Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   702 / 959
(#) Gafly válasza ha6qt hozzászólására (») Júl 31, 2019 /
 
Idézet:
„Előfordulhat, hogy hatvanas évekbeli házaknál a régi lakáselosztóba még szövet szigetelésű kábelen jött át a villany a villanyórától és a fő megszakítótól?”

Most ezt, őszintén, miért kérdezed?
(#) ha6qt válasza Gafly hozzászólására (») Júl 31, 2019 / 1
 
Én sem értem, hogy miért kérdezed, hogy miért kérdezem?
(#) Gafly válasza ha6qt hozzászólására (») Júl 31, 2019 /
 
Akkor már ketten nézünk ki fejünkből (okosan).
(#) gyuszo válasza fulcsii hozzászólására (») Júl 31, 2019 / 1
 
Nem baj, menjen. Ok nélkül nem old le a FI-relé. Többször van szolgáltatói karbantartás miatt áramszünet, mint a FI-relé leoldása miatt.
Volt eset, hogy egy egér rágcsáló miatt tűz keletkezett egy könnyűszerkezetes házban.
Az egér nem válogat, hogy milyen áramkör volt.
A tulajnak, akinek leégett a háza, magyarázd el, hogy egy FI-relé megvédhette volna, de nem lett téve a világítási áramkörre, mert a szabvány nem írta elő és hogy ne legyen sötét.
(#) gyuszo válasza ha6qt hozzászólására (») Júl 31, 2019 / 1
 
Egyszerűen azért, mert aki szerelte ezzel kötötte be, és átvették.
(#) gyuszo válasza ha6qt hozzászólására (») Júl 31, 2019 /
 
A csengőtrafót bekötheted például az előszobai világítási áramkörre is.
(#) vargham válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 31, 2019 / 1
 
Én raktam fel külön 2 Amperest. Ha majd lesz kaputelefon, annak a tápját is ide fogom kötni.
(#) gyuszo válasza vargham hozzászólására (») Júl 31, 2019 /
 
Minél több kismegszakító, több áramkör, nagyobb a biztonság, könnyebb a hibakeresés.
Csak elég nagy lakáselosztó kell hozzá.
(#) sany válasza ha6qt hozzászólására (») Júl 31, 2019 /
 
Szerintem azért érdemes kismegszakítót is rakni a csengőtrafó elé, mert könnyen ki lehet kapcsolni kézzel is, a csengőt vagy a fogyasztót amit a trafóról működtetsz.
(#) kameleon2 válasza ha6qt hozzászólására (») Aug 1, 2019 /
 
Ha ki akarod cserélni - nem árt ha áramtalanítani is tudod és az sem árt ha van rajta túláramvédelem. Ha másik áramkörrel közös védelemmel látod el, akkor csökken a szelektivitása a rendszerednek. Azaz, ha éppen leég a trafód és közös áramkörön van mondjuk a világítással, az nem túl szerencsés.
(#) ötfelezős válasza ha6qt hozzászólására (») Aug 5, 2019 /
 
Ige, pont a hatvanas években volt a váltás.
Már, ha a gumiszigetelésű, itatott textil szövés védelmű vezetékről beszélünk.
(#) Gombszem hozzászólása Aug 5, 2019 /
 
Volt valakinek dolga a TELE D6DM Timer-el? Valakitől még régebben kaptam egy ilyet. Most kellene egy egyszerű lépcsőházi automata. A kérdésem az, hogy be lehet ezt kötni helyette? Ahogy elnézem talán menne, de hátha van valaki, akinek konkrét tapasztalata van, esetleg tud a bekötésre, beállításra ötletet adni?
(#) Bakman válasza Gombszem hozzászólására (») Aug 5, 2019 / 1
 
Neked az "Off delay (R)" üzemmód kell. A használtai utasításból nem egyértelmű de valahol kell lennie rajta feszültségválasztónak.
(#) Szasza9668 hozzászólása Aug 5, 2019 /
 
Sziasztok!

Hol van mostanában a lakás villanyszerelés m2 ára?

Üdv!
(#) gyuszo válasza Szasza9668 hozzászólására (») Aug 5, 2019 /
 
Hol ?
A mérőhelynél nagyon drága, a hálószobában olcsóbb.
A hozzászólás módosítva: Aug 5, 2019
(#) Szasza9668 válasza gyuszo hozzászólására (») Aug 5, 2019 /
 
Egészen pontosan a mért fővezeték után minden.
(#) gyuszo válasza Szasza9668 hozzászólására (») Aug 5, 2019 /
 
(#) Szasza9668 válasza Szasza9668 hozzászólására (») Aug 6, 2019 /
 
Kérdésemre a válaz nettó 11000 ft + anyag.
(#) G-man válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 7, 2019 /
 
Köszönöm és mindenkinek, aki még segített.

Bár egyszerűbb lenne egy lépésben mindent megcsinálni, egyelőre csak a konyhában lesz villanyszerelési munka.

- van egy gáztűzhely, aminek a sütője árammal megy (áramfelvétel nincs, csak hogy elektromos teljesítmény: 1,8456 KW)
- van egy mosógép (10 A)
- van egy hűtőszekrény (1,2 A)
- van egy 2 izzós fémburkolatú spotlámpa (max 2x50w izzó)
- kell 1-1db földelt konnektor a konyha két falára (egy a mikrónak, egy pedig a kapszulás kávéfőzőnek/egyebeknek)

Ha jól számolom, akkor 5 db háromeres kábelt is ki kell húznom a lakáselosztóból a konyháig, mert ezeknek külön vezeték kell és külön kismegszakító. (a konyhába vezető alu vezetékeket a lakáselosztónál kikötném)

Milyen kábel és milyen megszakító kell ezekhez? Mire kell odafigyelnem?
(#) yulo5310 válasza G-man hozzászólására (») Aug 7, 2019 /
 
Üdv! Én úgy oldottam meg,hogy ne keljen 5-6 kábelt becsövezni,beálltam az ebédlő/konyháig 2,5 mm-es kábellel a tűzhelyig,az elszívó fölé,ott kapott egy hat megszakítós dobozt,és onnan mentem a gépekhez,aljazat,pultvilágítás,stb,két konnektor édeskevés egy konyhába. Nekem tizes van,és néha kevés (elszívó,2 mikro,forraló,kávéfőző,mixer,rádió,mérleg,kenyérsütő,ventik)-és már el is fogyott!
(#) elektroncso válasza yulo5310 hozzászólására (») Aug 7, 2019 /
 
És remélem azt a 2,5mm2-es gerincet a lakáselosztóban 16A-re biztosítottad...
(#) elektroncso válasza G-man hozzászólására (») Aug 7, 2019 / 1
 
Én így csinálnám:
1. áramkör - sütő B16 kismegszakító 2,5mm2
2. áramkör - mosógép B16 kismegszakító 2,5mm2
3. áramkör - hűtő+konyhai konnektorok B16 kismegszakító 2,5mm2
4. áramkör - világítás B10 kismegszakító 1,5mm2
Természetesen FI-relével levédve az egész.
Azok az áramkörök ahol több konnektor/lámpa van ott csillagpontosan ágazz szét és ne fűzd fel őket. Utóbbinak az a hátránya, hogy ha a füzér (itt most párhuzamos felfűzésről van szó) elején kilazul valami akkor az egész áramkör instabillá válik.
Amire oda kell figyelni:
1. FI-relét havonta ellenőrizni a rajta lévő tesztgomb segítségével.
2. 1-2 évente a nagyfogyasztók csatlakozásainál lévő csavarokat után húzni.
A hozzászólás módosítva: Aug 7, 2019
(#) yulo5310 válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 7, 2019 /
 
Nem,32 A.Lehet hogy a bejövő combosabb,nem néztem. Villanyász barátom csinálta(regisztrált).De a kiscsoportok 16 A bírnak! Ja,és én átmérőt írtam,nem négyzetmillimétert!
A hozzászólás módosítva: Aug 7, 2019
(#) dani9228 hozzászólása Aug 8, 2019 /
 
Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy keresztmetszet növelés céljából, a vezetéket lehet párhuzamosan kötni? Pl. 1,5-es vezeték helyett, 2db 0,75-öst kötök párhuzamosan. Esetleg szabvány tiltja ezt?

Köszönöm!
(#) fulcsii válasza gyuszo hozzászólására (») Aug 9, 2019 /
 
A szabvány meg nem tiltja az alkalmazását. U.I a vezeték keresztmetszetét kell a védelemmel öszhangba tenni. Ugyan is az ÁVK még ma is csak kiegészítő védelem. És a megszakító lesz a fő védelem. Hurok ellenállás?
(#) Bakman válasza dani9228 hozzászólására (») Aug 9, 2019 / 1
 
Nem. Ha az egyik szál valamiért megszakad akkor a másik veszi át a kettőre számított terhelést, biztosítva némi tüzet.
(#) gyuszo válasza dani9228 hozzászólására (») Aug 9, 2019 1 /
 
Kötheted, de a 0,75 vezetékre kell a védelmet méretezni.
(#) Skori válasza dani9228 hozzászólására (») Aug 9, 2019 /
 
Ha nem az áram-terhelhetőség miatt kell a dupla keresztmetszet, hanem a feszültségesés miatt akkor igen. Hosszú vezetékeknél, kábeleknél előfordul, hogy párhuzamosítják, kisebb feszültségesés elérése céljából.
(#) gyuszo válasza Skori hozzászólására (») Aug 9, 2019 / 1
 
Milyen érdekes az ohm törvény.
A hozzászólás módosítva: Aug 9, 2019
(#) ötfelezős válasza dani9228 hozzászólására (») Aug 9, 2019 / 1
 
Nem lehet. Ezekkel a számokkal nem. A szabvány ugyanis úgy fogalmaz, hogy mechanikai okokból nem lehet kisebb a keresztmetszet, mint amennyi a legkisebb a táblázatban.
Az meg csőben, energiaátvitelben és rézben másfeles.
Következő: »»   702 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem