Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   173 / 274
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Feb 1, 2019 / 1
 
Szerintem igen. Emlékeim szerint olvastam olyat, ami azt írta, bipoláris
tranzisztorral csak közepes teljesítményűek a regen vevők. Most
nyilván ez nem igaz, minden esetben, kapcsolása válogatja.
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2019
(#) tnl hozzászólása Feb 1, 2019 / 1
 
Elképzelhető, hogy ha a regeneratív rész nem egy hanem több
bipoláris tranzisztorból áll, vagy növeljük a tápfeszt, javul a helyzet.
Az érdekes, hogy a FET-ek nem fogyasztanak áramot ahhoz hogy
szabályozzák áteresztő képességüket. Ez szinte természetfeletti számomra.
Bocsánat, ha itt valamit nagyon tudománytalanul, és pontatlanul írtam.
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2019
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Feb 1, 2019 / 2
 
Idézet:
„a FET-ek nem fogyasztanak áramot ahhoz hogy
szabályozzák áteresztő képességüket.”

Idézet:
„szinte természetfeletti”

A FETek tulajdonképpen ezért lettek kifejlesztve ...
A réteg tranzisztorok előtti csöves világban is feszültség vezéreltek voltak a csövek , viszonylag nagy rács impedanciákkal.
A réteg tranzisztorok (BJT) áramvezérelt eszközök. Bázis áram változás kell hozzá.
A (MOS)FET-ek pedig feszültség vezéreltek. Gate feszültség változás elég hozzá.
Potenciál különbség hamarabb létre jön mint, jelentősebb áramfolyás ahol már teljesítménynek is kell lennie már (lásd statikus feltöltődés). Ez eléggé sarkos és leegyszerűsített magyarázat lett
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2019
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Feb 1, 2019 / 3
 
Azért nem ennyire egyszerű a helyzet. Mert ismered a mondást, "ha áram van, minden van"
A FET -ek vezérléséhez is kell áram, csak nagyon kicsi, még statikus állapotban is. A réteg FET ben a lezárt diódának, (ami a csatorna ellenállást vezérli is van szivárgó árama), azon kívül pedig a vezérléshez is kell némi teljesítmény, a lezárt réteg kapacitásának töltögetése, kisütögetése miatt. Ha ez az áram nagyon kicsi is, de van. Nem beszélve a MOSFET -ekről ahol a jelentős nagyságú a Gate kapacitás töltögetéséhez jelentős áramokra van szükség.
Vevők bemenetén sok esetben találni BJT -t és csak ritkábban jFet -et, ennek oka, hogy valamivel jobb intermodulációs tulajdonságai vannak a tranzisztornak. Ez különösen az igen széles dinamika tartományú vevők esetén fontos, pl mobil alkalmazásoknál.
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2019
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 1, 2019 / 1
 
Nem mentegetőzni akarok, de ezt olvastam valahol nyomtatott könyvben.
Akkor amikor ezt olvastam kb 15-20 éve, arra gondoltam, hogy nyilván nem
teljesen áram erősség nélkül, de azután ezt a gondolatot tettem magamévá.
Pedig igaza van Pucukának, hogy egy dióda záró irányban sem zár tökéletesen.
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Feb 1, 2019 / 1
 
Nagyon jó hogy leírtad, így értem miről van szó. Persze azt lelkem mélyén mindig
sejtettem, hogy energiafelhasználás nélkül nincs változás sem, itt vezérlés.
(#) bigrobi válasza pucuka hozzászólására (») Feb 2, 2019 /
 
Amint észrevettem nem lehet direkt átalakítania terveket FEt-ről BJT-re a lámpást tervet lehet FET-re. Sok RH rádió rajzában láttam fetet ezért kérdeztem, de most egy fetért nem utazoka vársoba mardnak a tranzisztoraim amik már meg vannak. Amit nezek FET-es pár uV érzékenységú Bővebben: Link a polyakovnal meg 10mV ha jól emlékszem, nem találom az oldalt. Nekem egyedül a visszacsatotlam ment KH ferritantennával.
(#) pucuka válasza bigrobi hozzászólására (») Feb 2, 2019 / 1
 
Az érzékenységnek alapvetően a sávszélességhez van köze. (az analóg technikában)
Minél nagyobb a sávszélesség, annál nagyobb a (termikus) zaj. Ehhez jön még az egyéb elemek zajai. A FET -el az is probléma, (azért nem nagy, csak ha szőrözünk) hogy nagy a bemeneti impedanciája, és ehhez a zajillesztés miatt nagy generátor ellenállás tartozik. A nagy ellenállás egyben nagyobb zajt is eredményez. Persze ezt a bemenet illesztésével némileg befolyásolni lehet.
Természetesen nem lehet 1:1 -ben cserélni a BJT -t jFET -re, a tranzisztornál a bázis pozitívabb az emitternél, az (N) jFET -nél pedig a csövekhez hasonlóan negatívnak kell lenni.
(#) tnl hozzászólása Feb 2, 2019 / 3
 
Azt hiszem fogtam Norvég amatőrt 40 m-en !

2norv.JPG
    
(#) bigrobi hozzászólása Feb 2, 2019 / 2
 
Poljakov 1 tranzisztoros vevővel sikerült 1m botantennával RH fogni komercionális adót. Nemtudom a frekvenicat 12menet ferritrúdon es 500pF nem telejssen nyitot kondenzátor, más is bejött. 12m anetnnával egész más a helyzet ne beszéljek a 35m antennámmal, mind ez földelés nélkül. Kérdés hogy oldom meg a KH-hogy jó legyen. alaötletem az hogy van egy kapcsolás és kapcsolóval váltogatoma tekercseket. ÉS másutt is bejön félig nyittoal csak nehéz beállitani de jó.
(#) Simsone hozzászólása Feb 4, 2019 /
 
Sziasztok!

Egy jól működő szupreg. vevőt építettem, vezeték nélküli mikrofonhoz, melynek a teljesítménye kicsi / egy tranzisztor / - így is a hatótáv 50- méter kb.
Előerősítőt szeretnék építeni, hogy még érzékenyebb legyen.
A mellékelt rajzon leírtam mindent. Kérlek Titeket szóljatok hozzá, a tekercsleágazást hová szokták kötni, és egyáltalán mi a helyes,- mi a nem az előkörben / értékek stb. Köszi.
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Feb 4, 2019 /
 
Idézet:
„mind ez földelés nélkül”


A földelés nélkül a gerjesztés jobban megy?
(#) Kera_Will válasza Simsone hozzászólására (») Feb 4, 2019 / 1
 
BF961 Gatejeit nem kéne össze kötni! ...A G1 az antenna rezgőkörre.
A G2 munkapontjának a tologatásával trimmerpotival (100-200k) lehet érzékenységet / részben jelzaj viszonyt ,beállítani rontani javítani .(poti csúszka Gate-re 2 álló része test/táp közé)

Ennek több előerőlködőt nem tudsz rakni , ez ennyit tud és kész.

A MOSFET leválasztja a supreget az antennától ennyi a feladata.
A legjobb illesztést játszogatással tudod elérni.Fix szintű adó jelére, távolabbra menve tőle és közben fél 1 menetenként lépkedni az antenna becsatolással , közben a hangfrekis hangszóró kimenetre kötött műszerrel mérni a kimenő szintet (inkább ellenálláson hangszóróval megunod ).
Persze sajnos minden zavarni fog ami az antenna környezetében van .. Te is mint kapacitás.
A tekercs össze és széthúzása is részben ronthat javíthat ezen miközben ide oda lépkedsz rajta az antennával.

Esetleg nem egy szál drót hanem yagit raksz rá vevőnek. Vagy hosszabb drótót fél vagy negyed lambdást inkább.

Mindenki hatással van mindenkire ... poti állása G2 munkapontja és a antennakör állapota
(#) sany válasza Simsone hozzászólására (») Feb 4, 2019 /
 
A 7805 -ös IC elé is célszerű lenne rakni egy 100nF -os hidegítő ellenállást.
(#) Simsone hozzászólása Feb 4, 2019 /
 
A rezgőköri tekercsen lépegetve a potival állitom az érzékenységet, közben gondolom a freki is elmászhat. Úgy gondoltam, hogy van egy kialakult szokás pl:optimális leágazás 1/2, 1/4, 1/6.....a tekecsnek.
Mindenesetre köszönöm, ahogy írtad- kipróbálom. Még annyit kérdeznék, hogy pl. kétmenetes hurokcsatolással jobban járnék-e ?
(#) Kera_Will válasza Simsone hozzászólására (») Feb 4, 2019 /
 
Is is ... tekercsen becsatolás változtat majd a potin is teker ide-oda ... aztán tekercs ... majd poti ....stb ..stb ...
Csak kell indikátor is amivel látod/hallod a változását a szintnek ... amit az állandó löketű frekijű és teljesítményű adó állít elő.
2 hurokkal lehet jobb vagy rosszabb lesz ..
Lazább csatolással keskenyebb lesz a rezgőkör sávszélessége de a jel szint is kicsi .
Szorosabb csatolás szélesebb sávszél ... és nagyobb jelszint is ...
A tekercs távolabb van lazább a csatolás ... közelebb akkor meg szorosabb a csatolás ...
Szóval ... játékos a dolog ... persze egy jó indikátor is kellene ... analóg deprez műszer jobb lehet mint a digitmulti , hiába van neki bargraphja is.
A hozzászólás módosítva: Feb 4, 2019
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Feb 5, 2019 /
 
Általában a jobb vételhez kell földelés.
(#) bigrobi válasza Simsone hozzászólására (») Feb 5, 2019 /
 
A 100Mhz biztos jó ötlet? Amúgy a kapcsolás jónak tűnik.
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2019
(#) ha1drp válasza Simsone hozzászólására (») Feb 5, 2019 / 1
 
Ezen a frekvencián a bemeneti rezgőköröd szelektivitása kb. 10MHz/3dB, azaz sokat nem érdemes vele vacakolni. Viszont a fet megengedett Id-je közel lehet, építés közben érdemes leellenőrizni már csak a hosszabb élettartam miatt is. A szupreg rész munkapontját érdemes lenne egy potival szabályozni, mert így nem biztos hogy jó lesz, s csak csúnya gerjedés forrása lehet. Emellett sajnos az egész vevő csúnyán "túlerősített", nehéz lesz a gerjedéseket kézben tartani. Emiatt is érdemes lenne Kera_Will megoldását (G2 szabályozását) alkalmazni, annak ellenére, hogy a kapcsolással nincs gond.
(#) Simsone hozzászólása Feb 5, 2019 /
 
Megcsináltam a változtatásokat az előkörben is, 100 k trimmerrel jól lehet szabályozni az erősítést.
Indikátornak a kis adót használom egy zümmerrel + táp. Működik a dolog, de igazatok volt, hogy türelem játék....! Általánosságban kéredezem, - ugye egy hangolt bemenet - jobban erősít mint egy szélessávú ?
(#) pucuka válasza Simsone hozzászólására (») Feb 5, 2019 / 2
 
A hangolt bemenet sem erősít jobban, mint a szélessávú, az erősítést az aktív elem végzi.
A hangolt elem a bemeneten abban segít, hogy érzékenyebb, zavar védettebb erősítőt tudsz építeni. Kisebb sávszélesség, kisebb zaj, a szelektivitás révén nagyobb a csillapítás a nemkívánatos jelekre nézve. Ha ilyen nincs, akkor a szélessávú vevőnél a bemeneti különböző jelekből az erősítő elem nemlineáris karakterisztikáján olyan összetevők is keletkeznek, amik a vételi sávba esnek. Ilyen lesz egy "világvevő" amikor egyszerre szól több állomás.
A hozzászólás módosítva: Feb 5, 2019
(#) Simsone hozzászólása Feb 5, 2019 /
 
Köszi szépen , így már rendben.
(#) tnl hozzászólása Feb 14, 2019 /
 
Sziasztok !

Szerintetek milyen ötlet lenne egy olyan miniwhip
antenna, aminek a bemenetén hangolható rezgőkör lenne?

A hangolást varicappal végezném, amit odalentről szabályozott
feszültséggel állítanék.

Nagyon nyers még az ötlet, de ha működne, elkerülhető lenne
az hogy a miniwhip erősítő széles sávon működjön, ezáltal
zajos legyen.

Először a normál miniwhipet kéne megcsinálnom, mert az
még nekem nem működött.


Persze félő hogy varicappal nem tudnám elég széles sávban hangolni,
hogy lefedje a 10 KHz-20 MHz-t
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Feb 14, 2019 /
 
A miniwhipet nem erre az üzemmódra találták ki.
Amit tehetsz , hogy a levezető kábel végén a rádió elé beraksz egy preselectort .
Az ott van helyben , nem kell távolról macerálni, több drótot oda vinni ...stb.

Csinálhatsz távoli hangolasú aktív preszelektort is.
Bele raksz egy szélesebb sávú erősítő fokozatot , 1 2 sávváltó relét , kondik, tekercsek ,varikapok kombinációjával.
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 14, 2019 /
 
Idézet:
„A miniwhipet nem erre az üzemmódra találták ki.”


Ezzel teljesen egyet értek !

Idézet:
„1 2 sávváltó relét , kondik, tekercsek”


Erre gondoltam én is, és ezeket távolról irányítom, de ezt
szeretném elkerülni.
(#) tnl hozzászólása Feb 14, 2019 /
 
Sőt pillanatra beugrott egy forgókondenzátor, amit motor hajt,
de viszolyogva elvetettem az ötletet
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Feb 14, 2019 / 1
 
Akár a tekercset is tekerheted motorral (lásd variometer) ... meg a kondit is .
Persze értékeik , méretük a kívánt vételi freki függvényében fog változni .
Ezzel már igen változatos kombinációt lehet elérni.

Másik opció ... sok kis relé sok tekercsen és sok kondin csattognak és kötik őket sorba párhuzamosan , keresztváltórelével meg rádió/antenna felé menő ágba L-C / C-L alul felül áteresztőként. Lásd: az adókban lévő ATU-k is ilyen formán illesztik a tápvonalhoz az erősítő teljesítményét.
(#) ibusz44 hozzászólása Feb 14, 2019 /
 
Szép estét meg van valakinek FM rádió 88-108Mhz kapcsolási rajza ?
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) hobbyjani válasza ibusz44 hozzászólására (») Feb 14, 2019 / 1
 
Milyent akarsz épiteni,szupert vagy egyszerűbbet.
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2019
(#) bigrobi válasza ibusz44 hozzászólására (») Feb 15, 2019 /
 
Ezt, vagy ilyen, esetleg egyenes vevőt ?

fm4.jpg
    
Következő: »»   173 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem