Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Geiger-Müller számláló (hobbi)
Lapozás: OK   46 / 52
(#) elektroncso válasza Shance hozzászólására (») Aug 17, 2019 /
 
Bocsánat nem vettem észre.
Az én uránüvegem Csehországból fog érkezni, csak meg kell beszélnem rokonnal, hogy hozza el, mert drága a posta (többszöröse az uránüvegnek).
A jövő hétvégén és is fogok SBM-20-al és uránüveggel kísérletezni, majd referálok, hogy milyen eredménnyel.
(#) Droot válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 18, 2019 /
 
Szia!

Köszi szépen!

Az a baj, hogy az sbt10 túl drága, maradnom kell az sbm20-nál. Igazából arra kell hogy a háttérsugárzást valamennyire érzékelje és ha valami baj van, akkor tudjunk róla.
(#) elektroncso válasza Droot hozzászólására (») Aug 18, 2019 /
 
Az SBT10 tényleg drága, főleg ha vadonat újat veszel. Az SBM20 esetén mindenképp hosszú idejű mérést kell csinálni, majd az összegyűjtött eredményeket átlagolni.
A háttérsugárzást mérni fogja, az biztos, bár nem lesz túl stabil a mérés köszönhetően az alacsonyabb érzékenységnek. Pont ezt az ingadozást fogja kiküszöbölni az átlagolás.
Ez a
Idézet:
„ha valami baj van, akkor tudjunk róla”
elég nehéz kérdés. Amit látni fogtok az a gamma sugárzás, de semmi mást nem fogsz látni. Pl. a levegőben lévő radon koncentrációt nem fogod látni, márpedig ez valós veszélyforrás (a tüdőrákos megbetegedések jelentős hányadát ez okozza) nem úgy mint egy atomkatasztrófa.
De ha mérsz is valamit akkor is mit tudsz csinálni? Sem azt nem tudod honnan jön, sem azt, hogy mi történt. Semmit nem fogsz tudni csak azt, hogy valamit mérsz ami lehet valós veszély, de lehet szimplán a GM cső gerjedése is ami a régebbi csöveknél előfordulhat.
(#) Sanyesz5 válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 18, 2019 /
 
Ne vedd el a kedvét, ez csak egy hobbi Még mindig jobb ha tudunk a bajról mintha semmit nem tudnánk, a csövek gerjedését én még nem tapasztaltam pedig csak régi csövekkel dolgozom. Ja de, kivéve ha nagyfeszültség közelében vannak, bár akkor még a félvezető diódák is meghülyülnek.
(#) elektroncso válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Aug 18, 2019 /
 
Nem dolgoztál még elég sok csővel. Az SBT-10 kifejezetten hajlamos a gerjedésre, bár ez háttérnél nem jön elő túl gyakran. Inkább nagyobb dózistérben gerjed be (5-10mS körül inkább), háttérnél az amúgy rossz cső is jónak tűnik. De párszor előfordul, hogy háttérnél is begerjed (feltételezem akkor, ha éppen egy nagyobb energiájú részecske találja el), de gyakorta 1-10uS-es térben is gerjedni kezd.

Nem akarom elvenni a kedvét, csak felhívtam a figyelmét arra, hogy attól hogy az ő műszere nem mér semmit attól még valós veszély lehet jelen. 2020-tól elvileg szabályozni fogják Magyarországon is a radon koncentráció veszélyességi szintjét, mert elég komoly kockázatot okoz. Sajnos a koncentráció mérése elég bonyolult. Amúgy is egy atomkatasztrófakor nem a megemelkedett háttérsugárzás a veszélyes hanem a levegőben a szél szárnyán terjedő izotópok amit viszont nem lehet egy szem SBM-20-al kimérni.

Persze hobbinak jó, én most szcintillációs detektorral kísérletezek, ez már sokkal jobb erre a feladatra,de elég drága mulatság. Hacsak nem jársz úgy mint én, hogy 8000Ft-ért tudsz venni egy analóg detektor fejet a Va...rán.
(#) Sanyesz5 válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 18, 2019 /
 
Javíts ki de az sbt 10 inkább sugárszennyezettség mérésére használatos, nem is nagy dózisokra 5-10 mSv/h pedig nem olyan kis lepkefing. Sbm-20 párhuzamosan két darab bőven megteszi arra amire neki kell, bár ez az én véleményem, oroszoknál rengeteg számlálóban van ez a cső.
(#) Sanyesz5 válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Aug 18, 2019 /
 
Sbt-10 adatlapja szerint Working range (mkR/s): 0.003 – 20 Ez uR/s ? mert akkor nem sok
(#) elektroncso válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Aug 18, 2019 /
 
Kicsit utána kell nézni, hogy hogyan csinálják a hivatásosak. Az OKF által üzemeltetett mérőhálózat (Háttérsugárzási Monitoring rendszer aliasz RTH) BNS-98 ill. BNS-98S műszerekkel vannak felszerelve, ezekben pedig SBT-10 csövek vannak. Az információk az interneten elérhetőek (OKF weboldal, Gamma m. zrt. weboldal, Hadmérnök cikkek stb.).
A BNS-98 mérési tartománya 50nGy/h-tól 500mGy/h-ig terjed (adatlapi adatok).
A BNS-98S mérési tartománya 30nSv/h-tól 1Sv/h-ig terjed, de 10Sv/h-ig képes indikálni.
(#) Edwinhubble válasza Collector hozzászólására (») Szept 14, 2019 /
 
Szia!
Lehet, hogy így pár év távlatából furának tűnhet a kérés, de szeretném megkérdezni, hogy van-e az IH-2-es műszerhez kapcsolási rajzod?
Nekem is sikerült szerezni egyet. Viszonylag szép állapotban van. A műszert 1.2V ról tápláltam meg, ahogy azt a technikai ismertetője is javasolta. Sajnos nem működött. Szétszedés után nem volt számottevő kosz a belsejében, csupán egy, az elektroncsövet tartó rugó növesztett magára oxid szőrzetet. A készüléket ismét megtáplálva lehet hallani a nagyfesz transzformátor visítását. Földhöz képest a kamra falán viszont alig 1V-os a feszültség. A műszeren sem mérhető számottevő jel. Az elektroncsövet kiszedtem, és a fűtőszála ép. Ha esetleg van tipped, akkor azt is szívesen fogadom.
(#) Sanyesz5 válasza Edwinhubble hozzászólására (») Szept 14, 2019 /
 
Három hónapja nem lépett be, nem hiszem hogy kapsz választ.
(#) 5BDC hozzászólása Nov 5, 2019 /
 
Sziasztok!

Van valakinek adatlapja a BG-2 és BG-02 csövekről?

5bdc
(#) Sanyesz5 válasza 5BDC hozzászólására (») Nov 5, 2019 /
 
Milyen gyártmány? Eddig semmit nem találtam, képed esetleg van?
(#) 5BDC válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Nov 5, 2019 /
 
Gyártót nem tudok.

Ez van ráírva: BG-02 II-1976, BG-2 III1972

IRP-72 műszerben volt. ( lehet hogy Román? )
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2019
(#) ferci válasza Edwinhubble hozzászólására (») Nov 5, 2019 / 2
 
Ha majd előkerülsz...
Itt van a sémája a mérésnek - a kamrán ne nagyon méricskélj, mert felesleges.
A cső elektrométer kapcsolásban üzemel. A kosz mindent elront.
Az alapműszer 20 uA-es.
A hozzászólás módosítva: Nov 5, 2019
(#) Droot hozzászólása Nov 7, 2019 /
 
Sziasztok!

Honnan lehetne szerezni radioaktív mintát? Pl geiger müller számláló teszteléshez?
(#) Sanyesz5 válasza Droot hozzászólására (») Nov 7, 2019 1 / 3
 
Kicsit vissza olvasol le van írva mi a legális, és hol lehet beszerezni
(#) 5BDC válasza Droot hozzászólására (») Nov 7, 2019 1 / 4
 
Egyébként sem árt, ha visszaolvasol.
Sok hasznos infó van leírva.
(#) Sanyesz5 válasza Droot hozzászólására (») Nov 7, 2019 1 / 5
 
Köszönöm a negatív értékelést, remélem nem sok mindenki fog neked segíteni ezen az oldalon ezzel a hozzáállással......
(#) szikorapéter válasza Droot hozzászólására (») Nov 7, 2019 1 / 4
 
Segítek elég lenne lejjebb lapoznod, de akár ha több oldalt nézel vissza sok infóhoz juthatsz. Leírni újra senki sem fogja, ezért fórum hogy átolvasd.
(#) Sanyesz5 válasza szikorapéter hozzászólására (») Nov 7, 2019 1 / 2
 
Ne erőltesd vannak gyengébb képességűek......
(#) elektroncso válasza Droot hozzászólására (») Nov 7, 2019 / 1
 
Pl. innen.
Avagy vegyél ha tudsz!
Vagy kérhetsz Paksról...
(#) mateatek válasza Droot hozzászólására (») Nov 7, 2019 /
 
Vásároljál egy tríciumos karórát. Az legális.
(#) Sanyesz5 válasza mateatek hozzászólására (») Nov 7, 2019 /
 
Létezik tríciumos karóra? Rádiumos volt régen ugye, de az nem egészséges
(#) elektroncso válasza mateatek hozzászólására (») Nov 7, 2019 / 2
 
Csak éppen nem jó erre a feladatra. A fotolumineszcens anyagban a trícium sugárzásának kb. 100%-a elnyelődik, kifelé nem sugároz. A GM-csöves műszereknél sokkal érzékenyebb szcintillációs detektorral sem tudtunk kollégával sugárzást mérni a tríciumos töltet mellett.
(#) mateatek válasza elektroncso hozzászólására (») Nov 8, 2019 /
 
Köszi, megnyugtattál.
(#) jordskott hozzászólása Jan 26, 2020 / 1
 
Sziasztok! Nem rég vásároltam egy SBM20 csövet és valami zörög benne. Ez jó eséllyel halott, vagy elképzelhető, hogy működik?
(#) Shance válasza jordskott hozzászólására (») Jan 26, 2020 / 1
 
Hello,
Az enyém is zörög és működik. Kínáld meg 400 volttal és kiderül, hogy jó-e.
(#) jordskott válasza Shance hozzászólására (») Jan 26, 2020 /
 
Köszi kipróbálom. Az általad publikált egyszerű kapcsolást szeretném hozzá megépíteni.

Ebben a réz csőben egyébként van valami törékeny dolog, pl üveg?
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2020
(#) Sanyesz5 válasza jordskott hozzászólására (») Jan 26, 2020 / 1
 
Szia, a cső alumínium nincs benne üveg, a két vége le van zárva talán ragasztással nem tudom pontosan valahol van egy halott csövem szétvágva megnézem.
(#) Shance válasza jordskott hozzászólására (») Jan 26, 2020 / 1
 
Elvileg van benne üveg. Van SBM-20-1-es csövem, annak az anódja forrasztós ott látszik, hogy üveg.

sbm-20.PNG
    
Következő: »»   46 / 52
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem