Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tranzisztor, mint kapcsoló
 
Témaindító: Bago, idő: Feb 4, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   12 / 14
(#) ferci válasza firstman hozzászólására (») Szept 20, 2017 /
 
Oké, ezt láttam én is.
Tehát: az előző hsz-t olvasd el, csináld meg azt a tesztet és abból látod, mi van: Ic ( kb. 15 amper lesz ) / Ib (mért )= nagyjelű béta és CSAK ez érdekes most neked.
Kapásból 3 tranyót köss paralel.
Nálad az Ic=2 A és Vce= 5 V egyáltalán nem okés, mert akkor 7-8 tranyó kéne paralel és nem teljesen nyitott állapotban: 75 watt meleg..

Nem tudom, pontosan mit akarsz és miért így kapcsoltatni, de ez a földelt kollektoros rendszer nagyon meleg lesz - ha nem szükséges a testelt terhelés, inkább forgasd át tápra között terhelésre, akkor fogsz teljesen kinyitható tranyókkal dolgozni.
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2017
(#) proba válasza ferci hozzászólására (») Szept 20, 2017 /
 
Ez egy egyszerű feszültség követő kapcsolás. Ami a bemeneten xV az X-(1-2)V a kimeneten. Így roppant egyszerű a szabályzás, akár egy kis poti is elég. Cserébe fűt mintha muszály volna, és nem tápig szabályozható, cserébe egyszerű. Ha a tranzisztorokat átforgatod, a szabályzás már áram szabályzás lesz, ami nehezebben szabályozható, terhelésfügő ....És persze, mivel analóg szabályzás ugyan annyit fűt.( talán a teljes nyitott állapotban lehet vele nyerni egy kicsit) Igazad van lehetne Nfetekkel PWM-el és kisebb volna hidegebb volna kevesebb veszteséggel, de azt sokkal nehezebb megérteni, jól megépíteni.
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2017
(#) ferci válasza proba hozzászólására (») Szept 20, 2017 /
 
Jó hát mindegy, hogyan fogalmazzuk, feszültség(emitter) követő, vagy földelt kollektoros..
A többi meg nem érdekes, nekem tiszta és világos.
Csupán szerettem volna jobban rávilágítani a téma részleteire.
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2017
(#) ferci válasza firstman hozzászólására (») Szept 20, 2017 / 1
 
Az előző kapcsolásodhoz már leírtam, hogyan menj visszafelé és ne a meghajtónál kezdjél.
Tényleges végfok áram, esetleges elosztás paralel tranyókkal, ahhoz az elégséges össz bázisáram, ahhoz a meghajtó kollektorárama, ami biztonsággal fedezi.
Aztán ebben a kapcsolásban a meghajtó bázisáram jön.
Itt még mindig nem végeztél, mert a meghajtó "meghajtójának" is tudni kell annak a bázisáramát, ill. az Ub feszültséget, ami jelen esetben minimum 59-60 volt, ill. több valamivel, ha maximálisan ki akarod nyitni a végtranyókat..
Konkrétabb számolást felejtsd el, mert még típuson belül is van szórás és az nem 5 % fog lenni.
A hozzászólás módosítva: Szept 20, 2017
(#) pucuka válasza firstman hozzászólására (») Szept 20, 2017 / 1
 
A tranzisztorok erősítési tényezője már a gyártásnál elég nagy szórást mutat. De hogy ez ne legyen elég, ez még erősen függ a kollektor áramtól is.
Ezért ajánlotta proba kolléga a legrosszabb esetben előfordulható erősítési tényezővel való számítást. A valós helyzet ennél csak jobb lesz, mindenkinek kevesebb árammal (disszipáció) kell dolgoznia.
A linkelt adatlap nem túl bőbeszédű, érdemes átnézni, össze hasonlítgatni többféle tranzisztor (kis, és nagyteljesítményűt is) adatlapját, és akkor láthatod a tendenciákat.
(#) erbe válasza firstman hozzászólására (») Szept 20, 2017 / 1
 
Földelt emitteres kapcsolással jobban jársz, mert a kapcsoló tranzisztort akár 0,15 V-ig is ki lehet nyitni. A meghajtására pedig használj segédtápot! 8-12 V bőven elég. Akár még 5 V is. Nincs akkora feszültség a meghajtó tranzisztorokon, nem fűt a bázisellenállás. Hiszen 60 V-nál az esetleges 1,5 A bázisáram 90 W. Más elrendezésben (Darlington) a nyitófeszültség emelkedne meg.
Ennél a földelt kollektorosnál is be lehet vetni segédtápot. 3 voltot hozzáteszel a 60-hoz és arról megy a meghajtó tranzisztor. A végtranzisztorok meg teljesen ki tudnak nyitni.
(#) firstman válasza erbe hozzászólására (») Szept 20, 2017 /
 
Értem! De nincs szó a kapcsolás átrendezéséről. Mindössze azt szerettem volna megtudni hogy ha van egy kapcsolás,(mint amit rajzoltam) fix tápfesszel és fix terheléssel,akkor milyen módon hat a meghajtókra ha beteszünk még egy teljesítménytranzisztort.
(#) erbe válasza firstman hozzászólására (») Szept 20, 2017 /
 
Jó hatással.
(#) hotibi hozzászólása Aug 30, 2018 /
 
Sziasztok! Lenne egy kérdés ha tud légyszives valaki segítsen! Pioneer erősítő néha magától bekapcsolódik. A becsatolt beültetési rajz alapján kérdezném hogy melyik alkatrész okozhatja ezt a gondot? C2008, C2009, IC2001, Q2001? Köszönö szépen !

p.xps
    
(#) kadarist válasza hotibi hozzászólására (») Aug 30, 2018 /
 
Szia!
Inkább csatolj egy kapcsolási rajzot.
(#) hotibi válasza kadarist hozzászólására (») Aug 30, 2018 /
 
Szia!Köszönöm a tanácsot! Magam is gondolhattam volna hogy hasznosabb lenne Készítek xps-is később! Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2018
(#) kadarist válasza hotibi hozzászólására (») Aug 30, 2018 /
 
Mikrofelbontású a rajz, nem lehet látni semmit sem.
(#) hotibi válasza kadarist hozzászólására (») Aug 30, 2018 /
 
Bénázok csak! Látom én is elnézést!

Mod: Kérjük, a chat szlenget kerüld.
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2018
Moderátor által szerkesztve
(#) kadarist válasza hotibi hozzászólására (») Aug 30, 2018 /
 
Azt nézd meg, hogy a relét kapcsoló Q200 honnan kapja a bázisáramát.
(#) hotibi válasza kadarist hozzászólására (») Aug 30, 2018 /
 
lehetek annyira arcátlan hogy elküldöm az egész manualt? Köszönöm!
(#) granpa válasza hotibi hozzászólására (») Aug 30, 2018 1 /
 
De azért annyira ne légy, hogy elfelejted a nagybetűs mondatkezdést, és az írásjeleket!
(#) hotibi válasza granpa hozzászólására (») Aug 30, 2018 /
 
Mobiltelefonról kicsit nehezebb, de köszönöm az észrevételt! Sajnos nem tudom feltölteni, mert a file túl nagy! Köszönöm a segítőkész hozzászólásokat!
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2018
(#) proli007 válasza hotibi hozzászólására (») Aug 30, 2018 /
 
Az Istvánt várhatóan, leginkább csak a CN3001-es panelrészlet érdekli majd.
(#) proba válasza hotibi hozzászólására (») Aug 30, 2018 /
 
Bekapcsolódni elég ritkán szoktak berendezések. Ragaszd le az infra vevőjét, kérdés így is csinálja? Mit jelent a néha szócska, havonta egyszer? Esetleg szétszedve forrasztási hiba nem látszik?
(#) hotibi válasza proli007 hozzászólására (») Aug 30, 2018 /
 
Talán ez? Szivesen elküldöm az egész service manualt mailra ha kapok valakitől!
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2018

CN301.xps
    
(#) hotibi válasza proba hozzászólására (») Aug 30, 2018 /
 
Talán ez a szerencsésebb! Olyat én is tudok akinek szintén ugyanez a tipus van (youtube forrás) és vagy ki/be kapcsolgat vagy kikapcsol! Volt rá példa hogy kivettem az elemeket minden az asztalon lévő infrás távból! Nem volt eredmény! Nem tudok megfelelő választ csak azt, hogy van amikor többször is egy órán belül, van amikor egy napig sem kapcsol be! Ha van gyufa valakinél küdjön!! Lehet alágyújtok!
(#) Kera_Will válasza hotibi hozzászólására (») Aug 31, 2018 /
 
Idézet:
„kivettem az elemeket minden az asztalon lévő infrás távbó”

Jó jó majdnem jó helyen keresgélsz , de mégsem.
A lényeg az , hogy valamikor szép kis fémkaszniba csomagolták az IR vevőket.
Manapság meg oda dobják csupaszon a panelra.
Érdemes lenne egy fémházat "faragni" köréje ami földre/negatív/közös táp testre van kötve.
Természetesen a "szemét" nem eltakarni a házzal , lyukat vágni rá, avagy inkább rácsot csinálni rá vékony drót lábakból.(a lyukra keresztbe 2 drót).
Lásd csatolt kép
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2018

IR-rx-haz.jpg
    
(#) proba válasza hotibi hozzászólására (») Aug 31, 2018 /
 
Elemeket hiába veszed ki. Takard le a vevő részt alaposan. ( esetleg fémlemezzel ). Ismerősömnél az energiatakarékos égő is simán zavarta a vételt, a napfénynek is van infra tartalma...Ki tudja honnét jöhet még.
(#) hotibi válasza proba hozzászólására (») Aug 31, 2018 /
 
Kera_Will, proba:

Köszönöm válaszaitokat! Tele a nappali ledes, és energiatakarékos fényforrással, ez tény! Az erősítő egy pioneer VSX-AX5 10 évnél öregebb a készülék! Még az is lehet hogy a vevője eleve fémház takarással készült? Meg fogom nézni! De mivel magyarázom hogy, megnézek este egy filmet, kikapcsolok mindent! Abban a szobában koromsötét van, de reggelre az erősítő bekapcsolja magát? ( lehet mégis alá fogok gyújtani )
(#) proba válasza hotibi hozzászólására (») Aug 31, 2018 /
 
Idézet:
„pioneer VSX-AX5 10 évnél öregebb a készülék”

Akkor szedd szét és keress forrasztási hibát.
(#) hotibi válasza proba hozzászólására (») Aug 31, 2018 /
 
Rendben!
(#) Inhouse válasza hotibi hozzászólására (») Aug 31, 2018 /
 
A rajzon van egy 5V-ra korlátozott, 50Hz-el lüktető egyenfeszültség, ami befut a CN2004-es csatlakozó 5-ös pontjába és egy "W.UP" felirat olvasható. Esetleg nem lehet, hogy Wake Up lenne? Nincs véletlenül egy feszültségesés, ingadozás, pillanatnyi áramszünet olyankor, amikor bekapcsol? Illetve próbáld ki, hogy egy pillanatra megszakítod az áramellátását kikapcsolt állapotban...bekapcsol? Bingó!
(#) hotibi válasza Inhouse hozzászólására (») Aug 31, 2018 /
 
Nem tudom hogy a bekapcsolás pillanatában van-e pillanatnyi áramszünet, vagy ingadozás. De elképzelhető! Van olyan dugalj amihez tartozik egy kis távírányító. A TV háta mögötti világítást kapcsolgatom ezzel! Ultrahangos, és néha az is bekapcsol. Átteszem az erősítő dugvilláját egy kapcsolós elosztóba és kipróbálom amit javasolsz! Köszönöm!
(#) hotibi válasza Inhouse hozzászólására (») Aug 31, 2018 /
 
"egy pillanatra megszakítod az áramellátását kikapcsolt állapotban...bekapcsol?" nem

(#) proba : Nem találtam a panelon forrasztási hibát.
(#) lzh6k4 hozzászólása Jan 30, 2019 /
 
Sziasztok!

Kezdőként olvastam több alapismereti cikket is, de sajnos a valóságban mégsem tudtam elérni a kívánt hatást a kis áramkörömmel.

A lényeg, hogy van egy nyomógomb panelem (több nyomógomb is van rajta) (továbbiakban: Eredeti), illetve van egy másik kis áramköröm, amelyen szintén van több nyomógomb (továbbiakban: Klónok). Azt szeretném elérni, hogy bizonyos dedikált esetekben, az Eredeti panel gombjai, a Klónok gombjaiként funkcionálnak. Mellékelek egy képet, mire is gondolok.

Amikor a vezérlőjel megjelenik, az nyitja a két NPN tranzisztort, így ha megnyomom az Eredeti panel UML, jobbra, balra, vagy AS gombját, akkor a megfelelő gomb, megfelelő PNP tranzisztora is nyit, amik párhuzamosan vannak kötve a megfelelő Klón gombbal.

A problémám ott kezdődik, hogy a PNP tranzisztor vezérlésével a PNP tranzisztor C-E lábai között, vagyis a nyomógombokon 0,6 V esik. Ha a Klón gombot nyomom 0V esik. Mivel a klón gombok valójában a Klón panelen sorba vannak kötve különböző értékű ellenállásokkal, és egy logikai áramkör, gondolom árammérés, áramkomparátor segítségével állapítja meg, melyik gombot nyomtam meg, és a PNP tranzisztor belső ellenállása miatt nem alakulnak ki a megfelelő áramok, így a Klón panel nem viselkedik megfelelően.

Egy ötletem van még, mégpedig, hogy 5V-os reléket vezérelnék, amivel elérhetném a tényleges nyomógomb hatást.

Kérdésem, hogy van-e a relés módszernél egyszerűbb megoldás, valami, ami a PNP tranzisztorok C-E feszültségét 1V alá esésekor 0-ra húzná le?

Köszönöm

gombok.JPG
    
Következő: »»   12 / 14
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem