Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hűtőborda
 
Témaindító: Dzót, idő: Dec 13, 2005
Lapozás: OK   12 / 17
(#) Lamboo hozzászólása Márc 14, 2017 /
 
Sziasztok! Szeretnék építeni egy nagy teljesítményű elektronikus műterhelést és szeretném ventilátorral hűteni. A sima hűtőborda számítás megy, viszont nem tudom, hogyan számoljak hűtőborda méretet a ventilátor légszállításának segítségével. Tud valaki segíteni ebben?
(#) elektroncso hozzászólása Dec 28, 2018 /
 
Sziasztok!
100W hőt kellene elfűtenem két KD503 teljesítménytranzisztorral. A rendelkezésemre álló hűtőborda összfelülete 1030cm2 körül van és feketére van eloxálva. 24 darab 18X117mm-es borda van rajta. Mind a két tranzisztor ugyan azon a hűtőbordán van szimmetrikusan elosztva. Együtt kell max. 100W-ot elfűteniük. A kérdésem az, hogy aktív (szóval ventilátoros) hűtéssel megfelelő lesz-e a borda mérete? A borda egy "szélcsatornában" foglal helyet vagyis a bordákkal párhuzamosan fogom a levegőt átszívni.
Előre is köszönöm!
(#) erbe válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 28, 2018 /
 
Legalább 4 db-ot kössél párhuzamosan.
A borda elég nagy lenne.
A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2018
(#) elektroncso válasza erbe hozzászólására (») Dec 29, 2018 /
 
Köszönöm!
Előbb fejeztem be a tápmodult, most már valós értékekkel tudok számolni. 3A terhelés hatására 30V a pufferekben mérhető feszültség (üresjáratban 36V), így maximum (rövidzárban) 90W-ot kell tudni elfűteni. Mivel nem tervezem rövidzárban üzemeltetni így egy reálisabb példát nézve 5V kimenőfeszültségnél 3A esetén már csak 75W az elfűtendő teljesítmény. A KD503 adatlapja itt látható. Biztosan kell a négy darab? Ahhoz ugyanis a bordát teljesen át kell faragni és úgy fog kinézni mint egy ementáli, a sok lyuk pedig csak rontani fog a hővezetésen. A borda a tranzisztorokkal szerelve adott egy régi ipari (100V 1kW kim. telj.) erősítőből (ott össz. 12db. KD503 dolgozott 6 bordán párosával).
Az adatlap szerint a 150W akkor igaz, ha a Uce 30V (nálam annyi) a kollektor hőmérséklet nem haladja meg a 100oC-ot és a kollektor teljesítmény a 65W-ot. Sajnos a hűtőbordám hőellenállása nem ismert (plusz van szigetelőcsillám is ami szintén nem ismert) így nem tudom kiszámolni, hogy mennyire melegedik fel a kollektor. A hűtőbordát 40oC-nál kezdem ventilátorral hűteni (légszállítása 0,05m3*s-1).
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2018
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 29, 2018 /
 
Közben elvégeztem egy próbát. Beállítottam 12V-ot és beterheltem a kimenetet 2,85A-el. Kézzel nézve is érezhetően gyorsabban melegednek a tranzisztorok, mint amennyire a hűtőborda eltudná vonni tőlük a hőt. Először is kicserélem az öreg hővezető zsírt újra ha nem lesz javulás (ezek után nem bízom benne) akkor megduplázom a tranzisztorok számát egy újabb párossal külön hűtőbordán. Így összesen 2060cm2 hűtőborda fog rendelkezésére állni a négy tranzisztornak.
Illetve még egy triakos/tirisztoros előszabályozón gondolkozom, ami mindig 5-6V-al magasabban tartaná a pufferfeszültséget a beállítottnál, így max. 15W körül kéne elfűteni.
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2018
(#) nedudgi válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 29, 2018 /
 
Milyen vastag a hűtőborda gerince (hátlap, vagy mi a neve)? A fő kérdés az, hogy a tokozás, és a hűtőborda közötti hőellenállás elég alacsony, vagy pedig a hűtőborda, és a környezet között alacsony a hőcsere? Ha a tok közelében sokkal magasabb, akkor túl vékony a hátlap.
(#) elektroncso válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 29, 2018 /
 
3mm vastag. Ezen a képen látható hogy milyen a borda, a felénk néző fele a sima ezen van a két TO-3 tokos tranzisztor a nekik kialakított helyen, a másik felén vannak a nyitóhozzászólásban leírt bordák.
A linkelt képen egy másik táp van, nem arról van szó.
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 29, 2018 /
 
Kicseréltem a hővezetőpasztát (eddig az öreg volt benne, amit még a '70-es évek körül kentek bele) és eltávolítottam a csillámot (nincs rá szükség). Jobb lett, de még mindig lassan veszi át a borda a kőmérsékletet. A TO-3-as kalapja ujjal "mérve" gyorsabban melegszik (ez ám a pontos mérés ).
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 29, 2018 /
 
Most mértem hőmérővel. A TO-3-as alaplemezén 6-8oC-al mérek magasabb hőmérsékletet, mint a toktól 20mm-re a hűtőborda gerincén. Egyenletesen melegedik a borda és a 6-8oC különbséget is aránylag lineárisan tartja a hőmérséklet emelkedésével (kb. 55W-ot fűtők el jelenleg).
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 29, 2018 /
 
Mégiscsak jónak minősítem a hűtőbordát. 5V kimeneti feszültség és 3A kivett áram mellett a táp 75W-ot fűt el, amit ventilátoros hűtéssel (most csak egyszerű ráfújással) a maximális tok alaplemez hőmérséklet (az emiter láb mellet alulról) 51oC és ez 10 perc után sem emelkedett. 12V 3A esetén csak 41oC a tokhőmérséklet. Szerintem meg fog felelni. Főleg, hogy a végleges kialakításban a bordát teljesen körbe fogja ölelni az áramló levegő, magukat a TO-3-as tokokat is. Jelenleg csak a bordás felét fújattam egy 8m3/perc -es asztali ventilátorral, a tranzisztorokat nem is érte a légáramlat.
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2018
(#) stenzi hozzászólása Jan 3, 2019 /
 
Sziasztok.
Azt szeretném megkérdezni a nagyérdeműtől, hogy ic-re mivel lehet kicsi hűtőbordát felragasztani. Nincs kéznél spéci hővezető ragasztó.... Tehát mivel lehetne ezt DIY helyetesíteni? Pill.ragasztó, szilikon, kétoldalas ragasztó, ........
Köszönöm a segítséget.
(#) Gafly válasza stenzi hozzászólására (») Jan 3, 2019 /
 
Milyen IC/tok?
(#) stenzi válasza Gafly hozzászólására (») Jan 3, 2019 /
 
Szia.
Műanyag.
xl4015 cc-cv modulon van. Nem tudom, segítettem-e?
(#) granpa válasza stenzi hozzászólására (») Jan 3, 2019 /
 
A felsoroltak egyike sem, hacsak a szilikon nem hőálló. Bármelyik epoxigyanta (vékonyan!), mert azt a hőfokot mind bírja (amit a tok).
(#) stenzi válasza granpa hozzászólására (») Jan 3, 2019 /
 
A szilikon olyan vegyszer és hűálló autóipari szelepfedél, dekli mitudomén220fokigjó féle. És roppant büdös is Akkor azt mondod jó lehet?
(#) granpa válasza stenzi hozzászólására (») Jan 3, 2019 /
 
Akkor jó.
(#) stenzi válasza granpa hozzászólására (») Jan 3, 2019 /
 
Ok. Köszönöm, már kenyem is.
Szép estét.
(#) SlyChocolate hozzászólása Jún 16, 2019 /
 
Egy kis segítség kellene
Építek egy hordozható autós rádiós boom box szerű de rétegelt lemezből készűlt dobozt.
Aminek a teteje aluminium lemez, az egyik oldalára meg egy nagy méretű aluminium hűtőborda van betervezve.
Ablak vágva a dobozba és oda besűlyesztve a borda ami kifelé szellőzni tud.
Ami a gond az autós fejegység jelentős hőt termel még kis hangerőn is.
Mivel poros helyen lesz használva a rádió így teljesen zárt tömített a doboz..
A rádio hője nem tud sehol távozni így melegíteni fogja benn a levegőt....
Szerintetek az aluminium hűrőbordát meg az autórádió hűtőbordáját egy réz hőcsővel összekötve átvezethető lenne-e a rádió hője?
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2019
(#) Alkotó válasza SlyChocolate hozzászólására (») Jún 16, 2019 /
 
Csak érintőleg kapcsolódva a kérdésedhez. Az autós fejegységeket kimondottan úgy tervezik, hogy azok kicsi helyre kerülnek beépítésre, ahol szinte nulla a szellőzés (mert az autóban éppen ilyenek a körülmények). Ráadásul a környezeti levegő is jelentősen felmelegszik egy felhőtlen nyári napon.
Ezért ezt érdemes ellenőrizni:
Idézet:
„... az autós fejegység jelentős hőt termel még kis hangerőn is.”
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2019
(#) SlyChocolate válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 16, 2019 /
 
Így van.
Ezért nem is értem közepes hangerőn használva.
Pár perc után alig állja a kezem ha megfogom a hátulján a hűtőbordát.
Lehet valami hibás lenne benne?
Elvileg mértem kb 50°C-ig melegszik.....
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2019
(#) Alkotó válasza SlyChocolate hozzászólására (») Jún 16, 2019 /
 
50°C nem kritikus. Elfogadható hőmérséklet.
(#) SlyChocolate válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 16, 2019 /
 
Csak azért gondoltam a hőcsöves átvezetésre, hogy ne melegítse a többi áramkört.
Mert lesz a dobozban egy STK mono végfok egy TDA előfokkal illetve egyenáram védelemmel stb.....
Igaz a fedlap aluminium lemez de nem tudom ilyen nagy melegben elég hőt letud-e majd adni?
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2019
(#) elektroncso válasza SlyChocolate hozzászólására (») Jún 16, 2019 /
 
Az rendben, hogy hőcsöves, de hogyan töltöd fel azzal a spéci gázzal (talán ammónia?) ami benne van?
Az 50°C nem kritikus, maximum az elektrolit kondenzátorokat kell megnézni, azoknak jó ha 105°C-ak vannak benne.
(#) SlyChocolate válasza elektroncso hozzászólására (») Jún 19, 2019 /
 
Bontott laptop cooleről szedném ki a hőcsövet.......
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2019
(#) SlyChocolate hozzászólása Júl 7, 2019 /
 
Láttam itthoni web árúházban hővezető csövet.
Valaki dolgozott már ilyennel, mennyire lehet ezeket óvatosan hajtogatni?
Leginkább a lapos formájra gondolnék.
A hozzászólás módosítva: Júl 7, 2019
(#) Kovidivi hozzászólása Márc 19, 2020 /
 
Sziasztok.
Van egy borda, mérete 100x41x8mm, rengeteg lamellás. 2db 40x40mm-es ventivel tervezem hűteni.
Vajon hogyan érhetném el a legjobb hűtést? Ha az egyik venti fújja, a másik szívja a levegőt közvetlen közelről (ezt tartom a legjobbnak)? Vagy ha mindkettő fújja közvetlen közelről (szerintem a levegő ilyenkor túl nagy ellenállásba ütközne, főleg a borda közepéről mire kijutna a széléig)? Esetleg mindkettő fújja a levegőt, de a venti és a borda között lenne egy kis távolság, mondjuk 5mm (szerintem ez az eset rontaná a hatásfokot)?
Ti mit gondoltok?
Ma kipróbáltam egy 40x40x8mm-es bordát, a venti közvetlenül felette volt, és 30W-nyi hőt tudott leadni (a műterhelésemet próbálom kisebbre, kompaktabbra elkészíteni). Számításaim szerint minimum 60W-ot kellene tudnia, de lehet a 80W is menni fog. Ha nagyon optimista vagyok, és két FET-et használok (a ventik alá rögzítve), szerintem a 100W is menne.
Köszi.
(#) Peter65 válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 20, 2020 /
 
Szia!
Általában arra szokás törekedni, hogy legyen egy légcsatorna az áramló levegőnek, de egy ilyen kis bordánál ez nem feltétlen szükséges.
A 40x40-es ventilátort én nem választanám, inkább nagyobbat, és légterelővel rávezetném a levegőt.
Egyébként ebben a teljesítmény nagyságrendben egy processzor hűtővel lehet hogy jobban jársz; kompaktabb kialakításúak, és elég nagy ventilátor van rajtuk.
(#) Kovidivi válasza Peter65 hozzászólására (») Márc 20, 2020 /
 
A ventin én is gondolkozok, a nagyobb méretű, még ha a borda szélén túl is lóg, több levegőt tud megmozgatni.
A proci hűtő sajnos nem jöhet szóba. Túl nagy, túl drága.
Még azon gondolkozok (vagy letesztelem), hogy ha a borda és a venti között van mondjuk 0.5cm, az milyen irányba befolyásolja a hűtés hatásfokát.
(#) erbe válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 20, 2020 /
 
Mitől drága egy kidobott alaplap procihűtője?
Ki gondolt arra, hogy újat vegyél boltban?
Méretben meg van ezerféle a 486-ostól a túlméretes AMD-ig. Van bontatlan dobozban csöves turbohűtőm.
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2020
(#) Kovidivi válasza erbe hozzászólására (») Márc 20, 2020 /
 
Nekem is van vagy 10db, a probléma, hogy vennem kell, akár 1 év múlva is, ugyanazt a bordát, ugyanazzal a ventivel, nem 1db-ot.
Következő: »»   12 / 17
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem