Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Műveleti erősítő
 
Témaindító: petrik, idő: Júl 31, 2005
Lapozás: OK   82 / 106
(#) mhatalyak válasza morgo hozzászólására (») Dec 2, 2018 /
 
Tehát az 1-es lábat próbáljam meg csak használni? Progi mar készen van, egy audi MAP szenzorával tökéletes már, csak ezt szeretném használni, ha már megvettem. Most nem vagyok otthon, ha hazaérek ráakasztom a műszert és megnézen, hogy mit csinál úgy. Viszont azt sem tudom, hogy a komparátor mit jelent, szóval elnézést, hogy ilyen szájbarágósan kell magyaráznotok.
(#) morgo válasza mhatalyak hozzászólására (») Dec 2, 2018 /
 
R3 még maradhat, az utána következő részeket hagyd el. Arra figyelj, hogy a kimenet feszültsége ne legyen magasabb 5 V-tól, mert az kinyírhatja a mikrovezérlőt. Az erősítést állító trimmerrel ez beállítható. A komparátor tulajdonképpen egy végtelen erősítésű erősítő. A "végtelen" persze nem teljesen igaz, mert a tápfeszültség, meg az IC meghatározza a végét. Tulajdonképpen a kimenet billen vagy a +, vagy a negatív tápfeszültségre (jelen esetben 0-ra mert nem szimmetrikus a táp).
(#) kendre256 válasza mhatalyak hozzászólására (») Dec 2, 2018 /
 
A komparátor egy olyan szerkezet (több mindenből is lehet komparátort csinálni), aminek két bemenete van. Ha az egyik bemenetre adunk egy állandó feszültséget (referencia), a másik bemenetre adott feszültségtől függően a kimenet a tápfeszültséghez közeli értéken lesz (arra vált).
Példa:
Referencia bemenet 3V, a másik bemenet pedig folyamatosan nő 2,5V-tól 4V-ig. A kimenet mondjuk 0V (ez kapcsolástól függően lehetne pl. 12V is). Amikor a változó bemenet eléri pl. a 3,1V-ot, a kimenet átbillen 12V-ra. Ezek után mondjuk csökkenjen a változó bemenet feszültsége. Ha a feszültség 2,9V alá csökken, akkor billen csak vissza a kimenet megint 0V-ra. A 3,1V és a 2,9V közötti különbség a hiszterézis. Ez direkt van így (tervezhető, esetleg ha szükséges beállítható), hogy a változó bemenet kis változásai (pl. zaj miatt), ne kapcsolgassák oda-vissza a kimenetet.
(#) Szárnyas válasza mhatalyak hozzászólására (») Dec 2, 2018 /
 
Itt egy jó kis tananyag, ahol szemléltetve vannak a műveleti erősítő üzemmódok, így vizuálisan is befogadhatod a kapcsolások működési elvét: Bővebben: Link
Az első három ábra éppen a komparátor működését hivatott szemléltetni.
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2018
(#) reloop válasza mhatalyak hozzászólására (») Dec 2, 2018 /
 
Szerintem LM324 is jó bele. Proci analóg bevitelnél a tápot úgy alakítom ki, hogy a 7805 GND lábát két soros 1N4148-cal kötöm a testre, így az LM324 legnagyobb kimeneti feszültsége nem haladja meg az 5 V-ot.
Az érzékelőd adatlapjában nem találtam a tápfeszültség alsó határértékét, a 10 V mint tipikus szerepel.
(#) tbarath hozzászólása Dec 3, 2018 /
 
Sziasztok,

Opamp-ot keresek DC vagy kisfrekis (<10 kHz) jelek erősítésére, ami megfelel a következő feltételeknek:
- single supply 3.3-5V,
- rail to rail (a kimenet GND-ig menjen le, fent legalább a VCC 80%-áig menjen el),
- furatszerelt, lehetőleg DIP8 dual opamp,
- itthon könnyen beszerezhető, "jellybean" darab,
- olcsó (<500 Ft, de nem baj ha olcsóbb).

Eddig az MCP602 tűnik befutónak, de hátha tudtok jobbat javasolni.

Köszi,
Tamás
(#) sdrlab válasza tbarath hozzászólására (») Dec 4, 2018 / 1
 
MC3320x -?
Jelen esetben x helyére 2-es írandó...
A hozzászólás módosítva: Dec 4, 2018
(#) tbarath válasza sdrlab hozzászólására (») Dec 4, 2018 /
 
Nem rossz, de gyors átfutás alatt nem szúrta ki a szemem az, hogy mi lenne az előnye a feleannyiba kerülő MCP-hez képest. Már abban, amire használnám.
A hozzászólás módosítva: Dec 4, 2018
(#) sdrlab válasza tbarath hozzászólására (») Dec 4, 2018 /
 
A Lomexnél 100ft se ér el az ára a duálnak, igaz smd van csak...
De jó lehet neked akár egy filléres LM324-es, vagy akár lm358-as IC is. Ezek bemenete/kimenete negatív tápig megy...
(#) tbarath válasza sdrlab hozzászólására (») Dec 4, 2018 /
 
Én csak a hestore-os 550 Ft-os árat néztem az MC 33202-re (MCP602 240 Ft), de a Lomex webshopon is 400 Ft-ért látom a DIP tokost. Bár az SO8 feltétlen rossz választás, elvileg van valahol SO-DIP átalakítóm is. Egyszóval köszi a tippet.

Az LM 358/324 (valamit TLC272, stb.) a negatív tápnál jól nekem, de a pozitív águk nem annyira. Fontos lenne hogy tudjon annyira erősíteni, hogy a uC biztosan magas logikai szintnek érzékelje, az pedig 1,5 Volttal a pozitív táp alatt eléggé lutri. Ezért nézek rail2rail opamp-ot, olcsót.
(#) sdrlab válasza tbarath hozzászólására (») Dec 4, 2018 /
 
Adhatsz neki pár V-al többet is, valami nyers feszültséget, az erősítésbe ez alig fog beleszólni...
(#) Hp41C válasza tbarath hozzászólására (») Dec 4, 2018 /
 
Nem akarlak elszomorítani, de a Lomex -nél a MC33202 DIP-8 kifutott termék.
Nézz szét a ChipCad oldalán.
Sajnos a legtöbb Dual rail-to-rail erősítő már csak SOIC-8 tokban kapható.
(#) tbarath válasza sdrlab hozzászólására (») Dec 4, 2018 /
 
Ja, erre is gondoltam, csak akkor külön táp kellene ehhez az egy darab opamphoz. Aztán lehet hogy ez lesz, fene tudja...
(#) tbarath válasza Hp41C hozzászólására (») Dec 4, 2018 /
 
Igen, tudom hogy DIP tokban nem nagyon hoznak már ki modern cuccokat, az SMD visz mindent. Ez azért zavar egy kicsit...
(#) sdrlab válasza tbarath hozzászólására (») Dec 4, 2018 /
 
Ha nincs nagyobb feszültség sehol sem, akkor egy mikrovezérlő láb feláldozásával kiadhatsz pár 10kHz-es négyszöget rajta, amit egyenirányítva, a +táphoz kötve megemelheted pár V-alt a tápfeszültséget az IC számára.
(#) Hp41C válasza tbarath hozzászólására (») Dec 4, 2018 / 1
 
Ha nem nagyon zavar a SOIC 8, akkor LMV358.
(#) mhatalyak válasza reloop hozzászólására (») Dec 4, 2018 /
 
Szia!

Ma szereztem hozzá LM324-et. Összeraktam, tök királyul működik, csak épp vákuumra növekszik a kijövő feszültség. Tehát jó lenne ez, csak valamiért fordítva működik. Cseréljem fel valamelyik két bemenetet? Lyuggatott fehér próbapanelen van összedugdosva, lehet, hogy megpróbálom megépíteni rendes nyákra, hogy kizárjam az esetleges kontakt hibákat is.
(#) tbarath válasza sdrlab hozzászólására (») Dec 4, 2018 /
 
Vagy egy diódával megemelem a 7805 feszültségét, arról megy az opamp, aztán egy másik diódával lecsökkentem az uC előtt. Vagy inkább MCP602.
(#) tbarath válasza Hp41C hozzászólására (») Dec 4, 2018 /
 
Az is jó lehet, köszi.
(#) proli007 válasza mhatalyak hozzászólására (») Dec 4, 2018 /
 
Hello! Az érzékelő 2-4 lábát cseréld fel.
(#) mhatalyak válasza proli007 hozzászólására (») Dec 5, 2018 /
 
Szia. Próbáltam, akkor meg egyáltalán semmit sem csinál.
(#) proli007 válasza mhatalyak hozzászólására (») Dec 5, 2018 /
 
Hello! Én ugyan nem ismerem ezt az érzékelőt, de adatlap szerint ez egy piezorezisztiv érzékelő ami olyan mint egy Wheatstone híd. Vagy is a hídátló féltápfeszültségen van és az átlóban mérhető a nyomással arányos feszültség. A jel polaritása a nyomáskülönbség irányával arányos. Tehát ha megfordítod a híd két kimenetét, meg kell hogy forduljon a feszültség polaritása is.
Viszont lehet, hogy az Offset Adjust potival, Te kiegyenlítetted a híd jelét előzőleg. Ha pedig megfordítod a híd kimeneteket, az offset iránya is megváltozik. Tehát újra be kell állítani a kiegyenlítést, de most már az ellenkező irányban. Amúgy a "semmit sem csinál", csak egy bites információ..
(#) mhatalyak válasza proli007 hozzászólására (») Dec 5, 2018 /
 
Köszönöm a választ, ezt nem próbáltam, viszont így teljesen ligikus. A programot már hozzá írtam egy autó MAP szenzorához, így az lesz a végleges. Ezt viszont mindenképp kipróbálom!

Köszönöm a segítséget!
(#) FeketeVipera hozzászólása Dec 17, 2018 /
 
Sziasztok! Ti tudtok itthon elérhető nagyfeszültségű (+/-50V) műveleti erősítő IC-ről? Köszi
(#) cimopata válasza FeketeVipera hozzászólására (») Dec 17, 2018 /
 
Vannak integrált audió erősítők nem gondoltál rá? Azok is tulajdonképpen egy műveleti erősítő.
Ilyen LM3886 vagy TDA7294 meg hasonlók. Nem egy nagy sávszélessége van de egyéb paraméterekben jó lehet.
(#) Bakman válasza FeketeVipera hozzászólására (») Dec 17, 2018 /
 
Elnézést a tudatlanságomért de elárulod, mihez kell ilyen műveleti erősítő?
(#) cimopata válasza FeketeVipera hozzászólására (») Dec 17, 2018 /
 
(#) Medve válasza FeketeVipera hozzászólására (») Dec 17, 2018 /
 
Szia, OPA445 15V/us,+-45V. Belefér?
(#) Cinema hozzászólása Dec 18, 2018 /
 
Keresek, vennék az alábbi műveleti erősítőkből: ( lehetőleg hazai üzletből, vagy magánszemélytől. )
LT1028-2db.
LT1126-2db.
LT6018-2db.
Mindegyik DIP08-as tokozással érdekel.

Üdv!
(#) tbarath válasza Cinema hozzászólására (») Dec 18, 2018 /
 
Következő: »»   82 / 106
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem