Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2141 / 2487
(#) Uviktor válasza reloop hozzászólására (») Feb 1, 2019 /
 
Üdv!
Szépen reagál VR502-re,minimum állásban le lehet vinni 2V-ra a 2,75-ről.
R525 ép,rajznak megfelelő értéket mérek.
Próbáljam visszaültetni Q506-508-at?
Köszönettel
UV
(#) reloop válasza Uviktor hozzászólására (») Feb 1, 2019 /
 
A rajzrészleten Q505, Q507-nek látom a meghajtókat, az annak megfelelők ültethetők a másik csatornába. Az R525-ön 1 V alatti feszültséget állíts be és az egyik végtranzisztor B-E legyen összekötve, hogy a meghajtók emitterfeszültsége eljusson a visszacsatoláshoz és lássuk 0 V közelében alakul-e a kimeneti feszültség.
Ezek teljesülése esetén a végtranzisztorok is beültethetőek lesznek.
A sikeres beültetést követően állítsd be a TP3-TP4 között a másik csatornánál bevált pár mV-ot.
(#) Uviktor válasza reloop hozzászólására (») Feb 1, 2019 /
 
Ó.
Lehet hogy valamit nem teljesen úgy csináltam,ahogy kellett volna.
A végek bent vannak most is,csak a meghajtókat vettem ki.
Hogy őszinte legyek,csak akkor venném le újra őket,ha elengedhetetlen.
Kezd a fólia elválni,és nem kínoznám a panelt ha nem muszáj.
(#) reloop válasza Uviktor hozzászólására (») Feb 1, 2019 /
 
Ha levetted minimumra az előbb A-C hivatkozású pontok közötti feszültséget, akkor nem várható a végtranzisztorokon áramfolyás. Összerakhatod segédalkatrészek nélkül is.
A végtranzisztorokat ellenőrizted?
(#) Uviktor válasza reloop hozzászólására (») Feb 1, 2019 /
 
Emlékeim szerint igeeen...
Erre utal,hogy elvágtam a hővezető ragasztót,és frissek a forrasztások...
Plusz ezért terelődött a gyanú a uPC-re.
De sajnos tényleg sokszor nem emlékszem,mit is csináltam tegnap.
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2019
(#) reloop válasza Uviktor hozzászólására (») Feb 1, 2019 /
 
Tőled fogok kölcsön kérni
(#) Uviktor válasza reloop hozzászólására (») Feb 1, 2019 /
 
(OFF
Ok.
Ezüst hővezető paszta grátisz a kölcsönhöz...
De aztán mindet felhasználni ám....
)
(#) tothbela válasza reloop hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Valamint a negatív oldalon így nem igazán van szerepe a drain körben a két 0,33 Ohmos ellenállásnak.
(#) Beringer 600 válasza reloop hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
A kis tranyók 2n5401, mpsa42
Ezeket rajz szerint tettem be,úgy ahogy a többit is.
Nem tettem terhelést a kimenetre,a hangszórót oda érintettem,s elég szépen befele húzta.
Aztán az összes félvezetőt ki szedtem, vég fetek nélkül s úgy is meg van a -13v a kimeneten.
Szerintem ez egy elfuserált kapcsolás
Lehet így kezdeni vele valamit,vagy inkább bontsam le?
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2019
(#) blasz válasza Beringer 600 hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
nNézd meg a visszacsatolást, azt a pár pikoós kondit, nem e rossz-e!
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) reloop válasza Beringer 600 hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Azért hallgasd meg, ha már dolgoztál vele. Működnie kell, ha helyesen ülteted be az alkatrészeket és jó a NYÁK.
(#) Beringer 600 válasza blasz hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Szia Gáborom
csak az ellenállások vannak bent,s igy is 13v a kimeneten
(#) Beringer 600 válasza reloop hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Nem tudom meg hallgatni,mert egyen fesz van a kimeneten csak ellenállatok,s a kondik vannak benne
(#) Beringer 600 válasza reloop hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Jó a nyák,s a beültetés is,már 100x át néztem
(#) reloop válasza Beringer 600 hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Nem véletlen említettem a NYÁK-ot. A pufferről lekötve mérj ellenállást a kimenet és a tápcsatlakozók között. A visszacsatolás elkójának feltöltődése után szakadást kell észlelned.
Szerk.: fotózd le a panel mindkét oldalát, ha segítség kell a hiba feltárásában.
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2019
(#) Beringer 600 válasza blasz hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Minden alkatrész új,s beültetés előtt meg mértem
Hagyom a p......ba.
(#) reloop válasza Beringer 600 hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Néhány alkatrészes kapcsolás, nehogy már kifogjon rajtad.
(#) Beringer 600 válasza reloop hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
A kimeneten szakadást mérek,de az aktív alkatrészek nincsenek benne
(#) reloop válasza Beringer 600 hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Derítsd fel hogyan került akkor a kimenetre a -13 V, ha jól értettem ezt tranzisztorok nélkül is produkálta.
(#) Beringer 600 válasza reloop hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Ha az mje350 emiter s a kimenetelt összekötő 10 ohmost az mje340 emiter s a kimenetet össze kötő 100 óhmost be forrasztom már meg jelenik a kimeneten a táp fesz
Ha ki forrasztom a viszacsatoló ágban a 47k s az említett 10 s 100 óhmost akkor 0v a kimeneten táp fesz alatt is
(#) Beringer 600 válasza reloop hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Ha az mje350 emiter s a kimenetelt összekötő 10 ohmost az mje340 emiter s a kimenetet össze kötő 100 óhmost be forrasztom már meg jelenik a kimeneten a táp fesz
Ha ki forrasztom a viszacsatoló ágban a 47k s az említett 10 s 100 óhmost akkor 0v a kimeneten táp fesz alatt is
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2019
(#) reloop válasza Beringer 600 hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Az MJE bázis-emitter forrpontja között lesz akkor az átvezetés. Megkapargatod és rendbe is kell jöjjön.
(#) Beringer 600 válasza reloop hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Le mértem,s meg is kapartam,de nincs át vezetés
(#) Beringer 600 válasza reloop hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Köszönöm szépen István a segítséget,de nem akarok már ezzel szarakodni.
Nem fecsérlek több időt rá,mert sehol zárlat,semmi rendellenes melegedés semmi rendellenesség,s mégsem jó.
Minden fóliacsíkot meg mértem kontak hiba nincs,a forszemek jók,alkatrészek jók,már cseréltem is őket más típusra,s azokkal is ez a helyzet.
Jók lesznek az alkatrészek majd máshoz.
Köszi még egyszer.
(#) reloop válasza Beringer 600 hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Rendben, nem erőltetem.
(#) Uviktor válasza reloop hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Üdv!
Letekert potméterekkel elindult az Alpine.
Az eddig zárlatos oldalon már nem "nyitja egymásra" a tranzisztorokat,az emelkedő áramú oldalon is lejjebb tekertem,és most stabil az áram.

Viszont szeretném kérni,röviden elmondaná mit is csinál ez a kör?
(Persze úgy,hogy én is értsem... )
Hőkompenzáció?
Mert az nem elhanyagolható egy autós erősítőnél,szeretném jól beállítani.
Azt megkérdezhetem,mitől "mászott"el ez a munkapont?
Mert most a mérőpontok közt nem mérhető a 3mV,mégis működik.
Az A-C pontok közt 2.02V-ot mérek.
Szereljem bordára és próbáljam beállítani mindkét oldalon a 3mV-ot?
Köszönöm a segítségét!
(#) reloop válasza Uviktor hozzászólására (») Feb 2, 2019 / 1
 
Az AB osztályú erősítőnél, mint amilyen az előtted fekvő készülék is, a keresztezési torzítás csökkentése érdekében nulla volt kimenő feszültség táján a végtranzisztorokat nem zárjuk le teljesen. Az ilyenkor folyó áramot nevezzük nyugalmi áramnak.
A tranzisztor sajátossága, hogy állandó bázis-emitter feszültség mellett a kollektor áram a tranzisztor hőmérsékletével egyenes arányban változik, nagyobb hőmérséklet - nagyobb áram.
Mikor hűtés nélkül próbáltad az erősítőt, volt szerencséd/szerencsétlenséged megismerni a hőmegfutás jelenségét. Ördögi kör, ahogy melegszik a tranzisztor, nő a rajta folyó áram, ettől még jobban melegszik, amitől aztán még nagyobb áram folyik, és így tovább...
Abban az áramkörben, melyben a potit tekergetted, ugyan ezt a jelenséget fordítjuk a hasznunkra. Ott stabil a kollektor áram. A kollektort, bázist és az emitter összekötő feszültségosztó segítségével olyan kollektor-emitter feszültség alakul ki, hogy a bázis-emitter feszültség az adott hőmérséklethez megfeleljen.
Mikor a végtranzisztorok ezzel a szabályzó tranzisztorral hővezető kapcsolatba kerülnek, a nyugalmi áram stabilizálódik.
Az Alpine-ban még egy termisztor is található, amitől a nyugalmi áram még meredekebben csökken melegedés hatására.
Azért van a potenciométeres állítási lehetőség, mert a bázis-emitter feszültség és a kollektor áram közötti összefüggés elég nagy szórású.
A fentiek alapján belátható, hogy a nyugalmi áramot csak hűtőbordára fogatott tranzisztorok esetén indítjuk el. Az erősítőt legalább húsz percig járatjuk közepes hangerővel, hogy üzemi hőmérsékletre melegedjenek a félvezetők, a hangerőt nullára vesszük és lekötjük a hangszót. Ekkor végezhető el a nyugalmi áram beállítása. A mérőpontok között két soros 0,1 Ω-os ellenállás található. Ahhoz, hogy rajtuk 20 mA (általános érték) folyjon 4 mV feszültségkülönbséget kell észleljünk a mérőpontok között. A gyakorlatban elég 3-5 mV közé betalálni.
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2019
(#) Uviktor válasza reloop hozzászólására (») Feb 3, 2019 /
 
Köszönöm.
Mennyivel jobb lett volna kicsit érettebb fejjel ezeket megtanulni az iskolában,mint pattanásos tinédzserként.
Talán a koszon kívül ragadt volna rám valami.De hát...

Még néhány elektrolit kondenzátort kicserélek benne,mert már nagykorúak.
Ahogy időm engedi felszerelem a hűtőre.
Sokadszor is köszönöm!
(#) reloop válasza Uviktor hozzászólására (») Feb 3, 2019 /
 
Örülök ha segíthettem.
Ajánlom a 105°C hőmérséklettűrésű elkókat, mert sanyarú körülmények között üzemelnek. Példa.
(#) zotya1983 válasza Beringer 600 hozzászólására (») Feb 4, 2019 1 / 2
 
Én kitermelném a helyedben belőle a fetteket amíg nem késő, és beültetném egy baji fetes kapcsolásba az legalább működik is. Számtalan fetes kapcsolás létezik a neten ebből, olyanok is amit sosem próbált senki...
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2019
Következő: »»   2141 / 2487
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem