Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Forrasztópákák - melyik miért jó
Lapozás: OK   152 / 191
(#) nyuszis2 válasza siletto hozzászólására (») Nov 14, 2019 /
 
0805 nél gyakorlás kérdése, azalatt szerencse
(#) morgo válasza Bakman hozzászólására (») Nov 15, 2019 /
 
Én is készítettem leszorítót, de talán 3-4 alkalommal használtam. Sok volt a nyűg vele. Később maradt a csipesz a Bartos77 által említett módszerrel.
(#) Bartos77 hozzászólása Nov 16, 2019 /
 
Nagyon prímán megy a Hakko klón a Weller WSP80 hegyekkel is... Sajnos a JLT 02 csúcshüvelye viszont pont akkora, mint a weller hegy pereme, így oda valami köszörült 5-ös alátét, vagy valami kelleni fog, mert a weller hegy egyszerűen kiesik belőle...

De a Hakkó klónnal nagyon bevált....

Mit csináljunk a silány kínai 900M hegyekkel? Weller adaptert... Viszonylag egyszerűen el lehet készíteni és utána a pákába már mehetnek is a WSP80 hegyek....
A hozzászólás módosítva: Nov 16, 2019
(#) Bartos77 válasza Bartos77 hozzászólására (») Nov 18, 2019 /
 
Végül is egy kúpos köszörűkővel kicsit tágítottam egy 4-es alátéten és ezzel már fel sikerült tenni a JLT02 pákára (SMA050, 051 ennek az utódja) is a WSP80 hegyet. Elég hülyén mutat ezen a durung pákán a rövid WSP80 hegy, de marha jól működik ezzel is. A JLT02-nek egyébként nagyon jó minőségűek a hegyei, közelíti a wellert és sokkal olcsóbb, szóval a WSP80 hegy tuning a Hakko klónokra való igazából. Vékony, kicsi, könnyű és baromi olcsó egy ilyen Hakkó klón páka. WSP80 heggyel meg olyan, mintha egy WSP80 pákával dolgoznánk, nagyon hátrány nincs....

Jó a szilikon vezeték persze... Hát istenem... lehet venni szilikon vezetékes Hakko klónt, vagy lehet rakni szilikon vezetéket akár a 800Ft-os pákára is...
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2019
(#) Bartos77 hozzászólása Nov 19, 2019 /
 
Meg is jött ez a páka.

https://www.ebay.com/itm/401893925766

De a gyógyegér kínai nem a fényképen látható mikrofon csatlakozósat küldte, hanem ezt a Hakko csatlakozósat. (Hogy a franc a pofáját, vághatom le róla a csatlakozót...)

https://www.ebay.com/itm/123971656191

Ja és a színe is full fekete lett, nem fehér...

Maga a páka korrektül van megcsinálva az árához képest. A1321-es kerámia fűtőbetét van benne, nem a nikróm, mint a 800Ft-osban. A hegye is egy bevonatos hegy, nem tömör vas, mint amit 800Ft-oshoz adnak...

Hát szilikon kábel 1350Ft-ért nincs rajta. (Az a verzió 2000Ft-körül van pl alin, aminek szilikon kábele van már...) De egy korrekt kábele van. Igaz nem olyan hajlékony, mint a szilikon kábeles, nem is hőálló, de hát ezért 1350Ft...

Ez pedig még nem jött meg. Ha megjön, akkor beszámolok arról is, hogy milyen lett:

https://www.ebay.com/itm/KF-HK-High-Power-Electric-Heater-Solder-So....l2649

Őt meg bemutattam már korábban. Vele elégedett vagyok. 15 másodperc alatt felfűt, szabályozott, nagyon korrekt kis cucc...

https://www.ebay.com/itm/80W-220V-Adjustable-Electric-Soldering-Iro....l2649
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2019
(#) tbarath válasza Bartos77 hozzászólására (») Nov 20, 2019 /
 
Ha a fűtőbetét rendben van, akkor Téged nem érint, de...
Szóval én úgy tapasztaltam, hogy a Tuchel (DIN, Hakko, stb.) papa csatlakozóval szereltek termisztorosak, a GX16 (már ha az, aviation plug néven is fut) mama csatlakozóval szereltek pedig hőelemesek. Ha jól emlékszem ezt már cáfolta valaki, de amit én rendeltem annál így volt.
(#) Bartos77 válasza tbarath hozzászólására (») Nov 20, 2019 /
 
Nem, mindenféle csatlakozóval van mindenféle fűtőbetéttel páka... Ez a második cáfolat akkor... Ebben rendes kerámia A1321 termisztoros fűtőbetét van szerencsére, ahogy írják, 50Ohm/3.3Ohm. Ténylegesen jó a Hakko állomáshoz egy az egyben, csak hát nekem nem jó a hakkó csatlakozó...

Az eredeti hakko termisztoros. Ezért nem értem, hogy miért gyárt a kínai hőelemes pákát Hakko csatlakozóval és pláne, hogy miért írja ki még azt is rá, hogy Hakko 936-hoz, amikor egyértelműen nem jó hozzá a hőelemes páka... Ezzel csak megszívatja a vásárlóit...

Az 5 lyukú mikrofon csatlakozós hőelemes rendben is lenne. A legtöbb kínai forrasztó állomáshoz az jó. Nekem is ez a csatlakozó a szimpatikus. Mindenhol lehet kapni, olcsó, csavarosan rögzíthető, nagyon jó csatlakozók ezek a GX-ek... Én is ezt használom a páka állomáshoz így rá tudom dugni egyből a kínai pákákat is csatlakozó szerelgetés nélkül. A hőelemes meg a termisztoros mód meg megoldható egy kapcsolóval átkapcsolhatóra. (Nálam egy jumper van a panelen a kétféle pákához...) Hakko csatlakozót viszont nem építettem rá...
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2019
(#) Bartos77 hozzászólása Nov 20, 2019 /
 
Itt van pl a "klasszikus" a gagyi pákák pápája:

https://www.ebay.com/itm/183990868652

Ő hőelemes. Mindkét féle csatlakozóval csinálják. Kiválaszthatjuk, hogy milyen csatlakozóval kérjük.

Tömör vasból esztergált hegy jár hozzá, ami taszítja a forrasztóónt is természetesen, hogy meglegyen az igazi élmény, annak, azt képzeli, hogy a rajta lévő heggyel lehet forrasztani... Elárulom, nem lehet vele...Kicsit sem...

A fűtőbetétje is a legvackabb fajta. Egy darabig működik persze, de aztán lehet cserélni.... A kábele rövid és szintén silány. Végül is, ha az ember tesz bele egy jó fűtőbetétet, rak rá egy jó hegyet, meg szilikon kábelt... Csak hát nem biztos, hogy érdemes... 2000Ft-ért már van olyan, ami ilyenekkel rendelkezik... Sőt van az eredeti Yihua907F amibe hakko fűtőbetét van...
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2019
(#) Builder1994 hozzászólása Nov 24, 2019 /
 
Sziasztok!

Próbáltam elolvasgatni az előző hozzászólásokat, de laikusként annyi információt kaptam, hogy még inkább bele kavarodtam.

Tudnátok segíteni nekem ajánlani egy forrasztóállomás/páka + pákahegyet?
-Évente csak párszor használnám hobbi célra (éppen ha valamit építek Raspberryre)
-Néha szétszerelek consumer cikkeket és pár alkatrészt ki cserélek benne (Semmi komoly, pl kondi csere)


Előre is köszönöm, segítségetek.
Üdv,
Viktor
(#) ronin75 válasza Builder1994 hozzászólására (») Nov 24, 2019 / 2
 
Szintén laikusként én azt mondanám, erre a célra a legolcsóbb pàka is alkalmas, amihez könnyen be tudsz szerezni olcsó hegyet.
(#) pittti válasza Builder1994 hozzászólására (») Nov 24, 2019 / 1
 
Ha be tudsz szerezni (akár használtan is) egy „kattogós” Wellert (TCP, TCP-S) - az áráért jobbat nem kapsz. Minden van hozzá (fűtőbetét, hegyek), gyakorlatilag 100 évig működik, minden feladatra alkalmas.
(#) tbarath válasza Builder1994 hozzászólására (») Nov 24, 2019 / 1
 
Két fontos dolog kimaradt:
- akarsz SMD-vel foglalkozni, vagy csak THT?
- mennyit akarsz/tudsz rászánni?

Én a Hakko T12-t javasolnám, pontosabban a klónjait. Itt maga a hegy tartalmazza a fűtőszálat és a hőelemet is, szóval ha abból minőségit veszel (eredeti Hakkot T12/T15), akkor a vezérlő ezen sokat nem tud rontani.

Anno csináltam olyat, hogy vettem egy mini vezérlőt (Bővebben: Link), egy pákatartó aljába beépítettem, és az épp közelemben levő PC tápjáról hajtottam (SATA tápelosztó egyik feléről). Van pákás kitben is: Bővebben: Link

Sokan javasolnák ezt: Bővebben: Link, igaz egy notitáp még kell mellé. Hasonlót tud elvileg ez: Bővebben: Link, itt a nyélben van a szabályzó.
De vannak ilyenek 230-as változatban is: Bővebben: Link

Pár dolog még:
- nem néztem se az árat, se az eladót, csak egy gyors keresés után ezt dobta az ebay
- némelyik cucc messze az ÁFA-mentes határ fölött van, szóval azt EU-n kívülről rendelve egy 27%-kal minimum drágább
- bár ez elkerülhető úgy, hogy külön veszed a tápot (Bővebben: Link) és a házat (Bővebben: Link), aztán külön egy megfelelő vezérlő és a páka kit.
(#) Bartos77 válasza Builder1994 hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Alkalmi használatra túl drága a T12 szerintem. (Bírom, mikor alkalmi használatra pákát keresnek emberek és JBC C245-öt és hasonlókat ajánlgatnak nekik, rendszeresen. ) Baromi drága egy eredeti Hakko hegy. A kínai meg egy hulladék, orrvakarónak viszont azért az is drága...

Alkalmi használatra ez talán jó lehet:

https://www.ebay.com/itm/303313593328


Azért ez, mert ez a legolcsóbb 24V-os forrasztó állomás, amit jelenleg lehet találni a világon.

(1 hete pl le volt akciózva 6800Ft-ra...)

És rá lehet tenni a weller hegyet is pl így:

(csak jó helyen kell elvágni a kínai 900M hegyet, hogy hosszra stimmeljen. Toló mérő, mélység mérője kell hozzá. Ilyen Weller WSP hegy szokott lenni vatyerán viszonylag olcsón (ezres kb) és fényévekkel sokkal jobb, mint a kínai T12 hegyek... Vagy van HESTORE-ban plato. (Meg az SMA050 hegyek is nagyon jók és olcsók is. El kell vágni, de ár érték arányban nagyon jó hegy a JLT02/SMA050 hegy...)

Filléresek hozzá a kínai hegyek. Lehet hozzá tiszta réz hegyet is kapni olcsón, ami alkalmi használatra a legjobb dolog... (Persze lehet erre a pákára is tenni eredeti Hakko T18, vagy 900M hegyeket, de azok is drágák igaz nem annyira, mint a T12...)

(De ha csak ilyen finomabb forrasztásokra kell, akkor a legolcsóbb 8W-os USB-s páka is megteszi.)
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2019
(#) Bartos77 válasza ronin75 hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Egyébként arra a célra ez is bőven alkalmas:

Jó minőségű hegye van. Egyet teszteltem napi 8 óra forrsztásban, majdnem 3 hétig bírta a hegy ólommentes ónnal, mire kilukadt. És a meló után még évekig ment másik heggyel alkalmi használatban. (De aztán a fűtőbetét is megadta magát.)

Ez ilyen csodapáka volt azért a pénzért (890Ft volt akkoriban)... Alkalmi használatra ez való, nem a Weller, meg nem a Metcal, meg nem a JBC...

És lehet kapni ilyet a Tesco-ban is...
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2019

Farenheit.png
    
(#) Bartos77 válasza Bartos77 hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Ez mondjuk nem is rossz eredmény annak a tükrében, hogy egy gyártósoron, szalag mellett dolgozó forrasztó operátor kiscsajoknál 1-2 napot bír ki egy JBC hegy... Egy elektronikai gyárban naponta egy köteg JBC hegy el szokott fogyni...

Ha folyamatosan, megállás nélkül forrasztanak vele, ólommentes ónnal, 3 műszak után leteszi a lantot a JBC hegy is...
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2019
(#) Bartos77 hozzászólása Nov 27, 2019 /
 
Valakinek tapasztalata ezzel?

Amikor a templomos lovagok élve elégetését ünnepli a világ, azon alkalomból akciózzák ezt is 25 dodóra...

https://www.aliexpress.com/item/32986107656.html?spm=a2g0o.cart.0.0...p;mp=1

Gondolkodok rajta, de én rá szeretném kötni a hőelemes 907 klónt is mindenképpen... (Megvannak a bevált hegyek, hozzá stb). Sorba kötném a hőelemet a fűtőszállal, de nem tudom mennyire néz ilyeneket, hogy a fűtőelem árama, stb, mert az a 907 klónnál nyilván kisebb...
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2019
(#) Bojtossapka válasza Bartos77 hozzászólására (») Nov 29, 2019 /
 
Én nem csak gondolkodok rajta, pár hete már üzemel is egy nálam. Egyenlőre teszi a dolgát rendesen és sípol mint a rossz nyavalya, szóval azt gyorsba ki is kötöttem. Imádom, hogy pár másodperc alatt felfűti a pákát.
Egy Fahrenheitet cseréltem le, nem bántam meg (még), ég és föld a különbség.

Pár idegesítő dolog amiket már nagyjából orvosoltam, a már említett sípolás, az eszméletlen hosszú nyél és a merev, kissé nehéz kábel.

Hakko klónt nem ismerem, de ez csak a fűtőszál ellenállását nézi ami 8-9 Ohm hidegen. Én a helyedben nem keverném össze a két forrasztót nem ugyanazon az elven működnek.
(#) Bojtossapka válasza Builder1994 hozzászólására (») Nov 29, 2019 /
 
Szia, én a helyedben szétnéznék a használt piacon vaterán, jófogáson, vagy hardveraprón ott extra hegyeket meg esetleg pákát is kapsz hozzá ajándékba. Pl. 13 ezerért már forrólevegős kombó állomást is lehet kapni.

Ha nem akarsz használtat akkor a legolcsóbb 220V-os 50W-os pákát venném a HEstoreból vagy a legközelebbi elektronika boltból, én is ilyet használtam évekig, még SMD forrasztásra is. Ezeket általában elég vékony végű heggyel adják ami jó SMD alkatrészekhez is. A pákahegy miatt nem kell izgulni kettő fajtánál többet kb. soha nem fogsz használni és tönkre sem fog menni a hegy, ha csak nem felejted bekapcsolva éjszakára a pákát. Pár tekercs ónt már elhasználtam, de még egy kákahegyem se ment tönkre, (meló az más tészta, ott fogy a hegy, meg még a páka is). Olyan pákát válassz amihez 3 év mulva is lehet kapni hegyet meg fűtőszálat (Solomon, Fahrenheit, drágákat meg nem sorolom)

Amit még érdemes beszerezned az egy jóféle forrasztóón és valami folyasztószer (csak nehogy a bádogozáshoz valót vedd). Nekem a kedvenc ónom a HEstoreban kapható Super Solder Wire (ilyen névvel nem lehet rossz) 0,7mm-ereset választanám SMD-hez még épphogy jó, furatszereltnél meg nem kell fél métert betolni hogy befussa a lábakat.
Jó folyasztószerrel meg kb mindent tudsz forrasztani az azért hasznos, korrodált vezeték, oxidálódott nyák, fránya öreg ólommenes forrasztás stb. Nekem az ilyen kis 10-30G-os tégelyesek jönnek be a legjobban, gyanta tartalmú sárgásbarna zsír gyakorlatilag, 3-5ml-es fecskendőbe belapátolom a könnyebb adagolás miatt. Csak arra figyelj, hogy ne vezessen olyat vegyél, azt használat után nem kell letakarítani.

Remélem tudtam segíteni.
(#) tbarath válasza Bojtossapka hozzászólására (») Nov 29, 2019 /
 
Idézet:
„Hakko klónt nem ismerem, de ez csak a fűtőszál ellenállását nézi ami 8-9 Ohm hidegen.”

Amit Bartos77 linkelt az pont Hakko klón. És nem a fűtőszál ellenállását nézi, hanem az azzal sorbakötött hőelem által leadott feszt.
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2019
(#) Bartos77 hozzászólása Nov 29, 2019 /
 
És milyenek ezek a QUICKO hegyek egy Wellerhez, JBC-hez, Metcal-hoz viszonyítva?

Barnul a felülete, ha lehúzza az ember vizes szivacson és elkezd oxidálódni, mint a kínai gagyiságok általában? (rossz nedvesítési tulajdonságok) Az egy nagyon speciális ötvözet a páka hegyen. Szabadalmaztatott összetétel, stb. Nem tudja minden kínai jól megcsinálni...

Hővezetése, hőátadása mennyire jó?

A kínaiak ezt is elrontják rendszeresen. Túl vastagra veszik a bevonat réteget a rézen. 420C-on is kínszenvedés forrasztani némelyik kínai heggyel olyan rossz a hőátadása...

https://www.aliexpress.com/item/32833760987.html?spm=a2g0o.cart.0.0...p;mp=1
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2019
(#) Bartos77 hozzászólása Nov 29, 2019 /
 
Itt szétszednek egy kínai T12 hegyet. Nikróm, vagy kanthal huzal feltekerve egy kerámia rúdra, egy 900M jellegű hegybe belenyomva, belegipszezve....

http://redlightgreen.org/2019/09/obzor-nabora-vysokokachestvennyh-p...l-t12/

Az eredeti Hakko-ba meg kerámia hordozón fémréteg van (mint egy fémréteg ellenállás) és az van belerakva a hegybe, nem drót a gipszben... (Pl a 907 pákában ugyanebből a fémrétegből van kialakítva a hőelem, ami hegy csúcsához közeli végénél érzékeli a hőfokot. A fűtőelem ellenállás meg ugye szintén hőfokfüggő, ugyanabból a fémrétegből van, hidegen nagyon alacsony értékű, így még meredekebben tud felfűteni a páka...)
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2019
(#) kitartás válasza Bartos77 hozzászólására (») Nov 29, 2019 /
 
Nálam bevált a quicko. Van eredeti gyári hakko (t12) hegyem néhány kb a weller minőség de a quicko xa sorozat hasonlóan jó. A sima noname t12 "hegyek" közt rengeteg a használhatatlan.
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2019
(#) Bartos77 válasza kitartás hozzászólására (») Nov 29, 2019 /
 
Köszi!

Amit linkeltem az gondolom az olcsóbb fajta, meg gagyibb is, hiába QUICKO.
Viszont csak ebben találtam B-s hegyet...
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2019
(#) csiszy hozzászólása Nov 30, 2019 /
 
Sziasztok,

Fahreinheit 28112 tipusú pákához keresnék hegyet, de sehol sem találok. A gyártó más típusaihoz vannak megfelelők, csak nem tudom ezek mennyire kompatibilisek egymással?
Esetleg aki hasonló pákát használ tudna mondani egy jó forrást hegyek beszerzésére?
(#) Bartos77 válasza csiszy hozzászólására (») Nov 30, 2019 /
 
Pl nekem is van. Főleg B-s... 900M hegyek mennek rá... Vatera például...

Az a Farenheit is Hakko 907 klón....
A hozzászólás módosítva: Nov 30, 2019
(#) Bojtossapka válasza Bartos77 hozzászólására (») Dec 2, 2019 /
 
Én még sokat nem tudok mondani a QUICKO hegyekről, nem rég használom csak ezt a pákát, de amit tudok azt megosztom.

BL és ILS tip hegye között sajna nem sok a különbség, fölösleges volt megvennem az ILS-t, leítás alapján kisebbnek kéne lennie a hegyének mint a BL-nek, de ezt megszívtam (lásd a képen).

KU tip tetszik, ezelőtt még sose használtam ilyen hegyet, nagyon jól átadja a hőt.

J02 tipet használom a legtöbbet, ez olyan mindenes, a JL02-t én nagynak találtam videók alapján, ezért döntöttem a kisebb mellett.

300°C fokon forrasztgatok vele általában, kisebb smd-ket 280-on, alaplapot meg 320 fokon takarítom meg az ólommentes förtelemtől. Kicsit kalibráltam a hőfokot, mert gyárilag alálőtt, jelenleg 107%-on áll, de szerintem a legtöbb ember úgyis érzéssel forraszt inkább mint hőfokkal
Nem tudom mennyire barnulnak a hegyek, mert mindig ónozottan kerülnek be a pákatartóba, a vizes szivacsot és az ólommentes ónt kerülöm messziről, nem is tudom mikor használtam őket utoljára. Csak ha valami műanyag csatlakozót vagy valamit véletlenül sikerül megolvasztanom akkor használom a szivacsot, egyébként maradok a sárgaréz "dörzsinél".

B02-es meg spatula tip meg úton van, a spatulára kiváncsi vagyok hogy fog szuperálni.
(#) melorin válasza Bojtossapka hozzászólására (») Dec 2, 2019 /
 
Én a dörzsi helyes használatára még nem jöttem rá, pedig van 2 is, maradok a vizes szivacsnál egyelőre.
(#) Bojtossapka válasza melorin hozzászólására (») Dec 2, 2019 /
 
Pedig egyszerű, csak beleszurkodod a pákát és leszedi a felesleges az ónt a pákáról, ha nagyon sok az ón a pákán én csak lerázom vagy odakenem egy CRV fogóra és jöhet a dörzsi. A szivaccsal ellentétben marad némi ón a pákán és nem kap akkora hőstresszt a pákahegy, viszont az odaégett gyantát nem szedi le páka többi részéről amit én személy szerint nem is bánok. Ha valami korrozív anyagot használsz forrasztáshoz akkor érdemesebb szerintem a szivacsnál maradni, ilyenek pl a Wolf forrasztópaszta és olaj, én az olajat szoktam használni ha nagyon oxidálódott vezetéket kell forrasztanom, egyébként kerülöm az ilyen anyagokat.

Egy darab sokáig kitart mert főként kis golyók formájában lepotyog róla az ón. Én eddig még csak sárgaréz labdát használtam, de van valamilyen vas ötvözetből is az ilyen narancssárga/réz színű. Feltételezem a sárgaréz puhább anyagú és kevésbé roncsolja a páka hegyét mint a másik fajta ezért nem is próbáltam másfajtát, de javítsatok ki ha tévedek.
(#) Bartos77 válasza Bojtossapka hozzászólására (») Dec 2, 2019 /
 
Végül is nem bírtam ellenállni és megvettem egy Quicko állomást, egy kulturáltabb kinézetű pákát, meg egy hegyet. Még 1 napig fekete péntek van. Addig adják occsóé...

Hát egy 10-es körül volt az egész... állomás + páka + hegy. 25$ az állomás.

Ha nem jön be, max eladom vatyerán... Ennyiért csak elviszik...

Ezeket vettem:

Állomás:

https://www.aliexpress.com/item/32986107656.html?spm=a2g0s.9042311....VTaiKj

Páka:

https://www.aliexpress.com/item/33046441829.html?spm=a2g0s.9042311....VTaiKj

Hegy:

https://www.aliexpress.com/item/32833760987.html?spm=a2g0s.9042311....VTaiKj

Annyira mondjuk engem nem hoz lázba, hogy 10 másodperc alatt melegszik fel...

A 70W-os 907 klón is simán felmelegszik 15 másodperc alatt...
A hozzászólás módosítva: Dec 2, 2019
(#) Bartos77 válasza melorin hozzászólására (») Dec 2, 2019 /
 
Legjobb mind a kettő. Vizes szivacs alapból. Komolyabb ráégett dzsuvákra meg vagy a sárgaréz forgács, vagy a mini bronzkefe, amit fillérekért vesztegetnek sok helyen...
Következő: »»   152 / 191
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem