Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Léptetőmotorok (vezérlése)
Lapozás: OK   145 / 162
(#) jamiki válasza Pali79 hozzászólására (») Jún 4, 2018 /
 
A RESEt lábat a SLEEP lábbal összekötöttem. Most a másik ( 2A 2B ) led világít, de az impulzusra nem változik semmi. A SLEEP -nek kell valamilyen feszültség? Most nem adtam neki semmit. A leírásban azt olvastam, hogy a SLEEP a lépések közt a belső fettet takarékosságból lekapcsolja. Az MS3 a leírás szerint csak akkor kell H szint ha mindegyiken az van. Ez lenne az 1/16 lépés.
(#) Pali79 válasza jamiki hozzászólására (») Jún 4, 2018 /
 
Nem nagyon értem a dolgot. Ha úgy bekötöd, ahogy a képen van akkor annak mennie kellene. A folyamatosan világító LED akár a tartóáramot is jelentheti, de ennyire én sose mentem bele. Esetleg a motorra adott áramot ellenőrizheted. A GND és a kis trimmer potméter között kell mérned kb. 0,3V-ot. Ha túlmelegszik az IC akkor lekapcsolja magát, azért is lehet, hogy nem megy. Nekem is volt ilyen.
(#) Massawa válasza jamiki hozzászólására (») Jún 4, 2018 /
 
Azt miért??? Mind a kettönek magas szinten kell lennie.
(#) jamiki válasza Pali79 hozzászólására (») Jún 4, 2018 /
 
Csináltam néhány mérést. A folyamatosan világító led impulzusra picit változtatja a fényét de nem lép. A motor feszültség felkapcsolásakor ( 5V nincs rákapcsolva ) a motor áram a tápegységről 40mA vesz fel. Ha rákapcsolom az 5V-ot az áramfelvétel a motor oldalon felugrik 300 mA -re. A diodával 1Kohm van sorba kötve, ami nem indokolja a 300 mA felvételét. Jelenleg az 5V lekapcsolására a másik (1A 1B) led felvillan. Az 5V oldalon az áramfelvétel kb. 30 mA, ami a ledek miatt türhető. Az IC továbbra is erősen melegszik. Ha az 5V nincs felkapcsolva csak a 12V, akkor az áramfelvétel 40 mA és nincs melegedés. A GND és a kis potméter között csak 3 mV van (0,003V).
(#) Pali79 válasza jamiki hozzászólására (») Jún 4, 2018 /
 
Hát nem tudom. Az is lehet, hogy eleve hibás az egész. Nekem is volt már ilyen. Az impulzust mi szolgáltatja a STEP bemeneten?
(#) Massawa válasza jamiki hozzászólására (») Jún 4, 2018 /
 
Kedves kolléga ne csinálj ebböl egyetemi székfoglalot. Tedd a processzort a fenébe. A stepre köss egy nyomogombot, ami a GND-re kapcsolja ( az 5 V-ra huzz egy 1-2 k-s ellenállást.)
A kimenetekre egyenkét köss 4 LED-t egy-egy ellenállással a motor Vdd-re. Ezeknek kell minden gombnyomásra kettesével világitania.
A hozzászólás módosítva: Jún 4, 2018
(#) jamiki válasza Massawa hozzászólására (») Jún 4, 2018 /
 
Megprobáltam. A nyomogomb megnyomására 2 - 2 led bekapcsolódik. Most rákötöm a motort. Az IC nem melegszik.
(#) jamiki válasza Massawa hozzászólására (») Jún 4, 2018 /
 
A motort rákötöttem. Úgy működik ahogy elképzeltem. Az IC nem melegszik. Most visszatérek az elektromos léptetéshez. Mindenkinek köszönöm segítséget!!
(#) jamiki hozzászólása Jún 15, 2018 /
 
Üdv Mindenkinek!
A képen látható motorra az van írva, hogy 7,5 fok a lépés. A motor eredetileg HP nyomtatóban bipoláris ( 4 vezetékes ) üzemben dolgozott. Mivel ki van vezetve a tekercsek közepe unipolárisan működtettem. Teljes lépéses üzemmódban már a 24.- lépésre körbeér. Fél lépéses módban 48 lépésre tesz meg egy fordulatot. Bipoláris módban csak 1/1 módban sikerült működtetni, de az A4988 IC 5V 0,6A már nagyon melegedett. Unipoláris módban 12V feszültségnél 1,6A áramfelvételnél a motor egyáltalán nem melegszik és a nyomaték is megfelelő. A kérdésem az lenne hogyan lehetne apróbb lépésre rávenni a motort?

Motor_2.jpg
    
(#) Pali79 válasza jamiki hozzászólására (») Jún 15, 2018 / 1
 
A mikrolépés a vezérlés csodája. Tehát olyan vezérlő kell ami tud kisebb felbontást. Bár nem tudom, hogy unipolárisba mit fogsz találni, mert a bipoláris meghajtás sokkal elterjedtebb. Nem tudom mi lehet a gond nálad, de nekem 24V 1,5A körül sem melegszik jelentősen az A4988.
A tekercsek függetlenek egymástól?
(#) jamiki válasza Pali79 hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Ha a középkivezetések nincsenek bekötve a két tekercspár egymástól független.
(#) Pali79 válasza jamiki hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Amikor az A4988 melegedett azt írtad, hogy 0,6A volt az áramfelvétel. Ez biztos? Hogy mérted meg ezt?
(#) jamiki válasza Pali79 hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Labortápnak a motoráramkört tápláló ágában ezt mutatta az ampermérő.
(#) Kera_Will válasza jamiki hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Idézet:
„ezt mutatta az ampermérő”

De a csúcsokat nem mutatta se a kitöltési tényezőt ... így az csak egy "átlag" amit úgy ahogy követni tudott.
(#) jamiki válasza Kera_Will hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Ez igaz, de ha az átlagot növeltem, a csúcsok is növekedhettek és a kitöltés is. A szabályzó poti csavargatására a helyzet csak romlott. (melegedett az IC)
(#) Pali79 válasza jamiki hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Az akkor már szerintem bőven túl volt a 2A-es határon, ezért melegedett. Nyugalmi állapotban a panelon lévő trimmer és a GND között mérj 0,6V-ot. Ez kb 1,5A-t jelent. Így normálisan bekötve a motort az MS lábakat magas szintre kötve ha jól számolom 768 lépés kell neki egy teljes kör megtételéhez.
(#) jamiki válasza Pali79 hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Az előzőekben jelzett 0,3V nem tudtam beállítani csak 0,6V. Az MS lábak csak alacsony ( mind a 3) szinten hajlandó működni. Két egységet vettem, mind a kettő egyformán működik. (Vagy mind a kettőt elbarkácsoltam.)
(#) Pali79 válasza jamiki hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Idézet:
„Az MS lábak csak alacsony ( mind a 3) szinten hajlandó működni.”

Biztos vagy benne? Ha mind a hármat magasra állítod, akkor egy impulzusra kb 0,45°-ot lép. Azt szemmel nem biztos, hogy észre veszed.
(#) jamiki válasza Pali79 hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Ha a motor tengelyére tettem az ujjam akkor sem éreztem 20mp alatt sem rezdülést. (Az IC melegedése miatt nem erőltettem tovább.) A leírásban szerelő MS1-2-3 különböző beállításait is próbáltam, de csak az összes alacsonyra húzása esetén működött.
(#) Pali79 válasza jamiki hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Mivel adod neki az impulzusokat?
(#) jamiki válasza Pali79 hozzászólására (») Jún 15, 2018 /
 
Próbáltam nyomtatóportról (dir és step, szünet, dir és step), próbáltam a dir + kötni (step, szünet, step) ugyanaz volt a helyzet. Próbáltam 18f4520 D portjáról adni az impulzusokat de a helyzet ugyan az volt. ( A szünetek növelése nem hozott változást a fordulatszámon kívül. 50ms tartás, 20-100ms szünet, 50ms tartás ....) Unipoláris módban teljes tartást csináltam, csak a lábakat váltogattam. A tartás igen stabil volt, a motor nem melegedett. (A BD241 kicsit melegedett de a hűtőborda bírta. Leírás szerint 5A megengedett.)
(#) Massawa hozzászólása Jún 21, 2018 /
 
Szorakozott már valaki ezzel a motorral. Arduino stepper?
Én többet használok és már egy kicsit gyanus volt, mert valahogy nem stimmel a leirás szerint.
A leirásban azt irják, hogy 64 lépés egy fordulat, de ez szerintem nem stimmel. A mostani projektben pontosan kell számlálnom a lépéseket és 250 lépés alig ad 1/4 fordulatot. Már egy korábbi berendezésben is feltünt, hogy sokkal több lépés kell a mozgáshoz. Ott nem számitott, mert csak a fordulatszám volt fontos.
A programot ugy irtam meg, hogy 250 lépésnek elégnek kell lenni egy fordulathoz, s amint kiderült nem elég. Jo volna tudni, hogy mennyi is kell, mert ezek szerint át kell irnom a kodot. Nem tudom, hogy nem-e irták el a speckot és nem 200x64 lépés egy fordulat. Sajnos a jelenlegi program nem tud több mint 250 lépést kiadni, igy nem igen tudom most megszámolni.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2018
(#) pipi válasza Massawa hozzászólására (») Jún 22, 2018 /
 
Hali!
Ez nem "sima" léptetőmotor, hanem helyből van benne egy áttétel is.
Az oldalon nem írnak mekkora áttétel van benne, amit írnak a motorra az az áttétel nélkül igaz.
http://robocraft.ru/files/datasheet/28BYJ-48.pdf azt írják Stride Angle 5.625° /64 szóval 5,6fokot lép a motor, és 64-es áttétel van benne, illetve nem tiszta, mert itt kevesebb mint 64-et írnak https://42bots.com/tutorials/28byj-48-stepper-motor-with-uln2003-dr...o-uno/
A hozzászólás módosítva: Jún 22, 2018
(#) ronin75 válasza Massawa hozzászólására (») Jún 22, 2018 /
 
Gear Reduction ratio: 1 / 64 (Not really exact: probably 63.68395.:1 )
SO: it takes (64*64 = 4096 steps per output shaft revolution.. In 8-step sequence.
SO: it takes (32*64 = 2048 steps per output shaft revolution.. In 4-step sequence.

4075.7728 motorfordulat, ha a fenti osztásaránnyal számolok.
Szóval nem tudom milyen feleadatra szánod, de szerintem ez nem preciziós, egész fordulatú motor.
A hozzászólás módosítva: Jún 22, 2018
(#) Massawa válasza pipi hozzászólására (») Jún 22, 2018 /
 
Hát ez az. Azt világos, higy van benne áttétel (azért használom) de minden más az adatlapban sima zürzavar. Az általában közismert hány lépés kell egy fordulathoz, ha van áttétel akkor annak a mértéke is általában ismert, csak ebben a motorban ugy látszik nem.
Már több ilyen motort használtam, de eddig nem volt fontos hány lépes kell egy fok elfordulásra. A jelenlegi projektben viszont az, és itt derültek ki a huncutságok.
Már a definicio is siralmas 5,625o/64 ami talán butaság is (majd ma pontosan lemérem). Ha ennyit fordul 64 lépésre akkor még érthetö, de miért nem áll ez az adatlapban?
Az áramköröm csak egy byteal hajtja a motort igy egyszerre csak 200 (256) lépést tudok kiadni ami kb 4x64 azaz 4x5,6o=22,4o.
Ezek szerint valoban 2-4000 lépés kell egy fordulathoz. ( hogy ezt az alapvetö adatot miért mem tudják beleirni az adatlapba nem igen értem ( Különbözö forrásokbol különbözö adatlapokkal van vagy 6-8 ilyen motorom, de az ilyen alapvetö adat egyikben sincs, csak sima zürzavaros zagyvaság.). Azt hiszem egy házi áttétel jobb lesz mint az titokzatos valami ami ebben a motorban van.
A hozzászólás módosítva: Jún 22, 2018
(#) vilmosd válasza Massawa hozzászólására (») Jún 23, 2018 /
 
Pontosan 4096 lepes.
(#) Massawa válasza vilmosd hozzászólására (») Jún 23, 2018 /
 
Kösz, már mérecsgélem eddig aránylag jol mutat a pontosság, igy azt sem tudom, hogy egyes források miért irnak 1:63,68395-as áttételt, mert ha az igaz lenne, akkor fordulatonként több mint 1 fok lenne a különbség.
(#) ronin75 válasza Massawa hozzászólására (») Jún 23, 2018 /
 
Fura, mert itt is mást írnak.
Természetesen te tudod az alkalmazását, alkalmazhatóságát az adott helyen, hogy egyátalán észreveszed-e a különbséget. Egyébként több helyen olvastam, hogy nem annyi, amennyi az áttétel, csak szerintem nem preciziós dolgoknál nem veszik észre.
(#) Massawa válasza ronin75 hozzászólására (») Jún 23, 2018 /
 
Már szárad az uj mérötábla. Majd délután futtatok néhány kört és meglátom mennyire igaz vagy nem. Az adott feladatnál igény van az 1 fokon belüli pontosságra, és az ismétlödésre. (Azaz vissta kell találnia oda ahonnan elindult. Az jo, hogy 2000-4000 lépés kell egy fordulathoz, mett az remek felbontást ad, igy remélem, hogy nem hülyült valaki a mechanikában.
Ezzel egy 30 cm-s körön 0,46 mm-s felbontást lehet elérni már 2048 lépéssel is. Ami elvben untig elég.
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2018
(#) Pali79 válasza Massawa hozzászólására (») Jún 23, 2018 /
 
Ez a motor felejtős ilyen pontosságra. Sajnos az áttétel elég kotyogós benne. Szerintem jobban jársz egy mezei 1,8°-os motorral és mondjuk A4988-as meghajtóval. 16-os mikrolépéssel 0,1125° lesz egy lépés és 3200 lépés egy teljes kör.
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2018
Következő: »»   145 / 162
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem