Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szélgenerátor építési problémák
Lapozás: OK   503 / 507
(#) pucuka válasza Firefighter1 hozzászólására (») Okt 15, 2019 /
 
Idézet:
„hol találok hozzá drótot..”

Beírod a keresőbe "tekercselő huzal", és az első találat:
Bővebben: Link De választhatsz.
Generátort olyat építs, ami megfelel a célodnak, és meg is tudod valósítani. Mivel forgógépről van szó, fontos a mechanikai kivitel, csapágyazás, kiegyensúlyozás. Házilag nagyon nehéz állandó mágnesűt készíteni, a kiegyensúlyozás miatt. Mivel a generátor elv az, hogy egy vezetőben indukált feszültség függ a gerjesztés (állandómágnes) által létrehozott erővonalak metszésétől, így a sebességétől (fordulatszám) és a metszett erővonalak számától is. Tehát kell a nagy kerületi sebesség, és nagy gerjesztés, (erővonal szám).
Fontos az is, hogy szabályozni szeretnéd a generátor leadott teljesítményét, vagy nem.
Célszerű szinkron generátort építeni, azok kisebb fordulaton is tudnak termelni, különösen ha sokpólusút készítesz. minél több pólus van, annál kisebb fordulaton tud termelni.
Ha állandó mágnesűt készítesz, azt jóval nehezebb szabályozni (a leadott feszültség, és a frekvencia is fordulatszám függő, a feszültség szabályozás sönt szabályzóval lehetséges), mint egy külső gerjesztésű gépet (a feszültségét a gerjesztéssel jól tudod kézben tartani). Mindkét gépnél a leadott feszültség frekvenciája fordulatszám függő, érdemes egyenárammá alakítani, és azt manipulálni tovább (akkumlátor, inverter).
A hozzászólás módosítva: Okt 15, 2019
(#) Firefighter1 válasza pucuka hozzászólására (») Okt 15, 2019 /
 
Hát sok "uj" dolgot mondtál... ezek alapján már pontosan tudom hogy:
Foggalmam sincs hogy milyet akarok epíteni és a fogalmakkal se vagyok teljesen tisztába... ugyhogy Google re fel.
Kis naivan azt gondoltam hogy letekerek 3-9 - akarhany tekercset azt szépen egy gyantatányerba beöntöm körkörösen.... hozzá elllentetbe egy másik tárcsa, a megfelelő számu mágnessal és már foroghat is a forgó....

Mivel hiresek vagyunk az erős szeleinkről... ezért gondolom nem lesz valami nagy fordulatszám, na meg aztán a forgatonyomatékkal se leszek nagyon eleresztve márcsak a gép méreteiből adódóan se...
Egyet kihámoztam... jobb több kisebb tekercs mint kevesebb nagy!
(#) pucuka válasza Firefighter1 hozzászólására (») Okt 15, 2019 /
 
A több kisebb = sok pólus (pár), mint mondtam, alacsonyabb fordulat tartozik ugyanahhoz az eredményre. Ha a fordulat alacsony, nagy átmérő, nagy kerületi sebesség, viszont könnyebben szétrepül. Ezért lényeges a mechanikai kivitelezés. Ez érvényes a felragasztott mágnesekre is, annak a tömegével is számolni kell. (már ha az mozog)
És egy lényeges dolog, a légrés. A mágneskörben a légrésnek az elektromossághoz hasonlóan ellenállás analógiája van. Minél nagyobb a légrés, a gerjesztésnek annál nagyobb hányada jut rá, és nem az áramtermelő tekercseidre.
A hozzászólás módosítva: Okt 15, 2019
(#) Firefighter1 válasza pucuka hozzászólására (») Okt 15, 2019 /
 
Kirepülni nemfognak mert üvegszövetkoszorú... és epoxi-t terveznék arra is... de utanna kell olvassak hogy akkor mit is kell tekercsek és mágnesek terén építenem.... mert most egy kis káosz van a fejembe
(#) hevjan hozzászólása Okt 15, 2019 /
 
Ha értesz angolul ez(ek)en az oldal(ak)on sok mindent megtalálsz . Ha nem, csak a képeket nézegetve is sok mindenre rájöhetsz.
(#) gulyi88 válasza Firefighter1 hozzászólására (») Okt 15, 2019 /
 
Egy dologgal nem szoktak számolni tárcsagenerátoroknál mégpedig mondjuk nagyon nem is jártam utána, hogy valahol írnak-e ezekről , viszont mértem ilyen generátort és tartósabb üzemnél előjött, hogy terhelésre a tekercsek melegszenek, és hőtágulnak is. Ezt a gyanta nem díjazza, lágyul, recseg-ropog, vetemedik (ettől aztán belekaristol a mágnesbe)...
Nem komoly konstrukció. inkább egy aszinkron motor forgórészcsere-műtét állandó mágneses forgórészre hozna eredményt.
(#) Atis57 válasza gulyi88 hozzászólására (») Okt 16, 2019 /
 
Szia!
kinek-hogy !Azért a vill.motorok/generátorok felépitésének ismerete alap dolog .

A tárcsa generátor is lehet jó ha 3 tárcsa van mágnes-tekercs-mágnes. s esetleg 2-3 féle feszültséggel .
tárcsa generátoroknál nincs áttétel.

Az aszinkron motor forgórész is akkor jó ha nem a 2-t pólusút hanem a 6-8 pólusút épited át.---s a mágneskör korrektul záródik.
A gyári nagy szélgépek generátora 750 f/perc el forog , a lapátozás meg a 6-30 f/perccel
közte áttétel van -sokszor változtatható.

Mindegyiknél frekvencia váltás van-esetleg DCAc konverzió a visszatáplálás miatt.
(#) Barret hozzászólása Okt 16, 2019 /
 
Emberek! Egy 5-10 W teljesítményű generátor építéséről van itt szó,nem villanymozdony motor lesz... Ráadásul alacsony fordulat számú.
(#) Atis57 válasza Barret hozzászólására (») Okt 16, 2019 /
 
Szia!

A működés miatt, teljesen mindegy , hogy 1-5w vagy a 1300kWs motort kell leutánozni.

csak a méretek térnek el , szerintem.
(#) Barret válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 17, 2019 / 1
 
Szia! Két dolgon akadt meg a szemem! Hatalmas hőterhelésre tönkre megy a műgyanta,a másik,a 750-es fordulatszám! Ez mindkettő itt irracionális,és csak ijesztgetésre jó.
(#) Atis57 válasza Barret hozzászólására (») Okt 17, 2019 /
 
Szia!
a műgyanta ,igaz -nehezen kikerülhető.
A 750 ford/perc .
A kerületi sebességet kb ilyen értéken kell tartani lehet pl porszivó motor 3-5 cm átmérő 16 000 vagy több ford/perc !
A másik megoldás 1-2 vizerőműnél ; 40-70 ford/perc de 3-5m átmérő.

Házilag 2db autó féktárcsa 51 -51 mágnessel . középen az álló tekercselés 17-51 tekerccsel. S nem kell az áttétel. Persze csinálhatsz jobbat is !

A harmadik áttétel segitségével ide tornászni.

Sajna a tekercs menetszám és U azért ettől függ.
ha a porszivó motort 60F/p vel forgatod nem kapsz értékelhető feszültséget , csak a miliVolt tartományban !

Persze én is a gyerekjáték kategóriában játszadoztam (30-60cm lapátátmárő ) a 3-15W tartománnyal , s ezek már ott is kikerülhetetlenek.

Talán ezért is nincs olcsón, könnyen utánépithető szélgenerátor.
A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2019
(#) szsrobert válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 18, 2019 /
 
Miert pont 51 magnes?
25,5 magnes eszaki, 25,5 magnes deli?:-O
(#) Atis57 válasza szsrobert hozzászólására (») Okt 18, 2019 /
 
Szia!
Nem , Az első tárcsán 51 mágnes É D É D kiosztással.
A hátsó tárcsán ugyanigy - s a két tárcsa 1 osztással eltolva--azaz É-D van szemben.
Ha 3f és 17 pólus van , akkor az 51 .
Az 50Hz re szám 88,7Ford/ perc el .

Jobb lenne a 2x-3x ennyi de a pénz , amunkaigény,a hely ? Miatt ez már elég jó !

A mellékletben lévő kialakitás már túlontúl nagy fordulatot igényel (kb 500 F/P ) ---áttétel.1;16,66
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2019
(#) gulyi88 válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 18, 2019 /
 
Páratlan számú mágnes nem lehet mert, akkor az első és az utolsó (egymásmellett) ugyanolyan pólus lesz! ...ÉDÉDDÉDÉ...
(#) Atis57 válasza gulyi88 hozzászólására (») Okt 18, 2019 /
 
Szia!
valóban jó meglátás........rajzon ez fel se tűnt.

Én meg kisebb motorokkal játszadoztam....Ilyen tárcsa generátort láttam jó párat , tele a gyerek betegségekkel -pl minek bele vas ---mikor a vasreszelék műgyantába öntve ,még jobb ?!?
Persze rögtön kiderült -mégsem!
(#) Barret válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 18, 2019 /
 
A mai világban már el vagyunk kényeztetve! Tele van minden generátornak való motorokkal.15-20 éve ez elképzelhetetlen volt.
(#) Firefighter1 hozzászólása Okt 19, 2019 /
 
Hát nem tudom mekkora fordulatszamra számíthatok.
Most fog a jövőhéten egy 30x30 as " modell" felkerülni. Hogy legyen viszonyitási alap meg pár adat...
Akkor mondjuk nem 51 hanem 52 mágnes
Mi a legjobb mágnes kontra tekercs arányszám?
(#) Atis57 válasza Firefighter1 hozzászólására (») Okt 19, 2019 /
 
Szia!

Persze 1;1 ben a legjobb .
De ha 2 mágnes --1 tekercs akkor felezödik a f/p ....

s mivel nem számithatsz a szélgép részen 60f/p feletti értékre ...............

De lehet 1 léptető motor is megtenné -elektronika nélkül 4-6 diódával.
(#) Barret válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 19, 2019 /
 
"De lehet 1 léptető motor is megtenné -elektronika nélkül 4-6 diódával." Azt illene azért megmozdítani hogy termeljen Ilyen apró gép csak viharban tudná ezt kivitelezni. 30x30 méret.
(#) Atis57 válasza Barret hozzászólására (») Okt 19, 2019 /
 
Szia!
A számitógépben levő -ekre gondoltam --abból 2-3 db is elbirna .
Vagy a nyomtatóban lévőt ?


tudom vannak lift, autó kerékagy , mosógép, CNC motorok stb is.
(#) gixerk6 hozzászólása Okt 19, 2019 /
 
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni!Ha eltudok érni kb 400-500as fordulatot folyamatosan,akkor milyen generátort tudnátok ajánlani autóaksi töltésre?
(#) szsrobert válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 20, 2019 /
 
Sok anyag.
20kg magnest draga megvenni azert, hogy 1/sec fordulatszamon is termeljen aramot.
(#) Atis57 válasza szsrobert hozzászólására (») Okt 20, 2019 /
 
Szia!
Igen --8 hozzászólással lejjebb erre is utaltam........

sajna ingyér , csak Nagyapám dolgozott magának --kapanyél, szólőkaró stb.....

Ha már venni kellett vmit szivta a fogát...

tehát Én arra gondolnék; a gyári 300 000Ft --Magamnak ki tudom-e hozni 100 000 Ft-ból.
ha igen -Jó ! ha nem; akkor nem lessz !
A hozzászólás módosítva: Okt 20, 2019
(#) Barret válasza gixerk6 hozzászólására (») Okt 20, 2019 /
 
Bicikli kerékagy motor,mosógép 3 fázisú motor,és szinte bármilyen állandó mágneses motor,36V-tól felfelé. Továbbá léptető (stepper) motorok. Csak az autó generátorokat kell elfelejteni! Lényeg,hogy állandó mágneses legyen.
(#) gixerk6 válasza Barret hozzászólására (») Okt 21, 2019 /
 
Köszi a válaszod!Bocs hogy kicsit értetlen leszek most de nem nagyon vágom még ezt, a generátor tudom hogy tölti az aksit de a motor hogyan?Indesit mosógép motorom van 2009es,az 3 fázisú?Ha megtekerem a motort áramot fog termelni egyből vagy kell valami átalakítás?Feszültség szabályzót kell tenni hozzá és az lehet venni?
(#) pucuka válasza gixerk6 hozzászólására (») Okt 22, 2019 /
 
A váltóáramú villamos gépek közül a motorok elvileg működnek generátorként is. Ha pl egy szinkron, vagy asszinkron motort a szinkron fordulatszám felett hajtod, akkor generátorként működi. Ez az alapja a járművek visszatáplálós rendszerének.
Az egyenáramú gépeknél sz színtúgy megtalálható, csak mindkét géptípusnál a gerjesztés módja változhat. A mai modern villamos hajtásokhoz társul elektronika, végső soron ennek a kialakítás határozza meg, hogy maga a villamos gép épp milyen üzemben dolgozik.
(#) pucuka válasza Barret hozzászólására (») Okt 22, 2019 /
 
Mit szólnál egy leselejtezett vasúti személykocsi generátorához? Az elég alacsony fordulatszámon is működik.
A hozzászólás módosítva: Okt 22, 2019
(#) Atis57 válasza pucuka hozzászólására (») Okt 22, 2019 /
 
Szia!
Van neked ? A régi dinamós 2,2kW-s érdekelne ......
(#) pucuka válasza Atis57 hozzászólására (») Okt 22, 2019 /
 
Sajnos nincs, de addig kéne szerezni, ameddig még van. Ma már az új kocsikba nemigen építenek ilyet.
(#) Atis57 válasza pucuka hozzászólására (») Okt 22, 2019 /
 
Szia!
Én erre a tipusra gondoltam .......kb 30 éve elkezdték lecserélni.
Ma meg már nem is kell rá.
Mivel a fűtési fővezetékről kapcsoló üzemű táppal töltenek.

_bdt50.jpg
    
Következő: »»   503 / 507
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem