Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3329 / 3946
(#) bugyi680 válasza Gafly hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Igen,ilyen.Ennek akkor nem tudom sehogy szabályozni a hőfokát?
(#) Gafly válasza bugyi680 hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Hegyek cseréjével.
A beütött szám határozza meg, lásd mellékelt link.
(#) bugyi680 válasza Gafly hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Ja hogy a pákába lévő kontaktus kapcsolgatja az áramot a fűtőbetétre attól függően hogy milyen pákahegy van benne.Most nekem van egy pákahegyem aminek a végére 7 es van írva akkor ha rákötöm a pákámat egy 24V-os trafóra akkor az az adatlap szerint kb.370 fokra melegszik fel.
Jól mondom?
(#) Teaway válasza bugyi680 hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Igen.
(#) kendre256 válasza bugyi680 hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Elméletileg két lehetőséged is van.
1. Beleraksz egy magas hőmérsékletű pákahegyet, és valamilyen egyszerű fázishasításos szabályzóval állítgatod a teljesítményt, és ezen keresztül a hőfokot (a pákahegy által meghatározott hőmérséklet alatt). Ennek az a hátránya, hogy nem lesz állandó a hőfok, függ a hőelvonástól.
2. Kiszereled a kapcsolót a pákából, a helyére beraksz egy hőérzékelőt. Kicseréled a páka vezetékét 4 eresre. Építesz hozzá egy szabályzót, amiben hőérzékelő van. Ekkor a páka tartani fogja a beállított hőmérsékletet (valamekkora hiszterézissel természetesen). Elég nagy munka...
(#) Samuel L Szalkai hozzászólása Jún 9, 2019 /
 
Üdvözlet minden Fórumtársnak!

Kérdésem a következő: Adott egy kalickás, aszinkron motor. Milyen módszerrel vagy átalakítással lehetne megoldani, hogy szélturbina generátorként funkcionáljon?

Előre is köszönöm a segítséget!
(#) kendre256 válasza Samuel L Szalkai hozzászólására (») Jún 9, 2019 /
 
Ha a tekercsével párhuzamosan kötsz egy kondenzátort, képes felgerjedni, és generátorként működni. Ilyenkor a feszültsége, frekvenciája, teljesítménye is a fordulatszámtól függ. Kisebb fordulatszámon akár fel sem gerjed (nem ad feszültséget).
(Van egy gagyi agregátorom, az pont ilyen...)
(#) Albrecht3 hozzászólása Jún 10, 2019 /
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem,hogy hogyan lehet megállapítani az SMD kondik értékét,a nem elektrolit,tantál kondenzátorokra gondolok,azokra a kis barna színűekre,amiken ugye nincs jelölés,esetleg méret alapján lehet megmondani mekkora a kapacitása?
(#) Teaway válasza Albrecht3 hozzászólására (») Jún 10, 2019 /
 
Kerámia kondenzátorok. Általában méréssel lehet az értéküket megállapítani, szín és/vagy méret alapján semmiképp.
(#) attika hozzászólása Jún 10, 2019 /
 
Sziasztok.
Erre tud nekem valaki válaszolni?
Köszönöm.
(#) morell hozzászólása Jún 10, 2019 /
 
Sziasztok!
Sok esetben a kapcsolások nem tartalmazzák a kondenzátorok feszültségértékét.
Nem baj ha a használt kondenzátor feszültségtűrése a szükségesnél jóval nagyobb?
Pl. 10V-os helyett 150V-ost használva, ugyanakkora kapacitással (220 nF erősítő bemeneti csatoló kondenzátora).
Nem kevesebb töltést tud így tárolni? Q=C*U

Tehát a kérdés, figyelembe kell-e venni a feszültségtűrést?
(#) Bakman válasza morell hozzászólására (») Jún 10, 2019 /
 
Töltés = kapacitás * feszültség. Utóbbi a kapocsfeszültségre vonatkozik, nem a feszültségtűrésre. A nagyobb töltésmennyiséghez nagyobb feszültség kell adott kondenzátor esetén. Az, hogy ezt a nagyobb feszültséget bírja-e a kondenzátor, már másik kérdés.

A nagyobb feszültségű kondenzátorok (sokkal) drágábbak, ezen túl a katalógusokat érdemes nézegetni, mely paraméterekben térnek el a különböző feszültségtűrésű példányok.
(#) Epu2 válasza attika hozzászólására (») Jún 10, 2019 / 1
 
A generátor nem hinném hogy szeretné az impulzus terheléseket, főleg 100 % környékén. Szerintem kevés. Hagyományos hegesztőtrafókból is csak kisebbeket vinné el. Nagy akadája van egy 25A terhelést is bíró agregátornak?
(#) BarnaPili válasza attika hozzászólására (») Jún 10, 2019 / 1
 
Ha az invertered nem alkalmas aggregátoros üzemre, akkor ne próbálkozz. Az aggregátorok nagy hányada mechanikus szabályzású. Mikor a hegesztő megrántja a feszültséget, az inverter letilt a feszültség felszalad a terhelés megszűnése miatt, az inverter meg jó eséllyel elpusztul.Mézpergető frekiváltója ilyen eset miatt már volt nálam javítani. Az elektronikus szabályzású aggregátorokkal nem tudom, mi a helyzet. (ha vannak egyáltalán).
István
(#) attika válasza Epu2 hozzászólására (») Jún 10, 2019 /
 
Köszönöm a válaszodat.
Idézet:
„Nagy akadája van egy 25A terhelést is bíró agregátornak?”

Anyagi akadálya van csak.
Ezt néztem ki aminek az adatlapját tettem fel az előző hozzászólásomba.
Egy kb 10 centis varratot kéne csinálnom egy olyan helyen ahol se víz se áram és utána meg egy 500W-os kis flexel megköszörülni.
Az invertert max 80A-on használnám mert nem egy vastag anyag amit hegeszteni kéne.
Az invertert is tönkre teheti vagy csak az aggregátort?

Névtelen.png
    
(#) attika válasza BarnaPili hozzászólására (») Jún 10, 2019 /
 
Köszönöm neked is a választ.
Sajnos nem tudom, hogy az inverter alkalmas e rá mert sajnos már semmi adat nem látható rajta.
Csak a koffer van meg hozzá és semmi leírás.
(#) jani1987 hozzászólása Jún 10, 2019 1 /
 
Amikor olvasok egy tananyagot elektronikai oldalról szeretek bele kötni abba amit írnak. Mikor egyenáram és mikor váltakozó áram az ami használatos? Én inkább feszültséget szoktam mondani.

Névtelen.jpg
    
(#) Kovidivi válasza jani1987 hozzászólására (») Jún 10, 2019 /
 
Váltó feszültségnél folyhat egyenáram? Vagy fordítva? Nem. Tehát lényegtelen, hogy áramot vagy feszültséget írnak, egyikből következik a másik. Egyébként: heggesztésnél az áramot állítod be, nem a feszültséget, az majd annyi lesz, amennyi. Talán ezért is logikusabb az áramot említeni.
(#) jani1987 válasza Kovidivi hozzászólására (») Jún 10, 2019 /
 
Tanárom kedvence volt a váltó áram-váltakozó áram dilemmája. Ő ráadásul villanyszerelést oktatott.
(#) pucuka válasza jani1987 hozzászólására (») Jún 10, 2019 /
 
Ha csak szótanilag nézed, a váltó áram azt jelenti, hogy egyik értékről átvált egy másik értékre. A váltakozó pedig annyi, hogy mindezt periodikusan teszi.
Persze a köznyelvben mindkettő ugyan azt jelenti.
Természetesen szabatosan megfogalmazni csak igen bonyolultan lehet, ami a magyarban nem nagyon megy.
A hozzászólás módosítva: Jún 10, 2019
(#) Epu2 válasza attika hozzászólására (») Jún 10, 2019 / 1
 
Ha valakitől kérsz egy mezei, (Hetra) hegesztőtrafót és azzal megpróbálhatod. Még otthon.
A hozzászólás módosítva: Jún 10, 2019
(#) erdgab válasza attika hozzászólására (») Jún 10, 2019 / 2
 
Saját vélemény!ÉN nem használnám róla,talán,ha kétszer ekkora lenne.Valamikor egy másik fórumon volt erről szó.Ott azt mondták,hogy csak olyan inverter használható agregátról amire azt rá is írták.
(#) orcika70 válasza attika hozzászólására (») Jún 10, 2019 / 1
 
Egyet értek azzal amit erdgab mond. A főnököm is vett ilyen inverteres hegesztőt, és ő is áram fejlesztőről szertette volna használni, és szó szerint letiltott az inverter. A szakboltban ahonnan származik, ott közölték vele hogy ezt a típust csak hálózatról működik, amely le is volt írva használati utasításban, természetesen angolul.
A hozzászólás módosítva: Jún 10, 2019
(#) Bakman válasza orcika70 hozzászólására (») Jún 10, 2019 / 1
 
Mi a baj az áramfeljesztővel? Földfüggetlen kimenet és "érzi" a hegesztő? Ez éppen megoldható, már ha ez a gond.
(#) vision61 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 10, 2019 / 2
 
Nem ez a gond, hanem az áramfejlesztő kimenőfeszültsége csökkenhet a terhelés hatására, ami miatt az inverter jó esetben csak leáll, de akár tönkre is mehet. Általában a gyengusz hosszabbítóról való működtetést sem szeretik.
(#) Bakman válasza vision61 hozzászólására (») Jún 10, 2019 /
 
Ezt sem tudtam, köszi!
(#) hinar_ hozzászólása Jún 12, 2019 /
 
Sziasztok!
Összeszereltem a fuzz face (torzító effekt pedál) kapcsolást (Germánium AC128 tranzisztorral). Nem működik. Többször ellenőriztem a kapcsolást és jónak tűnik. Hogyan tudom megkeresni a hibát? Ti hogy szoktátok? Hogyan kezdetek hozzá?
(#) pompidu válasza hinar_ hozzászólására (») Jún 12, 2019 /
 
Szia, egy rajz sokat segítene az elindulásban.
(#) reloop válasza hinar_ hozzászólására (») Jún 12, 2019 /
 
Szia! A mellékelt ábrán hat mérési pont szerepel, mellettük kékkel a testhez képest mért feszültség. Írd rá, nálad mekkorák ezek a feszültségek!
Szerk.: a kérdésednek itt lenne a helye!
A hozzászólás módosítva: Jún 12, 2019

Fuzz Face.gif
    
(#) fugyula hozzászólása Jún 12, 2019 /
 
Sziasztok! Van egy 220/380 0.5 kw-os pici szivattyum ,átkötöttem 220-ra 14µF-oskondit kötöttem rá ,szépen megy ,igaz csak üresjáratban próbáltam ki ,de szerintem jobban melegszik mint ahogy kellene 1.9- 2 A -ert vesz föl! Lehet ,hogy nagy a kondi?? -Köszi a válaszokat!
Következő: »»   3329 / 3946
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem