Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2127 / 2208
(#) Orbán József válasza tunerman hozzászólására (») Okt 31, 2019
Én arra az egy pőre csőre gondolok, amit egy tekercs fojtogat.
Akármilyen csővel is növelnie kell, vagy nem, erre vagyok kíváncsi a többiről már sokkal többet olvastam, mint ami jólesett...
(#) sutemenyx válasza tunerman hozzászólására (») Okt 31, 2019
Nem erre gondolt, hanem csak arra a 300Vpp / 5Vpp fokozatra, hogy le kéne szimulálni. CHZ szimulálgatott múltkor. Ha esetleg van rá kapacitása, talán többen szívesen vennénk ebben segítségét.
(#) tunerman válasza sutemenyx hozzászólására (») Okt 31, 2019
Nincs messze az elvektől a 417A triódával és a következő adatokkal
- katód ellenállás 75R + 1.000uf
- fojtó 50H/1k
- anódtáp +140v

Mindent bele
(#) CHZ válasza sutemenyx hozzászólására (») Okt 31, 2019
Megcsinalom, ha otthon leszek, Ipad rol most nem tudom...
(#) tunerman válasza Orbán József hozzászólására (») Okt 31, 2019
Erre az elvi példára gondoltál?
(#) mcc válasza sutemenyx hozzászólására (») Okt 31, 2019
Összedobtam abból, ami kéznél volt:
6DJ8
150V-os anódfesz
30H fojtó
A kimeneti jel 270Vpp, 0.018% torzítással
(#) mcc válasza mcc hozzászólására (») Okt 31, 2019
A második képen a cső anódfeszültségének a változása látható. Jól látszik, hogy az anódfeszültség a tápfeszültséghez képest hogyan változik.
(#) sutemenyx válasza mcc hozzászólására (») Okt 31, 2019
Szuper, köszi!
(#) sutemenyx válasza CHZ hozzászólására (») Okt 31, 2019
Köszi!
(#) devergo74 hozzászólása Okt 31, 2019
Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni, hogy a mellékelt kapcsolás az így monoként kivitelezhető?
Ha így is megvalósítható és működni fog, akkor próbálkoznék a továbbépítéssel.
A hozzászólás módosítva: Okt 31, 2019
(#) tunerman válasza devergo74 hozzászólására (») Okt 31, 2019
Csak az elvek mentén az R7/C2 szűrőtagot a bemenő cső anódtápjához rakd át - ne legyen az első két fokozat egy tápon.
TJ.
(#) devergo74 válasza tunerman hozzászólására (») Okt 31, 2019
Köszönöm a segítségedet.
(#) sandor1632 válasza devergo74 hozzászólására (») Okt 31, 2019
SZia!

Direktbe a 2 csatorna nem köthető össze párhuzamosan, mert a 2 oldal beterheli egymást.
A 2db rca gnd-jét kösd össze a rajz szerint, a 2 oldali jelet pedig 1-1 10k-s ellenálláson keresztül kösd össze.
Így nem bántja egymást a 2 csatorna. Azt tudni kell, hogy ha párhuzamosan kötöd a 2 csatorna jelét, akkor a 2 szorzatát kapod, ergó jóval nagyobb lesz a jel. Ha túl soknak érzed, nem tudod megfelelően állítani a hangerőt, akkor a 2 soros 10k-t növelve csökkenthető a jelerősség..

A fűtő tekercseket majd 100-100ohm-al kiközepelve gnd kell kötni, így brumm mentes lesz a dolog. Az összes fűtőtekercset ki kell közelepni, a rajról ez hiányzik, vagyis az egyik fűtőtekercs egyik fele direktben gnd-n van, de jobb az ellenállásos kiközepelés, vagy az alapból középmegcsapolásosra tekert fűtőtekercs, aminek a kötepét kötöd a gnd-re
(#) sutemenyx válasza sandor1632 hozzászólására (») Okt 31, 2019
Bocs, de ezt gondold at ujra. Ha 100-100mV, akkor 10mV lesz? Inkabb legyen az átlaguk.
(L+R)/2
(#) sutemenyx válasza sandor1632 hozzászólására (») Okt 31, 2019
És rakhatsz nyugodtan 1-1K-t is, ha valami felvezetos DAC vagy CD a forras.
(#) devergo74 hozzászólása Okt 31, 2019
Valaki megtenné hogy javítja az általam feltett kapcsolási rajzot, hogy használható legyen? Mert már nem tudok eligazodni, mit is kellene mire hova cserélni, rajzolni hogy kivitelezhető legyen.
(#) pucuka válasza devergo74 hozzászólására (») Okt 31, 2019
Parancsolj. A potméter 10 - 50 kohm legyen, logaritmikus.
A hozzászólás módosítva: Okt 31, 2019
(#) devergo74 válasza pucuka hozzászólására (») Okt 31, 2019
Köszi, javítottam az összekötést. Már csak a többit kellene, persze ha mások szerint is rossz az általam feltett kapcsolás így.
(#) cua válasza tunerman hozzászólására (») Nov 1, 2019
Szerintem lehet te kevered a fojtotekercs es a kimeno transzformator mukodeset, mar ha jol ertem az indoklasodat.
Kimenotrafo terheles nelkul induktorkent mukodik, azaz az aramvaltozas iranyaval ellentetes es az induktivitasaval aranyos feszultseget indukal. Hangsulyozom: terheles nelkul, a primeren.
Ez nem a normalis mukodese, nincs is mirol beszelni, hisz a transzformator betervezett funkcioja, hogy transzformal (impedanciat illeszt, feszultseget valtoztat..etc)
A fojtotekercs viszont pont ugy mukodik normalis allapotaban mint a kimeno terheles nelkul.

Csak mellekesen jelzem, ezzel pont magad mutattal ra a kulonleges erositod egyik tervezesi hibajara, amit kesobb ugye kiserletezes utan a szekunder soros beiktatasaval probaltal orvosolni.
Ha mar trafo a driver-ben, akkor ugye fazisfordito trafo es voila: maris sokkal letisztultabb a kapcsolas....

Csak elkerulendo a partalan vita vagy sertodes: Nem minositem az erositod, csak jelzem en hibasnak tartom az elgondolast, fuggetlen a hangjatol.
(#) tunerman válasza cua hozzászólására (») Nov 1, 2019
1, A fojtó mint anódmunkaellenállás elvi megoldása már 100 éve ismert - mit kellene ezen megmagyarázni?
2 Az SE légréses kimenőtrafója ugyanazt az indukciós elvet használja fel, ezért lehet a p-p feszültség az anódon magasabb értékű mint a tápfeszültség!
A single end erősítők teljes aszimmetriája tehát ebből a műkődési elvből adódik - a tapfeszültség feletti jelnagyságot az INDUKCIÓ biztosítja....és ez jelenik meg a szekunder tekercsen.
TJ.
(#) cua válasza tunerman hozzászólására (») Nov 1, 2019
1. Gyakorlatban is bevalt, elterjedt?

2. Nem ertem a rajzod. A +80 mihez kepest 80, a +264 mihez kepest 264? Az anodon csucsban 528V merheto?
(#) mcc válasza cua hozzászólására (») Nov 1, 2019
1, Nem igazán terjedt el, mert egy anódfojtó drága és kényes alkatrész. A legtöbb esetben egyszerűbb nagyobb tápfeszültséget és anódellenállást használni. Akkumulátoros egységek esetén viszont hasznos lehet.

2, Sajnos tunerman a rajznak azt a részét elrontotta. A "például 80V" szaturációs feszültség a földhöz képest értendő, de a "+264V" már a 344V-os anódfeszültséghez képest, ott tehát 608V a csúcs, ha szimmetrikus a színuszjel. És igen az anódon ez a 608V mérhető csúcsban, a földhöz képest.
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2019
(#) tunerman válasza cua hozzászólására (») Nov 1, 2019
No comment.
(#) cua válasza mcc hozzászólására (») Nov 1, 2019
Ez erdekesen hangzik, marmint a 2. pont.

Tehat ha van egy erositom amiben 6N7-es trioda van, 250V anodfeszen uzemeltetve, akkor szinusszal vezerelve az ido 50%-ban 250V es 442V kozotti feszultseg van az anodon? (tunerman peldajaban 1.77 a szorzo)
Az emlitet trioda maximalis megengedett anodfesze 300V.
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2019
(#) mcc válasza cua hozzászólására (») Nov 1, 2019
Idézet:
„Az emlitet trioda maximalis megengedett anodfesze 300V.”


Ha megnézed az adatlapot akkor ott (legalábbis részletesebben leírtakon) a "DC plate voltage" szerepel, az tehát a munkaponti egyenfeszültségre vonatkozik. Pillanatnyi feszültségre többet bír. Ha megnézed pl. a JJ 6SN7 doksiját, ott 500V-ig futnak a karakterisztikák.
Persze a tervezésnél figyelni kell arra, hogy ne léphessen fel túl nagy feszültség, de -ahogy írtam is-, a fojtós megoldást általában pont ott használják, ahol limitált a tápfeszültség.

Idézet:
„akkor szinusszal vezerelve az ido 50%-ban 250V es 442V kozotti feszultseg van az anodon? (tunerman peldajaban 1.77 a szorzo)”


Nem biztos, hogy elő tudsz állítani ekkora meghajtó feszültséget. Ez a munkaponti beállításoktól függ.
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2019
(#) cua válasza mcc hozzászólására (») Nov 1, 2019
Ket kulon dologrol beszelunk
En a kimeno trafon ragodom nem az anodfojton. Azzal nem sok dolgom van en egyetlen egyet sem lattam meg (audiofrekvecias kapcsolasban) a gyakorlatban, bizonyara mert nem szakteruletem.
Magasabb frekin igen de az megint mas teszta.
Radioim vannak itthon, a Philco bakelit radiokban pl EL84 van SE kapcsolasban, visszacsatolas nelkul (hogy tunerman is oruljon). Az van a locker-ben, holnap felhozok egyet es megmerem. Persze a kimenoje kis gyik, de most nem a hangja a kerdes
Tenyleg kivancsi vagyok.
(#) mcc válasza cua hozzászólására (») Nov 1, 2019
Idézet:
„Ket kulon dologrol beszelunk”


Nem feltétlenül, mert ebből a szempontból mindkettő ugyanúgy működik. Ha rámérsz, akkor kiderül. A fojtónál az utána következő fokozat bemeneti ellenállása, illetve a meghajtó trióda belső ellenállása a terhelés. A kimenőnél a szekunderen lévő terhelő ellenállás és a végcső belső ellenállása.
(#) cua válasza mcc hozzászólására (») Nov 1, 2019
Ha jo az elkepzelesem (ami az emlekeimre alapoz), akkor nem egyforma a ket eset
De lehet rozsdasak az emlekeim.
Holnap kiderul.
(#) tunerman hozzászólása Nov 1, 2019
Ez a minuszoló manó akkor is nyomkodja a gombot, ha nincs mit minuszolni - beteg...
Következő: »»   2127 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem