Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   172 / 274
(#) hobbyjani válasza xule hozzászólására (») Jan 15, 2019 /
 
Tele van a piac 3-4 voltos filléres zsebrádióval,kinai digitális ic van bennük ami már egyenesen sztereó jelt ad ki a füles jack-be,már ilyesmivel nem érdemes foglalkozni,inkább egy asztali FM sztereó tunerrel ahol a 12 V nem gond.
(#) Robin2 hozzászólása Jan 15, 2019 /
 
Ha megengeditek, nekem viszonylag jó tapasztalataim vannak a TDA7021-el. Viszonylag jó minőséget ad, persze azért csodát ne várjunk tőle. Azonban az építés örömét megadja és nem kell bonyolult rezgőköröket hangolni, tekercsek tömkelegét hangolgatni. Ez is egy út lehet.
(#) bigrobi válasza hobbyjani hozzászólására (») Jan 15, 2019 /
 
Lehet hogy olyan rádiót javít amibe ez van, vagy kis enegriaforrású radiót épít mint az én napelemesem. Nézem de nem tudok találni, de van it 2 euró az a baj ha elküldöm akkor a postakölcség 20 euró mert külföld. Bővebben: Link
(#) sany hozzászólása Jan 16, 2019 /
 
Sziasztok!
Még mindig az NE602 (NE612) -es kapcsolásokat nézegetem.
Találtam egy kapcsolási rajzot, ami elég jónak néz ki. Csak azt nem tudom, hogy körülbelül milyen frekvencia vételére alkalmas. Gondolom RH. Hogyan lehet ezt meghatározni? Vagy meg kellene építeni aztán kiderül? Kivételesen minden toroid mag megvan hozzá.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2019

radio.jpg
    
(#) VJ72 válasza sany hozzászólására (») Jan 16, 2019 /
 
(#) sany válasza VJ72 hozzászólására (») Jan 16, 2019 /
 
Igen a báratom.
De itt szerintem nem olyan egyszerű a helyzet.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Jan 16, 2019 / 2
 
Bemenö rezgököri elemekből a Thomson képlet 7-8 MHz ad ki.
Saccra 7 MHzre készült a rádió.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 16, 2019 /
 
Köszönöm.
(#) hobbyjani válasza bigrobi hozzászólására (») Jan 16, 2019 / 1
 
Hát itt a gond,5 euróval vettem egy bluetooth hangszórót,minden van benne,sztereó rádió,MP 3-as ,akksi,nem tetszett a hangja,tettem a hangszóró kimenetelre egy jack-et és rákötöttem egy kissebb lemezjátszó hangfalra,piszok jól megy mint egy régi csöves rádió,sztereó meg van a fülesben.
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Jan 16, 2019 /
 
Ha megnézed akkor Földelt Draines Colpitts külső oszci van.
Ugyan ilyen van a NE612-ben is csak ott bipolárisból.
A varikapos hangoló részt ne vedd figyelembe, csak pár 10 - 100 kHz hangol el.
(C30 al van párhuzamosan kötve párszor 10pF jelent)
Ami számít az a C30 - 31 -32 - 33 eredő kapacitása és az L3 értéke.
Ceredő = {C31XC32XC33} + C30 => 50 + 150 pF ~ 200 pF
Már csak a toroid menetszámából kell L3 értékét megsaccolni.
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 16, 2019 /
 
Köszi, azt hittem figyelembe kell venni az állítható oszcillátort is.

L3:
T50-6 AL:4 nH
N: 22 menet
L: 1.936 uH
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Jan 16, 2019 / 1
 
Ha nem vesszük figyelembe a varikapos hangolót akkor jutunk a legfelső határ frekihez amit tud az oszci.
Mert a C30al vannak párhuzamosan kötve. Így C30 értékét csak növelni fogja ez a varikapos rész.
Ezért csak csökkenteni lehet majd valameddig az oszcillátor frekvenciát a paralel varikapokkal.
~ 7.9 MHz a felső frekije innen fog csökkeni. ( L~2 uH és C ~ 200pF esetén).
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2019
(#) gaben62 válasza hobbyjani hozzászólására (») Jan 17, 2019 / 1
 
Tele van a piac" igen valamikor 10-15évvel ezelőtt,nálunk is lehetett kapni picon/vásárban, frekvenciamérős, digitális kijelzős, kínai pocket-rádiókat.
Ezek cigis-doboz méretű, könnyedén áthangolható, viszonylag érzékeny egy db.CXA- ic.re épülő vevők voltak.
Akkoriban áthúztam a VHF-sávra, 152-185MHz-re, és máris megvolt a poloska-jeladó vevője.
3db.tekercset kellett cserélni, és 5-6db.kerámia kondit, ahhoz hogy meglegyen a kivánt felső-frekvenciasáv átfogás, 4T, modulátor tekercs,3T,oszci tekercs. 5T.bemeneti szűrő tekercs. + antenna hosszabító illesztő tekercsnek pedig 10T. 0,6os Cu-z,ból
Az elemek helyére, Nokia BLC-2, akkut raktam be, így nemigen merült le, 3,6V-alá, vagyis kvázi/meg,maradt az érzékenység, stabilan vette a jelet, a kisrádió.
A hozzászólás módosítva: Jan 17, 2019
(#) hobbyjani válasza gaben62 hozzászólására (») Jan 17, 2019 /
 
Ma már a CXA a multé,minden össze volt zsúfolva benne,ezért roszz volt a szelektivitása,ha a kerámia szűrőt kivettem,még akkor is szóltak az erősebb URH adók,manapság a BK fajta digitális IC-ket használják az olcsó rádiókban.
(#) sany válasza hobbyjani hozzászólására (») Jan 17, 2019 / 1
 
Lassan már egy olcsó FM rádióban is egy TO-92 tokozású vagy SMD SOT-23 tokkal ellátott IC lesz.
(#) hobbyjani válasza sany hozzászólására (») Jan 17, 2019 / 1
 
Még ic se,hanem valami fekete gyantával leragasztott hülyeség amit már karórákban láttam
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Jan 21, 2019 /
 
Így direktbe nem használható azt mindjárt tudtam, kondenzátorral egész mást kapok, de megy, de hogy kondenzátor nélkül menjen másképp kötöttem be. Ha onnan veszem a hangot ahonnan elméletileg kéne a tekercs kivezetésén akkor elrepül a rövidhullámba az egész, majd ott is kell hogy szóljon, A rajzon láthatóan lett a legjobb akár antenna nélkül is működik. Majd még fejlesztem. Majd még megpróbálom variálni.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Jan 22, 2019 /
 
Ezt a Fet-es rövidhullámú kapcsolásból alakítottad át?
Nem semmi hogyha antenna nélkül is szól, hány
ohmos a hangszóró?
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Jan 22, 2019 /
 
500 ohmos fejhalagto. KH re alakítottam át. Budapest bejön antenna nélkül. RH az antennával jön 12m kábelon.
Abból 2ma tető felett. Úgy nézem rövidhullámra is jó nagyon hasonlít a Polyakov kapcsoláshoz. Még míndíg fejlesztem, ha rosszul van beállítva a visszacsatolás 35m antennával sem szól Budapest. Nehéz a kezelés, de ha az ember jó eltalálja szinte gyári, sok álmás van. 1.5V működik és 0.5-0.6mA is megelékszik. gondolkodok éredems e átdobni a kollektorra az ellenálást és a potenciómétert ahogy a FET emiterjén van. A hangkimenetek más rajzokon másutt vannak, de itt a leghangossab. Véletlenül kapcsoltam így. És tényleg kevés alkatrésszel megy az emiterél a potencióméter nem kötelező de jó finomhangolásra. Még lessz vele sok munka, jó lenne a könnyeb kezeles.
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Jan 22, 2019 /
 
Erre gondoltál, hogy polyakovszerű?


https://amfan.ru/images/5.19.jpg
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Jan 22, 2019 /
 
Igen, de a legtöbször elérhető tranzisztor az NPN így az egész kicsit másmilyen lessz. Nálam is NPN van 2N3904, ha minden tól tökéletes lessz akkor lehet egy BF199-el, mégegyszer nekifuthatok az FM vevőnek. De egyenlőre az is jó lessz ha KH és RH megy kapcsolással sima tekercsváltásssal. Az sem baj ha kell külső antenna, ferrites KH már úgy is van ami jól mőkődik. Még míndig tesztelgetek. Az is kérdés mi lessz amikor erősítőt kap. Az előző rádióval sok idő elment összehozni egy áramforrásra a kettőt.
(#) gaben62 válasza hobbyjani hozzászólására (») Jan 22, 2019 / 1
 
Nem minden a digitális technika,
Én spéci néhány uV, érzékenységű vevőt készítettem, a Sony CXA-sorozatú Ic-s vevőnek.
Mellesleg a kisméretű 88ban gyártott Sangean sztereó zsebrádió, ma is szól a konyhában.40cm. saját antennájával.
Az érzékenysége kiváló, a szelektivitása is jó, akkoriban a Bp.ről sugárzott Danubiust, fogta 103,3MHz-en , úgy 140Km. a távolság a lakóhelyemtől légvonalban, a mai műsorvevők sem sokkal jobbak.
(#) hobbyjani válasza gaben62 hozzászólására (») Jan 23, 2019 /
 
Jó a szelektivitása addig amig rend van az URH-ban,nincs összezsúfolva,de amikor egy gyengéb adó be van szoritva két erős közé,akkor a azt a CXA-val el lehet felejteni,miközben a digitális vevővel mégis be lehet hozni.
(#) tnl hozzászólása Jan 29, 2019 /
 
Sziasztok!

Az érdekelne, rövidhullámú amatőr vevő érzékenységét meddig érdemes
fokozni? Itt a zajra gondolok, mert a gyenge jelek elvesznek a zajban.
Láttam nagyon drága készüléket működni, de az érzékenysége nem volt
rendkívüli. Igaz kicsi volt az antennája.
(#) szendi001 válasza tnl hozzászólására (») Jan 29, 2019 / 1
 
Érdekes kérdés, ugyanis DSP-vel éppen zajból is ki lehet szedni CW jelet. Alapvetően az alsó sávok zajosabbak. 1uV körüli érzékenység CW-n jónak mondható. Az antenna szerepe fontos, pl. egy QUAD kevésbé zajos mint egy dipól. A nyeresége szintén, aztán ott van a tápvonal illesztése. Csak együtt lesz jó a lánc, külön- külön mindegyik veszteség valahol. A"rendkívüli" nem definíció.
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Jan 29, 2019 / 1
 
Az a gond, hogy a hosszabb hullámok felé egyre nagyobb a légköri zaj, így hiába építesz érzékenyebb vevőt, analóg módon nem lehet kiszedni a jelet a zajból. A jó antenna mindenkor fontos.
A DSP esetében sokat segít az FFT jelfeldolgozás. Azzal ki lehet szedni a zajból is a hasznos jelet.
(#) sdrlab válasza tnl hozzászólására (») Jan 30, 2019 / 1
 
Egyszerű a válasz... Addig érdemes, míg úgy érzed/méred, hogy a mindenkori zajhoz képest jobb a vételed, mint korábban volt! Számszerűsíteni nem lehet/érdemes, mivel sok dologtól függ ez...
(#) tnl hozzászólása Jan 30, 2019 /
 
Köszi a válaszokat, akkor igaz amit gondoltam a zajról.
Idézet:
„A"rendkívüli" nem definíció.”


Szerintem lehet definíció, csak nem túl pontos
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2019
(#) Moderátor hozzászólása fgyj hozzászólására (») Jan 31, 2019
 
Egy kérdést csak egyszer, egy helyre teszünk fel!
(#) bigrobi hozzászólása Jan 31, 2019 /
 
A FET-es egyenes vevő érzékenyebb lennne a bipoláris tranisztorostól? Kisseb jelet érzékel? Sok helyen azt látom, és amiket csinálok, kísérletezek hasonló alapokra de bipolárissal nem annyira érzékeny mint a neten(bár ki tudja azok is mekkora antenát használnak, 30m antennával földelés nélkül már bejönnek a dolgok RH-án is.). Nkem még míndiga visszacsatolt a legérzékenyebb. De az más kérdés arról már vitáztunk.
Következő: »»   172 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem