Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelemes mobiltöltő
 
Témaindító: Dempsey, idő: Okt 8, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   12 / 12
(#) zsoltee0001 hozzászólása Okt 2, 2018 /
 
Sziasztok
Akarok csinálni egy távirányítós mágneszárat bejárati ajtóhoz, olyan helyen ahol nincs áram.
Vettem 12V 200mA-es napelemet: Bővebben: Link
egy 12V 7Ah-s akkut kell töltenie, úgy hogy közbe az elektronika amit működtet nyugalmi áramfölvétele 7mA.
Közé illesztettem egy step-up convertert 14V-ra állítottam a feszt, de akárhogy próbálkozok nem tudok 5-6 mA-t kiszedni a jelen időjárási viszonyok között (borús idő)
Szerintetek teljesen esélytelen ezzel a napelemmérettel erőlködnöm?
Milyen méret kellene erre a célra? 7mA éjjel- nappal és akkor még nem beszéltünk a mágneszár időnkénti működéséről.
Üdv
(#) Kovidivi válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
Az akksid meleg szobában lesz télen, vagy kint a fagyban? Utóbbi esetben évente, kétévente tönkremegy.
(#) zsoltee0001 válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
Kint lesz, ezzel a problemaval nem tudok mit kezdeni, majd cserelgetik. Egyebkent a villanybringakba is ez a fajta akkku van. Ott is kibir par evet kozel nem ezzel a terhelessel.

Udv
(#) Kovidivi válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
Ha le tudnád csökkenteni a fogyasztást 7mA-ról 1mA-re, akkor be tudnál rakni akkora akksipakkot, ami kiszolgálná az áramkört pl. egy évig (8-9Ah kellene ehhez).
(#) mohapower válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Okt 2, 2018 /
 
Kezdetnek kérd ki a napelemet, ha nem hiszel a gyári számoknak! (Csak a napelemet)
Felhős időben érdemes mérni, mert ügye télen is helyt kell állnia, amikor gyakran napokig nem süt a nap.
Tudnod kell a mágneszár teljesítményfelvetelet, és hogy egymás után, és mondjuk hetente maximum hányszor nyitják az ajtót.
Utána jöhet az akkumulátor méret és típus, és a konverter hatásfoka.
Ha ezek megvannak lehet matekozni, és megnézni, hogy a napelem mennyi időt alatt tudja feltölteni az akkumulátort...
A napelemből kivehető teljesítmény több mindentől függ, neten érdemes beleolvasni. Ha jól emlékszem a polikristályos napelemnek napsütésben jobb a hatásfoka, felhős időben már nem annyira. A monokristályos szórt fényben jobb hatásfokú (de lehet hogy keverem már, érdemes utána olvasni).
(#) zsoltee0001 válasza mohapower hozzászólására (») Okt 8, 2018 /
 
Sikerült a készenléti áramfogyasztást 3 mA-alá vinni, így már képes tartani a feszültséget.
Viszont akadt egy elég komoly probléma:
Erős napsütés esetén, vagy a napelem, vagy az inverter nagyon keményen rázavar a 433Mhz-s radió vevő egységre, olyan szinten, hogy az egyébként 100m-es hatótávot 0-ra csökkenti, Ezt sajnos csak most vettem észre, a poén az, hogy külön-külön nincs gond, úgyhogy tanácstalan vagyok.
Napelem tud kisugározni magából zavaró jelet?

Üdv
(#) Atis57 válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Okt 9, 2018 /
 
Szia!
A napelem nem! --- Na de az inverter !
a többi ha PWM ,azaz kapcsoló üzemű akkor jelentős zajjal jár .
Fémdoboz árnyékolás--- a tápágban 100n-4uf kerámia kondi + zavarszűrő tekercsek.
minden PWM táp IC adatlap végén ott van.

s az egyszerűbb; 2-10m távolság betartása az antenna és a táp között.
Minden távirányitós kapunál probléma -- nézz meg egy két ilyet belülről.
A hozzászólás módosítva: Okt 9, 2018
(#) zsoltee0001 válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 10, 2018 /
 
Szia
Értem, de mint írtam, külön -külön jó, tehát, ha labortápról helyettesítem a napelemet akkor parádé, márpedig akkor is ugyanúgy dolgozik az inverter.
Mindennel próbálkoztam, 100n- 22µF-ig, rézlemezzel körbevettem az invertert... semmi.
Viszont, ha levettem a töltést 14-ről 13,5V-ra akkor a probléma megszűnt, majd meglátjuk mit szól hozzá hosszú távon a zselés akku.
Üdv
(#) Atis57 válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Okt 10, 2018 /
 
Szia!
Az a jó megoldás ....
A kisebb "zselés akkuk" max feszültsége 13,85V efelett élettartam csökkenést garantálnak.
De nagyon gyakori a 13,65 V is állandó csepptöltés üzemmódban .
A labortáp nem helyettesiti a napelemet ---egy próbára azért jó.
Sokkal kisebb belső ellenállás, jobb terhelhetőség .....

Ezen esetben a PWM jelkitöltési tényezője volt kicsi (négyszögjel tüskék, nagy árammal )
igazi zavaró gépezet,
(#) szsrobert válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 11, 2018 /
 
A legjobb 100kHz nel rovidebb impulzusido minel magasabb feszultseggel es aramerosseggel.
Következő: »»   12 / 12
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem