Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   186 / 274
(#) hobbyjani válasza pucuka hozzászólására (») Jún 21, 2019 /
 
Hogy mondhatsz olyant hogy negativ, mikor behozza tisztán azt az gyenge adót ami két erős közé be van szoritva és a legjobb szuperrel is alig jött be nagy sercegéssel
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2019
(#) ha1drp válasza pucuka hozzászólására (») Jún 21, 2019 /
 
Véleményem szerint ismét komoly tévedésben vagy. A DSP-nek semmi köze a PLL raszterhez. És az is csak azért "ugrál", mert a csatornaosztás nemzetközileg szabályozott, nincs értelme a lineáris hangolásnak. De ha már lineáris hangolás, elfogadható áron hozzá lehet jutni DDS (ad9851, ad9951 ...) vagy fractional PLL (si5351) vagy DSPLL (si570) ic-khez, melyekkel le lehet menni 0,1Hz lépésközre ami biztosan kielégítené az igényeidet. Nincs olyan LC oszcillátor, ami ezt a lépésközt akár rövid, vagy hosszú ideig tartani képes lenne!

Mindenkinek lehet véleménye, tapasztalata és ezt a fórumon kulturáltan érdemes is megosztani. Amit leginkább úgy vezetnék be, hogy: Szerintem.... vagy Tapasztalatom szerint......
Azonban, ezek hiányában sok embert félrevezethet a hozzászólásod ami azért sem szerencsés, mert az ebből adódó rossz tapasztalat a kezdőknek könnyen elveszi a kedvét. Hozzászólásaidból kiderült számodra ismeretlen terep a DSP fogalma. Lehet szeretni vagy nem szeretni. Lehet érteni hozzá, avagy sem. De például és nem vagyok otthon az elektroncsövek világában ezért semmiképp nem adok e témában tanácsot senkinek. persze véleményem van, és ha van azt eleve jelzem, hogy vélemény.

Üdv.: HA1DRP
(#) sdrlab válasza ha1drp hozzászólására (») Jún 21, 2019 1 /
 
Bizony, bizony...jól megfogalmaztad azt, amit én is gyakran érzek itt! Van itt pár emberke, akik szent meggyőződésből úgy gondolják, mindenhez értenek, és mindenáron azt el is kell mondaniuk. Amivel nagy baj talán nem is lenne, ha nem úgy adnák elő magukat, mint akik a téma szakértői!! Ilyenkor néha nem állom meg, és magam szókimondó stílusán próbálom tudtukra adni, nem kéne szemmel látható badarságokat terjeszteni...de, szélmalomharc ez... )
(#) pucuka válasza ha1drp hozzászólására (») Jún 21, 2019 /
 
Igen, tudom, hogy raszter szerint ugrál. De épp rövidhullámon például ez már legalábbis számomra, nem annyira jó. Valószínűleg nem lesz jó egy ilyen vevő annak a fórumtársnak sem, aki egy egyszerű vezetéknélküli mikrofon vevőjéhez szeretné használni, ami sem stabilitásban, sem raszterben nem igazodik. De már ez is egy kitérő volt.
De tudom, én mindíg tévedésben vagyok, és mindent rosszul tudok.
Nem tudom, hogy jön ide a PLL például. Ha még jól emlékszem, a mostani diskurzusban az FM jel demodulálásával kapcsolatban említettem a direkt konverziós vevő kapcsán.
A DSP -s vevő használatával kapcsolatban írtam az ugrálásról, igaz nem akadémiai, doktori tanulmány szinten.
Persze, ha nagyon akarsz bármit félre tudsz érteni, (látom, ebben mester vagy) bármikor félre tudod vinni a diskurzust, más irányba terelni, olyan dolgokkal, amikről eredetileg szó sem volt.
Úgyhogy kérlek hanyagolj a jövőben, ha a témához hozzá kívánsz szólni bármikor megteheted, ha más véleményen vagy megírhatod, de ne nekem, hanem annak aki a kérdést eleve feltette, vagy tanácsot kér. Főleg ne úgy, hogy téves, nem úgy van stb. Mondjál, írjál jobbat, majd akinek szól, az eldönti mit akar.
A hozzászólás módosítva: Jún 21, 2019
(#) pucuka válasza ha1drp hozzászólására (») Jún 21, 2019 /
 
Mondjuk az sem ártana, ha leírnád, milyen módon lehet összehozni egyszerűen egy direkt konverziós vevőt (szinkrodin vevőt) egy egyszerű (a fórumon több helyen is szereplő) FM vezetéknélküli mikrofonnal. Előtérben az érzékenység.
A kiindulás:
Bővebben: Link
Később kiderült, hogy mihez.
Bővebben: Link
(#) ha1drp válasza pucuka hozzászólására (») Jún 21, 2019 /
 
Mivel megkapta a kérdező az általam is preferált választ Link, nem hiszem, hogy azt ragoznom kellene.
(#) pucuka válasza ha1drp hozzászólására (») Jún 21, 2019 / 1
 
Pedig, ragozhattad volna. Kera_Will csak annyit írt, hogy a szinkrodin vevővel nem lehet FM vevőt készíteni, de megoldást nem adott.
Miután rákérdeztem, hogy mit is szeretne venni a szinkrodin vevővel venni (nem véletlenül) derült ki hogy egy "Skori féle vezetéknélküli mikrofont".
Itt hoztam szóba, hogy ha az IC ben levő oszcillátort PLL -ként lehetne használni akkor lehetséges lenne az FM demoduláció is. De nincs hozzáférés az oszcillátor kimenetéhez, ezért nem lehet.
Ezt érthetted félre, és keverted a másik szálon futó DSP -s polémiával, ami az FM vevő megvalósításából ágazott ki. Merthogy arra nézve is van több lehetőség.
(#) tnl hozzászólása Jún 22, 2019 / 1
 
Nem annyira az utóbbi hozzászólásokhoz szeretnék hozzászólni, én egy ideje próbálok
URH/VHF sávú vevőt építeni, úgy tűnik most sikerrel jártam.
Egyszerű direct conversion vevőm veszi az fm adókat!

A kb 1m drót antenna után egy kb 15mm átmérőjű 12 menetes
tekercs szűri az alacsony frekvenciákat. Az antennajelet egy
két jfetből álló kaszkód mixer keveri le hangfrekvenciára.
(A két fet, egy kétkapus fet-et helyetesít .)

A mixerre csatlakozik az osc. ami lényegében egy egytranzisztoros FM adó


A mixer kimenetére kellene kötni az alul áteresztő szűrőt, amit most elhagytam,
kondenzátoronát kötöttem egy két tranzisztoros egyszerű hangerősítőre ami
pc hangszórót hajt.


Az osc. hangolását 40 pf kerámia trimmerrel végzem, és egy fm adó beállítása
nagy ügyességet igényel.

Az egész ahogy kinéz,(relative hosszú drótok, mixer a breadboardon) csoda hogy
működik.
(#) tnl hozzászólása Jún 22, 2019 /
 
Gondolkodtam, hogy lehetséges az, hogy a DC tudja venni az FM adókat?
Először mindenféle olyan hatásra gondoltam, amit nem is ismerek,
aztán eszembe jutott hogy a mixer "átrakja" a magas frekvenciát alacsonyra,
pl 95.2-95 MHz-ről 200 KHz - 0 KHz-re. (azt hiszem az fm adó sávszélessége 200 KHz
de lehet tévedek) Az FM jel egy állandó amplitúdójú jel, ami jelen esetben
0-200 KHz között ingadozik. Egy alul áteresztő szűrő, amelyik kissé egyenirányító
hatással is bír, az ezt tudja demodulálni. Szerencse hogy elhagytam a szokásos
rc alul áteresztő szűrőt, mert az egyszerű erősítő torzítás révén demodulálta
az FM jelet !
A hozzászólás módosítva: Jún 22, 2019
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Jún 22, 2019 /
 
Lehetséges, hogy a jelentős torzítással bíró hangfrekis erősítőd valamiféle koincidencia demodulátorként működik. A löket (ingadozás 0 - 200 (monóban csak kb 180 kHz, de lényegében mindegy) csak a bemenőjel feszültség információját hordozza.
Linkeltem egy rövidke anyagot az FM demodulációról, nézd át.
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Jún 23, 2019 /
 
Hol találom ezt az anyagot?
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Jún 23, 2019 /
 
Kicsit visszább csatoltam, de itt újra:
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jún 23, 2019
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Jún 23, 2019 /
 
Köszönöm szépen !
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Jún 23, 2019 /
 
Ezzel a számláló rendszerű demodulációval (koincidencia) elég szűkösen foglalkozik, azért érdemesebb jobban utánaolvasni. nem egy rossz módszer, ha már az Philips kis integrált vevőibe is belekerült.
(#) tnl válasza pucuka hozzászólására (») Jún 24, 2019 / 1
 
Emlékszel arra a rádióra a mi egy cmos icből állt, és torroidon volt a tekercse,
és egy menet rövidre volt zárva? Az egy igazi fusi munka volt, de nekem se kell
"szégyenkeznem" a mostani művemmel!
Büszke vagyok rá, hogy az osc.-om egy egyszerű egytranzisztoros fm adó.
Csoda hogy működik!
Rendkívül nehezen, ha behangolja az ember, az fm adók jól szólnak rajta.(Nem is rosszul)

A lényeg az, hogy kiderült, a jfet mixer működik. Az oszcillátort le kellene
cserélnem valami jobbra, addig is megpróbálkozok egy finomhangoló építésével.
Egy egy "hajlólemezes" orosz stílusú VHF kondenzátor lenne.
A négymenetes osc. tekercs 3 menetessé alakításával nem tudom, hogy
sikerül e elérnem a 2 m-es sávot, és ott sikerül e fogni valamit.
(Nem valószínű)
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2019
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Jún 24, 2019 / 1
 
Idézet:

egyszerű egytranzisztoros fm adó.

Végülis minden oszcillátor egyben adó is ... jobb esetben jól lezártan impedanciára illesztetten a következő fokozatot hajtja meg ... rosszabb esetben pedig egy darab dróttal a végén sugározza tele a környezetét. ...
Habár előző esetben is kicsit a környezetét is sugározza a tekercsből kilépő erővonalak mentén ... meg minden dróton ami rákapcsolódik ... tápfesz drótot ezért hidegítjük ,árnyékolt dobozba rakjuk már amikor ezt sikerül ... van mikor nem és akkor elől hátul dől belőle a nagyfreki.
Szabadon futó LC körrel nehéz stabil URH oszcit csinálni ... minden beleszól a frekibe , ha" csak köhintesz az is"... ahogy tapasztaltad.
A hozzászólás módosítva: Jún 24, 2019
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Jún 24, 2019 / 1
 
Az oszcillátor, és az adó között csak annyi a különbség, hogy az utóbbin van antenna.
Ahogy Kera_Will is írja, az áramkör összekötő vezetékei is némileg antennaként működnek, (minél magasabb frekvencia, annál inkább) meg is szórják környezetüket, ill a környezet változásai is hatnak rájuk.
Azzal a rövidzáras megoldással, csak annyi a bajom, hogy az induktivitás, és/vagy a csatolás miatt építették be. Ennek viszont lennének korrektebb megoldása is.
Ha 144 MHz a cél az oszcillátoroddal, én inkább 2 menettel próbálkoznék. A szórt kapacitások miatt a hangoló kondenzátor kapacitásának csökkentése egyre nehezebb. Így is érdemes a lehető legrövidebb összekötő vezetékek, és alkatrészlábak használata. Mondjuk alacsonyabb frekvencián sem hátrány)
Keverni sokmindennel lehet, a lényeg, hogy görbe legyen a karakterisztikája. (adabszurdum még egy rozsdás csatlakozó átmenet is képes ilyenre) sajnos, ha az ember lineáris erősítőt szeretne, abban is keletkeznek azon a kis belső nemlinearitáson keverési termékek, amik roppant zavaróak lehetnek. (ez a belső intermoduláció)
(#) Zsombi13 hozzászólása Júl 1, 2019 /
 
Sziasztok! Ez a kapcsolás működhetne? Már az is siker lenne számomra, ha szólna, de ha még jól is szól sz nem baj. Régebben próbáltam már építeni egy hasonlót, de az meg sem mukkant, de még a hangszóró sem recsegett.

F61_1.jpg
    
(#) bigrobi válasza Zsombi13 hozzászólására (») Júl 2, 2019 /
 
Egy szerb könyvben is láttam. De abban a könyvosorzatban tesztelt dolgokat ragtak bele, pl. az én a detektoros rádióm is benne volt. Ezek szerint mennie kell. Kérdes merre laksz, én nem próbáltam nálam nemhiszem hogy szólna, mert a gyári fm vevő is nehezen szól itt vidéken, báris amit én halgatnák. Nincs nagyfrekvenciás érősítője amin lehet azért segíteni. De ha vársoban vagy kellene hogy szóljon. Bár a lokális adókat fogja.
(#) Zsombi13 válasza bigrobi hozzászólására (») Júl 2, 2019 /
 
Budapesttől nem messze, Szigetszentmiklóson. Köszönöm! Kezdő antennának ennek is jó 60 cm-es rézhuzal? Sok helyen láttam, hogy azt ajánlják.
(#) bigrobi válasza Zsombi13 hozzászólására (») Júl 2, 2019 /
 
60cm teleszkóp antennát használtak, azt írja a könyvben. Régi rádióból szedték ki de szerintem jo a huzal is.
A hozzászólás módosítva: Júl 2, 2019
(#) Zsombi13 válasza bigrobi hozzászólására (») Júl 2, 2019 /
 
Köszönöm!

Mennyire zavarna be a vételbe az antenna NYÁKba csatlakozásánál egy 58 mm hosszú, és 8 mm átmérőjű imbuszcsavar? Érdemes azt is az antennához kötni elektromosan, vagy inkább tegyem máshová? Még tervezem csak, szóval egész sok lehetőségem van. A mellékelt képen a sárgával karikázott, bal felső részen elképzelendő furatról van szó.
A hozzászólás módosítva: Júl 2, 2019

radio_brd.png
    
(#) bigrobi válasza Zsombi13 hozzászólására (») Júl 2, 2019 /
 
Hát ez jó kérdés. Ekkora frekvenciánál minden számit. Ha valamit csavarozni akarsz akkor inkabba masszára menyena csavar. Mar kisebb frekvenciánál 10-20mhz elég érzékeny tud lenni az oszcilátor. Épp érdekela végeredmény. Különben én sok projektot próbanyákra építek, főleg ha ismeretlen a végeredmény.
(#) Kera_Will válasza Zsombi13 hozzászólására (») Júl 2, 2019 /
 
Az nem is de minden más ami a 2 tranzisztor nagyfrekvenciás közel környezetébe kerül és plusz szórt kapacitást és induktivitást képvisel.
Kezed , tested , hangolásra használt pálca/csavarhúzó.
Az antenna közelében lévő vezető tárgyak .... stb...
Azt hogy ezek hatását kompenzáljad érdemesebb lenne egy fém dobozkába építeni az RF fokozat minden elemét, persze az antenna lógjon ki belőle meg tápot és a hangfrekit ki kell vezetni belőle.
Nyákot nem kell ehhez tervezni , pár darab rézszigetet csinálni a 2oldalas nyákra és kész is.
4 5 db szigetelő szalagból kivágott foltot felragasztani , majd lemaratni a panelt.
A foltok közti távolság se legyen fél cm (5mm) több mint ahogy foltok mérete se több mint 5*5 mm. Ezek közé beforrasztani a 2 tranzisztort , tekercset trimmert , antennacsati meleg erét, kimenő hangfrekis kondit , 2 3 ellenállás kondi.
A nyák másik oldala teleföld legyen egybe függően.
De akár légszereléssel is megoldható a kis fémdobozba , ekkor kicsit nagyobb átmérőjű (0,8 - 1,2 mm) CuZ huzal kellene , hogy öntartóbb legyen . Persze a tekercs kiönthető kis viasszal és már stabilabb lesz a helyzet valamivel.
A tápfesz antenna csati és hahgfrekis kimenő csatik közé "beszórhatóak" az alkatrészek.

Sajnos a szerelési elrendezésen nagyon sok múlik a siker és kudarc tekintetében.
Pláne ha nem ismered az URH technika sajátosságait.
(#) Kera_Will válasza Zsombi13 hozzászólására (») Júl 2, 2019 /
 
Ez a NYÁK terv felejtős !
(#) Kera_Will válasza Zsombi13 hozzászólására (») Júl 2, 2019 /
 
A hangfrekis erősítő részt a hangerő poti utáni részletet szerelheted nyákra kívül az RF fokozat fém dobozkáján.
(#) bodgabo válasza Zsombi13 hozzászólására (») Júl 2, 2019 /
 
Igaz, hogy a kapcsolási rajzon is trimmer van írva a hangoló kondi mellé, de egy trimmerrel nem fogod tudni hangolni. Egy fél fordulatban lesz az egész sáv, amit egy hangoló pálcával (műanyag vagy kerámia csavarhúzó) kellene az adóra állítani.
(#) Zsombi13 válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 2, 2019 /
 
Ha akkor jól értelmezem, akkor a képen bekarikázott részt kell fémdobozba tenni? A doboz fémjének milyensége az gondolom nem számít. Köszönöm! A dobozon kívüli fém rész, azt lehet a fém dobozhoz közel (1-2 cm) rakni? A fémdobozt műanyag csavarral rögzítsem?

Illetve, a dobozon belül sűrűre pakoljam az alkatrészeket, vagy inkább szellősen? Az befolyásolná a működését?

bodgabo:

Idézet:
„Egy fél fordulatban lesz az egész sáv”
- ezt azzal a nagy méretű lemezes kondival lehetne megoldani? Ha nincsen olyanom, be lehet szerezni valahonnan, vagy építeni kell? Esetleg fogaskerekes mechanikával lassítani a forgatás sebességét, ezért precízebben lehet a kondit állítani?
A hozzászólás módosítva: Júl 2, 2019
(#) Kera_Will válasza Zsombi13 hozzászólására (») Júl 2, 2019 /
 
Igen ... sacc per kb az az RF terület .
Kb a hangerő potival együtt R3 tól balra eső rész avagy az R3 is benne van az RF körbe.
IC tápcsatija 8as lábtól menjen a tápfesz a dobozba.

Doboz anyaga ... réz , bádog, ónozott vas lemez , nyák lemezből össze forrasztva , konzerves doboz ... habár manapság azokat mindenféle nem forraszthatóságot elősegítő cuccal vonják be ... Régi TV , videó ...stb hiradástechnikai eszközből bontott árnyékoló doboz. Persze lehet benne jó vagy rosszabb alakú részek , esetleg átvezető csatlakozók.
(Ha nagyon profi lenne akkor átvezető kondikon keresztül vagy ágyvezető üveg/kerámia gyöngyön keresztül a tápot és hangfrekit vinni. Antenna csatlakozót felfúrni (csavar/forrasztás rögzítve) a fémházra.

Lehet a hangerő potit is "házon" belülre kéne rögzíteni és a csúszkájáról vezetni ki egy merevebb dróttal a hagfrekit a lyukon átfűzve (vékony hangfrekis árnyékolt kábel meleg ere a lyukba dugva a harisnya pedig a dobozhoz forrasztva).
A fémdoboz árnyékol és természetesen a telep negatív pólusára kötendő.
Poti tengelyére műanyag szigetelő gomb vagy akár hosszabbítás is kellhet mert ha túl közel hozzá érsz kézkapacitást vihetsz bele a rezgőkörbe.
A hozzászólás módosítva: Júl 2, 2019
(#) Kera_Will válasza Zsombi13 hozzászólására (») Júl 2, 2019 /
 
(folytköv)
Ugyan ez a helyzet a trimmer kondival is.
Annak is szigetelten kell a forgatóját kivezetni.Ami segíthet még hogy a forgató részét kötni a földre és az álló részét az antenna/bázis pontra. Ekkor a trimmer kondit fogva és forgatva elvileg a földpotenciált fogod a kezeddel, kevésbé leszel zavaró hatással rá.
A hozzászólás módosítva: Júl 2, 2019
Következő: »»   186 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem