Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   171 / 274
(#) vargaf válasza Dancs Balázs hozzászólására (») Jan 12, 2019 / 1
 
Egy eléggé kezdőnek nem egy sztereo FM rádió építésével kellene kezdenie, a sikertelen kezdet biztosított.
(#) tnl válasza kadarist hozzászólására (») Jan 12, 2019 / 1
 
Kezdheti rádióval, de ne sztereo FM -el, hanem mono AM -el, az sikerülni fog,
és lehet továbblépni.
(#) Hp41C válasza Dancs Balázs hozzászólására (») Jan 12, 2019 /
 
Börzén vegyél egy URH tunert és egy kerámia szűrőt 10.7 MHz -re. Középfrekvenciás erősítőnek pl. a CA3089 -et. Kapcsolási rajz az adatlapban. Stereo dekódernek egy PLL rendszerűt ajánlanék: uA758, MC1310, TDA1591, CA3090 vagy ami kapható. A dekóder kimenete mehet egy stereo erősítőre.
A középfrekvenciás erősítőt kétoldalas panelre készítsd el, az alkatrész oldalon egybefüggő föld fólia legyen, a kivezetéseknél legyen csak rajta szigetelésnek kihagyott terület. (Nagyobb átmérőjű fúróval süllyesztéssel egyszerűen kialakítható.)
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2019
(#) pucuka válasza Dancs Balázs hozzászólására (») Jan 12, 2019 /
 
Éppenséggel belevághatsz, létezik komplett IC készlet, azokból viszonylag könnyen összerakható. Viszont a beszerezhetőségekről fogalmam sincs. Grundig rádiók kapcsolási rajzai között kutakodj.
(#) tnl válasza Dancs Balázs hozzászólására (») Jan 12, 2019 /
 
Egyszerű AM két tranzisztorral, és egyszerű hétköznapi alkatrészekkel.

Meg lehet építeni, egy tranziszorral is, úgy halkabb, de jól működik.

64 ohmos modern fülhallgatóval, vagy pc aktív hangszóróval működik.

tr2.jpg
    
(#) ha9pi.feri válasza tnl hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Szia! Csak az a baj, hogy 160kHz környékén nem nagyon találsz állomásokat!
(#) tnl válasza ha9pi.feri hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
50 uH és 2nF az 500 Khz környékén rezonáns.

Mivel ennek a kapcsolásnak nagyon rossz a szelektivitása
a Kossuth fog benne szólni. 5-20 uH vel, kondenzátor
nélkül a rövidhullám fog szólni.
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Csakhát a kérdező egyből startol a sztereo vevőre.
Az sem lehetetlen, a PHILIPS -nek megvan hozzá az integrált áramkör készlete, azokból az adatlapok alapján nem túl nagy kunszt összerakni egy ilyen rádiót, még akár kevés RF gyakorlattal is.
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Én Conrados kit-et raktam össze, és nem rossz dolog, de
sokkal kisebb vele az élvezet, mintha az ember maga
tervezné, vagy próbálgatná.
(A tervezésről beszélni nálam még túlzás)
(#) bigrobi válasza Dancs Balázs hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Kezd az alapokkal. Csinálj egy detektorossat vagy egy tarnzisztorossat. Aztán csinálj rá visszacsatolást. Ha megvan csinálj kis erősitőt hozzá. Akkor komplikaltabbat. Pár a fiókban talált cuccból összerkahatsz ezt azt. Később jöhet az FM. Elég szívás a tekercek meg stb nem jó URH rádióval startolni. Hadd a végére, főleg ah nem vagy jártas az egészben. AMikorminden jó megy először AM szuperhettel próbálkozz.
(#) bigrobi válasza Dancs Balázs hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Ha mégis elég bátor vagy akkor itt ez egy szerb könyvbúl, egy írásom nekem is benen van de nem ez Stereó rádió FM bár kezdőnek lehet ez kicsit sok. Én még az RH es KH tartományban topogok igaz én egyenes vevőt akarok. Ott pedig az FM majdnem hogy felejtős főleg itt ahol én lakom. Sosem próbáltam ezt a kapcsolást a rajzokon.
(#) bigrobi válasza bigrobi hozzászólására (») Jan 13, 2019 /
 
Itt láthatod hova megy az antenna, ha nem dipólal csinálod

fm4.jpg
    
(#) pucuka válasza bigrobi hozzászólására (») Jan 13, 2019 / 1
 
Látod, nem sok tudomány kell, hogy ezekből az IC -kből összepakold. Ha előkeresed az IC -k adatlapjait, azok némelyikén még ajánlott nyák rajz is van.
(#) hobbyjani válasza bigrobi hozzászólására (») Jan 13, 2019 / 1
 
Én kinai rádiójátékokat raktam össze a CD9088-sal ,ugyanaz mint a 7088-as.
(#) bigrobi válasza pucuka hozzászólására (») Jan 14, 2019 /
 
Első hiba magaból indultam ki é az egésszet tranzisztorokkal képzeltem el. Közben 99% hogy integrált áramkörös lessz.
(#) pucuka válasza bigrobi hozzászólására (») Jan 14, 2019 / 1
 
A 70 -es évek elején készítettem egy sztereó dekódert tranzisztorokkal, rezgőkörökkel. Akkoriban még nem nagyon voltak ilyen komplett áramkörök, legalábbis hozzáférhetők. Megszenvedtem vele, bár minden műszer amire szükség volt rendelkezésre állt. Aztán a stabilitása sem volt valami fényes.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2019
(#) hobbyjani válasza pucuka hozzászólására (») Jan 14, 2019 / 1
 
Én meg egy tranzisztoros FM szupert épitettem,a behangoláshoz egy táskarádiőt használtam ,egyszer a három tranzisztoros KF fokozatot,aztán a két tranzisztoros tunert,abban az időben az OIRT sávra,elég szép érzékenysége és szelektivitása volt,de sztereóra akkoriban nem gondoltam.
(#) szikorapéter hozzászólása Jan 14, 2019 /
 
Sziasztok. Szeretnék építeni egy vevőkészüléket 40m CW-re. Csak vételt szeretnék. Nagyon bonyolult a kívánságom vagy elérhető viszonylag könnyedén? Lehetőség szerint nem egy pixie szintűt hanem attól valami komolyabbat szeretnék. Válaszokat előre is köszönöm.
(#) Kera_Will válasza szikorapéter hozzászólására (») Jan 15, 2019 /
 
Szinkrodint lenne érdemes elsőre a Pixiehez hasonlóan.
Lehet többféle IC-s vagy tranzisztoros.(csöves is).
Milyen alkatrészeid vannak ?
Mit tudsz beszerezni?
Szuper rendszerűhöz sokkal több anyag kell és behangolása is nehezebb.

40m RX 1
(#) szikorapéter válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 15, 2019 /
 
Tranzisztoros, vagy elektroncsöves legyen inkább. A tekercsek kicsit nehezen készülnek nálam, de ha a számba rágják meg tudom csinálni. Sokféle alkatrész elérhető attól függ mire van szükség.
(#) tnl válasza szikorapéter hozzászólására (») Jan 15, 2019 / 1
 
Ne hagyjuk ki a legegyszerűbb lehetőséget sem !

https://www.qsl.net/pa2ohh/05simrx.htm


Egyszerű dc vevő:

http://www.sm7ucz.se/Mousetrap/Mousetrap.htm


Nálam mindkettő jól működött, működik.
(#) xule hozzászólása Jan 15, 2019 /
 
A tda7040 sztereo dekóder hol szerezhető be valuta nélkül?
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Jan 15, 2019 /
 
Megint a hartley....sokat foglalkozom vele, ez elnne az alapja a radiómnak ami több hullámra lenne.
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Jan 15, 2019 /
 
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Jan 15, 2019 /
 
Igen, bár nálam picit más. Nem fetes.
(#) hobbyjani válasza xule hozzászólására (») Jan 15, 2019 /
 
Romániban,ha van ismerősöd ,van
ez
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2019
(#) Kera_Will válasza szikorapéter hozzászólására (») Jan 15, 2019 / 1
 
Ha már pa2ohh lett emlegetve és mousetrap is akkor mindezt egyben itt megtalálod:

20-40m DC polyakov

Ebben van egy előerősítő és részben bemenő köre is ami részben "szelektívebbé és érzékenyebbé" teszi a rádiót.

Aztán itt a következő javítás hozzá:
pa2ohh FLL elvű oszci stabilizálása DC polyakov vevőhöz
(#) xule válasza hobbyjani hozzászólására (») Jan 15, 2019 /
 
Kis feszültségű és kis fogyasztású kellene, a (7-8)12V túl sok.
(#) toto válasza Hp41C hozzászólására (») Jan 15, 2019 /
 
Mi a vélemény azokról a kis FM vevő IC-kről, amik egyben tartalmaznak mindent, a belsejük többnyire már digitális: TEA5767, Si4703, RDA5807, stb. Pár dollárért lehet venni ilyeneket, I2C vezérlésük van. Adatlap szerint az érzékenységük 1-2uV, tehát ez papíron nem rosszabb a régi tunerekénél. Hangjuk sem olyan rossz, persze nem mérhető egy lényegesen drágább, hagyományos tuneréhez. Ilyeneket használhatnak az okos mobilokban.
(#) Medve válasza toto hozzászólására (») Jan 15, 2019 /
 
Az én véleményem, ha megengeded, lehangoló. Egy RDA5807-et próbáltam ki, de a hangminősége számomra csak arra jó, hogy a híreket meghallgassam rajta. Amúgy igen szélessávú kütyü, 50-108MHz-ig elég szép, RDS, ám az én példányom egy pontatlan kvarccal érkezett, így 100kHz-et téved a hangolása. Na olcsó is volt. Most kipróbálok egy másik típust, az LCD-vel egybeépítettet, de félek ez sem lesz "HiFi" Várjuk Hp41C véleményét.
Következő: »»   171 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem