Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Eprom égető készítése
 
Témaindító: 021, idő: Ápr 7, 2006
Lapozás: OK   10 / 12
(#) nedudgi válasza szénási_ hozzászólására (») Szept 12, 2019 /
 
Valószínűleg alkalmas.
Bővebben: Link
(#) szénási_ válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 12, 2019 /
 
Én ennek a panelját soha nem tudnám megcsinálni.
No meg szoftverem sincsen hozzá.
(#) szénási_ válasza szénási_ hozzászólására (») Szept 12, 2019 /
 
Lenne még egy problémám.
Mivel tudok az exe-ből Intel hex fájlt csinálni?
(#) Hp41C válasza szénási_ hozzászólására (») Szept 12, 2019 /
 
(#) nedudgi válasza szénási_ hozzászólására (») Szept 12, 2019 /
 
Bin2Hex
Egyáltalán miért akarsz EPROM égetőt építeni? Egy-két égetést valószínűleg a fórum olvasói közül páran megcsinálnak egy köszönömért.
(#) szénási_ válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 12, 2019 /
 
köszönöm szépen.
(#) szénási_ válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 12, 2019 /
 
Köszi az ötletet. Elképzelhető, hogy számomra ez lesz a megoldás.
(#) proba válasza szénási_ hozzászólására (») Szept 12, 2019 /
 
Szerintem arduinóhoz találsz olyan kész projektet amiben 27c... epromot tudsz égetni, egy egyszerű terminálprogram segítségével. Pl ez is valami hasonló.
(#) szénási_ válasza proba hozzászólására (») Szept 13, 2019 /
 
Köszönöm szépen.
(#) Peter65 válasza szénási_ hozzászólására (») Szept 13, 2019 /
 
Csak halkan jegyzem meg, hogy egy ilyen régi processzorra nem könnyű programot fejleszteni. Megfelelő hardver környezet kell, hogy egyáltalán életre kelljen, és a hibák kereséséhez (debug) speciális eszközök kellenek. Annak idején leginkább assembly-ben ment az ilyen 8 bites processzorokra a fejlesztés. Egy eprom szimulátor sokat tudott gyorsítani a programváltozatok tesztelésén.
(#) szénási_ válasza Peter65 hozzászólására (») Szept 13, 2019 /
 
Köszönöm szépen a választ.
(#) superuser válasza szénási_ hozzászólására (») Szept 13, 2019 /
 
Idézet:
„Mivel tudok az exe-ből Intel hex fájlt csinálni?”

"Kutyából szalonna, nem lesz soha"
Valami azt súgja, hogy BIOS-t szeretnél írni.
Az .exe egy PC-s futtatható állomány. a .hex jellemzően egy ROM tartalom.
Lehet, hogy az .exe tartalmazza az utóbbit, de az nem azt jelenti, hogy át kell konvertáld .hex-re.
Ki kell szedni belőle a .hex-et. Gondolom egy önkitömörítő állomány, vagy telepítő lehet.
(#) szénási_ válasza superuser hozzászólására (») Szept 13, 2019 /
 
Pusztán annyi lenne a célom, hogy csinálnék egy 8088 köré összerakott minimális "számítógépet".
Ehhez barkácsolnék egy "programot, hogy ki tudjam próbálni, működik, vagy sem.
Feltételezésem szerint az exe tartalmaz kódokat, ami a DOS-hos fordul.
Mivel itt nem lesz ilyen, sem BIOS, így kiakadna az egész próbálkozásom.
(#) nedudgi válasza szénási_ hozzászólására (») Szept 13, 2019 /
 
Bár az XT BIOS valószínűleg (forrás szinten is) hozzáférhető valahol, inkább lebeszéllek erről. Ha hasznos valamit akarsz készíteni, egy mikrokontrollerrel, vagy Z80/i8085 alapú processzorral érdemes ilyesmit készíteni (CP/M).
A tápegység lesz az első buktató. A monitor a második.
(#) szénási_ válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 13, 2019 /
 
Én inkább hagynám a BIOS-t. Meg mindent, ami kicsit is kapcsolódik a Microsofthoz.
Nem azért, mert bajom van vele.
Hiszen, Windows XP-t használok és meg vagyok elégedve vele.
Inkább csak nem akarom bonyolítani.
Ha nem karok programot lemezről feltölteni, gondolom oprendszer sem kell.
(#) nedudgi válasza szénási_ hozzászólására (») Szept 13, 2019 /
 
A BIOS-nak semmi köze a Microsofthoz. Eredetileg IBM termék.
(#) Hp41C válasza szénási_ hozzászólására (») Szept 13, 2019 /
 
Nézd meg ezt. Egy CPU és egy adag RAM. No meg egy másik kontroller, amin keresztül a RAM tartalmát egyszerűen le lehet tölteni, a programot lehet indítani, megállítani, stb. Ezenkívül a kijelzést is biztosíthatja soros vonalon / USB CDC -n keresztül... Nem is kell EProm égető (csak a kontrollerhez, amit végül választasz ... )
(#) szénási_ válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 13, 2019 /
 
Ezt értem. Csak hogy nekem semmi szükségem a BIOS-ra.
Valami karakter rom biztosan kéne, de úgy egészben nem sok hasznát venném.
(#) szénási_ válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 13, 2019 /
 
Ahogy én kivettem, semmi konkrét nincsen benne.
Ő is rendeli hozzá a dolgokat. Meg gondolom, majd kap valamuilyen ismertetőt, hogy mit hova kell tenni.
(#) proba válasza szénási_ hozzászólására (») Szept 13, 2019 /
 
A minimális számítógép mit csinálna? Ha semmi ki/bemenete sincs, akkor kb mindegy csinál e valamit. Ha meg kötsz rá valamit, annak a működtető programját neked kell megírni, arra a gyári program nem jó.( ez lenne a BIOS dolga) Esetleg ha valami gépet lemásolsz, akkor annak a saját programja jó.( de minek) Másik probléma, az általad elgondolt szerkezet huzalozása meglehetősen bonyolult Bővebben: Link szinte még a legegyszerűbb esetben is. Igy olyan processzort választanék aminél az adat/címbuszt legalább nem kell multiplexelni. Ismerkedésnek inkább Z80. Jól dokumentált, rengeteg egyszerű tanulmányozható gép készült vele.
Ha az a célod, hogy egy valódi PC-re írt exét ROM-ból futtass az nem fog menni. A DOS alatti program önmagában nem működik, mert BIOS hívásokat tartalmaz. Ugyanis a perifériák címét működési módját a BIOS tartalmazza. A DOS-os program csak annyit csinál megkérdezi/utasítja a BIOS-t a feladat végrehajtására. Ugyanígy a BIOS is működésképtelen önmagában, senki nem mondja mit csináljon. Csak a kettő ötvözete működőképes, azt viszont készen nem találsz. Összefésülni meg.....
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2019
(#) szénási_ válasza proba hozzászólására (») Szept 13, 2019 /
 
Igen.
Nem sok értelme van az elképzelésemnek. Csak hobbi.
Semmi több.
(#) nedudgi válasza szénási_ hozzászólására (») Szept 13, 2019 /
 
Én láttam egy embert, aki 8088 processzorra írt EPROM-ba töltött programot, hobbiból, de ő csak egyet kérdezett:
"Csinálhatom munkaidőben?"
Akkoriban, a rossz nyelvek szerint azért adta ki az IBM a BIOS forrását, mert nem készült el időben a dokumentáció. Lehet, hogy csak egy városi legenda?
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2019
(#) szénási_ válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 14, 2019 /
 
Értem a célzást.

Én nemcsak hogy ász nem vagyok, de még kezdőnek is gyenge.
Ettől függetlenül, még érdekel a téma.
(#) nedudgi válasza szénási_ hozzászólására (») Szept 14, 2019 /
 
Az autóvezetést sem Forma-1 kocsival tanítják. Szerintem a 8088 áramköre túl nagy falat elsőre.
(#) szénási_ válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 14, 2019 /
 
Én azt megértem, hogy nagyon szeretnél megsérteni, de nem fog menni.

Mivel egyszerűbb egy 8085 "alaplap", mint egy 8088?
Szerintem SEMMIVEL.

A 8088 annyival előnyösebbnek tűnik, hogy az már tudna fogadni mondjuk egy régi, ISA buszos IO- kártyát, vagy videokártyát. Az is lehet, hogy még PC billentyűzetét is.
Igaz, ez még így önmagában kevés, de van lehetőség a dolog továbbagyalására.
(#) nedudgi válasza szénási_ hozzászólására (») Szept 14, 2019 /
 
Nem szeretnélek megsérteni, mindössze lebeszélni egy olyan tervről, ami manapság (szerintem) nem visz sehova. Retro lehet egy *80 alapú mikrogép, de az XT kategóriával mindenhol találkozhatsz.
(#) szénási_ válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 14, 2019 / 1
 
Nekem a hobbi nem a pénzről szól, vagy hogy van-e értelme.
Talán azért, mert annyit nem értek hozzá, hogy keressek vele.
Számomra csak kellemes időtöltés az elektronika.

Ha kész számítógép kellene, veszek egyet.
Van is néhány korosabb példány.
No nem muzeális darabok!
Az unokáim "okostelefont" akarnak. Engem meg csak a működésük érdekel. Egyébként nem akarom birtokolni.
Biztosan mindenkinek mást jelent a hobbi.
(#) proba válasza szénási_ hozzászólására (») Szept 14, 2019 /
 
Szerintem tudjuk mi a hobbi, és nem is akarunk megsérteni, talán csak terelgetni. Vannak lépcsők , amiken keresztül vezet az út. Ha meg is akarod érteni, akkor egy sokkal egyszerűbb jól dokumentált dologgal kezd. Az elképzelésed, elsőre túl nagy falat. Te motorozni szeretnél, de még a séta sem megy. Talán először rengeteg olvasás a számítógépek felépítéséről. A hardver egy fontos dolog, ebben dől el milyen perifériára milyen módon kapcsolódik a processzorhoz. minden számítógép más, a különbségeket a BIOS kezeli. Az operációs rendszer azon keresztül éri el a billentyűzetet is. A programok pedig legtöbbször az operációs rendszerhez folyamodnak ha valamit akarnak. Az pedig továbbítja a BIOS-nak a kérést, valamint felel a megjelenítésért. Így az exe, magáról a számítógép felépítésről semmit nem tud. Így hiába égeted bele egy ROM-ba, tanácstalanul fog állni, nem lesz akit utasítgathat. BIOS az exe meg az operációd rendszer program hármas összehangolt működése során kel életre az egész. Amíg ezt nem érted, addig nem érted miért nem sikerülhet.
A hozzászólás módosítva: Szept 14, 2019
(#) cua válasza szénási_ hozzászólására (») Szept 15, 2019 /
 
Alapjaban eve azt epitesz amit szeretnel, aztan vagy mukodik vagy nem
Van par fontos pont/buktato, amit talan erdemes elotte korbejarni merlegelni, mert anelkul konnyen kudarcba fullad a project.

1. CPU.
Te tudod mit szeretnel tanulni, tedd azt. Sajat tapasztalataim alapjan a 8085-el (ha mar intel) van a legkevesebb baj, a 8080 tobb tapfeszt es support ic-t igenyel, a 8088 pedig a 8 bites adatbusz ellenere mar 16 bites joval nagyobb koritessel (kepes) dolgozik, epp multifunkcios PC szeru akarmit is epihetsz. Ez nekem elegge agyuval verebre, de ismet: a te idod/energiad veszi igenybe.

2. Software.
Mivel celeszkozt epitesz annak minden byte-jat magadnak kell leprogramozni. Ha jol megy a gepi kodu programozas, vagy eppen csak szeretned hobbibol megtanulni es alkalmazni, akkor a legjobb uton jarsz.
Nem lesz egyszeru akar csak egy minimalis monitor programot is osszehozni, ami legalabb soros porton elerhetove teszi az eszkozodet (az eprom irot/olvasot) de a vegere tuti jol fog menni a hexa/decimalis/binaris atvaltas fejben

3. EPROM iras/olvasas
Nem tudom ezzel mennyit foglalkoztal, alapvetoen persze eleg primitv dolog, a megfelelo cim beallitasa utan kikuldjuk az adatot es a control labak valamilyen sorrendben torteno kapcsolgatasaval beirjuk, easy-peasy
Ha meg nem csinaltal ilyet en mindenkepp ezzel kezdenem, ehhez nem kell szamitogepet epiteni.
Egy arduino, egy probapanel es mar mehet is az EPROM egetes (en pl igy csinalom). Igy egyszeruen C/C++ kodot irva osszerakhatod amit szeretnel. Utana lehet sokkal erthetobb lesz miert 'aggalyoskodik' itt mindeni a sikerelmenyeidet tekintve.

Nem tudom milyen szinten allsz digi technikaban, bocs ha tul szajbaragos volt a velemenyen.
Hajra.
(#) Hp41C válasza szénási_ hozzászólására (») Szept 15, 2019 /
 
Mit hova kell kötni: Gooogle kersés: "8088 minimal system" Pl.: ez
Ugyanígy megtalálható a 8088 assembly fordító is. Ezzel már elkészíthető pl a LED villogtató 8088 -cal.
Más:
Ahhoz, hogy egy ISA kártyát kezelni tudjon, több feltételnek is meg kell felelnie a rendszernek: időzítés (órajel), 8 bites ISA felület, meghajtóképesség, megszakítás kezelő (8259), memória mennyisége és DRAM esetén a frissítése , DMA (8237), DMA lap regiszter, IOCHRDY jel figyelése és a busz ciklus nyújtása, stb. Talán a tápegység oldható meg a legegyszerűbben, hiszen egy PC táppal meg is van oldva.
Ahhoz, hogy valamilyen programot, meghajtó programot is el lehessen indítani egy már meglevő kártyához a következőkre lesz szükség: lemezkezelő, file rendszer kezelő, memória kezelő (a programok által lefoglalt területeket nyilvántartó)... azaz egy operációs rendszer és az alap dolgokat megvalósító i/o kezelő (Basic I/O System = BIOS). Máris egy PC vagy XT alaplapnál járunk.
Következő: »»   10 / 12
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem