Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   177 / 274
(#) hobbyjani válasza bigrobi hozzászólására (») Ápr 19, 2019 / 2
 
Voltam én is ócskapiacon,a rádióroncs már elég ritka de tele van mindenféle telefon roncsokkal amiben már nincs semmi felhasználható ,ha van vaegy csöves régi rádió,a cigányok már rájöttek hogy sokat ér és jól felcsavarták az árát
(#) granpa válasza hobbyjani hozzászólására (») Ápr 19, 2019 / 1
 
Ilyen forgókat olcsóbban lehet venni a Puskás-börzén, de nálam is áll egy ládával.
(#) Gafly válasza hobbyjani hozzászólására (») Ápr 19, 2019 / 1
 
Érdekes módon, az ingyen vihetősből Kecskemértől felhozatott rádiókat senki sem volt hajlandó elvinni azóta sem. Asszony már nagyon puffog miatta, hogy minek kell kerülgetni ezt a sok (nem írom le a kifejezést).
(#) hobbyjani válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 19, 2019 / 1
 
Kapás parasztnak ne tegyél Beethoven szimfóniát mert fogja magát és kidobja a rádiót a kukába.
(#) bigrobi válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Itt a lehetőség, még postán is megéri megrendelni. Nekem is meg van igérve pár forgó plusz egy jó lámpás rádió cserébe én adok két RR240-est lámpást, csak nemtudom mikor jön össze a találka. Ugze mivel külfold itt a posta felejtős.
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Na van pár ajánlat forgóra vagy alaktrészre, nézd csak meg.
(#) bigrobi hozzászólása Ápr 19, 2019 /
 
Messze van a késztől de relatíve jó úton haladok. Valammije susogós, a rajzba nincs benne az első tranzisztor kollektorja és földelés között ha teszek egy 3.8nF szűrőt hangosabb a rádió. Néha fogok valami zúgót is ISM/RFID? Még lehet változttok a kimenőn, a második tranzistor kell előerősítőnek, nélküle halk plusz ebben a felálitásban zúg az az gerjed az erősitő ha nicsn a második tranyisztor, de így ahogy van a rajzon nem gerjed és még jó hangos is. Kérdés mi lessz ha lessz kapcsoló és megy a KH és RH is.
(#) tnl hozzászólása Ápr 19, 2019 / 1
 
Sziasztok!

Van forgókondenzátorom több is, azzal nincs gond. Egy kedves fórumtárs
elhozta a munkahelyemre ráadásul ! A dobozban amit hozott sok rádió volt,
forgókondenzátorokkal, ferritrudakkal. A forgókondenzátorok egy része javításra szorul.
Van ami csak tisztogatásra.

Engem csak az érdekelt, mennyire válhat be egy ilyen megoldás.


1n4001 -es dióda varikapként az én rádióm finomhangolójában is van.
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Ápr 19, 2019 /
 
Ez is Polyakov, csak ez regeneratív,

Régebben én is próbálkoztam vele, (nem pont ilyen volt)
de nekem nem működött
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Ápr 19, 2019 / 3
 
Már két éve bajlódok vele. De használhatattlan volt. De lehet megvan a megoldás, bár a susogást megpróbáljam elkrelülni még egy hasonló kapcsolást lehet megpróbálok, de a nagyon erős állmás meg antenna nélkül is megy.Még nincs midnen összecinezve, recseg a potencióméter, néha a forgó is. Itt egy kis izelitő ezt fogja a forgókondi kb 50% mozgásban 2 perc utan két és félnél lessz még egy morzé is. Így néz ki
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Ápr 20, 2019 /
 
Kicsit zajosnak tűnik, de saját tapasztalatból tudom, hogy a valóságban
jobb a hangja, mint amilyen a felvételen.
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Ápr 20, 2019 / 1
 
Valójábana susogást kellene kiküszöbölnöm, de tényleg más a felvétel mint valóságban. Épp az a hiba nem ment át amit mutatni akartam és az ment át ami nem annyira jellemző. Na meg a forgókondi és potencióméter recsegése, meg bármihez amihez hozzáérek, az egész 2 panelon van meg huzalokkal osszekötve, de jó alapnak tartom. A zúgó ISM ncisn is a fölvételen pediga morze körül az is jött kicsit mellette. Nem akartam véglegessen összerakni mert még nem kész, majd ha minden egy panelen lessz, minden gerjedés küszöbolve akkor lesz mega végleges megoldás, na meg ez középhullámon is kell hogy szóljon egy kapcsoló segítségével. Az újjab kalandokat fog hozni.
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Ápr 23, 2019 /
 
Mi az az ISM ?
(#) tnl hozzászólása Ápr 23, 2019 / 1
 
Sziasztok! Néhány napja sikerűlt fognom egy Kazahsztáni amatőr morzéjét 40m en !

Alexander (Alex) Sytov

110005, KOSTANAY
Kazakhstan

A távolság, ha jól emlékszem 2998 Km !
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2019

kazak.png
    
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Ápr 23, 2019 /
 
A Hívójele és OP neve bőven elég ... "vezetéknév a HAM körökben a HÍVÓJEL "
DGPR szempontjából a vezetéknév túl sok is aki akarja majd utána néz a hívójelnek és ha szerepel nyílvános adatbázisban akkor a neve is kiderül ... a hívójel azonosítja az állomást ... (na jó persze lehet rosszabb esetben unlis )
A hozzászólás módosítva: Ápr 23, 2019
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Ápr 23, 2019 /
 
Bocs az lemaradt a szövegből, UN7LAN ,
de csatolt képen rajta van.
(#) pucuka válasza bigrobi hozzászólására (») Ápr 23, 2019 / 1
 
A "susogás" lassú frekvencia moduláció, az oszcillátor stabilitási hibája.
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Ápr 23, 2019 /
 
(#) bigrobi válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 23, 2019 /
 
Lessz még vele bajom. Most KH Pest szól de rosszul. Nehez több hullámhoszra megcsinálni a zegésszet. Mintha egy kondenzatorral birnám küszöbölni a susogás hibát de az erésítő elhuzza az oszcilátort. Ugye minimum 2 hullámon kell hogy mennyen a cucc.
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Ápr 23, 2019 / 1
 
Szép, átlátható, érthető!
(#) bigrobi hozzászólása Ápr 24, 2019 /
 
Visszacsatolt audionon nagyon szépel szol a középhullám. Nos a Szuperregeneratív rádión a rövidhullám akár pici antennával is szóól, tiszta jó szelektivitás. Nagyon jó de megint csak a középhullámal van bajom, berecseg, pattog és érzéketlen, amikor utoljára foglakoztam vele hasonló problémáim voltak. Ugyanaz az áramkör, próbáltama kondikkal játszani mivel alacsonyabb frekvencia de RH 5-15MHz közöt akár hogy álítgatom jó az eredmény, középhullámon nem. Visszacsatolt audon meg RH ra nem jó sokat kell utánnaálítani a visszacsatolást. Szoval a szuperreg nem tól jó KH ra vagy csak nincs szerencsém?
(#) fecameca válasza bigrobi hozzászólására (») Ápr 24, 2019 /
 
Én is álmodtam valaha, hogy ki kéne próbálni. De ha utána nézel, nincsen róla leírás sem, és a gyárak sem gyártottak soha (Középhullámra szupreget, és bár némely háború előtti audionban volt RH, de az olyan gyenge is lehetett.) Biztosan megvan az oka. Még nem fejtette ki bővebben senki, kíváncsi volnék a fizikai magyarázatra én is.
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Ápr 24, 2019 / 1
 
Így van, a supreg nem annyira jó középhullámon!
(#) bigrobi válasza fecameca hozzászólására (») Ápr 24, 2019 /
 
Van lámpás tervem középhullámra, van amit nem töltöttem le, va amit igen. A csörcsil tankokban volt szuperegenerativ rádio, de nem mindben 229-241Mhz-en. Arra is rájöttem másik csatolókondenzátor kell a KH antennának mint az RH nak. RH fantasztikus nem képzeltem ennyire jóra sikerul. Egsyzer már ment KH a szuperreg csak elváltotam mert elégedetlen votlam. Azóta sok hibát találtam a kapcsolásomban. Az is tény hogy régen hosszú és középhullámot használták,a hosszó hullám is régen tovább terjedt midn ma vagyis szélesseb volt a skálája. Ígya régi amatő rajzokon 80%visszacstolt kapcsolás van. Lehet hogya végén jó RH rádióm lessz amiben lessz egy rossz KH vevő
(#) tnl válasza bigrobi hozzászólására (») Ápr 25, 2019 / 1
 
Úgy látom idegenkedsz attól hogy külön kh és rh rész legyen a rádiódban.
Igaz ez növelné a bonyolultságot, de más tekintetben egyszerűbb lenne.
(#) tnl hozzászólása Ápr 25, 2019 /
 
Sziasztok !

Tegnap építettem egy egy keretantennát. Nagy lapos
kartondobozra tekertem fel 20 m szigetelt lágyvas drótot, 12 menetben.

A közelébe kötöttem rá a tekercsre párhuzamosan egy forgókondit,
majd ezt vezettem el két majdnem 1 méteres dróton a kéttranzisztoros
erősítőmhöz. Egyenirányító diódát nem kötöttem be, az RF az erősítőben
kimodulálódik.

A szelektivitás, és az érzékenység se rossz, de zajos néha.

Ezt okozhatja a kontakthibás forgó, és a hosszú vezetékek is.

Az lenne a kérdésem hogy az hogy lágyvas drótot használok egy
ilyen mágneses jellegű antennában az nagy gond e?
Jelent e komoly hátrányt azon túl hogy aránylag nagy az ellenállása?
Gondolok itt a vas és a réz eltérő mágneses tulajdonságaira.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Ápr 25, 2019 / 1
 
Persze ha van jó nagy jel akkor mint intermodulációs termék a demodulált hangfreki is megjelenik ilyenkor , ezenkívül számos egyébb is. A tranzisztor jelen pillanatban mint egyenirányító is üzemel BE diódájával.
A hangfreki itt amolyan "hibajel" jelentkezik ha RF erősítőről beszélünk.
Próbáld ki ugyan azt a rezgőkört 2 tranzisztorral differenciál erősítöként használva.
Akkor jobb lesz a közösjelű elnyomásod és szimmetrikus antenna szimmetrikus bemenetre kapcsolódik.
Jelenhelyzetben a rezgőköröd jóságát jelentősen rontja a BE dióda differenciális ellenállása Utermikus / Ibázis értéke.
Ha megcsapolással 2 3 menettel csatolnál ki a rezgőkörből többet javulna a szelektivitasod is.(autotrafo szerüen)ekkor az impedanciak is jobban illeszkednek .... a "kis" BE dióda impedancia (bemeneti ellenállás) feltranszformálódik .
Persze a csatolas miatt csökken a bemenő feszszintje is.
Rakd a karton papírvázra az erősítőt is minek "hosszú" drótozni?
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Ápr 25, 2019 /
 
Idézet:
„Ha megcsapolással 2 3 menettel csatolnál ki a rezgőkörből többet javulna a szelektivitasod is”
Ezt ismerem, lehet ki próbálom.

Idézet:
„Rakd a karton papírvázra az erősítőt is minek "hosszú" drótozni?”


Ez is kivitelezhető, de még idáig nem jutottam el. (Az erősítő a polyakovom erősítője)
Az erősítő előtt természetesen nincs aluláteresztő szűrő.

Tervem egyelőre az, hogy kéttranzisztoros Franklin regenerativ tekercseként használom
a keretantennát. A franklin regeneratív nekem régebben elég jól működött, igaz hosszúdrót
antennával. De lehet így még jobb lesz, a szelektivitás biztosan
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Ápr 25, 2019 /
 
Azt nem modnom, de látom régi készülékekben volt, hogy csak a tekercs változott. Különben eszembe jutott hogy a tranzisztor marad de kapcsolóval a körülötte lévő alkatrészkeet kapcsolom másmilyenre. Különben középiskolás koromban tanultuk hogyan működik a szuperhet, meg csináltam is meg stb. Visszacsatoltat is csináltam de valamijé míndig vonzot a szuperreg. Az egyszerűsége miatt, vagy mert régi tehnológia, vagya fene tudja Ez amivel kísérletezem 15MHz ig müködik jól Az felett már néma A középhullám meg kérdéses. Tegnap is 14MHz körül fogtam morzet vele.
(#) Kera_Will válasza bigrobi hozzászólására (») Ápr 25, 2019 /
 
Idézet:
„a hosszó hullám is régen tovább terjedt midn ma vagyis szélesseb volt a skálája.”

Ezt nem értem , mitől terjedt volna tovább és milyen skálája volt szélesebb?!
A frekvencia tartományok nemzetközileg elfogadott felosztása a link szerinti táblázatban szerepel.(attól , hogy a készülék gyártók milyen kivitelben és sávátfogásra készítenek rádiót attól a rádió hullám fajták felosztása nem változik meg)
hullásávok csoportosítása
Következő: »»   177 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem