Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Áramlökés határoló lágyindító
Lapozás: OK   32 / 38
(#) mex válasza erbe hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
Megkülönböztetnek tömbszikra, és huzalszikraforgácsoló gépet.
Az első verzió a megmunkálni kívánt üreg alakját formázó elektródát használ, a másikat nem üregek kimunkálására, hanem átmenő nyílások készítésére használják. A huzal anyaga általában valamilyen sárgaréz ötvözet.
(#) CIROKL válasza erbe hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
(#) CIROKL válasza mex hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
Nem sárga vörös ...
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2018
(#) erbe válasza mex hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
Mindezt megspórolhattuk volna, ha az elején egyből a gép adatlapját adja be.
(#) barkacsolo72 válasza erbe hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
Nincs a gépnek adatlapja. Kompletten trafóstól - kapcsolószekrényestől, gépvázastól maga a gép. Ennek a trafónak a feladata ellátni a gépet energiával. Teljesen külön epítve a gép kapcsolószekrényétől. Egy 4x10 nm vezeteken kapja meg a kapcsolószekrény a tápot főkapcsolóval leválaszthatóan , ezután a kapcsolószekrényben-ből megy el afeszültség a felhadználási helyre (szervók, vezerlők, áramátadók, tucatnyi kisebb trafóhoz stb.)
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2018
(#) barkacsolo72 válasza CIROKL hozzászólására (») Feb 1, 2018 /
 
Tömbszikránál vörösréz vagy grafit, huzalszikránal sárgaréz ötvözet.
(#) Bakman hozzászólása Feb 24, 2018 / 1
 
1,5 Ω lett a jó megoldás, 3 x 10 A-es kismegszakító is bírja. Köszönöm a segítséget.
(#) zosza18 válasza Bakman hozzászólására (») Feb 24, 2018 /
 
Eeeejjjj de patika kivitelezés!
(#) Pali79 hozzászólása Márc 8, 2018 /
 
Sziasztok!
Megépíteném Alkotó által közölt lágyindítót, a gond csak az, hogy a BT169 a Hesorenál már kifutott állapotú. Helyette a BT149 megfelelő?
(#) zotya1983 válasza Pali79 hozzászólására (») Márc 8, 2018 /
 
Teljesen jó helyette.Én is azt tettem be vagy akár mcr 100 is.
(#) Pali79 válasza zotya1983 hozzászólására (») Márc 8, 2018 /
 
Köszönöm!
(#) GPeti1977 hozzászólása Máj 24, 2018 /
 
Transzformátorokhoz használok lágyindítókat a szokásos ellenálláson keresztül indul majd azt egy relé rövidre zárja, a probléma az szokott lenni hogy a 24V -os reléhez a kondenzátor ami beállítja az áramot kapacitás szegény lesz, ezáltal a relé nem húz be és szétégnek az ellenállások, pedig a kondenzátor típusa 0.33µF (K) X1 GMF 250V AC. Egyszer egy erősítőben láttam egy kapcsolást ami mintha egy triakos lágyindító lenne de nem találtam hozzá kapcsolást, vagy milyen kondenzátor lenne jó, esetleg pici 1W -os 24V transzformátorral is megbízható eredményt kapnánk.
(#) Alkotó válasza GPeti1977 hozzászólására (») Máj 24, 2018 /
 
Csak az elektrolitot tartalmazó kondenzátorok kapacitása változik az idő múlásával. Az említett kondenzátor nem ilyen, tehát más hibát célszerű keresned.
Javaslom megmérni mekkora a feszültség a relé meghúzásakor.
Ha másik áramkör építése is szóba kerül, akkor nálam ez több példányban jól működik.
(#) ferci válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 24, 2018 /
 
Nem pont ide tartozik, de volt már a kezemben 8 mikrós segédfázis kondi 5,5 nek mérve sok év után. Tehát az "elektrolit " nem kizáró ok.
(#) Alkotó válasza ferci hozzászólására (») Máj 24, 2018 /
 
Tényleg nem tartozik ide!
A segédfázis kondiban is jó eséllyel elektrolit van (vagy valamilyen olajos "massza"), ami idővel "megszárad". De itt más típusú kondenzátorról van szó, ebben nincs semmi ami ki tudna száradni.
(#) ferci válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 24, 2018 /
 
Oké, de az első sorod kissé zavaró.
(#) GPeti1977 válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 24, 2018 /
 
Megmértem műszerrel, szerinted miért írnék valótlan dolgokat? Nem ez az első eset.
A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2018
(#) proli007 válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 24, 2018 / 2
 
Hello! Sajnos nem ez a helyzet. Ezek a "mai" X2 kondik úgy vannak készítve, hogy ha átüt, elpárolog a fegyverzet fém anyaga (ami egyébként rettentő vékony) Így nincs zárlat. És az átütés könnyen létrejön egy-egy tranziens esetén, akár rossz, "pergéssel záródó" kapcsoló is gyilkolja a kondit. Mert a kondi váltóáramú ellenállása csak 50Hz-en annyi, amit szeretnénk. De egy pergéses kapcsolás frekvenciája ennek akár a százszorosa is lehet, és akkor a kondin átfolyó tranziens áram is százszor nagyobb lesz. Így, bár öngyógyuló a kondi zárlat nem lesz, de a kapacitása folyamatosan csökken. A régi olajkondik élete volt "örök élet+egy nap". Ott még nem sajnálták az anyagot és tervezett elavulás sem volt. Méretben és árban, sokkal nagyobb volt..
(#) Alkotó válasza proli007 hozzászólására (») Máj 24, 2018 /
 
Köszönöm a helyesbítést, hasznos és érdekes volt számomra.
Talán az X2 kondenzátorokat tekinthetjük speciális kialakításúnak, ami az öngyógyító funkciója miatt indokolt.
Én arra gondoltam, ha van egy szigetelő fólia meg egy fémfólia, amit vagy feltekernek, vagy egymás mellé sorolnak, vagy akármilyen módon kondenzátorrá alakítanak, akkor ebben az egységben nincs olyan részlet ami idővel megváltozna. A váltóáramúság tényét éppen abban látom, hogy a szigetelő réteg olyan, ami kibírja a folyamatos polaritás változást is.
(#) Alkotó válasza GPeti1977 hozzászólására (») Máj 24, 2018 /
 
Egyetlen szándék vezetett, racionális irányba terelni a lágyindítási problémádat.
- Ez részben a meglévő áramköröd méréssel történő ellenőrzését jelenti, mert a relé csak egy adott feszültségtartományban képes az elvárt stabilitással működni. Mivel nálad ezzel gond van, nem zárható ki, hogy eleve a határértékek közelében van a meghúzó feszültség.
- A másik ésszerű javaslatom az ellenállások leváltása NTC-re. Ráadásul a javasolt kapcsolásban Skori megoldotta, hogy a bekapcsolási feszültség magas, majd utána a tartófeszültség már sokkal kisebb, így határozott kapcsolás után, csökkentett áram folyik csak a relé tekercsében.
(#) GPeti1977 válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 24, 2018 /
 
Ismerem a tirisztoros kapcsolást, meg az ntc is jó ötlet, de a tönkremenő X kondenzátor az tény, 330nF helyett csak 150nF-ot mértem, előtte biztos jó volt mert mindig behúzott a relé, éveken keresztül.
(#) Bakman válasza GPeti1977 hozzászólására (») Máj 24, 2018 /
 
Masszívan ipari tépegységekben segédtápegység látja el a lágyindítási funciót. Igaz, ott a primer oldalon lévő kondenzátor az érdekes de a jelenség kb. egyező. Ez nem megoldás nálad? Kapható egész pici NYÁK trafó is.
(#) GPeti1977 válasza Bakman hozzászólására (») Máj 24, 2018 /
 
Igen a nyák trafó lenne a legtartósabb, egyébként toroid transzformátorról van szó.
(#) Alkotó válasza GPeti1977 hozzászólására (») Máj 24, 2018 /
 
Cseréld ki a kondenzátort egy másikra. Nálam ilyen kondi van és még nem volt eddig probléma egyetlen darabbal sem.
(#) GPeti1977 válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 24, 2018 /
 
Abban is pont ez volt.
(#) Bakman válasza GPeti1977 hozzászólására (») Máj 24, 2018 /
 
Mindegy milyen a trafó, amit óvatosan kell fenéken billenteni.
(#) Alkotó válasza GPeti1977 hozzászólására (») Máj 24, 2018 /
 
Akármit írok, mindenre van egy kontrád. Sajnálom.
Határozottan 330 nF-ra emlékszem nálad, az enyém pedig 220 nF. Ez minden csak nem "pont ez".
(#) GPeti1977 válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 24, 2018 /
 
A típusra gondoltam nem az értékre.
(#) Peter65 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Máj 25, 2018 /
 
Én is tapasztaltam ilyen zavarszűrő kondenzátorok kapacitás csökkenését. Jobb minőségű kondenzátorokra cseréltem. A Wima MKP10-es családdal még nem volt gondom. Esetleg próbáld ki te is.
(#) Skori hozzászólása Máj 25, 2018 / 1
 
Az x kondik kapacitáscsökkenésével én is sokszor találkoztam. Esetleg megoldás lehet a túlméretezés, pl. lehet 2db sorba kötött kondit használni, tehát 220nF/250VAC helyett 2x 470nF/250VAC.

Nem olyan régen építettem én is lágyindítót, ugyanis a fejembe vettem, hogy a 800VA-es toroid leválasztó trafóm primer oldalát 4A-es kismegszakítóval fogom védeni. Ahhoz, hogy ez működjön 6db 4,7Ω max. 5A üzemi áramú NTC-t kellett sorbakötnöm (ami még mindig kevesebb helyet foglal el mint mondjuk 2db 5W-os ellenállás) és ezt hidalja át a relé érintkezője. Ebbe 300VAC feszültségtűrésű előtétkondit építettem. Egyébként ebben a kapcsolásban nem kötelező X kondenzátort tenni ebbe a pozícióba, ugyanis a soros ellenállás el tud égni zárlat esetén, valamint itt nem zavarszűrő funkciója van.


Egy másik esetben pedig egy egyenirányítóhoz kellett lágyindító, hasonlóan 6db NTC-vel, azonban itt az is követelmény volt, hogy kb. 30....300V AC között bármi lehet a tápfesz... Ezért egy TNY255-ből készült step -down konverterrel állítottam elő a 24V-ot a relé számára, amit egy kicsi 2 tranzisztoros késleltető áramkör kapcsolt.
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2018
Következő: »»   32 / 38
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem