Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Lapozás: OK   513 / 577
(#) sany válasza fecameca hozzászólására (») Júl 27, 2019 /
 
A rajz bal alsó sarkában ott a KF frekvencia,ha az kell. KF: 473,6 kHz.
(#) Kera_Will válasza vidoferenc1029 hozzászólására (») Júl 27, 2019 /
 
Esetleg egy bármilyen egyszerű 2 tranzisztoros (telepes 3 - 6 Volt)hangfrekvenciás négyszöggenerátorral végiglehet menni minden fokozat rácsára lépve (leválasztó kondi a tranzisztor kollektorára 10-220n / 500V nagyfeszültség !!!)
Elég csak 1 pont közösíteni sem muszáj a testeket generátor és a rádió között.Esetleg a hangfrekis erősítő csőnél.Hangerő poti közepe vagy az erősítő cső rácsa . KF RF fokozatban már nem szükséges.
Hangszórótól visszafelé az RF körök irányába.Ahol szól a fütty akkor az jónak tekinthető , a négyszög fel harmonikusai több MHzen is ott lesznek.
Ez egy gyors megy nem megy vizsgálódási lehetőség.
A hozzászólás módosítva: Júl 27, 2019
(#) Kera_Will válasza vidoferenc1029 hozzászólására (») Júl 27, 2019 /
 
(bővebben)
Esetleg egy bármilyen egyszerű 2 tranzisztoros (telepes 3 - 6 Volt)hangfrekvenciás négyszöggenerátorral végiglehet menni minden fokozat rácsára lépve (leválasztó kondi a tranzisztor kollektorára 10-220n / 500V nagyfeszültség !!!)
Elég csak 1 pont közösíteni sem muszáj a testeket generátor és a rádió között.Esetleg a hangfrekis erősítő csőnél.Hangerő poti közepe vagy az erősítő cső rácsa . KF RF fokozatban már nem szükséges.
Hangszórótól visszafelé az RF körök irányába.Ahol szól a fütty akkor az jónak tekinthető , a négyszög fel harmonikusai több MHzen is ott lesznek.
Ha jó a varázsszem akkor ott is látszik a füttyögés hatása , tér(jel)erő van/ nincs.

Ez egy gyors megy nem megy vizsgálódási lehetőség.Ahol el némul a fütty ... ott kell keresni a bajt.
A másik , oszcillátor működés ellenőrzés.
Kell egy másik rádiót mellé tenni ami az oszcillátor frekijére van hangolva.
Az oszcinak KF-nyivel kell arrébb lennie a vett jelnél.
Tehát ha közép hullámot ellenőrzöd akkor a másik kontroll am
(zsebrádió) vevőt kb 1 MHz körül egy csendes állomás mentes helyre beállítani fixen. Ahogy tekered a forgót javítandó vevőben akkor meg kell hallanod a kontroll vevőben az oszcillátor jelét ... (határozottan elnémul nincs sávzaj)
Ekkor vagy 500 kHz körül áll a skála vagy 1450 kHz körül attól függően hogy alsó/ felső keverésű a rendszer a javítandó rádióban.
(külső 1 MHz vagy bármilyen nagyobb frekis kvarc leosztott jelével a a skálák 1 1 pontja hitelesíthető)
Akár a 473kHz se lehetetlen ... mert bináris számláncokkal előállítható nagyobb frekis kvarc leosztásával persze ehhez elérhetőnek kell lennie annak kvarcnak ami 473kHz 2 hatványának valamelyike ... avagy +/- pár kHz több/kevesebb 473nál.
Vagy építeni egyszerű LC oszcit zsebrádió KFből 4-500 kHz hangolhatósággal és mérni a frekijét.
De így már ha oszcit építesz hozzá akkor HH KH RH is rezeghetne hogy végig tudjad mérni a rádiót.
(#) Kera_Will válasza vidoferenc1029 hozzászólására (») Júl 27, 2019 /
 
ECH81 trioda rácsából csatolják ki az oszci jelet a hexoda segéd rácsára. (9-7)
Ott nem zavarnék méréssel. Inkább a tróda anódon mérnék jelet avagy indikálnék RF szintet egy diódás csúcseggyenirányítóval meg egy deprez műszerrel.
IV, pont 220 ohmos / 220p (33p) közös pontjainál.
(#) Kera_Will válasza vidoferenc1029 hozzászólására (») Júl 27, 2019 /
 
A KF tekercseit egyelőre NE tekerd el ahogy már szóltak előbb is .
Az az utolsó folyamat ha épnek néznek ki és nem turkáltak hozzá.
Amíg az oszci nem megy addig a KF-et is hiába tekered bárhova , pláne műszer nélkül.
(#) Gafly válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 27, 2019 /
 
Szerintem ameddig a hang (majdnem mondtam hogy táp is) része nem szól rendesen, addig a többihez hozzá sem kellene nyúlni...
(#) hobbyjani válasza fecameca hozzászólására (») Júl 28, 2019 /
 
Telyesen néma,vevőröl van szó, az adó az süket.Nálam a régi csöveseknél 90% az oszcilátor volt halott egy kondi miatt
A hozzászólás módosítva: Júl 28, 2019
(#) tiko77 hozzászólása Júl 29, 2019 / 2
 
Sziasztok!
Az új szerzemény! Nem mostanában fogok vele foglalkozni inkább vélemények érdekelnének meg egy kis segítséget kérnék a beazonosításban.
Én erre tippelek, ha igaz akkor sajnos erősen hiányos, ez a nagyobb problémám.
https://www.radiomuseum.org/r/korting_novum_38_gb2207w.html
A talán kisebb pedig a doboz állapota. Nem mondanám menthetetlennek, sőt, viszont a tetején és a bal oldalán a szú nyomok nem túl bizalomgerjesztőek. Lehet hogy nincs benne a bogár, nem tudni. Valakinek van konkrét tapasztalata hogy mivel lehetne kezelni a dobozt hogy teljesen biztosan megszabaduljak a talán nem is létező szútól? Még ha a belseje már nem is menthető a dobozát jó lenne majd rendbe hozni, mégis csak egy cirka 80 éves rádió, ez lenne a legöregebb a gyűjteményben.
A képek alapján elsőre hiányoznak KF-ek, 2db cső, valami csokival lett kötögetve a hangszóró alatt még nem tudom miért de biztos nem gyári.
Mi a véleményetek???
Köszönöm!
(#) vidoferenc1029 hozzászólása Júl 29, 2019 /
 
Köszönöm az eddigi válaszokat, nem tudtam vele foglalkozni a napokban. Az utolsó változás némi reményre ad okot: megszólalt. A ferrit rúdon a tekercset a rúd vége felé csúsztatva egy pár mm-es tartományban érthető hangerőn szól több adó, pl a skálának nagyjából megfelelő 630kHz Temesvári Rádió. Innen azért már kevésbé sötétben tapogatózás. A napokban átolvasom a válaszokat részletesen és amit tudok ki is próbálok.
Továbbra is érintésre jelentősen növekszik a hangerő. Ennek mi lehet a magyarázata? Ez a kérdés nem kapcsolódik szorosan a tárgyhoz, de számomra érdekes jelenség, érdekelne az oka.
(#) tdi75 hozzászólása Júl 29, 2019 / 1
 
Nos Jelentkezem. Szombaton összeállt a masina.
EMG1832/C Stabilizált állítható DC táp. Hibátlanul teszi a dolgát.
Hirtelenjében nem tudtam mást rátenni terhelés gyanánt mint egy 230 voltos 25 wattos izzót.
(#) hobbyjani válasza vidoferenc1029 hozzászólására (») Júl 29, 2019 /
 
Nincs semmi KF,egyzerű egyenes vevő de nem audion,reflexes.

korting2.pdf
    
(#) tiko77 válasza hobbyjani hozzászólására (») Júl 30, 2019 / 1
 
Köszönöm a rajzot! Nem vagyok regisztrálva az oldalon, ha jól láttam csak fizetős lehetőség van. Az ott lévő fényképeken ránézésre más a belseje, máshol nem nagyon találtam semmit erről a típusról. Ezek szerint ebből is készült többféle?
(#) Gafly válasza tdi75 hozzászólására (») Júl 30, 2019 / 1
 
Most hogy így felizgattál, direkt kimentem, és a tesója meg itt vigyorog nálam.
Csak kicsit lepukkadtabb, jelenleg...
Rucija kicsit más, igazán nem is tudom hirtelen hogy öccse/húga/nővére/bátyja. De hogy rokonok az biztos...
A hozzászólás módosítva: Júl 30, 2019

Supply.JPG
    
(#) hg6dab válasza Gafly hozzászólására (») Júl 30, 2019 /
 
A tied a régebbi, sorszáma alapján.
(#) tdi75 válasza Gafly hozzászólására (») Júl 30, 2019 /
 
Neked milyen áteresztő csövek vannak benne? Nekem EBL21, de van rajzom EL84 esekkel is.
Ja a táp szűrőkondenzátorai 1964 es gyártásúak.
A hozzászólás módosítva: Júl 30, 2019
(#) Gafly válasza tdi75 hozzászólására (») Júl 30, 2019 /
 
Nem bontottam ki (nem tudom).
(#) hobbyjani válasza tiko77 hozzászólására (») Júl 30, 2019 /
 
Ezt már telyesenteLJesen restaurálni nem lehet,_de a dobozát valahogy lehetne,_csiszolni,_lakkozni és a belsejét kitakariÍtani ,_ami meg benne van, azzal lehetne egy audiont épiÍteni belé, és újra életre kelteni.
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) tiko77 válasza hobbyjani hozzászólására (») Júl 31, 2019 /
 
Esetleg rajzot tudsz ajánlani???
(#) hobbyjani válasza tiko77 hozzászólására (») Júl 31, 2019 /
 
Ha jók az AL4 és az AF3,_keress hozzájuk egy AZ 1-est, az elég,h._Ha nem, akkor csináld úgy, mint szegény Janó bácsi ,,_Isten nyugtassa,:_régi tévékből ,,_rádiókboól kibelezett csövekkel, de akkor kell módosittanimódosíTani kell a fűtés feszültséget.,_eggy EGY külön trafóval is megy,_van rajzom két pentódás visszacsattoltvisszacsaTolt audionnal ._Van reflexem is, de oda kell dioóda ,_cső, vagy germánium.
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) hobbyjani válasza tiko77 hozzászólására (») Júl 31, 2019 /
 
aAudion AF 3-al. A tekercs 80+20 menet 0,1-0,2 huzallal 3 mm ferrit, vagy 5_mm vaspormag.
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) hobbyjani hozzászólása Júl 31, 2019 /
 
bBocsánat, a HF jel az anódból jön ki, egy 0,05 mikrofarádos kondival sorban.
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) Moderátor hozzászólása hobbyjani hozzászólására (») Aug 1, 2019
 
Idézet:
„Minden felhasználónkat arra kérünk fogadja el, hogy a Hobbielektronika.hu fórumán - más fórum oldalaktól eltérő módon - a magyar nyelvünkkel szembeni tisztelet jegyében magyarul, helyes mondatokkal és az interneten terjedő "MSN és facebook szleng" nélkül kommunikálunk, és ezt minden esetben elvárjuk és megköveteljük.”
(#) hobbyjani válasza tiko77 hozzászólására (») Aug 1, 2019 /
 
A végfok az AL 4-el
(#) tiko77 válasza hobbyjani hozzászólására (») Aug 1, 2019 /
 
Köszönöm a rajzokat! Sajnos idő híján egyenlőre csak gondolatban foglalkoztatnak a lehetőségek, egyenlőre jól becsomagolva vár a sorsára a garázsban.
(#) János bodnár válasza Doszpot hozzászólására (») Aug 8, 2019 /
 
Nekem egy 60Literes dobozban van a mélyközép. 30-35Hz től visz át. 40hz-en már lineáris. Ha egy kisebb segédmágnest taszításban felragasztol hátra, akkor jól szerepel reflex rendszerben. Sajnos eredetileg csak egy 8 literes dobozban volt. HS9. És csak 80 hz től szólt. A csillapítást el ne feledd a dobozból. Vatta. Mert ha megvan, 4-6 db-en belül szór a görbéje.

Fontos. Szórnak a darabok. Ellenállást és induktivitást érdemes mérni. Így párba szedhetőek.

Üdv: Bodnár János ****

Mod: E-mail cím törölve, ha csak nem gyűjtöd a spamet, e-mail címedet nyilvánosan ne írd ki. Ha e-mailben kérsz kapcsolatfelvételt, akkor kapcsold be a fiókodnál, hogy az adatlapon megjelenjen az e-mailcím, az védett módon jelenik meg.
A hozzászólás módosítva: Aug 8, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) fgyj hozzászólása Aug 9, 2019 /
 
Kedves Fórumtársak, hozzáértők segítségét kérem. Érzékeny, szelektív és hangos az az Orion AR 205, amelynek kapcsolási rajzát mellékelem, a beleírt mérési adatokkal. Vannak kirívó feszültségértékek. Melyiknek mi lehet az oka? Ezek közül melyik tekinthető veszélyesnek alkatrészek élettartamára, esetleg túlélésére nézve? Az EL84 rácsfeszültségének valóban negatívnak kellene lennie? Ha igen, hogyan lehet korrigálni? Köszönöm, ha valaki időt szán a segítésre.
(#) tibibalogh520 válasza fgyj hozzászólására (») Aug 9, 2019 / 1
 
Szia!
A rácsfesznek pozitívnak kell lennie a testhez képest. Tehát amit Te beírtál az jó. A rajz valószínű nyomdahibás.
Az általad mért feszültségek hozzávetőlegesen jók. Maximum annyit tehetsz, hogy az ellenállásokat átméred, hogy nem-e "nyúltak" meg az évek során.... A csövek állapota is beleszól, a kialakult munkaponti feszültségekbe. Aztán azt is vedd figyelembe, hogy a hálózati feszültség is magasabb már, mint 220Volt.
A készülékhez feltétlenül használj biztonsági leválasztó trafót, mert így a készülék egyes pontjai hálózati feszültségen vannak!
(#) fgyj válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Aug 9, 2019 /
 
Köszönöm! Magam is arra gyanakodtam titkon, hogy a sasszihoz képest rendben lehet az a feszültség. (De talán a katódhoz képest negatív?)
Nálunk a hálózat többnyire 230 fölött van. Ha az ilyen kis készülékekben lenne 240-es beállítási lehetőség, az jó lenne.
(#) gkari válasza fgyj hozzászólására (») Aug 9, 2019 / 1
 
Igen, a katódhoz képest kell negatívnak lennie.
(#) _BiG_ válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Aug 9, 2019 / 1
 
Idézet:
„A rácsfesznek pozitívnak kell lennie a testhez képest.”

Ez ilyen csöveknél, mint az EL84, nem igaz! A vevőcsövek nem mennek pozitív vezérlőrácsfesszel, mert a cső torzít és tönkremegy.

Szerintem a fórumtárs rossz polaritással mért, így nem negatív eredményt látott, pedig negatívat kellett volna kapnia.
Következő: »»   513 / 577
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem