Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Analóg oszcilloszkóp javítása
Ha szkóp-képet teszel fel, legyen látható a kezelőszervek beállítása, vagy add meg a beállításokat!
Lapozás: OK   204 / 245
(#) devergo74 hozzászólása Dec 13, 2018 /
 
Sziasztok.
Az mitől lehet, hogy az oszcilloszkóp képernyőjén a jel csak teljesen feltekert fényerőnél jelenik meg? Ha egy kicsit tekerek a fényerőszabályzón egyből eltűnik a jel.
(#) proli007 válasza devergo74 hozzászólására (») Dec 13, 2018 /
 
Hello! Igazából két oka lehet. Öreg a cső, vagy nem jól van beállítva/rossz a fényerő szabályzó rész.
(#) devergo74 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 13, 2018 /
 
Csövet sikerült benne cserélni, igaz attól még lehet rossz, a fényerőszabályzó potméter egy 500Kohm-os, itt kb 460Kohm-ot mérek. Tv-Miniscop 3-ról van szó.
(#) proli007 válasza devergo74 hozzászólására (») Dec 13, 2018 /
 
Ha van rajz és feszültségértékek rajta, akkor legfőképpen a wehnelt henger és katód közötti feszültség értékét kell nézni. De emlékeim szerint ennek a DG7-es csőnek sosem voltkiemelkedő a fényereje. Vagy is ha használható a szkóp, éles a képe, nem biztos hogy érdemes vele foglalkozni. Ha a cső "újszerű", akkor is közel van a 40. évéhez. Használni kell, míg lehet. Kicsi, egyszerű de használható szkóp volt ez, az amatőrök "szeme fénye."
(#) szikorapéter hozzászólása Dec 23, 2018 /
 
Sziasztok. Jó öreg 1Mhz-s H313. Hiba: nem indul el az eltérítése semmire sem. Mi lehet a hiba? Valószínű ebben is az alagút dióda?
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 23, 2018 /
 
Van esélyed erre a hibára. Az alagút dióda munkapontjában viszonylag nagy áram folyik, ami bármit megviselhet az áramkörében.
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Dec 23, 2018 /
 
Egyik irányba mérve 10.8ohm,másik irányban 9.1ohm. Azt olvastam hogy általában zárlat jellemzi a hibáját de akkor ez jó lehet?
(#) Gafly válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 23, 2018 /
 
Igen, fura cucc. Gondolkodni kell miatta, ahogyan sugallod...
(#) szikorapéter válasza Gafly hozzászólására (») Dec 23, 2018 /
 
Idegesít így most rákötöm a Tektronix-ra megnézem van-e egyáltalán jele az eltérítésnek....
(#) szikorapéter válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 23, 2018 /
 
Nem,konkrétan nem mérek semmit az alagút diódánál sem.... akkor ezek szerint azért nem indul el a vízszintes eltérítésem mert hibás a dióda?
(#) szikorapéter válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 23, 2018 /
 
Mondjuk a kapcsolási rajzon nem is találom az alagút diódát.....
(#) gerenk válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 23, 2018 /
 
Szia!
Vд4 Аи301В Gallium arsenid tunel dióda
(#) gerenk hozzászólása Dec 23, 2018 /
 
Próbáld ki az alábbi kapcsolásban, ha jó szapora kattogást lehet hallani a telefon hallgatóban.
A potméterrel tudod a diódát munkapontba állítani.

tunel.jpg
    
(#) szikorapéter válasza gerenk hozzászólására (») Dec 23, 2018 /
 
100mV/div 1ms mellet ezt látom az alagút diódán közvetlenül mérve.
Viszont van itt még érdekesség: kétféleképpen mutatja a szkópom az alagút diódán mért jelalakot. Most nemtudom azért mert a trigger hol megfogja hol nem , vagy azért mert változik a jelalak?
(#) szikorapéter válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 24, 2018 /
 
Hol keressem tovább a hibát ha nincs eltérítésem még mindig? (Csak áll a pötty a képernyőn.)
(#) mohinger válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 24, 2018 /
 
Tápfeszültségek rendben?
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 24, 2018 /
 
Először ellenőrizd, hogy a vízszintes erősítő működik-e. Ezt aránylag könnyen megteheted, ha a bemenetét megbizgeted egy csavarhúzóval. Ha a pontból ugrálós vízszintes csík lesz, akkor az legalábbis működik. Azután nézd meg a eltérítő fűrészjel kondenzátorainak kapcsolóját. Ha ez mind jónak tűnik, akkor kezd el piszkálni a tunel dióda áramkörét, különös tekintettel a munkapont beállító potira. Az nagyon érzékeny a beállításra.
(#) dobanandras válasza pucuka hozzászólására (») Dec 25, 2018 /
 
Szia szikorapéter.Probald meg. https://www.youtube.com/watch?v=LPExywj5pJM.
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Dec 26, 2018 /
 
Ami tuti biztos eddig: tápfeszültségek megvannak. Függőleges eltérítés működik,mert ha a jobbra-balra pozicionálót mozgatom látom a jelalakot a képernyőn. Akkor ezek szerint a vízszintes eltérítés nem megy. Hol folytassam a vizsgálódást?
(#) gerenk válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
Ellenőrizd a vízszintes eltérítést és a fűrész generátort. Kapcsold a választó kapcsolósort a leghosszabb eltérítési időre. Egy pillanatra zárd rövidre a legnagyobb értékű időzítő kondenzátor kivezetéseit. Ha rendben van az eltérítés a pont a bal oldalra ugrik majd lassan jobbra végigmegy a képernyőn és visszaugrik középre.
(#) Ge Lee válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
Kellene csinálnod arról a részről egy értelmes rajzot és feltenni ide, hogy annak aki segíteni akar ne kelljen keresgélni, meg el tudjon rajta igazodni, mert azokon az orosz stílusú rajzokon nekem nem nagyon sikerül. Látatlanban nem gondolnám hogy az alagútdióda a rossz, de ki kellene mérni akkor kiderül.
(#) Ge Lee válasza szikorapéter hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
Elvileg a VT6 és a VT8 a vízszintes erősítő, azoknak a kollektora kell hogy húzgálja a pontot jobbra balra, vagy közvetlenül vagy erősítőn keresztül, bár további erősítőt én ott nem látok. A VT4 gate-jén és a VT5 bázisán ott kellene lenni az időalap jelének.
(#) BarnaPili hozzászólása Dec 27, 2018 /
 
Sziasztok!
Van egy TR4654-s szkópom ,ami legeltet.A nagyfesz oszcillátora nem indul.Ha kézzel "belököm" (a BD C és B lába közé egy mérőcsúcs),akkor elindul,utána már ki-be lehet kapcsolni,kutya baja.Ha pihen egy jó órát,akkor újra nem indul.Korábban,ha hidegen bekapcsoltam,és eltelt egy néhány perc,akkor a fényerő poti felcsavarásával be tudtam indítani az oszcillátort(hallatszott a nagyfesz sercenése),de mostanában ez nem megy.
A tranzisztorok kimérve jók,a BD is,ellenállások,kondik,egyszóval minden jó és mégse jó.
A forrlécek patyolat tiszták,sehol egy átvezetés.
Mihez nyúljak?
A fokozat rajzát felteszem ide.
Köszi a válaszokat!
István

sch23.gif
    
(#) Zsolt 73 hozzászólása Dec 27, 2018 /
 
Szia !

A Win 10 sem nagyítani, sem forgatni nem engedi. Mert GIF! Így alig olvasható a rajz.
(#) BarnaPili válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Dec 27, 2018 / 1
 
Felteszem jpg-ben is.

sch23.jpg
    
(#) Zsolt 73 válasza BarnaPili hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
A BD tranyó bétája rendben van ? Találkoztam olyan MEV gyártmányú tranyóval, mely hőfokfüggővé vált. A normálisnál jobban...
Az 1N4148 as diódákat érdemes lenne cserélni.
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2018
(#) BarnaPili válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
Na látod,ezt nem mértem meg.A kis vaskalaposok bétája rendben lévőnek tűnt,de a BD-t nem mértem.Holnap leellenőrzöm.
(#) Zsolt 73 válasza BarnaPili hozzászólására (») Dec 27, 2018 / 1
 
Sok sikert !
(#) szikorapéter válasza gerenk hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
gerenk:
Ez nem vált be sajnos meg sem mozdul a vonal vízszintes irányban.

Ge Lee:
Készül a rajz....
Ami fura hogy a vízszintes eltérítés vég tranyói melegednek, de a bázisukon nincs feszültség....
Átmérem még egyszer. Furcsa volt hogy hiába piszkáltam a vízszintes eltérítés előfokát nem változott semmi sem az ernyőn.
(#) gerenk válasza BarnaPili hozzászólására (») Dec 27, 2018 /
 
Szia! Ez egy színusz teljesítmény oszcillátor. Ha a ferrit trafó rendben van, a kiegészitő kapacitással a trafó primer tekercse rezgőkört alkotva 50-55 Khz környékén oszcillál.
Ha van közeledbe másik szkóp a jelalak csúcsa alatt a görbén apró "beharapás" látható a BD kollektorán, a jel nagysága 30-35 Vpp
Következő: »»   204 / 245
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem