Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » RF műszerek, mérések
 
Témaindító: pucuka, idő: Júl 10, 2010
Témakörök:
Lapozás: OK   44 / 53
(#) sany válasza dokidoki hozzászólására (») Feb 15, 2019 /
 
Ajjaj, az eredeti kapcsolási rajzra koncentráltam, írtátok is, hogy nem a legjobb.
Most sajnos más értékű 1 W-som nincs.
(#) dokidoki válasza sany hozzászólására (») Feb 15, 2019 /
 
Jó lesz az, tekercset elhagyod(rövidrezárod), 39 minit kiveszed, helyette összeállítasz egy megfelelőt aminek az eredője 17-18 Ohm.
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2019
(#) sany válasza dokidoki hozzászólására (») Feb 15, 2019 /
 
Akkor párhuzamosan kötök 4db 68 ohm-os 0,25W -os SMD ellenállást. Annak ez eredője 17 ohm. A tekercset már átkötöttem.
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2019
(#) sany hozzászólása Feb 16, 2019 /
 
Megcsináltam a szükséges módosítást. Kicseréltem a vezetékeket, leárnyékoltam teljesen az előtét fokozatot. Most a képen látható képernyő az "alap", be van kötve az előtét is.
(#) dokidoki válasza sany hozzászólására (») Feb 17, 2019 / 1
 
Alakul, talán már csak a kalibrálás elvégzése kell. Csak egy pár észrevétel, a kijelzett érték vajon nyitott BNC-vel született (mert írtam lezárást, mikor magasabb volt a kijelzett érték)? Az IC 3-lábát (offset) ellenőrizném, hogy biztosan lebeg-e. A panelt lemosnám a gyanta maradványoktól.
A másik, ha több ilyen kapcsolást megnézel, mindenhol főleg az adatlapon is, szerepel tápszűrésként soros 10-18 Ohm, látom, hogy 6 kondival is szűrted - hidegítetted, de ez kimaradt bár az OZ2CPU sem használta, de Ő is hibázhat. Mert így a hidegítés ellenére de direkt kapcsolat van az 5 Voltos ágon keresztül. Másik, Én próbáltam kiváltani a referencia ellenállásosztót(2.5V) egy TL431-el, de valahogy megzavarodott a mérés tőle. Mintha valami gerjedés lenne, változott és bizonytalan lett a kijelzés, így visszakerült az ellenállásosztó bele. Nem jártam utána mi lehetett a hiba.
Jóval lejjebb láttam a panelodon egy olyasmi(TL431-szerű) alkatrészt, de nem kivehető hogy mi is az a részlet, eredeti kapcsolásban sem emlékszem rá..., hátha Te is ügyködtél hasonlón.
(#) sany válasza dokidoki hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Határeset a kijelzett érték, de ezt stabilan tartja.
Nyitott bemenettel állt elő a látható érték.Csak egy csipeszt dugtam a BNC csatlakozóba, az előtét működésének ellenőrzése céljából, akkor felmegy az érték kb. -55,4 dB -re. Csak egy sima rövid zárral (0 ohm) kellene összezártom a bemenetet? ( Eddig ezért nem próbáltam ki, mert megvártam amíg elkészül a "gyári" előtét. ) A 3. láb az IC-n (offset) nincs bekötve, semmivel nem érintkezik. A panel mosása megoldható, izopropil-alkohollal. Valóban láttam a ellenállásokat a táp ágban. Teszek ide is. Az eredetileg megadott referencia ellenállásosztóval, még nem próbáltam. Ügyködtem. Nem TL431 -es, hanem egy LT1004-1-2.5V referencia IC.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2019
(#) sdrlab válasza sany hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Nincs nagy jelentősége az ellenőrzésnél, hogy 50R-el zárod rövidre a bemenetet, vagy 0-val, de az legyen rövid, sallagmentes!
Viszont, egy kéziműszerrel ha megméred az IC kimenetét, rövidre zárt bemenetnél, ott 250mV alatti feszültséget kellene látnod... Ha annyi van, akkor nem emiatt mutat rossz értéket a kijelző!
(#) sany válasza sdrlab hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Idézet:
„... egy kéziműszerrel ha megméred az IC kimenetét, rövidre zárt bemenetnél ...”

Ilyenkor le is kössem a PIC -es panelről?
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2019
(#) dokidoki válasza sany hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Az jó, ... amikor lezárást emlegetnek, akkor a rendszer hullámimpedanciájára gondolnak. De rövidzár is megteszi ez esetben. Mellette akkor jól láttam, hogy valami van, örülök, hogy Neked stabil. Én átléptem a probléma felett, maradt az igénytelen megoldás.
(#) sany válasza dokidoki hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Ahogy néztem a a videómegosztó videóit, illetve a képeket az interneten, az alapérték kb. -65 dB körül van.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2019
(#) sdrlab válasza sany hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Nem, nem kell! Hisz a PIC is csak ezt a feszültséget méri...
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Feb 17, 2019 / 1
 
Csak egy jótanács. Soha semmi nem odavalót (gemkapocs, tű, mérőcsúcs stb) bármennyire is kézenfekvőnek tűnik, ne dugj koax csatlakozóba, csak az ellendarabját. Nagyon könnyen tönkretehető, mert amit beledugsz, mégha méretben passzolna is, nincs megvezetve, és a kontaktust tönkreteszi. Ha kontakthibás lesz, mérgelődhetsz mérés közben, de még ha nem is lesz kontakthibás, az biztos, hogy a csatlakozás reflexiója megnő, ezzel pedig a magát a mérést veszélyezteted. Készíts csatlakozóból lezárásokat, és azt dugd rá a műszer csatlakozójára.
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Köszönöm szépen a jó tanácsot!
A BNC ideglenes megoldás. Az aljzatot ilyen SMA csatlakozóra szeretném kicserélni és ilyen apa csatlakozót vennék hozzá.
Majd ha netán egyszer sikerül beállítani a műszert, akkor majd kérdezek a mérőhegyről is.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2019
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Feb 17, 2019 / 1
 
Tökmindegy, minden koax csatlakozóra vonatkozik. Ha megfigyeled a csatlakozást, akkor láthatod, hogy nem csak a jó kontaktus a fontos, hanem az is, hogy az összekötött csatlakozóban az átmérő viszonyok se változzanak. Ahol ez a viszony megváltozik (mert pl. a hüvely felhasított részében az egyik szegmens görbült) ott a hullám impedancia, ha kicsit is, de megváltozik ami növeli a beiktatási csillapítást, és a reflexiót is.
(#) dokidoki válasza sany hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
Lehet, ez azért kalibrálásfüggő szerintem. Nálam -61,7 végső dobozolás nélkül, lezárt bemenettel, ha nyitott, akkor 1-2decibellel több de nem mindig.
(#) sany válasza dokidoki hozzászólására (») Feb 17, 2019 /
 
pucuka: Sajnos nagyon érzékeny csatlakozók ezek RF csatlakozók.

sdrlab: A PIC lábánál 250mV alatti a feszültség.

dokodoki: A főpanelt megtisztítottam a gyantától, ellenőrzésképpen lekötöttem az előtét fokozatot. Így a kijelzés, üres bemenet esetén, -65.9 dB változott. Azután letisztítottam az előtét fokozatban található panelt is. Visszakötve, az előtétet -60.3 dB -re változott a kijelzés.
Gondolom az SMD alkatrészek alatt is maradt gyanta. Ha a bemenetet rövidre zárom, akkor lemegy -59.7 dB -re. Lehet ebből én ennyit tudtam kihozni.
(#) sdrlab válasza sany hozzászólására (») Feb 18, 2019 /
 
Idézet:
„sdrlab: A PIC lábánál 250mV alatti a feszültség.”


Akkor magával a bemeneti résszel olyan nagy baj nem lehet! De kalibrálni kellene mindenképpen, hisz anélkül a mért értéket bármihez lehet társítani...

Viszont...mivel zárod rövidre a bemenetet? Ha az nem egy max fél centis lehető legrövidebb drótdarab, amit semmivel sem fogsz, semmivel sincs mágnesesen sem kapcsolatban, akkor kicsit fura, hogy ettől megnő az alapzajod...
(#) sany válasza sdrlab hozzászólására (») Feb 18, 2019 /
 
De valami mégis van. Most az "üresjárati" -65.9 dB képest elég sok szerintem a -60 dB.
Kalibrálás mindenképpen lesz, csak az alap jó legyen.

A képeken látható, lezárt, BNC dugóval történt a lezárás.
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2019
(#) sdrlab válasza sany hozzászólására (») Feb 18, 2019 /
 
Ennek pedig jónak kellene lennie, főleg, ha tettél bele egy 51Ohmos ellenállást is(bár ez jelen esetben ide nem kötelező, csak ajánlatos, mert akkor "bárhová" használhatod lezárónak)

Esetleg még annyit tehetsz, kéziműszerrel méred továbbra is az IC kimenetén a feszültséget, és felírod, mikor mit mérsz?! Magyarán, el kéne dönteni, hogy ez az ugrabugra a szintekben valóban a bemeneti egységből származik, vagy a PIC-es egység mér valamit, amire különböző értékű kijelzés születik...
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2019
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Feb 18, 2019 /
 
Ha jól látom ez egy mezei vékony koax ethertnet terminátor (50 ohm).
Ha tized / század dB mérés esetén széles sávú tartományban ez nem igazán lezárás.
Egy hitelesebb reflexió mérővel mérve a freki függvényében szépen hullámozni fog, nem is kicsit.
A profi lezárások nem pár 10 - 100 Ft kategóriába esnek.
Persze ha egyelőre csak ilyened van akkor ezzel tudsz indikálni, mérni.
Habár nem nehéz csinálni se , ha van mihez saccolni
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2019
(#) sdrlab válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 18, 2019 /
 
Szerintem rosszul látod! Ez egy sima BNC szerelhető csatlakozó, végén beforrasztva a lyuk! Én is készítettem már ilyet, valami nem spirális köszörülésű fél, vagy 1W-os ellenállásból, és 200MHz-g mérve semmi gondot nem láttam, csak ami abból eredt, hogy 51R-es volt, nem pont 50 ))
(#) sany válasza sdrlab hozzászólására (») Feb 18, 2019 /
 
Ja, ebben sincs semmi, csak egy darab réz drót az eredeti BNC dugó középcső érintkezőjéhez forrasztva. Én csináltam.
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2019
(#) Kera_Will válasza sdrlab hozzászólására (») Feb 18, 2019 /
 
OK ... lehet korán reggel van még és nem látok a csipától
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 18, 2019 /
 
Ha esetleg ez jobb lenne, akkor veszek egy ilyet.
(#) sdrlab válasza sany hozzászólására (») Feb 18, 2019 /
 
Most, és ide ez teljesen felesleges! De egyébként nem árt ha van kéznél 1-2db...
a 0-4GHz elég meggyőző azt hiszem
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Feb 18, 2019 /
 
Úgy könnyű , ha Te csináltad !
Remek, jól néz ki a RF szintmérő műszered!
Jelen állapotában is használhatod már amire szeretnéd.
Rendben lehet még nem pontos, mert a 0dBmes (1mW 50ohmon ) kalibráció nem történt meg.
Ettől függetlenül a relatív mérések elvégzésére már bőven alkalmas lesz azokon a fokozatokon keresztül amikre kíváncsi vagy szűrők, erősítők ... stb.
A működés ellenőrzésénél , élesztésnél az abszolúlt értékek általában kevésbé érdekesek , a ki és bemeneti pontok közti relatív szintek bírnak jelentőséggel.Ha aminek erősíteni kell erősít és hozza a számolt , elvárt "saccolt" értéket akkor jónak tekinthető.
Amennyiben sokkal nagyobb az eltérés ( több dB) akkor az már baj lehet.
Aztán ha a pontos határfrekit, (3 6 10 60 dB vagy bármi más specifikált ami követelmény) töréspontot szeretnél mérni akkor lehet már a mért relatív értékek felé törekedni.
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2019
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 18, 2019 /
 
Köszi, csak működjön! Még SMA csatlakozót biztosan kap.
A mérőcsúcsról is szeretnék tanácsot kérni tőletek. Nem tudom , hogy milyet kellene venni, illetve lehet-e készíteni hozzá?
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Feb 18, 2019 /
 
Rádiótechnika 199x évek közepén lévő havilapjaiban HA8ET Gyula tollából 10-20 részes cikk sorozat készült egyszerű URH mérőeszközök , lezárások, hídak ... stb. elkészítéséről!
Ha tudod lapozd fel és sok hasznos infót megtudhatsz a ezek össze szerelésekről, beméréséről.
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2019
(#) sany válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 18, 2019 /
 
Rendben utána nézek. Ugye jól gondolom hogy, egy PP-80 oszcilloszkóp mérőkábel nem igazán jó hozzá?
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2019
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Feb 18, 2019 /
 
Valóban nem jó ... Nem erre való ...
1db koax 50 ohmos kábel és kész ... beforrasztva a mérendő pontokra vagy ha van csatija az eszköznek akkor olyan csatival csatlakozni (bnc/TNC/SMC ...stb.)
A DC munkapontit ne borítsd fel és a műszerben lévő SMD osztó ellenállásokat ne égesd le akkor érdemes egy soros C-n keresztül csatlakozni.(némi hibát okoz de ha jó "értékű" (mérési tartományban mint soros tag sokkal kisebb mint 50 ohm impedanciát képvisel) és minőségű a kondi akkor nem sokat zavar)
Általában ez a DC leválasztó benne szokott lenni az áramkörök ki és bemenetei között.
Persze akkor is figyelmesen mérni, inkább kiemelni a csatoló kondi lábát a következő fokozat elől és ott mérni így csak az előző fokozatot terheled be 50 ohmmal.

Persze jobb a óvatosság és a békesség.

Másik az illesztés ... mi van ha nagyobb impedanciájú a köröd mint 50 ohm ?!
Akkor 1:N, N:1 trafót kell tekerni toroidra /2 lyukú ballun magra ...stb. , ami részben rontja majd a mérést és freki átvitelt. De segít meg saccolni az áramkör működését.
Az mért eredményeket az áttétel értékével arányosan kell figylemebe venni .
Sokféle műfogást kell alkalmazni majd és kiegészítőket építeni mellé.
Alap esetben csak 50 ohmos impedanciájú környezetben tudsz így mérni vele.
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2019
Következő: »»   44 / 53
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem