Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ki mit épített?
 
Témaindító: Dióda, idő: Jan 26, 2006
Ez a téma ha úgy tetszik a mi "kiállítótermünk", nem pedig a ki mit csinált volna másképpen, mások helyett, és legfőképpen nem javítós téma. Minden készüléknek van saját témája, ott kell kitárgyalni a részleteket!
FONTOS! A kapcsolási rajzok keresésére is van saját téma, ott keressetek rajzokat!
Lapozás: OK   1502 / 1670
(#) berjoska hozzászólása Jan 5, 2019 / 3
 
Csináltam egy gyors LED próba tesztert.
Az 555 IC 1 mp-ként változtatja a felső és alsó kimenetet.
Egy nyers nyomtatott lap egyik oldalára kötöttem a 3 kimenetet.
A nyers nyomtatott másik oldalra pedig a tápfeszültség pozitív és negatív sarkát összekötő két 330 ohmos ellenállások központjához kötöttem.
Az egyik nyák lap sarkát elválasztottam a egész területtől és áthoztam a túloldali potenciált oda is.
Az USB-ről működő ketyeréhez bárhová érintem a ledet, villogni kezd. Tanácsos megjelölni a pozitív oldalt mert akkor LED polaritása is látható.
Az egészet belegyömöszöltem egy dobozba és meleg pisztollyal rögzítettem.
(#) Alkotó válasza berjoska hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
Ha már az 5 V az USB-ből rendelkezésre áll, akkor egyetlen ellenállás is alkalmas a LED vizsgálathoz.
(#) Skori válasza berjoska hozzászólására (») Jan 6, 2019 / 1
 
Ha van kedved ilyen célra hordozható "műszert" építeni, akkor ajánlom figyelmedbe EZT
A berakott kapcsolási rajzot elrontottad, csak pár alkatrész, biztosan megtalálod hol a hiba
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2019
(#) kalmi.kalmi válasza Skori hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
Szerintem is hibás a rajz.
(#) berjoska válasza kalmi.kalmi hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
iIgen, valóban hibás rajz. Bbocsánat!

Meg a billentyűzet is, mert imitt-amott kihagy, és nem megy a nagybetű váltó sem.
A hozzászólás módosítva: Jan 7, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) Lengyelzolika01 hozzászólása Jan 8, 2019 / 8
 
Az stk ic hűtését lecseréltem a feketére csavarokat lefújtam! Gondoltam megmutatom. mek-elek
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Jan 9, 2019 / 1
 
Átalakítottam egy Universum HF 11 típusú régi német adóvevőt! Ami a fotón lilával bekarikázva lóg ki az oldalából az egy leválasztós jack aljzat! Az adóvevő gyárilag a hangszórót használja mikrofonként is ha az adás gomb (ami nem látszik mert leragasztottam szigetelőszalaggal hogy ne kelljen nyomni) be van nyomva, tehát az aljzat leválasztja a beépített hangszórót ha aux/kimenet kábelt csatlakoztatok. Annak ellenére hogy elég régi (és sajnos eléggé kontaktos az adás gombja) egy 9V elemmel kisebb-nagyobb mértékben a földszintes házunk minden pontján tisztán lehet venni amit a számítógépemről lejátszok! Erősen "low-fi" hangminőség, de legalább működik... "Vezeték nélküli hangátvitel" a 80-as évek mintájára!

IMG_4310B.JPG
    
(#) sargarigo válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jan 9, 2019 /
 
Ilyenem nekem is volt!
Aztán a taxisok a környéken nagyon szerettek, mert telezenéltük a sávjukat (~80-as évek).
Alul nem volt egy morze táblázat?
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2019
(#) mek-elek válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jan 9, 2019 /
 
Talán már ez nem gond, mert nincs analóg tv adás, meg nem pesti vagy, analóg I.tv-csatorna .
Azért így ez még az Mp3-at is gyalázza. Ha ilyenre vágysz, van ennél jobb megoldás is.
Köszi a retrót!
(#) Udvari Zsombor válasza sargarigo hozzászólására (») Jan 9, 2019 /
 
Azt nem tudni hogy volt-e, ezeket már így kaptam (ezzel együtt kettő van)... Amúgy is a szerelés "áldozatává" vált a morze funkció mivel nem tudtam hogy eredetileg hogyan érintkezett és nem akartam semmit se rövidre zárni ezért inkább hatástalanítottam (adást/vételt nem befojásolja)...
(#) Udvari Zsombor válasza mek-elek hozzászólására (») Jan 9, 2019 /
 
Nincs mit!
(#) mek-elek válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jan 10, 2019 /
 
Nem akartalak én megbántani véleményemmel, de a múlt része volt az ilyen eszköz.
Vonalas telefon pótló, antenna állítás, terepen kapcsolattartás, stb...
Ma már mindezt megoldja a mobiltelefon. Persze nem mondom, hogy alkalmilag nem tehet még szolgálatot. Azonban, ha jól emlékszem ez a sáv már nem engedélyezett. Nekem is maradt a fiókban, vészhelyzetre. Azonban régen is megvettetem azokat akik gyerekőrzőnek használva kötötték a csatornát. Nekünk is volt gyerekőrzőnk, egy kiserősítővel, amin a falióra mutató lépése jól hallható volt. A másik probléma a kütyükéddel, hogy mivel nem a hangszóróját használod, könnyen túlmodulálódik, és így nem egy csatornán ad sávon belül. De ha nincs kihangolt antennája, még más is összejöhet.
Az igaz viszont, hogy a technika érdekes dolog, ezért foglalkozunk vele.
(#) Udvari Zsombor válasza mek-elek hozzászólására (») Jan 10, 2019 / 1
 
A bemeneti hangerőt bőven a torzítási szint alatt tartom, valamint rendesen a saját maximálisan kihúzott antennáján keresztül ad. Csak hát kissé szét van kopva az adás gombja...
Szóval, a sáv már nem engedélyezett? (Tehát ma már semmire sem használják a sávot ha jól értem?) Itt pontosan írja az adási fekvenciát (455 kHz) viszont a maximális hatótávot nem, de szerintem 0.1 W teljesítmény max egy-két háznyi lehet ha falak is vannak a két egység között, falak nélkül (amikor legfeljebb egy-két sövény van csak köztük) pedig nagyjából ~500-600 m lehet... De az lehet hogy nem annyi mint új korában mivel eléggé el van öregedve (link szerint '75-ben gyárthatták a típust), valamint persze függhet a 9V elem töltöttségi szintjétől is...
(#) killbill válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jan 10, 2019 /
 
A 455 kHz a KF. Ez egy 27 MHz-es CB radio a 14-es csatornára.
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2019
(#) Udvari Zsombor válasza killbill hozzászólására (») Jan 10, 2019 /
 
Ja, benéztem... (Ha nincs odaírva a hullámsáv neve akkor így önmagában nekem nem mond sokat...)
(#) killbill válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jan 10, 2019 /
 
Pedig oda van irva az is... "Short Wave (SW only)"
(#) Secret válasza Lengyelzolika01 hozzászólására (») Jan 10, 2019 /
 
Szép munka!
(#) Udvari Zsombor válasza killbill hozzászólására (») Jan 10, 2019 /
 
Akkor már csak egy valami marad: kérdés, hogy manapág hsználják-e egyáltalán még valamire azt a frekvenciát vagy mára már elhagyatottá vált?
(#) elektroncso válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jan 10, 2019 /
 
Használják, sőt ha elkap az NMHH mert zavarsz valakit akkor a barkácsolt CB rádiód miatt rendesen megbüntetnek! Mielőtt adni kezdesz valamivel alaposan járj utána mert egyszer csúnya vége lesz.
(#) elektroncso válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jan 10, 2019 2 / 3
 
És még egy kis adalék. A rádióadód AM (amplitúdómodulált) ami ma már TILOS a CB sávban, FM engedélyezett és újabban az SSB is (újra). Olyan, hogy elhagyatott sáv nincs, már csak azért sem mert korlátozott mennyiségben áll a rendelkezésére az emberiségnek. Olyan dologba tapintottál bele amit nemzetközi szinten (ITU) szigorúan szabályoznak. A rádió adók működtetése engedélyköteles, kivételt képez a CB és a PMR sávos rádiók, itt viszont csak gyári és a legújabb szabályoknak megfelelő engedélyezett készülék használható. A tied egyiknek sem felel meg.
Ráadásul a nyilvános CB sávban való zenesugárzás szerzői jogsértés és kalózrádió amiért az előbbiektől függetlenül is büntetnek. És még talán jobban mint a buherált CB rádiódért.
Azt, hogy zavarsz-e valakit füllel nem mondod meg, már csak a bizonytalan minőségű rádió miatt is. Sokféle büntetést kaphatsz, az egyszerű ejnye-bejnyétől a börtönig terjed a skála attól függően, hogy kit zavarsz meg és mik a következményei.
Persze jó esélyed van rá, hogy ez az adónak nevezett vacak senkit nem fog sokáig zavarni, ugyanis a folyamatos adás miatt nagy eséllyel leég a végfok benne ugyanis ezeket nem folyamatos üzemre tervezték.
Azt már gondolom mondanom sem kell, hogy a zavarbemérő kocsival pár perc alatt bemérnek, nem kell félned biztosan megtalálnak.
(#) mek-elek válasza elektroncso hozzászólására (») Jan 11, 2019 / 4
 
Hogy Te milyen csúnya bácsi vagy!
No meg mennyire részletes a tényábrázolásod.
Vége lenne eme romantikának?
Pedig csak segítettél.
(#) Udvari Zsombor válasza elektroncso hozzászólására (») Jan 11, 2019 /
 
Juj!!! Pedig éppen most kerestem volna az adás gomb bekötését hogy helyettesíthetem-e valamivel mert borzalmasan kontaktos!
Tehát tulajdonképpen felejthetném el? OK, hogy nem ezt akarad, de most kicsit megijesztettél... Tehát, először is elkaphatnak-e ha fogják az esetleg zavarként ható adásomat?! Másodszor pedig magyarországon használják-e valamire a "27 MHz-CB" csatornát? Harmadszor pedig "0.1 W" kimenő teljesítmény szerintetek meddig (milyen messze) juthat el maximálisan kihúzott antennával ha pár fal van az adó előtt, illetve ha szabadtéren szabadon van az adó?

Nyugtassatok meg hogy nem lesz belőle probléma ha továbbra is próbálgatom...
(#) killbill válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jan 11, 2019 /
 
Valamikor 1986 tájékán, egy biciklire szerelt 0.1W-os CB-vel (BRG AM-0127), 1-2 km-re siman elrádióztam. A 17. kerületben nagyjából bárkivel tudtam rajta beszélni a kerületen belül.
(#) Ge Lee válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jan 11, 2019 /
 
Szerintem a kutya nem fog foglalkozni vele, főleg hogy akkora hatótávolságon belül 99% hogy senkit és semmit nem zavarsz vele. Az autót előbb észreveszed szabad szemmel, minthogy téged bemérne. Felénk valamelyik neves FM adót zavarja valaki néha, most már vagy 3 éve, senkit nem érdekel. A hatótávja kb. 2km körül van, így autóval menet közben hallgatva.
(#) Skori válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jan 11, 2019 /
 
Nagyobb teljesítménnyel nem érdemes a büntit kockáztatni, de ez a kis játék adó nem hinném, hogy problémát okozna.
(#) Udvari Zsombor válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 11, 2019 /
 
Jó ezt tudni. Mivel '75-ben gyártották eléggé elöregedett már, lehet hogy mostanra már nem fedik 100% a valóságot a gyári adatok...
Viszont kellene a készülék kapcsolási rajza (amit eddig neten nem leltem) mert rettenetesen kontaktos az adás gomb és azzal kezdeni kellene valamit... Vagy csupán az adás gomb bekötése érdekelne...
(#) Udvari Zsombor válasza Skori hozzászólására (») Jan 11, 2019 /
 
Nem kell félni, a meglévő kettőt is úgy kaptam, csupán azért próbálgatom mivel hogy vannak nekem...
(#) elektroncso válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Jan 11, 2019 /
 
Idézet:
„először is elkaphatnak-e ha fogják az esetleg zavarként ható adásomat?”

Igen elkaphatnak. Mivel a rádiód nagyon kis teljesítményű zárt térben üzemeltetve esetleg egy-két szomszéd veheti az adásodat így a lebukás esélye kicsi. De ha valaki rosszakaród megtudja akkor feljelenthet, amíg nincs feljelentés addig az NMHH nem fog küszködni.
Idézet:
„magyarországon használják-e valamire a "27 MHz-CB" csatornát?”

Igen használják, sok távirányítós játék működik ezen a frekin, sok CB rádió is van, a kamionosok, taxisok is még használják.
Amit leírtam nem azért írtam, hogy ijesztgesselek, csak azért, hogy tisztában legyél a terhével annak amivel játszol. Ha egy rosszakaró "szomszéd" fel is jelent akkor max kapsz egy kis ejnye-bejne ezt mégsem kéne szöveget és elkobozzák az adót. Több gondod nemigen lesz belőle. Arra az esély, hogy ezzel a rádióval megzavarod a légi irányítást és ezért lezuhan egy repülőgép nagyon alacsony, de ha ez történne akkor börtön az eredmény.
Amit jó ha tudsz: ahogy merül az elem úgy másznak el a tranzisztorok munkapontjai, torzítani kezd az adó amit füllel nem fogsz meghallani, de zavarjelet fog elkezdeni kisugározni, ami nem csak az üzemi frekvencián hanem annak felharmonikusain (többszörösein is) is kijut az éterbe így nő az esélye annak, hogy megzavarsz más szolgálatokat. Természetesen minden más ok az elemen kívül is ami megváltoztatja a rádió paramétereit növeli a zavarkibocsátás esélyeit.
(#) Sanyesz5 válasza elektroncso hozzászólására (») Jan 11, 2019 / 2
 
Szerintem kicsit túl liheged a dolgot, bár ez az én véleményem, tekintve az adója teljesítményét egy a millióhoz az esélye annak hogy bárkit zavarjon.
(#) yulo5310 válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Jan 11, 2019 /
 
Csak a patkányokat,azok allergiásak rá.
Következő: »»   1502 / 1670
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem