Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Modellvasút trafó, szabályzott feszültséggel
Lapozás: OK   5 / 5
(#) Frankye válasza vegzetur hozzászólására (») Máj 2, 2012 /
 
Éppen kettő (2!) hozzászólással lejjebb (pucuka kolléga eme hozzászólásában) vagyon leírva a megoldás...
(#) kzolt hozzászólása Aug 27, 2012 /
 
Sziasztok!

Én ezt a tápegységet használom, igaz nem PWM szabályzós, de rövidzárvédett és működik.
(#) minimodel hozzászólása Aug 19, 2013 /
 
Sziasztok! Van egy 18,5 V-os, 3,5 A-es laptop trafóm. Ezzel szeretnék kb 1-5 mozdonyt meghajtani analóg pályán illetve a világítást is megoldani. Több kérdésem is lenne:

- hogy korlátozom le az áramot 12-14 V-ra? (többfelé is nézelődtem a neten de igazán erre a feszültségre és áramra nem találtam kapcsolást)
- irányváltónak használhatok balance potit? Hogyan köthetem be?

Én kezdő hobbista vagyok még. Eddig egyszerű áramköröket építettem, pl: tranyós sziréna, villogók, kivezérlésjelző.

Köszi előre is.
(#) Massawa válasza minimodel hozzászólására (») Aug 19, 2013 /
 
Elöször is az áramot aligha lehet 12-14 V(olt)-ra korlátozni, mert ezek feszültséget jelentenek.

Szoval neked a feszültséget kellene inkább korlátoznod.
A baj az, hogy 4-6Vx3,5A kellene el is gözölögtetned, ami ugye 21W! Ezzel sokan már forrasztani is tudnak....

A korábbi oldalakon találsz a maradék kérdésedre több megoldást is, de az alap feladat megmarad; a 21 W-t el kell melegitened.
Egy elég bonyolult DC-DC konverterrel lehetne a feladatot elintézni, de az még tul korai számodra.
Szerezz egy másik trafot ami 12-15V-t ad...
(#) aramis hozzászólása Ápr 21, 2019 /
 
Tisztelt fórumozók!Van nekem 2 db Német PIKG modell vasut trafó 220v 1.7 v-12v=16 v váltó 33.6
VA. Azt szeretném kérdezni összelehet .- e a kettőt sorba kapcsolni hogy 24 v = 32v váltó áramot kapjak.
(#) nagym6 válasza aramis hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Nem egyértelmű a kérdés. A PIKO trafókban van 1.7-12V egyenáram, és 16V váltóáram kimenet. Mit mivel kötnél össze a kettőnél?
(#) Medve válasza aramis hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Szia, a két trafó váltóáramú tekercsét össze lehet kötni, (és a két egyenáramút is). A feszültségek duplázódnak fázishelyesség esetén
(#) aramis hozzászólása Ápr 21, 2019 /
 
Tisztelt fórumozók! Van egy harmadik modell vasút trafóm LGB 5003 ami használat közben egy ideig megy aztán elkezd melegedni és leáll a vonat. mi lehet a baja kérlek segítsetek
(#) Medve válasza aramis hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Nincs baja, túlterhelődik.
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2019
(#) aramis válasza Medve hozzászólására (») Ápr 21, 2019 /
 
Köszönöm a válaszokat sokat segítettetek,
(#) aramis válasza Medve hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Üdv! Azt szeretném még megkérdezni ha összekötöm a két trafót a szabályzót az egyiket ki kell kötni vagy marad és lehet egyszerre használni.?
(#) ferci válasza aramis hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
A két szabályzott feszültséget nyugodtan sorbakötheted és a fokozatkapcsolók állásaitól függően 3,.. volttól szabályozhatsz kb. 24 voltig.
Arra viszont figyelj, hogy mindkét kimenetet célszerű átkötni egy-egy diódával ( záróirányban ), így csak egyet is használhatsz bármikor anélkül, hogy kihúznád a 230-as csatlakozóját annak a tápnak ( ha így oldod meg ), amit éppen nem akarsz használni..
A váltófeszültségeket ne kösd sorba sosem, mert a dc-ket is összekötve füst lehet.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2019
(#) aramis válasza ferci hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Köszönöm jó hogy írtál mert a diódákat biztos kihagytam volna. Bár nagyon örülnék egy kis rajznak nehogy véletlenül elszúrjak valamit. üdv.
(#) ferci válasza aramis hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Tessék:
http://keptarhely.eu/view.php?file=20190422v00pm4vsu.jpeg
Olyan diódákat tegyél be, amiknek kicsit több a megengedett árama, mint a tápoké és ha schottkyk, akkor pár tized voltot is spórolsz.
(#) aramis válasza ferci hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Köszönöm ez király!
(#) aramis válasza ferci hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Elnézést van egy kis probléma fentebb egy hozzászóló szerint mind a váltóáramut és a két egyenáramu tekercset is sorba köthetem, valami ellent mondás van vagy elírás ,most bizonytalan lettem. üdv
(#) ferci válasza aramis hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
A váltóáram részhez nem kell nyúlnod, csak a dc kivezetéseket kösd a rajzom szerint.
Gondolom, neked max 24 V DC kell, illetve szabályozhatóan.

Ha a 32 V AC kellene ( 2 x16 V ), amit úgysem tudsz szabályozni, akkor pedig a dc kivezetéseket hagyd üresen, összekötés nélkül.
"Egyenáramú tekercsek" nincsenek ebben a tápban.

Egyébként azzal kezdhettél volna, végülis mit szeretnél csinálni a két táppal, mire akarod használni "sorbakötve".
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2019
(#) ferci válasza aramis hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Esetleg, ha megvan a rajzod a tápokról és FÜGGETLEN a 16 V AC az egyeirányítandó részektől, tekercsektől, akkor kötheted sorba a váltókat IS.
Azt viszont csak te tudod, miféle a kapcsolás. Az eredetiekben van független tekercs is.
(#) aramis válasza ferci hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
köszönöm a választ itt küldöm a rajzot amit egyébként itt is megtaláltam .Erről lenne szó ,kérlek adok a véleményesre. üdv
(#) ferci válasza aramis hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Megvan a rajz a képek között, oké..
Független a váltó, sorbakötheted azt is, polaritáshelyesen ( kezdet-vég---kezdet-vég ).
Mit akarsz vele tenni? Lehet abból a két váltóból legalább 4 fajta független dc fesz is.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2019
(#) aramis válasza ferci hozzászólására (») Ápr 22, 2019 /
 
Köszönöm a 24 v azért kellene mert fogok kapni olyan mozdonyokat amelyekhez tudnám használni. egyenlőre még nem hozták de ha meglesz írni fogok neked üdv
(#) ferci válasza aramis hozzászólására (») Ápr 23, 2019 /
 
Azokhoz elég a dc sorbakötés, felesleges a váltófeszültségekkel is variálni.
Következő: »»   5 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem