Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   143 / 274
(#) bigrobi hozzászólása Júl 31, 2018 /
 
Hihetettlen mik történnek. Én két hangoltkörös rádiómbol egy hangoltkörös szuperreg lett, még más egyhangoltköröst akart építeni és kéthangoltkörös lessz
(#) szikorapéter hozzászólása Aug 1, 2018 / 1
 
Egyenlőre keresem bele a forgó kondenzátort de idő közben egy súlyos hibát is vétettem. Nem értettem miért olyan halk ha erősítőként használom, aztán kiderült hogy amit én a régi Kádár könyvből vettem kapcsoláson nem 3,1Mohm a végcső felé menő ellenállás hanem 0,1Mohm (100K) hát ezt jól benéztem....
(#) hobbyjani válasza szikorapéter hozzászólására (») Aug 1, 2018 /
 
A Radiomuseum oldal ilyen vacak felbontású képeket ad,mert hát persze ingyen van,aztán ha kell jobb akkor fizess,én se tudom kivenni a rajzbol ott a számot,hanem az logikus,hogy ott nem lehet olyan nagy értékű ellenálás mint 3 megohm.
(#) szendi001 válasza szikorapéter hozzászólására (») Aug 1, 2018 / 1
 
A csöves kacsolásoknál sok az szenderd megoldás. Rácsnál 100 kOhm elválasztásra teljesen jó érték. Minden gyanús egy rádióban, ami 470k felett van, kivéve az 1Mohmos rácselvezetőket. Mondjuk ezek extra régi csövek. Az AF7 nél található 2 Megaohm G2 akkor sem az átlag érték.
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2018
(#) ferci válasza szendi001 hozzászólására (») Aug 1, 2018 / 2
 
Nyugodtan lehet a segédrácsban 2 M, ha az anódban 0.5 M van a szűrőtagok után.
Egy tápfesz pontból mennek.
Gondold át, milyen kicsi lehet az anódáram és ahhoz mekkora segédrács áram kell.
(#) bigrobi hozzászólása Aug 3, 2018 / 1
 
Regeneratív, vagy szuperegeneratív vevő a jobb. Tapasztalat regenerativnál: kiss antennával nem jó fogja az adókat, de kiválló hangminőség, szupereg, neheyebben all0tható rosszabb hangminőség, nagy érzékenzség, akár antenna nálkül is szólt a Kossuth rádíó és nálam jobb syelektívitás.
(#) hobbyjani válasza bigrobi hozzászólására (») Aug 5, 2018 / 1
 
Mindenféle regenerativ vevőnek az a baja,hogy kisugároz az antennába és zavarja a környező vevőket,ez ellen úgy lehet védekezni hogy épitünk egy RF erősitő fokozatot, ha lehet hangoltat,igy az érzékenység is nőni fog,de ehez kell a dupla forgó és még egy tekercs.Az ilyen vevőnek már nem kell az őrült magas antenna,amiben a villám belecsap,vagy panelházban lehetetlen kihúzni,elég egy darab drót,de lehet egy ferritrúd is amire a bemeneti tekercset készited
A hozzászólás módosítva: Aug 5, 2018
(#) bigrobi válasza hobbyjani hozzászólására (») Aug 5, 2018 /
 
RF erősítőn gondolkodtam már. De ha azon is van hangolás nem kell viszacsatolás, ami az eredeti tervem volt. Most az a rádíióm szól amit nemrég megosztottam, egy ellenálást változtattam és hanszórón szól, igaz halkan budapest a ferritantennán +20cm huzal földelés nélkül a 12m antennával minap london is szólt. Földeléssel kristálytisztán szól es hangossan pest 20cm antenával de próbálam ferritel is. 100km re van tőlem Solt. Különben földelés nélkül megza 12m antennával. Földelés + nagy antenna rosz az oszcilátor a közepére jön Pest és csak az van. Annak ellenére hogz amikor elkeydtem itt kérdezgetni egész máás tervel szinte belszerettem ebbe a készülékbe egysreűsége és jó tulajdonságai miatt. Afogyaszás is jo 3V on 7-8mA. Fém dobozba menne sajnos keményea húzalok amit tápeségből szedtem ki vagy másik huzalok kellenek, vagy más dobozt tervezni, na még majd ehhez kellene hogy csatlakozzona nepelem. A több hullámhosszos ötltem ebbe formába nem jó.
(#) tnl hozzászólása Aug 5, 2018 / 1
 
A regeneratív ha nincs begerjedve, akkor szerintem nem sugároz.

Én a polyakov vevőm oszcillátorát állítottam át úgy hogy 7-15 MHz között tud oszcillálni.
A vétel így 14-30 MHz -között lehetséges vele. Jól fogja 20 m-es morze adásokat is.

Az oszcillátor tekercsét cseréltem kisebbre, most egy üres szigetelőszalagcsévére
tekert négy menet látja el a feladatot. Induktivitását kiszámolhatnám, (de nem tettem)
de kevesebb mint 4.7 uH.
Az oszcillátor kondenzátorait nem változtattam.
(#) hobbyjani válasza tnl hozzászólására (») Aug 5, 2018 / 1
 
A CW morzé vételéhez éppen az hogy be kell gerjeszteni,én mégis épitenék neki egy FET-es erősittőt,hangoltat.
(#) bigrobi hozzászólása Aug 6, 2018 /
 
Ma nem volt áram így jó jött a regeneratív vevő. Valószínüleg nem tud mindent átfogni mert fém dobozba van a tekercs de valami bejott a skálám vége fele vagy 3/4ben, egy németül beszélő magyar adó de nem a Pécsi mert az a két román közt van. Vagy a Marcali vagy a Szolnoki adó lehetett szerintem. Északvajdaságból nem rossz eredmény ezzel a vevővel 12m antennával. A marcali erősebb de a szolnoki a térkép szerint majndem ide ér.
(#) tnl válasza hobbyjani hozzászólására (») Aug 6, 2018 / 1
 
Az én rádióm direct conversion, én azzal fogom a cw-t

A Bigrobi-é a regeneratív ő inkább AM adásokat hallgat.

Az én DC vevőmnek is volt 1 tranzisztoros RF erősítője,
előtte egy rezgőkörrel, de már kiszedtem.

De ha tudsz valami jó egyszerű hangolt erősítőt, az érdekelne!
(#) hobbyjani válasza tnl hozzászólására (») Aug 6, 2018 / 3
 
Nekem ez tetszik,két fet-ből kaszkód erősitő és az erősitését is lehet szabályozni,megy BF 245 vagy 256-al is.
A hozzászólás módosítva: Aug 6, 2018
(#) tnl válasza hobbyjani hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
Köszönöm az rf erősítőt, nem tűnik rossznak!
(#) tnl hozzászólása Aug 11, 2018 / 1
 
Polyakov mixeres egyszerű vevőmmel,a 28 és 13 MHz közötti vételt rögzítettem,
ha valakit érdekel nekem megvan a jobb hangminőségű változat is.

1.wav.mp3
    
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Aug 11, 2018 /
 
Mekkora antennad van? Ez az a rádió amit már egzsyer hamarabb feltetél? Jó teljesítmény.
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Aug 11, 2018 / 1
 
Az antenna kb 15 méter plusz 5 méter a lakásban.

Igen ez a "Mousetrap receiver". A felvétel vágott, az érdektelen részeket kihagytam,
az AM adókat nagyon nehéz behangolni, és többnyire rövid ideig jók, hamar sípolni kezdenek.
De ez a vevő jó CW hez, ahogy a hallható, hogy a morze milyen jó. Nem tudom, hogy a 20MHz
felett fogott adók tényleg ott vannk e, vagy valami más jön be torzan.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Aug 12, 2018 /
 
Idézet:
„AM adókat nagyon nehéz behangolni,”

Igen mivel , hogy a szinkrodin (közvetlen/direkt keverésű) elvű vevőkben az AM adás vétele nem más mint HIBA !!!Ez a hiba a keverő kiegyenlítetlenségéből adódik.
A direkt keverésű vevőkben a legnagyobb mértékű AM elnyomásra kell törekedni !
Ezt a keverő fokozat pontos kiegyenlítésének a beállításával lehetséges.
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2018
(#) bigrobi hozzászólása Aug 12, 2018 /
 
Lassana harmadik fáyisba lép a fjlesztés. A doboz, a kivitelezés. Nan is iphone hngsóróm es nagy kétkazettás magnóbol. 3 és 8 cm. Mind a kettőn jó szól, de mivel ez nem hifi kicsinyíteni akarom a dobozt. a forgó is kicsi lesz. Kérdés a 8cm hanszóró vagy a 3cm legyen, mintha a 8cm jobban halatszódna. Lete több levegőt mozgat nagyobb felülete miatt. A táp doboz kiesik mert "nagy" . Szintén jobb lenne ha elől lenne a hangszóró, báris szerintem.
(#) hobbyjani hozzászólása Aug 12, 2018 / 2
 
Egy érdekesség,tekercs néküli AM rádió,valaki épitet e még ilyent ?
A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2018

receiver.jpg
    
(#) sdrlab válasza Kera_Will hozzászólására (») Aug 13, 2018 /
 
Ne terjesszünk már butaságokat! Semmiféle hibáról itt szó nincs, pusztán arról, hogy pontos vivőre hangolás esetén a nagyfrekvenciás jelet lekevered 0 Hz-re, az az alapsávra. Annak minden előnyével és hátrányával együtt. Ez olyannyira nem hiba, hogy a legjobb minőségű AM vételt pl egyoldalsávos vevővel lehet elérni. Persze, ezt nem a legkönnyebb elérni, mivel kvarcpontosságú oszcillátor jel szükséges hozzá(vagy PLL az adó vivőjére)...
(#) tnl hozzászólása Aug 13, 2018 / 1
 
Én azt hiszem mind a kettőtöknek igaza van!
A paralleldiódás polyakov mixer ha pont be van állítva, az AM
adó spektrumának közepére akkor az USB és az LSB a két sáv
kioltja egymást, mert a polyakov mixer éppen a osc. frekvenciájától
adott távolságú frekvenciákat egymásra "rakja" és ezek lehet hogy
kioltják egymást, lehet hogy összeadódnak nem tudom. De csak
akkor teljes az eredmény, ha a két dióda teljesen egyforma.
De ez nem valósul meg.
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Aug 13, 2018 /
 
Jó irányban kapirgálsz, de nem egészen így zajlik ez. Amikor a keverő oszcillátorának frekvenciája pontosan megegyezik az AM adáséval(polyakov esetén felével), akkor az alsó és felső oldalsávok pontosan ugyanazt a spektrum képet fogják tartalmazni! Így azok összeadódva, egyszerűen erősítik egymást(jobbik esetben).
Ha nem pontos a frekvencia, akkor a két oldalsáv ezzel a delta hibával fogja egymást hol erősíteni, hol gyengíteni..., aminek az eredménye egy katyvasz lesz, kissé magasabb hangmagasságú adás, és kissé alacsonyabb keveréke.
A polyakov féle keverő tulajdonsága az alapban elég magas AM elnyomás! Hasonló diódákkal ez meglehetősen magas érték alapban, de még ezen is lehet javítani auto offset-es kapcsolással. 60-80dB- nem nehéz itt elérni.
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2018
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Aug 13, 2018 /
 
Idézet:
„(polyakov esetén felével)”
Pontosan így van, ezt így gondoltam

Idézet:
„Ha nem pontos a frekvencia, akkor a két oldalsáv ezzel a delta hibával fogja egymást hol erősíteni, hol gyengíteni..., aminek az eredménye egy katyvasz lesz, kissé magasabb hangmagasságú adás, és kissé alacsonyabb keveréke.”
Így tünik!

Az érdekelne engem, hogy erős AM adók néha beszivárognak, ezt mi okozza?
Ennek is esetleg van köze ahhoz, hogy a didódák nem egyformák?
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Aug 13, 2018 / 1
 
Okozhatja a diódák eltérő karakterisztikája is, de akár az is, ha a kimenet nem egy hatásos alul áteresztő szűrőre csatlakozik, hanem valami erősítő bemenetére, ahol a keverőn óhatatlanul átjutó nagyfrekvenciás jel demodulálódhat!
(#) tnl hozzászólása Aug 15, 2018 /
 
Az alul áteresztő szűrő egy 2k -s ellenállásból és egy 10 nF kondenzátorból áll.

Az egérfogó vevő egyszerű, de mindennek megvan benne a saját szerepe.
Ezért ha valamit módosítottam rajta az gyakran működésképtelenséget okozott.
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Aug 15, 2018 /
 
Annak kb 8kHz a töréspontja, ami 800kHz-en kb 40dB csillapítást ad, jobbik esetben. Ez nem tűnik soknak...
Én biztosan másodfokúra cserélném le, mondjuk legalább két sorba kötött RC taggal.
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Aug 15, 2018 /
 
Az eredeti kapcsolásban 50 nF volt, én cseréltem később, hogy több magasabb
hangot fogjon, "hogy a magas hangon csilingelő morzejelek erejét növelje"

a 8 KHz töréspont azt jelenti, hogy addig jól átengedi a hangokat?
(#) tnl válasza sdrlab hozzászólására (») Aug 15, 2018 /
 
fc = 7957.7471545948[Hz]

Egész jól eltaláltad
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Aug 16, 2018 /
 
Idézet:
„a 8 KHz töréspont azt jelenti, hogy addig jól átengedi a hangokat?”


Igen, az a -3dB-s csillapítási pontja. Ettől kezdve kb -20dB/dekád meredekséggel csíllapít, míg nem a kondenzátor ESR-je ezt le nem fékezi..., valahol -80-90dB környékén
Következő: »»   143 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem