Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   646 / 726
(#) P_Laszlo válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 22, 2019 /
 
Miért ilyen retró szemszögből nézed? H1320 már vagy 10 éve nem kapható. És a VT hangsugárzókat nem feltétlenül állítanám követendő példának.
(#) lóri válasza P_Laszlo hozzászólására (») Feb 22, 2019 /
 
Láttam itt kétféle hangváltót. Azok valamelyike jó lehet nekem? A 6dB/oktáv vagy a 12dB/oktáv kell nekem?
(#) P_Laszlo válasza lóri hozzászólására (») Feb 22, 2019 / 1
 
Egyik sem. Ezek valódi hangszóróhoz nem jók.

Mindig az alapoktól kell kezdeni.
hangszórók
doboz
helyiség (+elhelyezés+hallgatási pozíció)
meghajtás (ha speciális)
hangváltó

Lehet, hogy ez, itt most túlzott igényesség, de egy kis projekten lehet megtanulni, hogy mit kell csinálni a naggyal.

Szóval előbb a dobozt kell tisztázni, utána lehet váltani.
(#) zsoika válasza P_Laszlo hozzászólására (») Feb 22, 2019 /
 
Mivel nappaliba van a házimozi ezért viszonylag modern kinézetű szett kell és a bútorok miatt álló szóba sem jöhet. A mostani HK mas 60Hz-et tud -3dB en és az mozira elég is....a 80Hz -es vágás miatt. Sztereónál meg kell támogatnom a kef q400b subbal.....pont ezért választottam zárt ládát.
Most olyan szettet néznék aminek 13cm-nél nagyobb a mély/közepe, hogy sztereón ki tudjam venni a körből a sub-ot. Egy 16cm 45-50Hz -3dB fronttal már ellennék, de árban bele kéne férni a 150eFt ( 450€) -ba.....és természetesen megvásárolható legyen belőle 5db. A mostani 2pár HK-t egy héten vettem és azóta (több mint 1éve) nem láttam ilyet hirdetve, csak hibásat.
Valószínűleg akkor marad a Chrono , ha nem tudunk jobbat kitalálni. Köszi.
Ui: Phonar hangfalakról vélemény ?
A hozzászólás módosítva: Feb 22, 2019
(#) lóri válasza P_Laszlo hozzászólására (») Feb 22, 2019 /
 
Nem értek hozzá, de zárt doboz lenne. Azt olvastam, hogy 15 liter kell egynek, így gondolom, 30 literes doboz kéne. Valaki megmérte a TS-paramétereket, de nekem ez magas. Merre tovább?
(#) P_Laszlo válasza zsoika hozzászólására (») Feb 22, 2019 /
 
Pont azt akartam írni az előbb is, hogy a mozi az nem az audiofilkedésről szól, ott film van, effekt, vagy koncert, ahol hallod ahogy a húrokon húzza az ujját a bőgős, vagy nyög a zongorista. Erre meg azért a legtöbb mozis rendszer képes.

Mi értelme lenne kivenni a szubot? Egy 160mm-es hangszóró akármilyen dobozban sem fog rendesebb mélytartományt lesugározni, mint a 25-ös KEF mély.
(#) P_Laszlo válasza lóri hozzászólására (») Feb 22, 2019 /
 
A paraméterekkel és egy program segítségével kiszámolhatod, hogy adott dobozban hogy viselkedik annak a hangszórója, aki megmérte. A tiéd úgyis más.

15-18 liter egy hangszórónak, megszorzod kettővel, majd keresel egy olyan oldalarányt, ami tetszik neked. Lehetőleg egyik hossz se legyen a másik egész számú többszöröse.
(#) lóri válasza P_Laszlo hozzászólására (») Feb 22, 2019 /
 
Értem, köszönöm. Innen már mehetünk a hangváltó kapcsolása felé? Az általad ajánlott MTM elrendezés lenne, 4Ohm-on.
(#) P_Laszlo válasza lóri hozzászólására (») Feb 22, 2019 /
 
Hát, ha megvannak a méretek mehetünk tovább is. De még nincsenek meg, és egy lezárt téglalap alapú hasábba nem is tudod beletenni a hangszórót, ki is kell vágni, szóval utána az előlapi hangszóróelhelyezés következik.
(#) lóri válasza P_Laszlo hozzászólására (») Feb 22, 2019 /
 
Rendben, majd megálmodom. Azt gondoltam, az elhelyezés, az tetszés alapján történik.
(#) P_Laszlo válasza lóri hozzászólására (») Feb 22, 2019 /
 
Itt akár történhet úgy is, de egyébként van hatása.
(#) lóri válasza P_Laszlo hozzászólására (») Feb 22, 2019 /
 
Értem. Köszönöm válaszaid, majd jelentkezem. Üdv:Lóri
(#) teglascs válasza P_Laszlo hozzászólására (») Feb 23, 2019 /
 
Tiszta, köszi! Nagyméretű, szellős dobozba, és állítva, értem.
A hozzászólás módosítva: Feb 23, 2019
(#) P_Laszlo válasza lóri hozzászólására (») Feb 23, 2019 /
 
Nincsen mit igazán. Majd segítek a váltónál, és a hangszóróelhelyezésben, ha megvan az előlap mérete.
(#) P_Laszlo válasza teglascs hozzászólására (») Feb 23, 2019 / 1
 
Minél nagyobb az előlap annál alacsonyabb frekvenciától vág mélyben.
(#) P_Laszlo válasza zsoika hozzászólására (») Feb 25, 2019 /
 
Egyébként melyik Phonarra gondoltál? Mert ott gyakran Tymphany hangszórókból építkeznek, azok pedig jók. És amit eddig megmértem, ott a hangváltó is korrekt volt.
(#) P_Laszlo válasza P_Laszlo hozzászólására (») Feb 25, 2019 /
 
És ezért ajánlottam a preludiumot. Preludium B32 ellenőrző mérés
Épp volt ma nálam egy pár. Ilyet nehezen kapsz ma mozis versenyzők között.
(#) Wind-Storm hozzászólása Márc 5, 2019 /
 
Sziasztok!

Adott egy Alesis m1 active monitorhangfal, pontosabban kettő is, ugyanazzal a hibával.
Az erősítőpanelre kifolyt elektrolit okozta zárlat következtében elszenesedett egy helyen.
Valaki javított már ilyet? Ehhez a verzióhoz való service manualt nem találok sajnos, tudnom kéne eredetileg pontosan hogyan lehettek a vezetősávok összekötve, mert teljesen elszenesedett a joint pontnál.
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2019
(#) SlyChocolate hozzászólása Márc 17, 2019 /
 
Kérdeznélek Titeket, hogy a Monacor SPH-174KE jó hangszóró lehet-e kis méretű szubbasszus doboz építéshez?
Csak azért kérdezem mert rendkívül kicsi össztömeget ad meg a gyártó 0.78Kg-ot.
Ami ebben a kategóriában ritka.....
Ekkora súllyal lehet masszív hangszórót építeni?
Vagy felejtős a termék?
A hozzászólás módosítva: Márc 17, 2019
(#) P_Laszlo válasza SlyChocolate hozzászólására (») Márc 17, 2019 /
 
(#) game4812 hozzászólása Márc 17, 2019 /
 
Sziasztok!
Egy csoportban már kérdeztem, nem érkezett rá válasz, hátha itt nagyobb szerencsém lesz.
Van itthon Reflex R400 bontásból 2 Beyma CM-8B (100/200W) (az egyik torzít), 2 magas, 2 passzív váltó (1 kondenzátor hiányzik, 1 tekercs leégve), egy 2 in 4 out DSP, és 2 TDA8950 panel.
Ebből lehetne valamit összehozni, Dj monitor ládáknak tudnám használni őket. A front dB Opera 15 + sub, ezek mellé kellene.Nyilván itt nem a tökéletes hangzás a cél, a felhasználási terület miatt úgyis lesz rengeteg visszhang, más hangszórókból más fázisban érkező jel, stb. Hangerő annyiban lényeges, hogy a frontok mellett halljam, ne csak dísznek legyen.
-Logikus lenne 2 ék alakú ládát csinálni, amit szükség esetén topként is lehetne használni. DE! Renault Clioval hordom a cuccot, tehát egy helyre legtöbbször csak egyet vinnék helyhiány miatt, ahogy ismerem magam. (tehát hiba esetén topként mégsem tudnám használni).
-Egybeépítve 2 mélyközepet dupla annyi légtérfogatba: a lespórolt falak miatt kisebb (minimálisan), könnyebb pakolni, mint 2-t. A magas érzékenyebb, elbír 2 mélyközéppel, és ha 1 láda van, akkor akár aktív is lehetne, nem kellene külön 19" dobozt kialakítani az elektronikának. (nem plusz pénz, helyet sem foglal)
-A hangszórók 8 Ohmosak, az erősítő 2x50W/panelt ad le, hidalva ér csak valamit (1x200W). Mivel az egyik mélyközepet úgyis meg kell bontani, tekercseltessem át mindkettőt 4 ohmra (2x100W/panel)? Vagy vegyek a magasnak még egy panelt és akkor lesz 2x200W@8ohm+ 2x50W magas? (így is kell hangszórót javítani + panel vétel)
-Ne foglalkozzak a hibás hangszóróval, a maradék mélyközepet 1 panel hidalva vigye, a másik panel meg hajtja a magasat? (nincs javítás, nem kell panel, lehet aktív láda, de csak 1, hangnyomásban gyengébb ládám van, ami a maximumon van hajtva - nagyobb hibalehetőség)
-A vázolt dupla elrendezésekből melyik lenne a jobb? MTM 2,5 utasként váltva?
-A pénz olyan téren számít, hogy az is opció, hogy eladok mindent és veszek egy 50K-s Beringer aktívot, arra garancia is van legalább, tehát csak azt csinálnám, ami ár/értékben a boltihoz képest megéri. Ti mit csinálnátok?
A hozzászólás módosítva: Márc 17, 2019
(#) P_Laszlo válasza game4812 hozzászólására (») Márc 17, 2019 /
 
És milyen magashangszóród van, milyen tölcsérrel?
(#) game4812 válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 17, 2019 /
 
Az R400-as tölcsére, Beyma SMC1020, 90x40 tölcsérrel.
(#) P_Laszlo válasza game4812 hozzászólására (») Márc 17, 2019 /
 
A Reflexnél sosem lehet tudni, szerelték azt már mindennel is.

A tölcsér méreteire lennék kíváncsi, nagyban függ tőle a felhasználható tartomány/fr-SPL válasz.
(#) game4812 válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 17, 2019 /
 
A külső mérete 270x110 mm, a mágnes 9,5cm széles, a beszerelés vonalától kb. 22,5 cm-re vannak a fekete kiugró részek (vezeték csatlakozási pontok). 1500 a minimum ajánlott váltása, de szerintem fentebb is lehetne ebben a konfigurációban. Amennyire szükséges, a DSP kisimítja az fr-SPL vonalat, majd a fülem és egy mikrofon megmondja.
Egyébként: hogy kell a dB-eket kalkulálni? A CM-8B 92,4 dB és ha ezt erősítem 100W-tal, vagyis 20dB-lel, akkor az 112,4 dB. Ennyit tud az erősítő stabilan, 150-nél már 10%-ot torzít. Nekem akkor ez a "program"? És a "max" is ugyanannyi? A Behringer B210D kézikönyvében max. 113 dB/1m hangnyomást írnak, tehát kb. ugyannanyit tudna? Vagy ez a "max." dolog miatt a "program"-ja várhatóan 110 dB lehet?
(#) P_Laszlo válasza game4812 hozzászólására (») Márc 17, 2019 /
 
Megtaláltam közben a méreteket. Igazából neked kell dönteni, hogy mire van nagyobb szükséged, mindegyik megoldás működik, amit felvázoltál.

Adaléknak hozzátenném, hogy a CM-8B elektromos terhelhetősége csak 60/100W maximum. Nem fog szépen szólni, de elég hangos lesz, két hangszóróval még hangosabb. Ha valami mélytartományt is akarsz, akkor az érzékenységből azért legalább 3dB-t el fog venni a BS kompenzálás, úgy gondolkozz. Tehát az eredő 88-89 vagy két hangszóróval 92dB@1W körül várható.

Ha 2,5 utasat tervezel, akkor 8R legyen egy hangszóró impedanciája.

Az új hangsugárzó mindenképp egyszerűbb, de persze arról sem tudsz semmit az árán kívül.
(#) P_Laszlo válasza game4812 hozzászólására (») Márc 17, 2019 /
 
Ha a hangszóró lineáris tartományon belül marad, és megfelelsz a 100W-hoz tartozó zenei terhelhetőség feltételeinek bemenőjelben, akkor sem számolhatsz +20dB-lel, a kompresszió miatt, legalább 2-3-at el fogsz veszíteni folyamatos üzemben.
Ahogy az előzőben írtam -3 még a BS. szóval 89+17 kb. a maximum, egy hangszóróval. Kettővel jobbak az esélyek, 92@1W, és nagyobb a terhelhetőség is.

Hogy a Behringer mi alapján adja meg, azt senki nem tudja. Nem is érdemes foglalkozni vele.
A hozzászólás módosítva: Márc 17, 2019
(#) game4812 válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 18, 2019 /
 
Az ár/érték arány miatt foglalkoztam vele Újratekercseltetni a rosszat 8 Ohmra 5K lehet, egy táp is 10K körül van, a láda szépen megcsinálva legalább 10K. A DSP 7K, kell elé egy szimmetrikus-aszimmetrikus átalakítás, plusz egy új erősítőpanel, így kb. 40000-ért (nem számolva a meglévő panelek, hangszórók árát) van 2x200W+50W magas, az a számításod továbbgondolva kb. 115 dB zenei, határon hajtva a mélyközepeket. Mindkettőt 4 ohmra tekercselve egyszerűsödik a kapcsolás, de kisebb a hangnyomás, árban meg kb. ugyanez.
Egy Alto TX210 garanciával, 50000-ért méretre kb. ugyanekkora, 116dB "max", zeneiben megadva ez nem tudom, mennyi lehet (113?). Ha pl. 110 dB programot jelent, akkor megfontolandó, de szerintem így az lesz a megoldás, hogy a hangszórók eladósorba kerülnek, a DSP+erősítő meg megy egy Li-ionos hordozható dobozba új, jobban hozzáillő hangszórókkal.
(#) P_Laszlo válasza game4812 hozzászólására (») Márc 18, 2019 /
 
A programmal nem tudom, hogy mire gondolsz, általam használt szabványban szerintem nem rögzített fogalom. A névleges és zenei terhelhetőség a hangszóróknál 4dB különbséget jelent a mérőjel csúcstényezőjében.

Nagyobb érzékenységet, és nagyobb max. hangnyomást akkor lehet csinálni, ha elfogadod a rosszabb mélyátvitelt. Vagy nagyobb hangszórót, nagyobb dobozt használsz. Sajnos nincsenek csodák.

Ha mindkettő mélyközép 4 ohmos, akkor 2,5 út (2 ohm) gondolom kizárva, és még problémásabb lesz a középtartomány. Bár a tölcsér elég alacsony frekvenciáktól használható. Csak nem szól szépen rezonanciaközelben 1-3k-ig.

A 2,5 utas 2*8 ohmos verzió, eredő impedanciája, már alapból 4 ohm.

A gyári hangsugárzóknál nem tudjuk, hogy mi az a maximum hangnyomásérték. Vajon a 300W-os peak-hez tartozna? Meg az egész adattábla káoszos. Ugye hangszórónál nem létezik "peak power h. c." értelmetlen is lenne. Ez csak az erősítőre utalhat. Szóval szerintem semmi használható nem hámozható ki ezekből az adatokból.
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2019
(#) game4812 válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 19, 2019 /
 
A programmal egyre gondoltunk, a zenei, vagy "continous"-ra. 4 DSP kimenetem van, 4 erősítő csatornával, mehetne a 2,5 út. Ha mindkettő mélyközép 4 Ohmos, akkor azok úgy 2x100W-ot kapnának, a magas meg külön 50-et (3 csatorna lenne használva), ha meg 8 Ohm párhuzam, akkor az a 100W oszlik két részre+magas (2 lenne használva, halkabb). A leghangosabb, ha marad 2x8 Ohm, de hídban + magas (5 csatorna, kell még egy modul).
Ez a baj sajnos, hogy nem lehet tudni a boltiak hangnyomását, mérni lehetne. Nem kellene a boltiakhoz képest csodát tenni, csak jó lenne tudni, hogy ha beleteszek még néhány tízezret, akkor azt a hangerőt/minőséget, amit kapok, a boltban mennyiért adják készen, érdemes-e belevágni. Egyrészről megvan néhány alkatrészem, másrészről viszont nagy tételszámban olcsóbb gyártani. Hobbi szinten érdekelne, de lehet jobban járok ha mondjuk mélynyomót építek az autóba hobbiból (nem ezekből ).
Következő: »»   646 / 726
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem