MHz sáv átfogás) kell megépítened, 25 kHz csatornaosztással, amihez a 12,5 kHz épp megfelelő. (108 - 118 MHz re felesleges, irányadók vannak, amiket fogni is nehéz, meg hallgatni érdektelen a prüntyögést)
A középfrekvencia 10,7 MHz, feltehetően felső keverésű (fv + 10,7) amit be is tudsz állítani, amit a kijelző is mutatni fog. Az eredeti rajzodhoz is jól illeszthető, a hangoló fesz a varikap potméterének helyére, a VCO jelét az NE602 7. lábáról tudod kicsatolni.
A hozzászólás módosítva: Aug 17, 2018
(#) sany válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 17, 2018 /
 
Rendben.
Első ránézésre elég bonyolultnak néz ki. De most jobban belegondolva, nem olyan bonyolult.
Alkatrészek beszerezése elindítva!
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Aug 17, 2018 /
 
Addíg építheted a kézi hangolású változatot, legalább rájössz, hogy érdemesebb a PLL.
(#) dokidoki válasza pucuka hozzászólására (») Aug 18, 2018 /
 
A cikkben leírt PLL elég jó. Annyi fejlesztenivaló lenne lenne rajta,(megépítettem) hogy a referencia OSC értéke csak MHz-s lépésekben állítható, így oda kerek érték kell. Mert mondjuk nem tud használni hozzá bontásból egy 12.8 10.24 14.4 vagy 16.8 MHz-s tcxo-t.
A légisávon jó régen átálltak a 8.33 kHz lépésközre, bár sok csatorna maradt a helyén, de sok elmozdult. Szóval a PLL-nek ha nem is 8.33, de 5kHz-s lépésköz lenne jobb. Amit a cikk PLL-je nem tud.
Ha feljebbre szeretné majd hangolni a vevőt, mert miért is ne, akkor meg a 6.25 lépésköz fog hiányozni, mert a hallgatható analóg adások 98% -a szintén ilyen.
(#) sany válasza dokidoki hozzászólására (») Aug 18, 2018 /
 
TCXO- nak ezt a típust néztem ki: Bővebben: Link.
(#) dokidoki válasza sany hozzászólására (») Aug 18, 2018 /
 
Error Page jön be nálam a linkedre. De 13MHz jó, mert azt módosítás nélkül elfogadja a program menüje. Nálam is olyan van benne. Ferkógyerek fórumtársat kellene megkérni, hogy frissítse a programot a mikrovezérlőhöz, több lépésköz, és ref-állíthatóság. Akkor ütősebb lenne.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Aug 18, 2018 /
 
Ahelyett hogy egy SI5351 boardot használnál azon minden egyben van csak táp kell neki és I2C buszon beszélgetni vele 3 független PLL kimenettel rendelkezik 160 MHz-ig.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 18, 2018 /
 
Mind a kettőnek megvan az előnye. Ki próbálom azt is.
(#) mineral hozzászólása Nov 20, 2018 /
 
Sziasztok!
Ebay-en nézelődve belefutottam egy Air-band vevőbe. Kíváncsiságból megrendeltem. Tegnap meg is érkezett. Már össze is szereltem. Kapcsolási rajzot sajnos nem mellékeltek hozzá. Így egy órányi googlizásomba került mire találtam hozzá egy használható leírást. Bővebben: Link
Olvastam a Repradiós topicot illetve ezt is. Végigkövetve sany rögös útját a KIT-ig. A PLL-es megoldás a későbbiekben engem is érdekel. De még két kérdés foglalkoztat mielőtt bekapcsolnám a vevőmet.
Az egyik az, hogy ez a vevő biztonságosan üzemeltethető? Értem ezalatt, hogy nem sugároz vissza zavarjelet? Mert azt nem szeretném.
A másik pedig az antenna kérdés. Egy kb 60 cm-es drót jó lesz... Olvashattam többször is. De azt is olvastam, hogy egy 137 MHz-re hangolt kereszt dipóllal is már jóval nagyobb a vételi siker.
A manuálban van antenna ajánlás is. GP és Yagi antennákat ajánlanak. GP antennához találtam egy jó kis kalkulátort. Bővebben: Link Ezt szeretném hozzá megépíteni. Az RF technikában nem vagyok jártas. Ezért félve megkérdeznám, hogy ez megfelelő antenna hozzá?
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2018

manual.pdf
    
(#) Kera_Will válasza mineral hozzászólására (») Nov 20, 2018 /
 
A keverőnek van elnyomása lokál/RF bemenet irányában.
Aztán ott az RF előerősítő fokozat is. Így nem sok zavart generálsz az antenna felé.

Vételre valóban kb.: 60-70cm a negyed hullámú GP mérete 125 MHz körüli sávközépen.
A stabil állomásodnak pedig egy GP bőven elegendő azzal is több 10 - 100 km-re lévő repülőket is hallani fogod. A repcsikre optikai rálátása lesz az antennának.
Ha kiemeled a tető fölé jobban járnál, igaz a padláson is működni fog.
Yagival az irányítottsága lehet zavaró tényező.
Kereszt yagi inkább műhold vételnél kaphat nagyobb szerepet.
Hordozható esetre szintén egy 60-70 cm bot antenna jöhet szóba.
(#) Gafly válasza mineral hozzászólására (») Nov 20, 2018 /
 
Pont jó hozzá a börzéken kapható katonai összerakható "triple leg" csomópont, 2...2 pálcikával, 1/2"-os horganyzott vízvezeték csőre szerelve. Nekem is ilyen van...
Szombaton pont van is börze
(#) mineral válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 21, 2018 /
 
Rendben. Köszönöm az információt. Így már bátran merem használni.
Bp-től kb. 50km-re vagyok légvonalban. Így mindenképpen tetőre tervezem tenni az antennát.
(#) mineral válasza Gafly hozzászólására (») Nov 21, 2018 /
 
Ez egész jónak tűnik. Szombaton nyereségvágyból elkövetett munkát végzek majd. Így sajnos nem jutok el most a börzére. Majd talán a következőre.
(#) pucuka válasza mineral hozzászólására (») Nov 21, 2018 /
 
50 km elég sok Egy reptéren nagyforgalmú csatornáknak (érthető okokból) nincsenek túl magasan az antennáik. Amelyeknek pedig amik a gépekkel tartanak kapcsolatot, ott a vevőállomás van magasan.
50 km -nél már a földgörbület is számít, ezért a földi állomások vételére nem sok esélyed van. Esélyes viszont a repülők forgalmának vétele, ez sajnos nem jelent nagy forgalmat.
A reptéren kívüli földi állomások viszont felfelé sugároznak, így ezek vételére csak közvetlen közelben van esély.
Következő: »»   12 / 14
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem