Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 27 MHz távirányítós autó kérdések
Lapozás: OK   21 / 24
(#) HL84 válasza gerenk hozzászólására (») Márc 16, 2018 /
 
Köszönöm szépen, az AM rádió nagyon jó ötlet, tetszik
Bár ami itthon van kb. 66 MHz-től vesz, de ott is hallatszik a kódoló adása. Közelről elég hangosan, viszont távolodva drasztikusan halkul.
(#) gerenk válasza HL84 hozzászólására (») Márc 16, 2018 /
 
Sajnos itt két dolog is hibázik, a 66 MHz FM vevő és a frekvencia is nagyon eltér. Itt nem tudod a hatótávot ellenőrizni, rádióhoz közel a nagy térerő miatt hallhatod a kódoló impulzusokat
. Ezek szerint rendben van az adó úgy látszik.

Egy kis segítség, írd be a keresőbe " 27mhz circuits" és nézegesd a képtalálatokat. Valamelyik ráillik a kisautó adó és vevő áramkörére.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2018
(#) HL84 válasza gerenk hozzászólására (») Márc 16, 2018 /
 
Értem, akkor a vevőnél lesz valami. Mennyire számít az antenna állása, hossza?

Köszönöm, rákeresek.
A hozzászólás módosítva: Márc 16, 2018
(#) Lucifer válasza HL84 hozzászólására (») Márc 17, 2018 /
 
Én először megnézném, hogy nem-e kell befejezni a gyártást kínai testvéreink után. Rossz helyre gurult óngolyó, leszakadt vezeték, stb.
(#) mahinátor hozzászólása Ápr 25, 2018 / 1
 
Sziasztok!

Van egy Nikko Super Fox autóm, amelyhez nem volt eddig távvezérlőm. Aztán nemrégiben sikerült szereznem egyet, amely mint kiderült nem működik. Szétszedem és látom, hogy már belenyúlt valaki és kiszedte a 27.145Mhz-es kristályt. Jobban szétnézve a távban, észrevettem hogy le van törve egy darab az egyik tranzisztor (C3622) sapkájából. Ezt pótoltam egy C1815 tranzisztorral azonban továbbra sem reagált a bekapcsolásra a vezérlő.

Az elemet megmértem miközben rá volt csatlakozva az elektronikára (amely még nem volt bekapcsolva a főkapcsolójával, mondjuk eleve nem is reagál a kapcsolóra) és az új 9V-os elem, szinte azonnal 2-3V-ra merült. Az már biztos hogy zárlatos valahol az áramkör, viszont nem látom jelét sehol sem égésnek, megtapogatva (amennyire tudom) nem érzem hogy forrósodna valamelyik alaktárész.

Jelenleg vizsgálódok az alkatrészek állapotáról próbálok kideríteni minél többet.

Amit kérdezni szeretnék, hogy rövidzárlatot miként lehet gyorsan megtalálni? Csak a szakadás és ellenállás vizsgálattal lehet szépen egyenként végigmérve megtalálni?
(#) gerenk válasza mahinátor hozzászólására (») Ápr 25, 2018 / 1
 
Szia! Egy kis segítség http://reparar-cochesrc.blogspot.hu/2016/10/emisora-nikko-super-fox-4wd_28.html
(#) Inhouse válasza mahinátor hozzászólására (») Ápr 26, 2018 / 1
 
Mivel a szétrobbant tranzisztor a tápot kapcsolta az IC-re, sanszos, hogy az lesz "zárlatos". Szakítsd meg a 14-es lábat és kiderül, nézd meg a LED-et is. Lehet, hogy egyszer fordított polaritást kapott. Elvileg kapható a Nikko C1069C
(#) Lucifer válasza Inhouse hozzászólására (») Ápr 26, 2018 / 2
 
Ha nem kapható akkor lehet emulálni egy random MCU-val, mert faék egyszerű a protokollja (nemrég fejtettem vissza):

http://users.atw.hu/balubati/blog/index.php?entry=entry180227-205500

Venni kell egy régi 27 MHz-es AM modellező távot amiben külön PPM enkóder van. Kivágni belőle a PPM enkóder és bekötni a helyére egy Arduinot vagy valami más kontrollert ami nézi a potikat és végiz az enkódolást.
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2018
(#) Inhouse válasza Lucifer hozzászólására (») Ápr 26, 2018 /
 
Tetszik az oldalad!
(#) Lucifer válasza Inhouse hozzászólására (») Ápr 26, 2018 /
 
Köszi! Csak blogenginet le kellene már cserélni valami vállalhatóbbra lassan.
(#) mahinátor válasza Inhouse hozzászólására (») Ápr 29, 2018 /
 
Először is köszönöm a javaslatokat és ötleteket mindenkinek!

Na most sikerült egy kicsit újra foglalkozni a témával, és még is csak van jele a zárlatnak, a szétrobbant tranzisztor helyére betett új, a tápfeszültség megkapásakor 10-15 másodperc elteltével érezhetően felforrósodik.

https://drive.google.com/open?id=1qf0Ux6jHzcldqNqAeLQG4V4C5cHO9ELU

A vissza jelző LED-re én is gondoltam de önmagában működőképes. Azonban az elektronikán (feszültség alá helyezve) a LED két lábnál nem mérhető semmilyen érték. Illetve csak akkor mérhető 0.50V, amikor úgymond kikapcsolt állapotban van elektronika.?

A 14-es láb leválasztását még megpróbálom.
(#) mahinátor válasza Lucifer hozzászólására (») Ápr 29, 2018 /
 
Szia!

Van egy Graupner varioprop C6 távom, abból elvileg lehetne csinálni olyat, amelyet felvázoltál?

Amúgy gratulálok a vissza fejtéshez! Ha nem nagy titok elárulnád milyen módszerrel csináltad? Egy időben bennem is megfordult ez a gondolat, hogy "klónozni" kéne valahogy ezeket a régi távvezérlőket de elég laikus vagyok a témában, ezért gyorsan tova is szált ez a gondolat.

Az elképzelés az volt, hogy egy spektrum analizátorral megvizsgálva a kibocsátott rádió jelet talán vissza fejthető lenne a kommunikáció. Azonban mivel nem konyítok ehhez valószínűleg hibás az elgondolásom.
(#) Lucifer válasza mahinátor hozzászólására (») Ápr 29, 2018 /
 
Idézet:
„Van egy Graupner varioprop C6 távom, abból elvileg lehetne csinálni olyat, amelyet felvázoltál?”

Szedd szét a Graupner távot, fotózd le a belsejét, hogy az alkatrész oldal látszódjon (főleg az IC-k felirata).

Idézet:
„Ha nem nagy titok elárulnád milyen módszerrel csináltad?”

Akasztottam egy jó távirányító C1069C kettes lábára egy logikai analizátort és végignyomkodtam a kombinációkat majd elkezdtem a blokkokat megkeresni.

Idézet:
„"klónozni" kéne valahogy ezeket a régi távvezérlőket”

Én is régóta szeretnék egy ilyet csinálni, van egy banánosládánnyi régi Nikko, Taiyo, Tyco távom amiket vissza kellene fejteni és szoftveresen emulálni.

Ha van kedved beizzíthatjuk a projektet.
(#) mahinátor válasza Lucifer hozzászólására (») Ápr 30, 2018 / 1
 
Üdv

Szétszedtem a Graupner távot, és ebben C945-ös tranzisztorokon kiviül nem sok minden van. Komplex IC-nek hűlt helye, hogy ez miként volt képes működtetni bár mit is, az számomra egy "csoda".

Képek:
https://drive.google.com/open?id=1qHA8p6MAS5u9vN460jRXo1LnyApP8m5l

Én részemről benne vagyok, segítek amiben tudok. Amennyiben felvilágosítasz, hogy miket kell beszerezni, és hogyan kell hozzá fogni ehhez a visszafejtéshez.
Arduinót használsz a vissza fejtéshez, vagy ez a logikai analizátor egy speciális cél hardver, speciális szoftverrel?

Most, hogy említtetted a táv gyűjteményed. Van egy működőképes Tyco Turbo Hummer-em, szintén táv nélküli. 27.135Mhz-es. Nincs véletlenül ehhez való feleslegben kallódó távod? Megvenném, természetesen csak miután lemásoltuk.

Egyébként az emulálást végző távvezérlőnél szintén szükséges a megfelelő (MHz) kristály oszcillátor megléte?
A hozzászólás módosítva: Ápr 30, 2018
(#) dB_Thunder válasza mahinátor hozzászólására (») Ápr 30, 2018 1 /
 
Idézet:
„klónozni" kéne valahogy ezeket a régi távvezérlőket”


Mi a töknek??
5 ezer környékén lehet venni működőképeset, szettben!! RC fórumokon, Facén..

Működésük: Ez sem nagy kérdés! 25 éve lehet tudni az proporcionális vezérlők működését!
Valamelyik RT füzetben tárgyalják a működését!
És építenek is, az viszont átverős, rossz a ic lábkiosztása direkt...
(#) Lucifer válasza dB_Thunder hozzászólására (») Ápr 30, 2018 / 1
 
Idézet:
„Mi a töknek??”

Egy középiskolás tanáromtól megtanultam, hogy olvasd el a feladatot, értsd meg a feladatot aztán kezdj hozzá.

Mutass rá kérlek, hogy hol van szó proporcionális vezérlők működésének visszafejtéséről!

Arról van szó, hogy léteznek régi játékautók amiknek a távirányítója többnyire az enyészeté lett és még abból a korszakból származnak amikor nem mindenben TX/RX2 volt.

Ezekhez szeretnénk egy olyan megoldást csinálni, ami annyi, hogy fogsz egy random mikrovezérlőt, majd fogsz egy 27 MHz-s AM távot amiben megkeresed a PPM jelet ami megy a rádióra, azt elvágod és oda bekötöd az emulált kimenetet az MCU-ról. MCU-ba bekötöd a potikat és mész csapatni. Azt, hogy egy ilyen táv hányféle játékot tud hajtani csak az SW határozza meg, továbbá a régi PPM-es kódolást is lehet emulálni ily módon, szóval még a táv eredeti funkcióját is megtarthatja.

5 KHUF-ért meg max AM adó-vevő szettet kapsz szabályzót használtan, amihez kell minimum egy ESC nem beszélve arról, hogy a legtöbb ilyen autóban nem szervó van hanem egy mágnes tekercsekkel amihez megint kell vagy egy 2 irányú fékmentes szabályzó, vagy egy szervó és némi reszelés.

Szóval a veszünk 2 USD-ért valami devboardot befaragjuk egy régi távba szerintem továbbra is állja a létjogosultságát.
(#) Lucifer válasza mahinátor hozzászólására (») Ápr 30, 2018 / 1
 
Idézet:
„Szétszedtem a Graupner távot, és ebben C945-ös tranzisztorokon kiviül nem sok minden van. Komplex IC-nek hűlt helye, hogy ez miként volt képes működtetni bár mit is, az számomra egy "csoda".

Össze tudod ezt a rajzot vetni a valósággal, hogy mennyire fedi azt?
http://wiki.rc-network.de/images/b/bf/Varioprop_C6_4.JPG

Idézet:
„Arduinót használsz a vissza fejtéshez, vagy ez a logikai analizátor egy speciális cél hardver, speciális szoftverrel?”

Saleae Logic16-ot használok ami kényelmes, mert +-10V-os a bemenete, szóval egy 9V-os elem mellett bátran lehet mérni.

Vannak kínai FX2 devboardok amik egy EEPROM cseréjével felokosíthatóak, egy régi Saleae Logic-á, de azok csak 0-5V-os bemenetűek. Feszosztó segítségével lehet vele bátorodni.

Idézet:
„Most, hogy említtetted a táv gyűjteményed. Van egy működőképes Tyco Turbo Hummer-em, szintén táv nélküli. 27.135Mhz-es. Nincs véletlenül ehhez való feleslegben kallódó távod?”

Meglehet, bár Tycoból inkább csak diff drive-osokra emlékszem (Rebound, Mutator). Nézd meg milyen IC van a panelen a kocsiban.

Idézet:

Egyébként az emulálást végző távvezérlőnél szintén szükséges a megfelelő (MHz) kristály oszcillátor megléte?”


Kétféle vevő létezik ilyen játékokban: az egyik amiben van kvartz, és amiben nincs. Amire 27.145 MHz-nél másabb freki van írva abban majdnem biztos, hogy van kvartz. Ezek a jobb fajta játékok, mert lehet több ilyennel egyszerre csapatni. (Azt hiszem ezeket hívják szuperheterodin vevőnek, de majd a rádiósok kijavítanak)

Azokra amiben nincs kvartz általában csak 27MHz vagy 27.145 MHz van írva. Ezek általánosan mindent vesznek a 27MHz-s sáv körül, ezért nem lehet több ilyen autót egyszerre használni.

Kérdésedre tehát a válasz az: ha van a kocsiban kvartz akkor igen, ha nem akkor jó eséllyel nem lesz rá szükség.
(#) dB_Thunder válasza Lucifer hozzászólására (») Máj 1, 2018 /
 
Idézet:
„Szóval a veszünk 2 USD-ért valami devboardot befaragjuk egy régi távba szerintem továbbra is állja a létjogosultságát.”

Igen kell esc, meg egy szervó, 3erezért már új akad, és igen gyanúsan AM. És?? Abban a 15méterben elnyomja a zavaró adókat
Szoftver fejlesztésre meg eltolsz sok órát! Annak az érteke?
Az eredmény egy gagyi, pár állapotot átküldeni tudó táv. Már gyerekkoromban is utáltam, hogy nem lehetett normálisan menni velük.

Tavaly karácsonyra alakítottam át egy egy közel 30 éves autót ami még köldökzsinóros távval látta meg a napvilágot. Akkupakkal, mindennel volt kb 15 ezer az egész. Leggrágább az új esc volt, abból hirtelen nem akadt használt..
(#) mahinátor válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 1, 2018 /
 
Üdv:

Én értem, hogy értelmetlennek tűnik neked ez az egész de miért vagy ezen ennyire kiakadva? Tisztában vagyunk az "egyszerűbb" alternatívákkal. Nyilván hobbi, modellező modulokkal átalakítva könnyebb a dolog.

Az, hogy ki, mivel cseszi el a szabadidejét, szerintem mindenikek a saját joga. Egy rejtvény megfejtésének sincs több értelem, mint egy távvezérlő visszafejtésének, még is lehet ugyanolyan szórakoztató látni a végeredményt szerintem.
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2018
(#) Lucifer válasza mahinátor hozzászólására (») Máj 1, 2018 / 1
 
Szerintem szívleld meg ami a bemutatkozásában van.

Tárgyra térve tegnap ki akartam fejteni mit értek valóság + kapcsrajz összenézésével csak már nem engedte módosítani:

A rajzon 7 poti van (4x100K+3x5K). Ez akár még ki is adhatja mert a tiédben van a panelon 4 poti meg a 3 tengely. Ezeket mérd meg 0. pontban, hogy passzolnak-e.
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2018
(#) mahinátor válasza Lucifer hozzászólására (») Máj 1, 2018 /
 
Szerintem egyezik a rajz a valósággal. A 3 fő vezérlő potméter közelit az 5K-s értékhez. A távot hátulról, a belsejét nézve, a "bal" szélső extra potitól kiindulva 4.28K, 3.95K, 4.12K. A négy 100k potméter is egyezik. Úgy mértem, hogy a karok alapállapotban álltak.
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2018
(#) Lucifer válasza mahinátor hozzászólására (») Máj 1, 2018 /
 
Remek, a tengely potik értékei annyira nem lényegesek.

Vannak a rajzon hibák: a T107 valószínűleg fordítva van berajzolva, a T108 is furi így (lehet PNP). Megtennéd, hogy megkeresed a sárgával bekarikázott alkatrészeket és megnézed, hogy nem-e PNP illetve, hogy jól van-e visszarajzolva az a rész.

Szerintem a PPM jel a kékkel jelölt vezetéken megy, ha van szkópod ráleshetnél mik ott a jelszintek, meg milyen jelek mennek.

Az emulátorra visszatérve szerintem egy Arduino pro micro-t kellene használni. Tudom, hogy az Arduino kislányos, de ez kapható gombokért kínaiaktól, kis ügyességgel bárki be tud egy ilyet patkolni. A másik ötletem a 1 USD-os STM8S003 demópanelek lennének, de ahhoz ugye kell egy programozó is, igaz azt legalább lehet debugolni.

Mivel a pro micron van USB alapból írhatunk rá olyan FW-t ami HID joystickként jön fel és akár játékvezérlőként is használhatjuk a távot mondjuk revolthoz .
(#) mahinátor válasza Lucifer hozzászólására (») Máj 1, 2018 /
 
Nos azt szögezzük le, nem vagyok nagyon jártas az elektronikában, csak "karcolgatom" a felszínt.

Van egy gagyi szkópom. DSO138, amellyel eddig csak a szkóp 1khz-es referencia jelét tudtam megmérni. Aztán azóta is a szekrényben pihen. Sajnos nem igazán tudom mire elég, mit és hogyan tudnék ezzel mérni (de azért megvettem...).

A rajzolvasást még csak-csak "megoldom". Az alkatrészek jelöléseivel nagyjából tisztában vagyok de nem vagyok benne biztos, hogy a T107-et és a T108-at helyileg pontosan betudtam-e azonosítani.

Azért tettem egy próbát. Egy képen bejelöltem a tranzisztorok nevét és típusát. Reméltem hátha ezzel segítek valamit ügyünk előre haladásában.
A hozzászólás módosítva: Máj 1, 2018
(#) gyula19744 hozzászólása Jan 29, 2019 /
 
jo napot kivánok. szeretném a segitségüket kérni . tudom hogy ez autokra vonatkozó fórum . van egy helikopter. véletlenül leszakadt az antenna kábel a áramkörröl. meg néztem hagyitóval az áramkört de nem találom , hogy honnan vált le. a töltö rész hibája miatt szedtem szét .és sajnos le eset a kábel. melékelek egy fotót az áramköröl. elöre is köszönöm a segitséget. tóvábbi szép napot.
(#) kistee válasza gyula19744 hozzászólására (») Jan 30, 2019 /
 
A fehér tekercs környékén keress valami forrszemet, szerintem onnan eshetett le.
(#) gyula19744 válasza kistee hozzászólására (») Jan 30, 2019 /
 
Köszönöm a segítséget.remélem sikerül.meg csinálni.
(#) faggio hozzászólása Ápr 10, 2019 /
 
Sziasztok. Nagyon buta vagyok elektronikai téren de hobbiból szeretem.
A kérdésem az lenne, hogy adott egy 9v rc autó. Mivel már nem volt használva ezért felhasználtam, higy motorizáljam a teleszkópom csillagnézéshez. Eddig okés megcsinaltam a balra jobbra illetve a fel le tengelyeken a mozgást. Viszont kellene nekem a fokuszhoz is egy vezérlés ami egy motorból állna tehát egy 2 csatornas vevő és ennek
a küldő egysége amit a teleszkóp távirányítójába kellene beleherbelnem. 1 napja töröm a fejem és lehet hogy rosz úton vagyok mert én külön akartam ezt kijatszani. De nem lehet ezt ugy megoldani hogy a 4 csatornás mozgásért felelős egységet bővítem még 2 csatornával? A segítséget köszönöm.
(#) pucuka válasza faggio hozzászólására (») Ápr 10, 2019 /
 
Nézd meg milyen enkóder dekóder páros van a szerkezetedben. Általában négy funkciót tudnak, (jobbra, balra, előre, hátra,) de van olyan is amelyik tud egy ötödiket is, ami turbó funkció.
Most kapásból nem tudom idézni, de valahogy két kapcsoló egyidejű működtetésén alapul, ha jól emlékszem.
(#) faggio hozzászólása Ápr 11, 2019 /
 
Találtam egy 2 csatornás kis jeladót de a vevője nincs meg. Viszont találtam mellé egy 4 csatornás vevőt ami nem az övé ezért gondoltam összehangolom a kis tekercses transzmitter tekergetésével (tényleg bocs a hülyeségért de fogalmam sincs a rádió frekvenciás működésről.) persze hogy eltört mindkettőben az a pici szén menetes csavar. Helyre tudom hozni ezt a kis tekercset?
Következő: »»   21 / 24
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem