Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   602 / 958
(#) Bakman válasza sámli hozzászólására (») Jún 23, 2018 /
 
Mit? Segítesz?
(#) Kismazsika hozzászólása Jún 23, 2018 /
 
Sziasztok! Apator típusú irányváltó kapcsoló bekötéséhez kérnék segítséget, köszönöm!
(#) GPeti1977 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 23, 2018 / 1
 
Benne van a villanyórában, nem normálisak.
Nekem is nehéz lenne olyan programot írni ami 3 fázisra kiszámolja a valós teljesítményt, de van árammérőm ilyen, másodlagos óra meg drága meg nem is könnyű beépíteni.
A villanyórában meg benne van, egy 1200Ft-os NodeMCU val akár az interneten is láthatom a fogyasztásom, meg gyűjthetem adatbázisba grafikonokat rajzolhatok.
(#) sámli válasza Bakman hozzászólására (») Jún 23, 2018 /
 
Talán arra gondolt, hogy egyes digitális órák el vannak látva mágneses behatás érzékelővel is.
(#) GPeti1977 válasza sámli hozzászólására (») Jún 23, 2018 /
 
Igen.
(#) Bakman válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jún 23, 2018 /
 
Mint írtam, a szolgáltatók, enyhén szólva is, gyanakodva figyelnek minden szerkentyűt, ami a fogyasztásmérő közelében van. Vagy megoldod a szekrényen kívül, vagy vállalod a kockázatot akkor is, ha nem avatkozol bele a működésébe.
(#) Bakman válasza sámli hozzászólására (») Jún 23, 2018 /
 
Hogy jön a behatás érzékelő a fogyasztás méréséhez? Úgy tűnik, te is félreértetted.
(#) GPeti1977 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 23, 2018 /
 
Rajta van az LCD piktogram meg ki is van írva rá.
(#) sámli válasza Bakman hozzászólására (») Jún 23, 2018 /
 
Olvastad GPeti1977 válaszát a válaszomra?
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2018
(#) Bakman válasza sámli hozzászólására (») Jún 23, 2018 /
 
Igen, a kérdés továbbra is áll. Mi köze a behatolás érzékelőnek a fogyasztás méréséhez? GPeti1977 írt egy olyan hozzászólást, ami nem illeszthető logikusan az előző kérdéséhez és az arra adott válaszomhoz sem.
(#) sámli válasza Bakman hozzászólására (») Jún 23, 2018 /
 
Nem ismerem ezen fogyasztásmérők belső felépítését, de ha van ilyen védelem vagy inkább riasztás benne, bizonyára befolyásolható a mérő működése mágneses térrel.
(#) Bakman válasza sámli hozzászólására (») Jún 23, 2018 /
 
Lehetséges, én sem tudom. Ugyanakkor továbbra sem értem, miért jött egyáltalán elő a behatolás érzékelés. Sorrendben:
1:
Idézet:
„Ma szereltek fel nálam digitális villanyórát, miután elment a szerelő látom hogy van rajta egy kimenet amin 1000imp/kWh impulzus jön le, amivel egy mikrokontroller segítségével ki lehetne íratni a pillanatnyi fogyasztást, ha tudtam volna és megkérem a szerelőt kihozta volna egy vezetéken ezt a kimenetet?
Illetve még van rajta egy LED ugyanilyen funkcióval, ami villog de azt nehéz detektálni.”
2:
Idézet:
„Nem valószínű, azonnal gyanakodott volna. Egy LED villogást is lehet könnyen detektálni de nem javaslom, az áramszolgáltatók azonnal ugaranak, ha valami nem oda illő van a fogyasztásmérő közelében. Gondolom nem hiányzik egy-két felesleges vizsgálat.

Azon a kimeneten keresztül lehet, hogy tönkre is lehet tenni az órát, így egy ideig ingyen vételezhetsz...”
3:
Idézet:
„Mágnesesség érzékelő a digitális villanyórán például.”
Leírom harmadszor is: a szolgáltatók nem szeretik a szerekentyűket a fogyasztásmérők közelében. Ezt onnan is tudom, hogy sógorom egy ideig járt leolvasni, külön oktatást kaptak az ilyen gyanus dolgokról is. Mindezek mellett egy LED villogást gyerekjáték detektálni akkor, ha az érzékelőt a LED elé ragasztod, a fogyasztásmérőre. Ezt viszont a fenti okok miatt nagyon nem javaslom.
(#) sámli válasza Bakman hozzászólására (») Jún 23, 2018 /
 
Miért mit tud csinálni a szolgáltató? Kiküldi az áram kommandót? És akkor mi van?
(#) Bakman válasza sámli hozzászólására (») Jún 23, 2018 /
 
Igen, kiküldik. Leszerelik a fogyasztásmérőt, bevizsgálják. Ha csak egy kicsit úgy tűnik nekik hogy variáltál, büntetnek. Ha nem találnak semmit, akkor is keletkeznek hivatalos iratok, itt-ott meg kell jelenned stb. Simlissé válsz a szemükben és neked kell bizonyítanod, hogy nem vagy az.

Próbáld ki, jó móka. Hasonlókról szinte első kézből vannak infóim, lévén édesapám villanyszerelő, mesélt egy-két érdekesebb történetet. Régi, de illik a képbe: Letolvajozták és megbüntették áramlopás miatt.
(#) Kismazsika hozzászólása Jún 23, 2018 /
 
Sziasztok. A mellékelt képen látható az irányváltó kapcsoló bekötési rajza. A kérdésem az lenne, hogy ha jól értelmezem a rajzot akkor a motorhoz két kábel kell?
(#) sámli válasza Bakman hozzászólására (») Jún 23, 2018 /
 
Te már csak tudod mit csinálnak, hisz édesapád villanyszerelő
(#) elektroncso válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jún 23, 2018 /
 
Az a kimenet a szolgáltató által használt távleolvasóhoz van (ipari létesítményekben használják) nem hiszem, hogy neked megengedik a használatát. Persze ha sikerül szerződést kötnöd a szolgáltatóval, de ehhez szinte biztos, hogy az általad csinált kiolvasót be kell vizsgáltatnod ami nem olcsó mulatság.
(#) Bakman válasza Kismazsika hozzászólására (») Jún 23, 2018 /
 
Nem. Egy bejövő (hálózat) és egy elmenő (Motor) kábel kell, a rajz szerint bekötve.
(#) adapter válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jún 23, 2018 /
 
Ha már pár havi fogyasztásod összejön, meg írnád hogy változott-e a korábbiakhoz képest?
Nekem év elején cserélték ilyenre, azóta durván 25%-kal több a fogyasztásom havonta, pedig már nem is használjuk a hősugárzót a fürdőszobában fürdetéskor, meg a fűtés sem megy már....
(#) proli007 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 23, 2018 / 1
 
Ha jól látom, a 10 és 12 nálad fel van cserélve..
(#) Kismazsika válasza Bakman hozzászólására (») Jún 23, 2018 / 1
 
Köszönöm, de már sikerült, csak annyi eltéréssel, hogy a kapcsolóban a motor oldalán fordítottam fázist.
(#) Bakman válasza proli007 hozzászólására (») Jún 23, 2018 /
 
Jól látod.
(#) GPeti1977 válasza adapter hozzászólására (») Jún 23, 2018 /
 
A kapcsolóüzemű tápok áramfelvételét pontosabban méri ha nem csalnak, ugyanis a hagyományos óra csak az alapharmonikusra mér pontosan, azaz a szinuszos áramra.
(#) Bakman válasza adapter hozzászólására (») Jún 23, 2018 / 1
 
Nálunk nem változott a fogyasztás csere után.
(#) ronin75 válasza adapter hozzászólására (») Jún 23, 2018 /
 
Honnan tudod, hogy a régi óra pontosan mért?
(#) Skori válasza GPeti1977 hozzászólására (») Jún 23, 2018 /
 
Csak az alap-harmonikus hordoz hasznos teljesítményt ill. energiát, a felharmonikusok nem (ezért a meddő áramhoz hasonlóan károsak a hálózatban).
A hagyományos villanyóra is pontosan mér, még a kapcsolóüzemű tápok esetén is, nem pontosság vagy pontatlanság miatt cserélik.
(#) adapter válasza ronin75 hozzászólására (») Jún 24, 2018 /
 
Nem tudom hogy pontosan mért, de ekkora különbség azért érdekes nem? Inkább csak a forrása érdekelne....
(Amúgy szakközép nyári gyakorlaton a titásznál ellenőrizgették a mérőórákat, emlékszem -remélem jól- a mérést végző talált olyat ami 3,5% körül csalt, úgy vágta a sarokba, hogy csak úgy zörgött. Ezért nehezen elképzelhető az ilyen mértékű eltérés...)
(#) ronin75 válasza adapter hozzászólására (») Jún 24, 2018 /
 
Szerintem a "forrás", bár én inkább "nyelő"-nek nevezném, nálad keresendő.
Csak többet fizetsz, vagy többet is fogyasztasz (óra szerint)? Ugyanis óracsere nélkül, azonos fogyasztásra is egyre és egyre többet fizetek.
- ha lekapcsolsz mindent, számlál valamit az óra?
- nincs valahol egy vagy több rossz kötési pont?
- nincs valami új, ámde jelentéktelennek tűnő fogyasztód?
Egy ismert vagy mért értékű fogyasztó adott időre való bekapcsolásával te is letesztelheted az órád.
(#) Szárnyas válasza kowi hozzászólására (») Jún 24, 2018 /
 
Melyik az új típus? A katalógus szerint (Bővebben: Link), csak a 773-as típusba lehet kötni 6-os vezetéket, viszont ebből csak 3 bekötési ponttal rendelkező van, amibe ilyen keresztmetszetű vezeték köthető. Ezen cikk szerint meg a 221-es típusba is köthető 6-osig: Bővebben: Link
Azt meg már csak halkan említem, hogy a 4-es keresztmetszetű vezeték az valójában 5-ösnek felel meg az átmérője szerint, amit mértem. Ilyen szabványos vezeték keresztmetszet meg már nem is létezik.
(#) sámli válasza Szárnyas hozzászólására (») Jún 24, 2018 /
 
A 773-ba csak tömör vagy hajlékony vezetéket tudsz kötni, sodrottat nem. a 221-es sorozatnál a katalógusban említett 4-es a helyes, a 6-os nem igazán megy bele. Ami a keresztmetszetet illeti, szerezz be egy pontosabb mérőeszközt. Sajnos az a gyakorlat, hogy a keresztmetszet lefelé illeszkedik a szabványos értékekhez.
Következő: »»   602 / 958
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem