Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Retro számítógépek
 
Témaindító: gyerek67, idő: Nov 21, 2014
A retro, '80-as, '90-es években készült számítógépek bemutatásával, javításával, moddingolásával, illetve korszerűsítésével foglalkozó topik.
Lapozás: OK   10 / 25
(#) Hp41C válasza DannyTorrence hozzászólására (») Szept 16, 2019 /
 
Mintha a javított vezetéksáv melletti is sérült lenne és az alsó forrasztásnál egy ónhíd keletkezett volna.
(#) DannyTorrence válasza Hp41C hozzászólására (») Szept 16, 2019 /
 
A sáv is jó és ónhíd sincs, többször kimértem.
(#) sargarigo válasza DannyTorrence hozzászólására (») Szept 16, 2019 /
 
Azt lehet tudni hogy mi okozta a halálát? Szerintem ahol javítva volt, annak a környezetét kellene végigbogarászni. Pl egy sült alkatrész összes lábát végignézni hogy hová megy még.
(#) DannyTorrence válasza sargarigo hozzászólására (») Szept 17, 2019 /
 
Csak találgatok, de a kezdeti hiba a vezető sérülése lehetett (ahogy a karakter ROM-ot elnézem, elég sokat pakolgatták a kártyát ide-oda a padláson, mire előkerült), ami miatt aztán elpukkant a kondi is és memóriahibás lett a kártya. Ez is volt az első tünet, memóriahiba(kép).
A vezetőt és a kondit javítottam, innen viszont nem tudok továbblépni. Más sérülés nincs, látszani se látszik semmi égett. Az MB74LS374 és egy memória volt a szakadt résszel közvetlen összeköttetésben, de az égés az alsó memóriánál volt. Elkezdhetném sorban forrasztgatni (jobban mondva kókányolni) a gyanús IC-ket, de már azt a kondit is alig sikerült a sok lakk miatt.
(#) Doky586 válasza DannyTorrence hozzászólására (») Szept 17, 2019 2 /
 
Megéri foglalkozni egy 8bites ISA VGA kártyával?
Mégcsak nem is EISA, se Vesa; vagy legalább PCI vagy AGP lenne..
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2019
(#) killbill válasza DannyTorrence hozzászólására (») Szept 17, 2019 /
 
A 4164 melletti kondi az 5V tapon van, sima hidegítő. Az vagy magatol ment tonkre, vagy sokkal nagyobb tapot kapott a panel, mint 5V. Ez utobbi nagyon nem valoszinu, mert akkor a felvezetok is tonkre mentek vonla. A memoria hibat honnan veszed? Ez cimzesi hibanak tunik, ahogy mar elottem is irta valaki. Ha a 4164-ekben van a karakteres video, akkor biztos, hogy nem RAM hiba, mert akkor mind a 8 RAM chip-nek egyforman kellene rossznak lennie. Szkopod van?
(#) DannyTorrence válasza killbill hozzászólására (») Szept 17, 2019 /
 
A kezdeti hibára írta nekem valaki egy angol nyelvű fórumon, hogy memóriahiba. Akkor néztem meg jobban a lapot és láttam a szakadt vezetőt, ami tényleg memóriából indult ki. Amikor javítottam, eltűntek a random karakterek a képernyőről.
Szkópom nincs és különösebb mérési tapasztalatom sem. Kicsit reménykedtem, hogy a szakadás megszüntetésével jó lesz mert alaplapoknál bevált, most nem így történt.
(#) DannyTorrence válasza Doky586 hozzászólására (») Szept 17, 2019 /
 
Ilyen a retrózás, néha szenvedés ősrégi hardverekkel. Szép hobbi sok buktatóval.
(#) Doky586 válasza DannyTorrence hozzászólására (») Szept 17, 2019 /
 
Én valamikor ~1994-ben vettem az első pcmet (486), de már akkor is a vesa+eisa kombó volt divatban. A kb 30cm hosszú csatlakozón persze a legkisebb mozgtásnál is kontakthiba keletkezett. Talán emiatt nem őriztem meg.

Az igazi retro a szekrény méretű gép, előlapján 50cm átmérőjű magnószalagok..
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2019
(#) nedudgi válasza Doky586 hozzászólására (») Szept 17, 2019 /
 
A ház gyenge minősége miatt mozdulhatott el az a kártya.
(#) xxxyyy válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 17, 2019 /
 
A VLB kártyák a ház minőségétől függetlenül szerettek KH-sak lenni. Akárcsak később a Slot1 CPU foglalat pár évesen.
(#) teglascs válasza DannyTorrence hozzászólására (») Szept 17, 2019 /
 
286-os gépem Hercules monitorral ugyanezt produkálta (jujj, de régen volt: '90-es évek első fele).
(#) nedudgi válasza xxxyyy hozzászólására (») Szept 17, 2019 /
 
Én nem tapasztaltam ilyesmit.
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2019
(#) DannyTorrence hozzászólása Szept 17, 2019 /
 
Most már feladtam, nem tudom sorban kicserélni a gyanús IC-ket. Majd az eladó megjavíttatja.
(#) gyuszo válasza Doky586 hozzászólására (») Szept 17, 2019 /
 
Arra gondolsz, amelyik lyukkártyát olvasott be ?
Én még lyuk szalagosra is emlékszem. Budapesten az Astoria mellett láttam üzem közben 1974-ben.
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2019
(#) Doky586 válasza gyuszo hozzászólására (») Szept 17, 2019 /
 
Bővebben: Link
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Szept 17, 2019
(#) sargarigo válasza Doky586 hozzászólására (») Szept 17, 2019 /
 
De úgy bírom az ilyen képeket! Csak az üres csarnok meg egy asztalon a _készülék_! Sehol egy cigarettacsikk, egy toll kupakja, vagy egy darab fecni..
(#) synergy hozzászólása Dec 30, 2019 /
 
Sziasztok, joystick javításhoz lenne szükségem a képen látható kapcsoló elemekre. Sajnos nem tudom a hivatalos nevét ennek a pattogó acél vacaknak, ami a kapcsoló érintkezője. Kb 10 mm az átmérője.
Megköszönöm, ha tudna valaki tippet adni, hol keressek ilyet.
(#) veroka válasza synergy hozzászólására (») Dec 30, 2019 / 1
 
Én legutóbb egy régi videomagnóból bontottam ilyeneket. Nézd végig a "felajánlás, ingyen elvihető" topicot, illetve ennek a párjában az "elfogadnám ha ingyen elvihető" topicban is kereshetsz - szerintem valaki hamarosan fog tudni neked adni ilyen kapcsolókat. Rendes nevét nem tudom, mi békának hívtuk őket.
(#) tibibalogh520 válasza synergy hozzászólására (») Dec 30, 2019 / 2
 
Szia!
Nagyon sokféle órásrádióban is használták ezeket az idő beállítására.
(#) synergy hozzászólása Dec 30, 2019 /
 
veroka, tibibalogh520 köszönöm a válaszokat. Ez már legalább támpont. Akkor nézegetem a felajánlásokat, és a lomtalanításokat is.
(#) janigel válasza synergy hozzászólására (») Dec 30, 2019 / 1
 
Szia!
Ennek az érintkezőnek a neve : metal dome pcb switch (beírod a keresőbe).
Bővebben: Link
Bővebben: Link
Itt van, de csak 1000 db. lehet rendelni.
(#) janigel válasza synergy hozzászólására (») Dec 30, 2019 / 1
 
Ez csak 50 db-os
A képen levőből is meg lehet csinálni, ha kicsíped egy helyen az oldalát.

DSCF3005.JPG
    
(#) synergy válasza janigel hozzászólására (») Dec 30, 2019 /
 
köszönöm a segítséged, így már tudom, mit keressek.
(#) nedudgi válasza synergy hozzászólására (») Dec 30, 2019 / 1
 
(#) synergy válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 30, 2019 /
 
köszönöm, ha nem lesz közelebb (gyorsabban) akkor megrendelem ezt az aliról. Sajnos onnan 30-50 napot írnak.
(#) hege88 hozzászólása Dec 31, 2019 /
 
Van egy alaplapom, amin az egyik indításnál szépen lángra gyúlt a jobb szélen az UMC chip alatt az egyik sárgásbarna tantál? kondi. Azt kérdezem, hogy ilyen szintű árammegfutást túlélhet egy alaplap? Illetve a képen lévő sárga kondikat mivel pótoljuk.

IMG_7452r.jpg
    
(#) rectamas válasza hege88 hozzászólására (») Dec 31, 2019 /
 
Szia,
10µF 16V-os csepp tantál szokott lenni. Most is beszerezhető.
A régiek, főleg, ha sokáig használaton kívül voltak, nagyon gyakran elfüstölnek.
Valószínüleg nem lett baja az alaplapnak és nélküle is működni fog, de azért ajánlatos cserélni.
Low ESR elektrolit kondit is be lehet rakni helyette.
(#) DannyTorrence válasza hege88 hozzászólására (») Dec 31, 2019 /
 
Csere után szépen fog működni.
Rengeteg ilyet javítok, a negyedénél előfordul a tantálok elpukkanása vagy sima nyom nélküli zárlata. Azt a Dallas chipet alakítsd át elemessé, ha használni akarod az alaplapot.
Dallas RTC módosítás
(#) hege88 válasza DannyTorrence hozzászólására (») Dec 31, 2019 /
 
Köszönöm mindkettőtök hozzászólását, tanácsát.
Még egy kérdés? És a körülötte lévő dolgok a hő hatására nem sérült(hett)ek?

Boldog Újévet mindenkinek!
Következő: »»   10 / 25
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem