Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Digitális forrasztóállomás
Lapozás: OK   64 / 94
(#) tbarath válasza Harry hozzászólására (») Feb 8, 2019 /
 
Szia,

Ha a fesz. mindig 0 V, akkor nem lehet hőelem, az ugyanis a hőmérsékletkülönbségnek megfelelő feszültséget ad le. Tehát az egy termisztor, PTC, RTD, nevezzük ahogy akarjuk.
(#) Johnny0004 válasza Harry hozzászólására (») Feb 8, 2019 /
 
Szia! Kiszámolod hány ohm egy fok Celsius változás, csinálsz áramgenerátort, ezt rákötöd a szenzorra, majd méred rajta ADC-vel a rajta eső feszültséget. Ezekből kiszámolod hány Ohmos a szenzor, és elosztva a fokonkénti ellenállás változással megkapod hány fokos. Vagy gondolom ez is platina szenzor, akkor talán használható rá a Wellereknél használt hőfok számolás:
T=(Rt-R0)/(R0x0,00385)
magyarázat:
0,00385 1/fokcelsius: hőmérsékleti tényező, platina szenzornál
T: hőmérséklet
Rt: szenzor ellenállása T hőmérsékleten
T0: 0 fokcelsius
R0: szenzor ellenállása 0 fokcelsius-on. (Weller termisztornál: 20,9 ohm.)
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2019
(#) superuser válasza Harry hozzászólására (») Feb 8, 2019 /
 
Nem teljesen tiszta számomra mit akarsz kérdezni, de szerintem a szenzorod az PT50 lesz.
0C-on 50 Ohm.
100C-on 69.25 Ohm
Pt50 (385)

Keresek egy normális adatlapot, vagy egy hőmérséklet diagramot, de nem igazán találok.
(#) Johnny0004 válasza superuser hozzászólására (») Feb 9, 2019 /
 
Nem lehet PT50, mert annak a leírt adataid szerint (69,25-50)/100=0,1925 Ohm az 1°C hőmérséklet változáshoz tartozó ellenállás értéke, persze feltételezve, hogy lineáris a szenzor. Harry méréseit számolgatva egész mások az értékek, feltéve, hogy pontosan mért.
Elképzelhetőnek tartom, hogy a gyártók egyedi szenzort használnak (ismét példaként Weller).
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2019
(#) superuser válasza Johnny0004 hozzászólására (») Feb 9, 2019 /
 
Pont az alapján számoltam utána amit Te írtál. Ha jól emlékszem 220 C jött volna ki a mért értékhez, amikor 300-at saccolt. Ez tűrési határon belül lehet, figyelembe véve, hogy egy másik pákát tett mellé és teljesen bizonytalan a hőátadás milyensége.
Egyébként pár méréssel ellenőrizheti, hogy egyezik-e a karakterisztika a PT50-el.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2019
(#) Harry válasza Johnny0004 hozzászólására (») Feb 9, 2019 /
 
hétvégén/hétfőn megcsinálok egy excel táblát/grafikont a számolt értékekkel. köszi a tippet.
A 28°C és 23°C mért értékek közel lehetnek a valósághoz, a 300°C-ot úgy saccoltam, hogy a melegített páka hegye kb. azon a hőhatáron lehetett ahol megolvasztja a forrasztóónt.
(#) Harry válasza superuser hozzászólására (») Feb 9, 2019 /
 
Jómagam is gondoltam a PT50-re de nem találtam hozzá adatlapot. Ha esetleg találnál egy hőmérséklet diagramot hozzá az segítség lehetne.
(#) Harry válasza Johnny0004 hozzászólására (») Feb 9, 2019 /
 
Viszonylag ez a legolcsóbb páka a piacon, elképzelhető hogy a szenzort is maguk kísérletezgették volna? (érdekes, hogy a műveletierősítős szintillesztés mind a páka mind a hőlégfúvó hőszenzoránál egyforma, nem bonyolizálták meg nagyon)
(#) Harry válasza superuser hozzászólására (») Feb 9, 2019 /
 
Elképzelhetőnek tartom én is ezt az eltérést, a franc se tudja mennyi lehetett pontosan.

Pont emiatt is vagyok picit bajban. Hogyan tudom pontosan megmondani hány °C-os a közeg ahol a páka szenzora van? 0-100°C-ig vannak elképzeléseim de 300°C...

Sajnos csak hétfőn tudom lemérni a pákát de aznap este megcsinálom amit tudok. Ez van a fejemben:
1. bedobom a fagyóba a pákát meg egy kijelzővel bíró hőmérőt (BME280) és megnézem 0°C-nál hány ohm-os a páka (sajnos ez sem a legpontosabb)
2. feldobok forrni egy adag vizet, belelógatom a kerámia fűtő/szenzor betét végét, így feltételezem nem zárok össze elektronikát, és megtudom az ellenállását 100°C-on
3. köztes értékeket nem tudom, hogyan lehetne értelmesen mérni. (ami a fejemben van az egy fűtőtest teteje mondjuk...(átmeneti állapotban valószínűleg nem egy hőmérsékleten lenne a páka meg a hőmérő))

Használhatóak lehetnek ezek a mérések?
(#) superuser válasza Harry hozzászólására (») Feb 9, 2019 /
 
Ha kell hőmérséklet diagram, írd be a képletet egy Excell táblába, írd ki a fokokat 0-tól 450-ig és kész a táblád.

Johnny0004 adta a képletet:

https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_2246319.html#2246319

Az alap ellenállás PT50-nél R0=50R
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2019
(#) superuser válasza Harry hozzászólására (») Feb 9, 2019 /
 
Kalibráláshoz a legegyszerűbb ha van hőmérő szenzor a multiméteredhez.
Ha nincsen, akkor a szenzorra ráhúznék egy uzsonnás zacskót amibe nem folyik be a víz,
referenciának pedig jégkockás vizet és forrásban lévő vizet használnék.
Ezek 0,5-1 C fokkal térhetnek el az elméleti határtól.
Ha kb. ezt hozza (0C-on 50 Ohm, 100C-on 69.25 Ohm), akkor szó nélkül alkalmazhatod rá a PT50 karakterisztikát.
T=(R-50)/(50*0.00385)
(#) Harry válasza superuser hozzászólására (») Feb 9, 2019 /
 
Megcsináltam az Excel táblát, meg a diagramot.
Ami nem tűnik valósnak, hogy a szobahőmérséklet 39°C és a kezem 47.6°C.
Ami valósnak tűnik, hogy a kettő között (kezem és szoba) 8.15°C különbség volt. {képletet átalakítva deltaT=deltaR/(R0*0,00385)}

Uzsonnászacsis ötletet fogom alkalmazni.
(#) Harry válasza Harry hozzászólására (») Feb 9, 2019 /
 
Illesztettem a két hőmérésemre (szobahőmérséklet, kezem) egy egyenest, és megnéztem hol metszi a 0°C-os tengelyt: 50,378 Ohm-nál (PT50-nél ez 1,96°C), ami egész biztatóan hangzik .

Ugyan a metszéspont jónak tűnik, viszont az egyenes meredeksége 1.6x nagyobb mint a PT50-nek.

A 97 Ohm mérése nem tudom hogy sikerült... A saját lineáris skálán is ez 150°C-ot jelentene.... lehet a szenzornál már(/még) csak annyi volt...

(hirtelen nem tudtam mértékegységet varázsolni a tengelyekre bocsi... zavaró de rá lehet jönni a tengelyekre)
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2019
(#) Harry válasza Harry hozzászólására (») Feb 9, 2019 /
 
Nincs esetleg olyan (feltételezem olcsó anyagú) RTD aminek a hőmérsékleti tényezője 0,00628 körül lenne?
(#) Harry válasza Harry hozzászólására (») Feb 9, 2019 /
 
Nickelnek 0.00672. Viszont az mintha 120 Ohm-os lenne gyárilag. Létezhet Ni50-es?
(#) superuser válasza Harry hozzászólására (») Feb 10, 2019 /
 
Lehet, hogy kár ennyire elbonyolítani. Engem is érdekelne a válasz, de ha egyszerűen felveszed a karakterisztikáját, akkor tudod használni amire akarod. Egyébként meg vehetsz helyette egy PT100-at amit beraksz a helyére - persze csak akkor ha nincsen egybeépítve a fűtőbetéttel.
(#) Johnny0004 válasza superuser hozzászólására (») Feb 10, 2019 /
 
Szerintem is elég multiméter hőfokméréssel olvadó jég, meg forrásban lévő víz, ezekből használható. Utána multival még ellenőrizhető több hőfok is ha már fűt a páka.
(#) Kovidivi válasza Johnny0004 hozzászólására (») Feb 10, 2019 /
 
Ha nem akar az ember a kalibrálással foglalkozni, akkor egy skála 1-tól 100-ig is bőven megfelel. A hőfokra úgyis rááll az ember azonnal, tujda, hogy kb. 70-nél már olvad az ón, de 75-tel jó forrasztani.
Amit viszont ajánlok azoknak, akiknek gyereke van: a főkapcsolót eldugni, a pákát magas polcra felrakni, vagy ha nem lehet, akkor megoldani, hogy a páka bekapcsolásához valami bonyolultabb művelet kelljen. Pl. páka bekapcsolása után le kell a hőmérsékletet csavarni nullára, majd maximumra a hőfokra, és csak ez után kezd fűteni a páka. A gyerekek felmásznak mindenhova, mindent elérnek!
(#) Harry válasza Johnny0004 hozzászólására (») Feb 12, 2019 /
 
Bemértem. Negédes a mostani eredmény is:
Jeges víz, multival (Ktype): 4°C, páka ellenállása: 52,6 Ohm
Szobahőm., multival (Ktype): 23°C, páka ellenállása: 57,7 Ohm
forrásban lévő víz, multival (Ktype): 99°C, páka ellenállása: 71,8 Ohm

A 3 pont nem is fekszik egy egyenesre, és sem az 50, sem a 69 Ohm nem stimmel. De egyik sincs nagyon távol.
Ilyenkor mi a teendő? Feltételezhető, hogy lineáris marad 400°C-ig, és lehet rá szabályzást készíteni? Lehet házilag 100°C felett biztos hőmérsékleten továbbkalibrálni?
(normális hogy +4°C-nak mértem a jeges vizet és nem 0°C-nak? (kevergettem ám aktívan, hátha.., hagytam neki 10-20 percet is...))
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2019
(#) Harry válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 12, 2019 /
 
Megfogadom a tanácsot, lesz rajta gyerekzár.
A 0-100-ig skálázásnál szeretném egy picit komolyabbra venni a szerkezetet. Tudom, a valós használatnál nem vacakol annyira vele az ember (érzi, hogy milyen hőfokra van szüksége), de most adott a lehetőség eljátszanék vele, hogy precízebb legyen.
(#) Harry válasza superuser hozzászólására (») Feb 12, 2019 /
 
Megnéztem a szétszedés, és hőszenzor csere lehetőségét is.
Sajnos a kerámiarúd egyben van, nem lehet rajta semmit cserélni.
(#) Harry hozzászólása Feb 12, 2019 /
 
Szétszedtem a hőlégfúvót is.
Itt a kerámiatestre körbe volt tekerve a fűtőszál, azon egy szigetelő és azon a fémház.
A hőmérőszenzor a levegő útjába volt belelógatva a kerámiatest végén. A szenzor vezetéke valami spéci hőálló ragasztóval oda volt rögzítve a kerámia végére. Dremellel meg tapétavágóval le tudtam fejteni. A szenzorról is tudtam képet készíteni (elviekben a pákában is ugyanilyen szenzor van (legalább is a meghajtó áramköre ugyanaz)).
A szenzor vezetéke eltört ez okozhatta a problémát. Próbáltam a szenzor meglévő két vége között mérni, de csak pár ohm-ot sikerült mérni.

Szerintem ez is menthető lenne, ha tudnék új hőálló szigetelőt beszerezni (a fűtőszál és a fémburkolat közé), meg olyan spéci ragasztót a kerámia végére (ami bírja a hőt is rendesen).

Szerintetek menthető?
(#) eSDi válasza Harry hozzászólására (») Feb 12, 2019 /
 
Hali!

Ha platina szenzor, akkor valószínű ez sem lesz lineáris alacsony hőmérsékleten, ugyan úgy mint a Weller. Ott kb 55°C-tól lineáris a dolog. Nem is lehet ennél lejjebb tekerni.
(#) Bakman válasza Harry hozzászólására (») Feb 12, 2019 /
 
Ez valamilyen kettős fém hőmérőnek néz ki, elsőre K típusúra tippelnék.
(#) Johnny0004 válasza Harry hozzászólására (») Feb 12, 2019 /
 
Biztos, hogy nem hőelem? Nem mérhető rajta feszültség?
(#) Harry válasza eSDi hozzászólására (») Feb 12, 2019 /
 
Ez a félelmem nekem is... ha nem tudom, hogy milyen szenzor, honnan tudjam, hogy fog viselkedni 300-400°C környékén...
(#) Harry válasza Johnny0004 hozzászólására (») Feb 12, 2019 /
 
rámérve:
saját (törött/fotózott hőmérő): 0.0mV mértem rajta. próbáltam melegíteni is, de mivel egy rövid csonk mire rámértem, közel szobahőmérséklet lehett megint. Ellenállása 1.8 ohm.

Multiméter K típusú hőeleme (200mV-os méréshatárban): 0.0mV (ha lehelem felszalad akár 0.3mV-ra is. Viszont ezt rákötve a multiméterre hőmérő bemenetére remekül mutatja a hőmérsékletet. Ellenállása (csatin mérve): 12.4 Ohm, lehelve 13.6 Ohm

Rámértem a páka hőelemére is: szobahőmérsékleten: 56.6 ohm, 0.0mV, 24°C; kézmeleg: 58.6Ohm, 0.0mV, 24°C (üresjárásban is ezt írja)

Fentebbi hozzászólásomban van kép a gyári bekötésről, és itt olyan mintha a szenzor jele fel lenne húzva ellenállással 5V-ra (kap külső tápellátást), mielőtt műv.erősítőbe belemenne. Mindkét szenzor jelét hasonló módon "készítették elő". (ugyan az ellenállás értékeit nem mértem ki, az alapkapcsolást ki lehet akár silabizálni)
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2019
(#) tbarath válasza Harry hozzászólására (») Feb 12, 2019 /
 
Egy ötlet: ha van valamilyen szabályozható tápegységed (akár kínai DC-DC buck modul is jó egy PC 12 Voltos tápjáról), azzal kezd el egy korlátozott árammal fűteni a 2-3 pin-en keresztül, kezdetnek párszáz mA árammal. Persze előtte a multi hőelemét valahogy rögzítsd a kerámiához.

Tűzz ki egy cél hőmérsékletet, mondjuk 100 fokot, és játsz addig a fesz- vagy áramkorláttal, amíg valahol a környékén stabilizálódik. Nem az a lényeg, hogy pont 100 fok legyen, lehet akár 92 vagy 105 fok is, az a lényeg, hogy stabil legyen, mondjuk egy percen belül ne változzon érdemben. Ha ez megvan, akkor mérj a hőmérő érpáron feszültséget. Nagyon kis feszültségre számíts, k típusú hőelemnél ez 41 µV/°C a hidegponthoz hasonlítva, szóval 25 fok szobahőmérséklet és 100 fokos melegpont esetén 3 mV körül lesz a fesz. De ha 0 mV, akkor valamilyen termisztoros a cucc, így nyilván az ellenállása fog változni, azt kell mérni.
És csináld meg ugyanezt 200 fok körül is. Így lesz 2 pontod, ezekre fektetsz egy egyenest, aminek úgyis csak a meredeksége a lényeg, és hogy ez alapján milyen erősítést kell használnod, hogy max. hőmérsékletnél minél jobban kihasználd az ADC felbontását.
Később úgyis kell kalibrálgatni, de az majd egy másik kör lesz.

Szerk: ha egy nagyobb ellenálláson kereszül feszültségre van kötve, akkor az termisztor.
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2019
(#) Gogo hozzászólása Feb 14, 2019 /
 
Nagytudásúaktól tanácsot kérek. Melyik pákák,forr.állomások kompatibilisek a Weller hüvelyes hegyekkel? Tehát nem a mágnesesekkel! Köszönöm.(két féle hegy van, a kattogós és a hüvelyes. Hüvelyes hegyhez keresek pákát, mert az eredetit nem tudom megfizetni.) Ki gyárt kompatibilis pákát hüvelyes hegyhez?
(#) Gogo hozzászólása Feb 14, 2019 2 /
 
Mivel senki nem tudott okosat tanácsolni, én megoldottam. Van egy ilyen pákám:
ilyen
Hőfokra pontos, hegye hulladék.
Kell egy Weller hegy. Én ezt választottam. Ebbe van egy 3,6mm-es furat. Ezt 4mm-re kell tágítani. Kész az olcsó kényszermegoldás. Teljesen jól működik.
Következő: »»   64 / 94
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem