Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   196 / 249
(#) sany válasza ha4023 hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
A hatótávolsága mennyi egy ilyen katonai rádiónak?
(#) Leraz válasza ha4023 hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
Képet tudsz küldeni róluk? Csak érdekel a külső.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Nov 14, 2019 / 2
 
A hatótávolság egy érdekes dolog, meglehetősen sok összetevője van.
A hatótávolság az az összeköttetés távolsága. Legkevésbé az adóteljesítménytől függ.
Leginkább a szakaszcsillapítás befolyásolja, ami igen jelentős is lehet (80 - 90 dB), másodsorban a vevő érzékenysége, harmadsorban az antenna nyeresége, vesztesége (a kábelcsillapítást is beleszámolva) és csak ezután jön az adóteljesítmény. Az adóteljesítmény nagyjából 10 egynéhány dB között tudod normális körülmények között változtatni, a szakaszcsillapítás pedig percek alatt képes 20 dB körüli csillapításokat változni. Pl. egy nagyobb távolságoknál 30 km, 50 MHz, elég, ha az összeköttetés útvonalán tavasszal kizöldül az erdő, máris vége az ök -nak. Egy analóg keskenysávú (NBFM) vevő zajhatárolt érzékenysége - 110 - 120 dB körül van (látod, már itt elbukhatod az adóteljesítmény határok által lehetővé tett tartományt), és az adóteljesítmény +20 dBm -je közötti csillapítás különbség zöme a szakaszcsillapításra jut. Tehát szinte tök mindegy, mekkora az adóteljesítmény.
50 MHz még eléggé az URH sáv alján van, úgyhogy bizonyos körülmények között még képes visszaverődni az ionizált rétegekről (erős naptevékenység esetén), ilyenkor nagytávolságú összeköttetéseket lehet létrehozni. Ez jó az amatőröknek, de nem igazán jó a hivatásos forgalomban, mert ott zavarként jelentkezik.
Szóval nehéz kérdés ez a hatótáv dolog, egyszerű válasz nincs rá.
A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2019
(#) ha4023 válasza sany hozzászólására (») Nov 14, 2019 / 1
 
Szia

A hatótávolságot rengeteg minden befolyásólja, terjedés, antenna, kimenő teljesítmény, zavarok, terepviszonyok.
Hadgyakorlatra vagy háborúban kitelepült katonák közti közvetlen kommunikációra használták őket.

Gyula
(#) KaloLaci válasza Firefighter1 hozzászólására (») Nov 15, 2019 /
 
Bocs, hogy belevau, de sokan vannak pmr-en 5wattal , ehez képest, én a Gyári rádiót " megbontva" egy 3 elemes yagival "tisztességes összeköttetéseket csinálok....
(#) KaloLaci válasza pucuka hozzászólására (») Nov 15, 2019 /
 
Jah igen, Pucuka: igen nemtudni a "gyári " pmr antennaimpedanciáját, én még vígan el voltam a negyedhullámútól az illesztett 240-es dipólig, és jobb volt a "teljesítmény" a gyárinál, tehát kb hogy éppen ne 50-en legyen, mivel én sem találom el az impedanciát (szórt kapacitások, stb..) kb 40 és 50 ohm között lehet, de az is lehet, hogy a "szabványos" 50 ohm!
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Nov 15, 2019 /
 
Köszönöm a részletes leírást. Gondolom most a műholdak is segítik a terjedést. De ez már nem amatőr téma.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Nov 15, 2019 /
 
A földfelszíni terjedést ugyan nem segítik, de a műholdas szolgálat az más téma. A legfőbb különbség, hogy az összeköttetés teljes útvonalán szabadtéri terjedés van, nincsenek benne a földfelszín levő akadályok csillapítása. De ez is csak bizonyos frekvencia sávokban működik, mert ahhoz az is kell, hogy a kisugárzott jel ne kövesse a földfelszínt, és ne verődjön vissza az ionizált rétegekről.
Egyébként létezik műholdas amatőr szolgálat is, böngészd át a rádióamatőr sávok frekvencia felosztásait.
(#) pucuka válasza KaloLaci hozzászólására (») Nov 15, 2019 /
 
Nem a szórt kapacitásokkal van a baj, hanem a rendes antenna hiányával. Egy kézirádió (nem véletlenül) beépített saját antennájával meglehetősen nagy veszteséggel sugároz, ugyan tisztességesen felveszi a teljesítményt a végfokból.
A beépített antennának, mivel "össze van tekerve", jóval kisebb a hatásos sugárzási felülete, mint egy tisztességes dipólnak. Ráadásul a dipól másik fele maga a készülék ház, ami nem éppen a legjobb sugárzó felület. A beépített antennánál nincs semmi kötelezettség a kimeneti impedanciára nézve, mert a lényeg, hogy a végfok arra az antennára legyen lehangolva, amivel egybeépítették.
Úgyhogy egy kézirádió sugárzási vesztesége 14 - 18 dB körül van (400 MHz -en) egy rezonáns dipólhoz képest, ami nem kevés.
Nem ebbe a topikba tartozik, de ezért van engedélyezési kötelezettség alól mentesítve a 446 MHz PMR rádió.
(#) Kera_Will hozzászólása Nov 16, 2019 / 4
 
HA5MRC Műszaki nap volt múlt szombaton. Videoi :

első rész
második rész

Az MRC Műszaki Nap 2019 évi programja:

Megnyitó - az MRC 2019. évi tevékenysége
Gschwindt András (HA5WH )

MRC műhold aktivitás 2019
Dudás Levente (HA7WEN)

Klasszikus és SDR bázisú vevők jellemzőinek összehasonlítása
Jánosy János Sebestyén (HA5GN)

Bemutatkozik a sepsiszentgyörgyi Puskás Tivadar Rádióklub
( YO6KPT) Dénes Dezső (YO6UO) és Szabó Árpád (YO6FGZ)

Hordozható adó-vevő állomás a QO-100 műholdra
Hegyi Lóránd (HA8DH) - felkért hozzászóló Mucs Béla ( HA4BM)

A nagycenki ionoszonda bemutatása
Barta Veronika

Bemutatkozik az Antenna Hungária tárnoki mérőállomása
Novák Tibor (HG5ICON)

DX expedició Szváziföldön és Lesothóban
Gáspár István ( HA5AO)
A hozzászólás módosítva: Nov 16, 2019
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Nov 16, 2019 /
 
Igen néztem a felosztást. Csak most a katonai rádió kapcsán jutott eszembe.
(#) Kera_Will hozzászólása Nov 16, 2019 / 1
 
A tatai online rádiómeteoros megfigyelő állomásunk YT élő csatornára került fel.
vevő
Hasznos megfigyeléseket !
55!
(#) Gafly válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 16, 2019 / 1
 
Az a csillagász csaj nagyon jó, a második rész első harmadánál.
Köszönöm a megosztást.
A hozzászólás módosítva: Nov 16, 2019
(#) elektroncso válasza Gafly hozzászólására (») Nov 17, 2019 / 1
 
Számomra a legérdekesebb előadás volt. A másik jó a tárnoki mérőállomás bemutatása volt, kár hogy nem tudta befejezni, így az állomás rendeltetése nyitott kérdés maradt...
(#) pucuka válasza elektroncso hozzászólására (») Nov 17, 2019 /
 
A tárnoki vevőállomás eredetileg a Magyar tengerhajózás számára (míg volt) a székesfehérvári, és a diósdi RH kommunikációs adóállomások vevőállomásának készült. Mivel nem volt adóállomás, később kibővült iránymérő lehetőséggel is, ma úgytudom az NMHH részére végez bérmunkában sávellenőrzést A 30 MHz alatti sávokban.
(#) Gafly válasza elektroncso hozzászólására (») Nov 17, 2019 / 1
 
Az igazat megvallva, és csak a tartalomjegyzék alapján választottam ki Őt, meg Tárnokot.
Az utóbbitól nem voltam elragadtatva.

Az előbbi esetében nagyon tetszett, hogy:
- Szemlátomást értett hozzá, amiről beszélt.
- Olyan szemszögből világította meg a dolgokat, amire nem is gondol az ember fia/lánya.
- Van prezentációs tapasztalata és jól tud angolul.
- Megígérte, hogy kapunk műszaki részleteket is a műszaki kollégától (nem félt bevallani, hogy nem ért hozzá ).
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2019
(#) Gyantáscin válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 19, 2019 /
 
HA5GN előadását hallgatva evett a sárga irigység, miközben arra gondoltam szobaantennáim között, hogy "ó bárcsak az oszcillátor zaja lenne a legnagyobb problémám!" Ilyenformán mélységesen egyetértek azzal a gondolatával, hogy akinek pénze van, költse antennára.
(#) pucuka válasza Gyantáscin hozzászólására (») Nov 19, 2019 / 1
 
Az tény, hogy a rádiózásban a legfőbb tényező az antenna maga, a második a környezet.
A vevő antennának antennának tiszta, zavarmentes környezetben kellene lenni. A vételi térerősséget is jelentősen befolyásolja az adóantenna közvetlen környezete.
A Tárnoki vevőállomás is ilyennek készült, eredetileg távol a lakó környezettől, de sajnos mára egyre közelít a beépítés. Ha jól tudom, van a környezetére építési tilalom, de azért próbálkozások vannak. Ahogy az több rádióműsorszóró adóállomással is történt. (Lakihegy, Pécs)
(#) Kera_Will válasza pucuka hozzászólására (») Nov 19, 2019 /
 
Ahol nagyobb pusztaságok vannak .
Ott akár több 10 km körzetben mindenféle elektromos eszköz működését tiltják , korlátozzák.
Legalábbis ilyesmit állítottak egyik "tudományos" csatornán vetített kutató rádióállomás környezetéről.
Drótos teló is azért van mert nem lehet mobil átjátszó a környéken.
A rendőr járőr nem csak trafipaxot hanem spektrumanalizátort r és iránymerő antennát is használ . ...
(#) tnl válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 19, 2019 /
 
De a sebességmérést, ugye nem radarral végzik?
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Nov 19, 2019 / 1
 
A lézeres sebességmérő korszerűbb, mint a rádiós, mert sokkal kisebb a "nyílásszöge" pontosabban lehet célozni vele. Bár mindkettőt lehet radarnak nevezni.
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2019
(#) Gafly válasza pucuka hozzászólására (») Nov 19, 2019 / 1
 
Az utóbbit inkább Lidar néven szokták hívni.
Pontosabban nem.
(#) velegiistvan hozzászólása Nov 23, 2019 / 1
 
Sziasztok!
ÚJ vagyok a témában, de nagyon érdekel az amatőr rádiózás. Szeretnék vizsgát tenni a közeljövőben valahogy, miután megszereztem a mérnök informatikus diplomámat, ami most februárban esedékes.
Alapfogalmakkal nagyjából tisztában vagyok.
Lenne köztetek valaki, akit privátban megkereshetek itt az oldalon további kérdéseimmel?
A válaszokat előre is köszönöm.
(#) mineral válasza velegiistvan hozzászólására (») Nov 23, 2019 /
 
Szia István!
Kalapot emelek előtted! Ez igen. Maxireszpekt!
Én is tervezek egy rádióamatőr vizsgát.
Rengeteg anyagot (linket) összeszedtem a témában. Azokat áttudom küldeni neked.
Tananyagok, vizsgák , stb, stb. És sok-sok nagyon jó youtube videó van a témával kapcsolatban.
Gondolom az Angol megy. Akkor a videókat is érteni fogod.
(#) elektroncso válasza velegiistvan hozzászólására (») Nov 24, 2019 /
 
Engem is megkereshetsz, de inkább e-mailben tedd, az mellé lehet csatolni mellékletet (ábra, leírás, stb.) sajnos a fórumos privát üzenethez nem lehet.
(#) (Felhasználó 1947) válasza velegiistvan hozzászólására (») Nov 25, 2019 /
 
Szia !

Ha minden kötél szakad, engem is kereshetsz.
Az e-mail címem publikus, az adatlapomon megtalálod.
(#) bodgabo válasza velegiistvan hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Szia!
Merre laksz? Lehet hogy érdemes lenne a közeledben felkeresni egy rádióamatőr klubot, ahol a tudnivalókon kívül a forgalmazást is tudod gyakorolni. Sokaknál a "mikrofonláz" leküzdése is nagy feladat.
Az elméleti okosságokkal (q-kódok, rövidítések, prefixek, műszaki és jogi dolgok) tele az internet, csak meg kell tanulni. Persze én is szívesen segítek.
(#) velegiistvan válasza bodgabo hozzászólására (») Nov 28, 2019 /
 
Köszönöm mindenkinek a választ é a segítő szándékot.
A xx. kerületben lakom, még nem kerestem rádiós kubot, de mindjárt beírom a Google-ba, hátha.
A mikrofonba beszélés nem okoz gondot, szerintem simán le tudnék bonyolítani egy qso-t. Ráhangoltam a 146.6-ra a p040-es kézi rádiómmal, és esténként hallgatom a körbeszélgetést mostmár. Jókat mosolygok egyikük szóviccein.
A biztonság kedvéért letiltottam az adást, nehogy véletlenül belezavarjak, hiszen engedélyem még nincs.
Mindenképp keresek valamilyen klubot, még ha a közelben nincs is. Közösséggel az igazi minden!
(#) Kera_Will válasza velegiistvan hozzászólására (») Nov 28, 2019 /
 
A XX.hoz viszonylag közel van a Puskás technikum rádióklubja. (Gyáli út) Persze kérdés te merre laksz hozzá képest.
A hozzászólás módosítva: Nov 28, 2019
(#) velegiistvan hozzászólása Dec 1, 2019 /
 
Motorola p040-es rádióval kapcsolatban lenne kérdésem:
A programozó szoftverben a zajzárnál lehet ilyeneket állítani, hogy "csq", "dpl", "tpl".
A tpl és dpl kódok között mi a különbség? Mire szolgál a "tpl freq Hz" paraméter?
Mit állít a "reverse burst" checkbox?
Arra rájöttem, hogy a "csq" beállítás esetén bármire kinit a zajzár. Így tudom hallgatni esténként a kör QSO-t.

Mivel az antennája elég viharvert már enek a készüléknek, szeretném lecserélni valamilyenre. Sma csatlakozós. Tudtok ajánlani valamit? Mert gondolom nem kell típushoz venni, hanem inkább frekitartományhoz kellene választani. 136-174 MHz a sávátfogása a készüléknek.

Mit csinál az operátor? Ő kezeli valamelyik átjátszót?
Az esti beszélgetésben rendszeresen hallom, hogy "Dezső operátor", amiből arra következtetek, hogy valamit kezel/irányít. de nem egyértelmű, hogy ő a kör vezetője, vagy az átjátszóhoz van köze.
Ha lesz vizsgám, 4 W-tal el fogok tudni a Svábhegyi átjátszóhoz sugározni a házból a gyári antennával, vagy ki kellene tenni a tetőre valamit? Gondolom a sok fal csillapít is rajta, meg a városi környezet miatt igencsak előjön a fading jelenség.
Persze csak vizsga után szándékozom adni, de már most tervezgetek.
A hozzászólás módosítva: Dec 1, 2019
Következő: »»   196 / 249
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem