Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tápegységgel kapcsolatos kérdések
Lapozás: OK   134 / 171
(#) atgyuric válasza kadarist hozzászólására (») Jan 14, 2019 /
 
Közben szétszedtem a működő ugyanilyen tápot, az csak 120w ugyan, de a primer oldal 100% ugyanaz és a szekunder is kb 90%-ban. Az IC szerintem hibás, kb 220 ohmot mérek a táplábak között. A másiknál ez több megaohm. Akkor az lenne a találós kérdés, hogy milyen ic lehet benne. 1-es láb az a pozitív, 2-es sztem a feedback (az opto felöl jön egy tranzisztoron keresztül, 3-as a nagyfesz részre megy egy ellenálláson keresztül, 4-es sztem az EN láb, mert az meg ellenállással van pozitívra húzva, 5-ös a fetet hajtja meg, 6-os a negatív, 7-es az árammérő 0.3 ohmos ellenállással van összekötve. 8-as az optocsatoló másik ágára megy és a tranzisztor bázisával is össze van kötve. Én nem ismerek ilyen táp IC-t , de ha tudnátok segíteni mi lehet ez az IC, akkor megköszönném. Vagy ha tudtok valami katalógust, ahol lehet bogarászni ezeket.
(#) atgyuric válasza kadarist hozzászólására (») Jan 15, 2019 /
 
Valaki ellenőrizzen már légyszi. A fenti kérdésemre lehet megtaláltam a választ, ma átnéztem egy csomó IC adatlapját és szerintem ez lesz a vezérlő IC-je az előző tápnak:
OC2269C IC adatlap

Köszönöm a segítséget előre is.
(#) kadarist válasza atgyuric hozzászólására (») Jan 15, 2019 /
 
Azt írtad, hogy az 1-es láb a pozitív, ellenben ennél az a GND.
(#) atgyuric hozzászólása Jan 15, 2019 /
 
Az IC lábait rosszul írtam le tegnap. Alkatrészoldal felől nézve, bal fent az 1-es.
1-GND, 2-es sztem a feedback (az opto felöl jön egy tranzisztoron keresztül), 3-as a nagyfesz részre megy egy ellenálláson keresztül, 4-es sztem az EN láb, mert az meg ellenállással van pozitívra húzva (vagy a frekit állítja be), 5-ös egy ellenálláson és kondin keresztül megy GND-ra, 6-os az árammérő 0.3 ohmos ellenállással van összekötve, 7-es pozitív, 8-as a fet gate-re megy egy diódán és ellenálláson keresztül.
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2019
(#) kadarist válasza atgyuric hozzászólására (») Jan 15, 2019 /
 
Ha ez így van, akkor több más típussal is passzol a lábkiosztás. Hasonlítsd össze az ezzel az IC-vel megépített kapcsolást a tönkrement IC kapcsolásával.
(#) atgyuric hozzászólása Jan 16, 2019 /
 
Esetleg AP3101? Pirossal bekarikáztam a megegyező alkatrészeket és ami nem egyezik meg azt áthúztam és mellé írtam ami benne van. Ez hasonlít a legjobban rá, amiket találtam. Bár az 5-ös adj lábra érdekes a megoldás, mert abból indul egy 100nf kondi egy 1k ellenálláson keresztül egy tranzisztor (s9013 típus) bázisára, az emittere a negatívra, a kollektora meg a 2-es feedback lábra megy. D2 diódát nem tudom leolvasni, de ..07 a vége.

AP3101_2.jpg
    
(#) kadarist válasza atgyuric hozzászólására (») Jan 17, 2019 /
 
Ez elég nagymértékű egyezés.
(#) melorin hozzászólása Feb 1, 2019 /
 
Üdv!
Van egy DAC-om amihez egy 5V 3A tápadapter van. Súlyából és méretéből megállapítva valami gagyi, telefontöltőhöz hasonló táp lehet benne.
A hangminőségre úgy gondolom pozitív hatással lenne ha jobb tápot kapna az eszköz, ezért gondolkodok, hogy mit kéne tennem:

- építek hozzá egy bitang nagy tápszűrő fokozatot
- építek egy trafós stabilizált tápegységet.

Ti melyikre szavaztok? Illetve milyen kapcsolást alkalmaznátok a két esetben?
(#) kadarist válasza melorin hozzászólására (») Feb 1, 2019 /
 
Szia!
A DAC-od táp bemenetén sabilan meg van az 5V? Mert ha igen, akkor nem kellene változtatni.
(#) Kovidivi válasza melorin hozzászólására (») Feb 1, 2019 /
 
"súlyából és méretéből megállapítva valami gagyi, " - ezt nem tudom, hogy honnan vetted, de nem jelenthető ki ennyi infóból, hogy rossz.
(#) melorin válasza kadarist hozzászólására (») Feb 1, 2019 /
 
Hétvégén megmérem.
A zaj is számít, főleg, hogy hangminőségjavulásra számítok. Azt viszont nem tudom megmérni.

Kovidivi
Audio alkalmazáshoz nem ezt a méretet/súlyt szoktam meg, ezért gondolom, hogy nem egy hi-tech cucc lehet.
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2019
(#) atgyuric válasza kadarist hozzászólására (») Feb 3, 2019 /
 
CRE2269 az IC ami ezekben a led driverekben van, elpukkant a 3. táp is (4 dióda, NTC, Fet felrobbant benne és a bizti is feladta) és amikor hőlégfúvóval kiszedtem ezen megjelent az IC felirata halványan Tettem bele egy OB2269-et és hibátlanul működik az első azóta. Így már javítható a többi is. Köszönöm a segítséget. Mondjuk érdekes, hogy napi 12 órát ment mind a 3 2 évig kb és 3-4 hét alatt ment tönkre mindegyik.
(#) Sebi válasza atgyuric hozzászólására (») Feb 4, 2019 /
 
Az elektrolit kondenzátorok - katalógus szerint - kb 3 évig bírják kapcsolóüzemű tápokban.
Ha lejárt az ideje, minden további nap ajándék...
(#) cly hozzászólása Feb 5, 2019 /
 
Üdv!
(Első hozzászólás, hajtsatok el, ha valamit rosszul csináltam
Szeretnék nagyon stabil 3.3v/500mA-t kapni (ESP8266-hoz, ami képes 200mA-s tüskékre!)
egy olyan modellmozdonyban, ami 16V/1A körüli sínen megy
Amit próbáltam:
1.
lm1117t-3.3v; természetesen termal shutdown lett
2.
mini-360 dc-dc konverterrel 16v->6v, majd 6v->3.3v lm1117t-3.3-al (lábain tantál 10µF kondik) próbapanelen összerakva.
Már így sem sikerült elég stabilnak lenni a fent jelzett tüskékhez, pedig még sehol sínek, kontakt problémák; csak a jó öreg fz1-es PIKO trafó közvetlen kimenete.
Raktam még kondikat a 3.3V-s csatikra, de az érzésem az, hogy nem jó az irány

Talán 2db 18650-ről kéne stabilkodni (pontosan mivel is?), azokat meg folyamatosan tölteni (hogyan is?) a sínekről?

Szánjatok meg kérlek valami kapcsolással, ami megfelelne a célnak: ingadozó sín-betápról olyan stabil 3.3v előállítása, ami a fogyasztó oldali áramtüskéktől függetlenül is megvan 500mA-ig!
Köszönöm!
(#) janigel hozzászólása Feb 6, 2019 /
 
Sziasztok, és szia proli007 !
A következőben kérek segítséget.
Egy feszültségfigyelő áramkör kapcsolási rajzra lenne szükségem.
Van egy DC tápfeszültségem, ami időnként változik 3V ….. 8V- között.
Van egy másik, ami fix 12V DC.
Egy 12V-os relét szeretnék erről működtetni úgy, hogy csak akkor húzzon meg a relé, ha a változó feszültség eléri, vagy túlhaladja az 5V-ot. (ha 5V alá csökken akkor újra elenged)
A hiszterézis kicsi legyen.
Akár műveleti erősítő, vagy 555, vagy bármilyen megoldás érdekelne.
(Szabályozható lenne a legjobb).
Köszi előre is.
(#) pucuka válasza janigel hozzászólására (») Feb 6, 2019 /
 
LM311 -et javaslok. Vedd elő az adatlapját, azon találsz kapcsolásokat is. Az 555 -nek az alapja egy komparátor. Az LM311 azért jobb, mert közvetlenül meg tudja hajtani a relédet. (a kimenete nyitott kollektoros. (ne felets a relére diódát tenni)
Ha a + bemenetére referencia feszültséget kötsz, a - bemenetre adott feszültség referencia feszültség elérésekor a kimenet átvált. Ha fix 5 V kell, akkor a tápfeszültségből egy zénerrel előállíthatod, ha állítani szeretnéd a komparálási szintet, akkor azt megteheted egy a szükségesnél nagyobb feszültségű zénerrel előállított feszültségből potméteres osztással.
(#) proli007 válasza janigel hozzászólására (») Feb 6, 2019 /
 
Hello! Nem írtad, hogy a fix 12V-ank és a "változó feszültségű tápnak" van-e közös pontja. Mert ha jól értem, a Fix 12V-ról kapcsolna a relé, és a változót figyelné az áramkör. Egy TL431 és egy tranyó megfelelő lehet, mert benne van a refrencia és azzal kis hiszterézist kapsz. De ha gyorsan fog változni a figyelt feszültség, vagy ha az 5V határán van, kattoghat a relé..
(#) janigel válasza proli007 hozzászólására (») Feb 6, 2019 /
 
Szia!
Igen, a nullájuk közös. A változás nagyon lassú.
Arra viszont nem gondoltam, hogy kattoghat is.
Az viszont baj.
A hiszterézis rovására se lehet kivédeni a kattogást ?
(#) proli007 válasza janigel hozzászólására (») Feb 6, 2019 /
 
Ha "nulla" a hiszterézis, akkor kattogni fog. RC taggal lehet lassítani (szűrni) a változást. De ha a visszamaradt változás/zaj nagyobb mint a hiszterézis, akkor mindenképpen kattogni fog..
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2019
(#) janigel válasza proli007 hozzászólására (») Feb 6, 2019 /
 
Akkor kattogás mentesen nem is lehet megcsinálni?
LM311 ?
(#) pucuka válasza janigel hozzászólására (») Feb 7, 2019 /
 
Lehet, hogy igen, lehet, hogy nem. A bemeneti jelváltozás sebességétől, és az áramkör időállandójától függ.
Ha biztos akarsz lenni a dologban, akkor hiszterézisre szükséged lesz. Nézd át az LM339 adatlapját is, azon találsz számításokat a hiszterézisre.
(#) proli007 válasza janigel hozzászólására (») Feb 7, 2019 /
 
Nem a komparátor típusán múlik a dolog, hanem az elveken. A komparátor alapvetően nullkomparátor, a pozitív visszacsatolással alakítjuk ki a hiszterézist. De még egy mezei relének is van "hiszterézise", mert a meghúzási áram és az ejtési áram között is van különbség.
De talán tisztázhatnád működés szempontjából mire van szükséged és miért szeretnél hiszterézis mentes komparátort használni.
Itt olvashatsz róla, hogyan is működik a dolog.
(#) janigel válasza proli007 hozzászólására (») Feb 7, 2019 /
 
Nem olyan fontos hogy hiszterézis mentes legyen.
Inkább a kattogás a gond.
Tudnál egy rajzot feltenni amiből kiindulhatok ?
Aztán kivariálom.
Az alkonykapcsolók nem így működnek ?
(#) Kovidivi válasza janigel hozzászólására (») Feb 7, 2019 /
 
Először szerintem a feladatot kellene tisztázni, nem?
(#) janigel válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 7, 2019 /
 
Nem követed a hozzászólásokat.
Itt van
De proli007 tudja miről van szó.
(#) proli007 válasza janigel hozzászólására (») Feb 7, 2019 / 1
 
Hello! Én lerajzoltam egy változatot, de Kovidivi-nek igaza van ám abban, hogy nem egészen tisztázottak a követelmények. Az alkonyat kapcsoló is komparátor, és még sok ezer dolog.

COMP-5V.png
    
(#) janigel válasza proli007 hozzászólására (») Feb 7, 2019 /
 
Köszi szépen, ahogy lesz időm kipróbálom.
Még nincs TL431-em.

ui : milyen infóra lenne még szükséged ?
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2019
(#) proli007 válasza janigel hozzászólására (») Feb 7, 2019 /
 
Majd Te megmondod, mikor megépíted és jön, az "Anyám én nem ilyen lovat akartam!.."
(#) janigel válasza proli007 hozzászólására (») Feb 7, 2019 /
 
Nem biztos, meglátjuk.
A TL431 -ből a TO92 vagy a DIP8 tokozású kell ?
Hestore -t néztem.
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2019
(#) proli007 válasza janigel hozzászólására (») Feb 7, 2019 /
 
A tokozás mindegy, bár én még DIP8-ast nem láttam..
Következő: »»   134 / 171
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem