Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   677 / 962
(#) Zsolt 73 hozzászólása Feb 27, 2019 /
 
Megközelítőleg.
(#) kissi válasza gszabo1 hozzászólására (») Feb 27, 2019 /
 
Szia!

Szomszédnál is jelentős túlfogyasztást jelentett a földkábel sérülése az elmondása alapján...Figyelj erre is !
(#) V8engines válasza erbe hozzászólására (») Feb 27, 2019 /
 
Páleszban nincs hiány, de erről még nem is hallottam. Akkor megitatom vele.
(#) V8engines válasza kameleon2 hozzászólására (») Feb 27, 2019 /
 
Erről tudnék mesélni. Hogy milyen szép meló és hogy milyen töménytelen mennyiségű vízkő található benne (5-6-7 év után). Igen, elég jól kihúzta, és az anódból is volt még. Legutóbb azért már a 3 évet betartottam.
(#) steve25 hozzászólása Feb 28, 2019 /
 
Sziasztok,
Érdeklődnék hozzá értőktől, hogy a 32Amper ami díjmentesen lehet igényelni ha megfelel a szekrény stb, jelenleg van egy 16A megszakitó és egy 10A megszakító a bojlernek ami vezérelt, most a bojler (10A) is bele tartozik?, 32A szeretném bővíteni,
(#) granpa válasza steve25 hozzászólására (») Feb 28, 2019 /
 
Sajnos bele.
(#) kameleon2 válasza steve25 hozzászólására (») Feb 28, 2019 /
 
A 32A alanyi jogon jár, lehet akár egy fázison is. Amid jelenleg van arra kaphatsz még 16 A-t, mert a bojler gondolom másik mérőről megy (csúcskizárásos). Nyilván nem mindegy milyen a fővezetéked. Arra ugyanis a szabvány 1% feszültségesést enged meg. Ez hossz és keresztmetszet függvénye. Kérhetsz 2x16A-t is, akkor 2 fázisod lesz. Vagy 3x10 A-t. Egy nagyobb terhelhetőségű fázis sosem árt, mert mosógép stb. akkor elmegy róla.
(#) Alkotó válasza steve25 hozzászólására (») Feb 28, 2019 /
 
A bővítéssel kapcsolatos minden kérdést a területileg illetékes szolgáltató ügyfélszolgálatán érdemes feltenni. Ott biztosan hiteles információt kapsz, és olyan részleteket is tisztázni lehet, amikre talán nem is gondolsz.
A "díjmentesen lehet igényelni" valószínűleg annyit jelent csak, hogy hálózatfejlesztési hozzájárulást nem kell fizetni az említett határig. De egyéb költségek felmerülhetnek.
(#) Alkotó válasza kameleon2 hozzászólására (») Feb 28, 2019 /
 
Ez így félreérthető: "A 32A alanyi jogon jár....". Az alanyi jogon járás az mást jelent. Ha így lenne, és egy ingatlanban lakna 3 "alany"(pl. apa+anya+gyerek), akkor mindegyiknek járna. Az igényelt összes áramból kivonják a 32A-t és csak az e fölötti rész után kell hálózatfejlesztést fizetni. A többi költség viszont van.
(#) kameleon2 válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 28, 2019 / 1
 
Ha az előfizető jogi személy az alany, akkor ez nem igaz. Márpedig tudtommal erről van szó, nem másról. A sárga csekket sem a család fizeti be hanem a számlatulajdonos előfizető. Nem gondolnám, hogy nyelvi vita indítása volt a célja a kérdezőnek. A válaszait szerintem megkapta, a többit úgyis a szolgáltatóval kell lebeszélnie.
(#) Alkotó válasza kameleon2 hozzászólására (») Feb 28, 2019 /
 
Pontosan ahogy írod. Az előfizető is egy alany, de távolról sem az összes. Ezért nem volt találó amit feszegettem.
És valóban nem a "nyelvészkedés" itt most a lényeg, éppen ezért a "jogászkodást"
húztam elő magam is.
Végül tökéletesen egyetértek veled a szolgáltatóval való megbeszélés szükségességében is.
(#) steve25 hozzászólása Márc 1, 2019 /
 
Köszönöm a választ, Találkozom egy regisztrált villanyszerelővel aki valószinüleg csinálni fogja, csak nem akartam teljesen tudatlanul elé állni.
(#) kendre256 válasza steve25 hozzászólására (») Márc 1, 2019 / 1
 
Nekem ÉMÁSZ területen mérőhely áthelyezéssel együtt volt bővítés is (20A+10A volt előzőleg). Most 32A 24 órás, és 10A vezérelt van egy fázison, nem kellett hálózat fejlesztésért fizetni. Előtte rákérdeztem, azt mondták, a vezérelt nem tartozik bele a 32A-be. Ez tavaly április környékén volt.
Meg kell kérdezni, mert az az érvényes, amit mondanak, legalábbis egy darabig, mert akármikor változhat bármi...
(#) Kovidivi válasza kendre256 hozzászólására (») Márc 1, 2019 /
 
Kérni kell róla írásos nyilatkozatot, névvel, bélyegzővel ellátva. Akkor nem érhet meglepetés. Sokszor a cégnél dolgozó embereknek fogalmuk sincs, hogy miről beszélnek, mit kellene tudniuk, és csak tippelgetnek. Természetesen nem neki lesz kára ebből, hanem annak, aki kérdezett, és hitt neki...
(#) gyuszo válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 1, 2019 /
 
Akkor itt van részletesen, ma lépett hatályba : Bővebben: Link
(#) Kovidivi válasza gyuszo hozzászólására (») Márc 1, 2019 /
 
Általánosságban is írtam, hogy ne mindig higyjünk az információt adó személynek. Ha le van dokumentálva. és mi hibázunk, mert valaki félrevezetett, akkor nem mi leszünk a hibásak (pl. pluszköltség merül fel, stb), és később bizonyítható (pl. káreset esetén), hogy valaki nagyot hibázott, és vele kell elbeszélgetni.
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2019
(#) gyuszo válasza Kovidivi hozzászólására (») Márc 1, 2019 /
 
Én azért, mert pont szóba került és pont ma frissült.
Szerintem sok hasznos információt tartalmaz, érdemes elolvasni.
(#) szabowo hozzászólása Márc 4, 2019 /
 
Üdv.
2 méteres kereszt földelő szondát milyen mélyre kell leverni, azaz a teteje milyen mélyen kell legyen
minimum a felszíntől? (homokos talaj)
Sajnos a ráhegesztett 10mm-s köracél rövid lesz úgy tűnik, ennek toldása biztonságosan hogy oldható meg?
(#) ötfelezős válasza szabowo hozzászólására (») Márc 4, 2019 /
 
Ej, előbb meghallgatsz valakit, beruházol, majd itt kérdezel? Nem olcsóbb előbb kérdezni? Homokos talajban a 2 m-es az lófitty.
De én a 3 méterest is 0,8-1 m mély indítógödörből verném le, mivel a fagyhatár feletti rész télen hatástalan.
Ha ezt a szempontot (legfontosabb) nem nézzük, akár ki is állhatna a földből.
Én nem kereszt alakút alkalmaznék, mivel egy a lényeg, hogy ne fogyjon el a föld alatt, bármilyen bontó hatás miatt, az pedig a kör keresztmetszet, amelyik a legvastagabb a legkisebb felület mellett.
Toldani a kivezetést, hát, lehet hosszú hegesztéssel is (régen 10 cm volt a minimum, de annyi kell is), de a hegesztést védeni kell külön.
(#) szabowo válasza ötfelezős hozzászólására (») Márc 4, 2019 / 1
 
Előbb itt kérdezek!
Ajánlattételhez szemléznek a mesterek.
Hullanak rendesen, nem szakember számára is nyilvánvaló hülyeségek hangzanak el, elmüajánlott szerelőktől.
A fagyhatárt óvatosan a szemle alatt megemlítettem...
1,7 méteres gödröt ástam, le is szándékoztam verni fagyhatárig, viszont így már rövid a ráhegesztett köracél...
Akkor a 3 méteres kör keresztmetszetű megfelelő?
Azon egyébként 2 méteres a köracél.
(#) ötfelezős válasza szabowo hozzászólására (») Márc 4, 2019 /
 
A három méter, az szerintem az egyszerű kézi verésnél a történelmileg kialakult kompromisszum a minél hosszabb, és a még kézzel leverhető között.
Bár vannak toldós gyártmányok is, azokkal nincs tapasztalatom.
(#) gyuszo válasza szabowo hozzászólására (») Márc 5, 2019 /
 
Idézet:
„(homokos talaj)”

Ha szeretsz izzadni és kalapálni, akkor rajta.
De lehet másképp is. Ásol egy kisebb gödröt, elég egy 50-60 cm is.
Abba beteszel egy 32-es PVC csövet, bele a slagot és ráengeded a vizet. 1 perc alatt lenn vagy 2,5 m mélyen. kiveszed a pvc csövet, a kifúrt lukba beleejted a szondát és csak egy picit kell rásegíteni, és lenn van 3 m mélyen. Sőt még ezt is letudod akár 3,5 m mélyre tolni így : Bővebben: Link
Vagy :Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2019
(#) erbe válasza gyuszo hozzászólására (») Márc 5, 2019 /
 
Homokban még kalapács se kell. Csak rá kell támaszkodni.
Agyagos száraz talajban negyed óra alatt legalább 2 cm-t vitte lejjebb a bontókapalács.
(#) szabowo válasza gyuszo hozzászólására (») Márc 6, 2019 / 1
 
160 cm-es gödörből, indítva 3 méteres keresztföldelőt levertem. Le akartam a fagyhatár alá verni a tetejét, de akkor a ráhegesztett köracél rövid lett volna, így csak 25 cm lett abból.
Úgy vettem észre ez a homok a keményebb fajtából való.
A hálózat felújítás alatt.
A 3 fázisú FI relé már bekavart, holnap folytatódik a hibakeresés.
Látva a mesterek gyöngyöző homlokát, kemény futam lesz...
(#) erbe válasza szabowo hozzászólására (») Márc 6, 2019 / 1
 
Ha gyöngyözik a homlokuk, nem a FI relével van baj.
(#) szabowo válasza erbe hozzászólására (») Márc 6, 2019 /
 
Költői túlzás volt, ritka nagy szemétdombot kell helyrepofozniuk.
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2019
(#) erbe válasza szabowo hozzászólására (») Márc 6, 2019 /
 
Nekem is volt gondom ilyennel mostanában. Pedig már huszon... éve nem vagyok villanyszerelő.
(#) warez hozzászólása Márc 7, 2019 /
 
Üdv.

Teljesítmény bővítést szeretnék csináltatni illetve 1f-ről 3f-re szeretnék áttérni. Mekkora mértékű vagy hány %-os teljesítmény eltérést engedélyez a szolgáltató 3 fázis esetén a fázisok közt?
(#) Alkotó válasza warez hozzászólására (») Márc 7, 2019 /
 
Nincs ilyen megkötés. Akár csak 2 fázist is kérhetsz, de a célszerűség a 3 mellett szól.
(#) gyuszo válasza warez hozzászólására (») Márc 7, 2019 /
 
Mennyibe kerül a teljesítménybővítés?
32 Amper igényléséig alanyi jogon jár, tehát az áramszolgáltató felé nincs költsége, kivéve a 7.328 Ft-os szerelési díjat, melyet utólag fizettet és számláz ki a szolgáltató.
32 Amper feletti igény esetén 3.600 Ft+Áfa/Amper hálózatfejlesztési díj fizetendő.
DE!
A mérőóra helynek azonban az ELMŰ és a szabványok előírásainak meg kell felelnie, melynek felülvizsgálata, dokumentálása, illetve kivitelezése, a műszaki feltételek megteremtése a regisztrált villanyszerelő kompetenciája.
A regisztrált villanyszerelőnek fizetendő összeg mindig a helyszíni adottságok függvénye, ezért pontosan nem meghatározható.
A leggyakrabban előforduló kivitelezési díjak az alábbiak:
- mérőhely felülvizsgálat és dokumentáció elkészítése: 22.200 Ft
- ELMŰ ügyintézés (opcionális): 15-30.000 Ft
- mért és méretlen fővezeték cseréje: 30.000 Ft-tól
- 1 fázisú villanyóra 32 Amperes teljesítménybővítése: 22.200-160.000 Ft.
Pontos, tételes árajánlatot kizárólag előzetes helyszíni felmérést követően lehet adni.
Következő: »»   677 / 962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem