Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hegesztő inverter javítás
Lapozás: OK   89 / 114
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Júl 29, 2019 /
 
Elírtam az IC számát , helyesen L6386.
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Júl 30, 2019 /
 
Mig várom az alkatrész alaposabban tanulmányoztam a kapcsolási rajzot, az L6386 ic 4 lábára megy a Vcc + táp, ugyanakkor a 14 lábára is megy + táp. Az egyenirányitott hálózati feszültség kb.+315 után van 2db soros 150K ellenállás. Én mikor néztem a jelalakot segédtápról csak a 4 lábára adtam +15v-ot, kellene adni a 14 lábra is ? Nem lehetséges e , hogy azért nincs jó jel a 13 lábon ?
(#) dara válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Júl 30, 2019 /
 
A rajzon ott van hogy oda is megy,ha nincs ott kösd oda a mérés idejéig.
(#) 13_Balu50 válasza dara hozzászólására (») Júl 30, 2019 /
 
Jó de ugyanazt a feszültséget amit a 4 lábra adtam,vagy a labortáp másik oldaláról adjak neki +15v körüli feszültséget a 14 lábra.
Közben kivettem a 13 láb után lévő 100 R ellenállást, de ugy se lett jó a jel.
(#) dara válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Júl 30, 2019 /
 
Egy tápról megy de adhadsz külön is.
(#) 13_Balu50 válasza dara hozzászólására (») Júl 30, 2019 /
 
Mindkét variációt megpróbáltam, de maradt a rossz jel a 13 lábon, így nagy valószinüséggel az IC rossz. Amint megjön az IC és feltéve, hogy sikerül kicserélnem, mert még smd ic-t sose cseréltem megírom mi lesz az eredménye.
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Júl 30, 2019 /
 
Mégsem volt rossz az IC miután az mjd122 tranyó emitterén meg lett a 15V az ic 13lábán is megjelent a jel.Összeraktam a gép indult, a ventillátor viszont nem, és terhelés nélkül is nagyon melegszik. A ventillátor jó, de nem kap áramot, tehát még van mit csinálni.
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Aug 1, 2019 /
 
Tegnap egy zárlattal jó kis kárt kárt okoztam a főpanelen, még szerencse, hogy a szkópomnak nem lett baja. Így már tutira lesz IC csere meg ki tudja még mi, ugyanis a vezérlésben a 2db tranyó a 16v-os és 5,6v -os zéner már biztosan megadta magát ezeket is forrasztottam a panelről. Sajnos a nyák egy helyen feljött, vagy most, vagy az előző ic csere során mert nagyon óvatosan vettem ki.
Nem tudom,hogy lesz-e még ebből gép???

ic helye.jpg
    
(#) 13_Balu50 hozzászólása Aug 2, 2019 /
 
Véleményetek kérem, cserélném az elektrolit kondenzátorokat, melyik a jobb a kék szinű Pelon 85C fok vagy a zöld szinű SGF 105C fok-os, én a zöldet tenném bele, kisebb az ESR értéke, de ebben zöldfülü vagyok.
(#) Ge Lee válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Aug 2, 2019 / 1
 
Ha a zöld 105 fokos, és még ESR-re is kisebb, akkor én azt tenném bele. Ha a vezérlés sérült, akkor ott nézd végig az összes passzív alkatrészt is, mert olyankor szokott még ott lenni szakadt vagy megnyúlt ellenállás is, hibás kisjelű dióda de akár SMD kondi is.
(#) (Felhasználó 116638) válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Aug 2, 2019 1 / 3
 
Márkás kondit tegyél, a noname kondikkal később akadhatnak gondok.
(Nichicon, Rubycon,Nippon-Chemi Con,Panasonic,stb ha van rá módod.)
(#) 13_Balu50 válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Aug 2, 2019 /
 
Köszönöm, mindkettőtök válaszát, egyenlőre ez van, ha sikerül életre kelteni majd talán meglátjuk, addig a zöld lesz benne.
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Aug 3, 2019 /
 
Megtörtént az IC és a hibás alkatrészek cseréje, a labortápon egyből észre vettem a változást, 30mA helyett már 50mA vett fel. Sajnos a 13 lábon a jel nem tökéletes. Azon gondolkodom, hogy a két db smd vezérlő tranyót cseréljem e ki hagyományosra, vagy más okozhatja a problémát, vagy be foglalkozzak tovább vele.
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Aug 3, 2019 /
 
Mivel nem reagált rá senki, így összeraktam. A gép indul, a relé kattan a sárga lámpa elalszik a a zöld lámpa világit, a kimeneten 69V-ot mérek. Nem értem a ventillátor miért nem megy. Minden alkatrész jó abban a körben és a ventillátor is jó.
(#) jFET válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Aug 4, 2019 /
 
Szia!

Lehet, hogy a ventilátor rossz, jártam már így én is. Tápfeszt kap? Nem valamelyik Güde inverter ez, olyan ismerős?! Van egy TIP122 tranzisztor hűtőbordán, azt nézd meg, ha nincs tápfesz a ventilátornak.
(#) 13_Balu50 válasza jFET hozzászólására (») Aug 4, 2019 /
 
Igen az Güde 160 Gc, de az összes alkatrész jó abban a részben, már mindent kicseréltem újra, de nincs tápfesz, olyan mintha a nagy trafó nem menne rendesen, néha kattogó hangot ad. A ventillátor jó, és másikat is kötöttem rá. Igazán már nem is ez a legnagyobb baj, megint ott vagyok ahol elindultam az L6386 Ic 13 lábán már megint nincs vezérlőjel egyenlőre feladom.Azt hiszem kell egy új Ic-t rendelnem, mert méricske közben sikerült valahogyan gallyra vágnom.
(#) tulpa hozzászólása Aug 5, 2019 /
 
A güde 160 nem tud nyújtani "kielégítő felhasználói élményt". Nagyon *** a konstrukció. Aki szeretne folyamatosan hegeszteni annak javaslom a Telwin szériát. Én egy 144-es konstrukciót vettem a jófogáson 15 ezerért de megölhetetlen. Valakinek itt volt eladó 45 ezerért is, de 10-15-ért megvehető használtan. Güde, Einhell., Hetra és egyéb ***, elfelejthető kínai minőség, ahogy az orosznak hirdetett gépek is nagyon gagyi kínaiak Dimnpro stb....
A hozzászólás módosítva: Aug 6, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) 13_Balu50 válasza tulpa hozzászólására (») Aug 5, 2019 /
 
Igen nekem is van egy olyan, tudom hogy jó, de ez nekem egy hobbi, ha sikerül megjavítani lesz egy tartalék, ha nem marad alkatrésznek. Az új Ic, és alacsony ESR értékü kondik rendelése folyamatban van mindet cserélni fogom,már mindet kiforrasztottam, bár ESR értékre a teszter szerint még jók voltak, de nem nagy összegbe kerül. Egyébként a trafója, hütőbordái jóval nagyobb mint a Telwinében és van fojtó is a kimeneten, azért nem olyan gagyi ez a gép.
(#) tulpa válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Aug 5, 2019 / 1
 
A güde 2 menetes "fojtója" az nem sokat fojt,, egyébként nem bonyi a felépítése, javítani is könnyű. Viszont aki nem szeret azzal szembesülni, hogy bármely pillanatban elhiccen a gép, annak nem ajánlott....
(#) 13_Balu50 válasza tulpa hozzászólására (») Aug 5, 2019 /
 
Jó neked nem bonyolult, de nekem igen. Sok szabad időt forditottam rá, eddig eredménytelenül, de
majd csak lesz valahogy.
A hozzászólás módosítva: Aug 5, 2019
(#) 13_Balu50 hozzászólása Aug 8, 2019 /
 
Megjött az L6385 IC cserélve lett , a jelalak labortápról olyan mint feljebb, saját tápjáról kicsit rosszabb de elmegy. A teljesítménytrafó szekunder oldalán illetve a ventillátor tekercsén is ilyen a jel a venti nem is megy, pedig a trafó után minden alkatrész jó és a ventillátor is. A szkóp 2V és 5 uS állásban van 1:10-es osztóval.Biztosan nem a vezérléssel van baj, miért nincs vajon kitöltés ???
Ja és az összes elektrolit kondenzátor cserélve lett kis ESR értéküre.
A hozzászólás módosítva: Aug 8, 2019
(#) 13_Balu50 hozzászólása Aug 9, 2019 /
 
Minden mérési ponton jók a feszültség értékek, ill az IC-k tápfeszültségei egyet kivéve, de ezt nem igazán értem miért nem mert minden alkatrész jó, igaz nem kiforrasztva mértem. A P14-e mérési ponton állitólag 10-11V körüli értéket kellene mérni, én 12,7 V-ot mérek. Ez a rajz szerint a segédtápban lévő MJD122 emitterének felelne meg. Segédtrafó 17V váltóáramot ad le.
A hozzászólás módosítva: Aug 9, 2019
(#) Ge Lee válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Aug 9, 2019 / 2
 
Már múltkor is leírtam volna ha nem trollkodnak bele, hogy át kellene térni a szag szerű javításról a szakszerűre. Kicseréltél egy csomó elkót meg egy IC-t kb. tök feleslegesen, ráadásul a hiba is megmaradt. A nagyfesz részt kösd le, azaz az IGBT-k ne kapjanak tápot, és nézd meg szkóppal hogy milyen jel van a 3845 kimenetén, illetve a 6386 két kimenetén. Ha utóbbiaknál komoly eltérés van, akkor le kell kötni róla a 100 ohmot mert lehet hogy a buffer fokozatban is van hibás alkatrész és az terheli le a kimenetet. Ilyesmit írtam múltkor is, csak valahogy elsiklottál felette.
Ha azok a J2-es csatlakozók szét vannak húzva, akkor szinte tökéletes négyszögjelnek kell lenni a tranyók kimenetein.
(#) 13_Balu50 válasza Ge Lee hozzászólására (») Aug 9, 2019 /
 
Pontosan úgy csináltam le volt választva a két külön álló modul, de ki kellett próbálni, hogy jó-e.
Labortápról jók a jelek mindkét IC nél azonban ha saját tápjáról megy a 13 lábon lévő jel eltünik, és csak akkor kerül ismét a szkóp képernyőjére (felülről lefelé haladva) ha a nagy pufferek (3X470) kezdenek lemerülni, arra kell rájönni miért itt lesz a bibi. A jelalakok fentebb láthatóak https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_2285172.html#2285172. Nem volt felesleges a csere újak és jobbak lettek az előzőeknél. Már nem hiszem, hogy a vezérlésnél van a gond az utolsó L6386 Ic cseréje felesleges volt, csak akkor még nem vettem észre, hogy visszajön a 13 lábra a jel csak várni kell vele. Azért is kérdeztem a fentebb emlitett P14.es mérési ponton lévő feszültség értéket. Ja és hidd el nem szagra javitok már, hobbista vagyok, de sokat fejlődtem már.
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Aug 9, 2019 /
 
Ja és kivettem a 100R ellenállást és úgy is néztem a 13 lábat, akkor sem változik az a hullámosság akkor is benne van a tetején és az alján, valami tápegység gond lehet.
(#) Chipmunk1960 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Aug 10, 2019 /
 
Szia, Ha kiesik a szemem, a P14 mérőpontot akkor sem találom. A 13, 15 és 300V okon kellene megnézni szkóppal mennyi a ripp. A ventin hány V van? Mellesleg nagyon idióta megoldás a venti 1 diódás megtáplálása a főtrafóról. Azért nem megy mert már az sem kap megfelelő vez jelet.
(#) 13_Balu50 válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Aug 10, 2019 /
 
A hátoldalán van az MJD122 tranzisztor emitere, csak azért kérdeztem mert egyik helyen azt írják 10-11V kell legyen a másik helyen 14,75-15V-ot . Mivel eredeti SM nincs, ami hasonló az meg sok helyen eltér, csak most jöttem rá miután alaposabban átnéztem a kapcsolást és összevetettem a panelommal. A tina programban meg lehetne nézni aki ért hozzá meg van neki. Az a segédtáprész 17V váltóáramot kap.Ja és megnézem a szkópon amit kértél csak újra elő kel vennem, neki kell készülni majd csatolom a képeket.
A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2019
(#) 13_Balu50 válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Aug 10, 2019 /
 
A ventin semmi, O V mert a főtrafó nem indul el, csak akkor lesz ha az megy.
A 15v-ot és a 300-at nem tudom megmérni akárhova tekerem a potikat a szkópon.
A negativat a gnd-re a másikat a pozitivra tettem. A 15 v nál multival +142 voltot mérek, a puffereken 308 V-ot.
Csak az L6383 Ic 14 lábára csatlakozó 2db sosros 150 K ellenálláson kaphat ilyen magas feszültséget, vezetne a két ellenállás ?
A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2019
(#) 13_Balu50 válasza Chipmunk1960 hozzászólására (») Aug 10, 2019 /
 
Csak össze jött a 13V és a 15 V a 300V -ot nem tudom megmérni, nem mutat semmit a szkópom. A 82K6/3W ellenállást cseréltem, de nincs változás. Kicserélem majd a 2db 150K-is.
A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2019
(#) Chipmunk1960 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Aug 10, 2019 /
 
Talán azért lehet, mert 2 független föld van a kapcsolásban, most hogy tüzetesebben megnéztem. Az egyik fekete téglalap, a másik, amelyikre az IGBT-k Emittere is megy egy üres téglalappal van jelölve. A 6386 7-es lábához mérjed a segédtápokat.
Következő: »»   89 / 114
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem