Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kondenzátor
 
Témaindító: Alba, idő: Nov 30, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   83 / 98
(#) afp válasza proli007 hozzászólására (») Szept 15, 2019 /
 
Kapcsolóüzemű tápegységekből (meg ki tudja honnan) bontottam és azokat mértem meg, hogy melyiket lehet még újrahasznosítani.
Voltak, amik az eredeti kapacitásuk 10%-át tudták csak.
Gondolom a 80% alattiak mennek az elektronikai hulladékok közé.
(#) proli007 válasza afp hozzászólására (») Szept 15, 2019 /
 
Általában ha a fele a kapacitás, akkor már biztos nem funkcionál a gép. Kivét ha szűrés szerepe van, mint a bontott tápban, mert ott észre sem veszed hogy eltűnt a kondi már.
(#) afp válasza proli007 hozzászólására (») Szept 15, 2019 /
 
Pedig éppen ez lenne a kérdés, hogy azt mikortól kell cserélni.
(#) proli007 válasza afp hozzászólására (») Szept 16, 2019 /
 
Ha a PC tápra gondolsz, akkor szerintem még nem volt olyan perverz aki ilyesmire vetemedett volna. A szűrés hatásosságot meg ellenőrizni EMC vizsgálattal lehet, de azt az asztal sarkán nem lehet elvégezni. Sok gyártó laza egyszerűséggel "ki is felejti" belőle, pedig a nyákterven ott a helye. Amikor beadják vizsgálatra beteszik, aztán szépen kispórolják.
(#) 9zsolt2 hozzászólása Nov 9, 2019 /
 
Üdv. Kondenzátor előtti vásárlási problémák merültek fel.
Hogy már nem kapható ami nem kell vagy csak én nem találtam meg. Segítség kellene hol találok ilyet, mivel pótolható?
1db - 400v33µF (M) CE +105C°
2db - 25v470µF - 40C°~+105C°
2db - 22µF 50v
1db - 1µF 50 v
(Az 1 µF a 2db 470µF meletti)
Ja igen az adapter nem ad áramot. Megakarom nézni hogy a kondi a hibás e.
(#) granpa válasza 9zsolt2 hozzászólására (») Nov 9, 2019 /
 
Kondenzátorcserével minden javítható" és egyéb marhaságok!
Egyszerűbb lenne megmérni a kondikat egyenként (ha már fixen azokra gyanakszol).
Az áramkör lekövető mérése lenne az első lépés.
Amúgy próbálásra bármilyen hasonló értékű, -jó-, kondenzátor megfelel, ahhoz nem kellenek a spéci értékek. Ilyen kondikat bármelyik elektronikai boltban kapsz.
(#) Ge Lee válasza 9zsolt2 hozzászólására (») Nov 9, 2019 /
 
Ha arra vagy kíváncsi hogy a kondi hibás-e, akkor miért nem azt deríted ki előbb, miért akarsz helyette mindenáron újat venni?
(#) 9zsolt2 hozzászólása Nov 9, 2019 /
 
Rendben köszönöm. Az infót.
(#) 9zsolt2 hozzászólása Nov 9, 2019 /
 
Akkor csinálok mérést is. Bár ezeknél mindig a kondi száll el.
(#) Peter65 válasza 9zsolt2 hozzászólására (») Nov 9, 2019 /
 
Üdv!
Ha jól néztem Tatabányán laksz, és ott lehet hogy tényleg nincs olyan elektronikai bolt, ahol ilyeneket tudnál venni. Viszont van az országban több elektronikai kereskedő cég, ahol web-es felületen pontosan ki lehet választani, hogy mit akarsz, és elpostázzák. Kondenzátorokból az egyik legjobb kínálat szerintem a Lomex-ban van, de akár itt a HEStore-ban is megveheted ezeket.
Mivel kapcsoló üzemű tápba szeretnéd tenni, a kondik nem lehetnek akármilyenek, az úgynevezett "low ESR", vagy "alacsony impedanciás" kondikat kell keresned.
Abban igazad van, hogy az esetek nagyobbik részében a kapcsoló-üzemű tápok a kondenzátorok kiszáradása miatt válnak üzemképtelenné, és sokszor segít a kondenzátorok kicserélése minden egyéb vizsgálódás nélkül. Viszont a többiek tanácsát is érdemes megfontolni, miszerint jobb lenne előbb mérni. Erre legjobb egy ESR mérő lenne. Itt az oldalon az LCM3 műszerről van cikk, ajánlom figyelmedbe. Ilyen célra az egyik legjobb készülék szerintem.
(#) 9zsolt2 hozzászólása Nov 11, 2019 /
 
Köszi, utána nézek ezeknek.
(#) 9zsolt2 válasza Peter65 hozzászólására (») Nov 11, 2019 /
 
Nem olvastam végig mindent az lcm3-ról annyit viszont tudok, hogy ingyenes az utánépítőknek a szoftver. Meg sok volt a szerzői jog sertése stb. (hát ez szomorú) Szóval 10 oldalt nem olvastam végig,de a kérdésem az az, hogy hogyan tudok az lcm3 műszerhez hozzájutni/megvásárolni.
Az infót köszi. Lomexet választottam lehet bőven válogatni "egyszerűen."
Köszi
A hozzászólás módosítva: Nov 11, 2019
(#) Peter65 válasza 9zsolt2 hozzászólására (») Nov 11, 2019 /
 
A cikk alapján te is megépítheted, és akkor lesz neked is egy ilyen műszered. Az LC mérő témába érdemes kérdezni, ha valami nem lenne világos. A cikkben van nyákterv, de a témában találhatsz másmilyen kialakításúakat is.
Ha inkább vásárolnál, a különféle hirdetési oldalakon mindig találni egy-két eladó példányt is, mint pl.: ez
(#) DannyTorrence hozzászólása Dec 1, 2019 /
 
Üdv

Használható alu SMD elkó helyett hagyományos?
(#) (Felhasználó 1947) válasza DannyTorrence hozzászólására (») Dec 1, 2019 /
 
Ha befér,és nem probléma számodra az esztétikai hiba akkor nyugodtan használd.
A hozzászólás módosítva: Dec 1, 2019
(#) DannyTorrence válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Dec 1, 2019 /
 
Köszi. Nem olyan esztétikusak, mint az SMD, de a dolgát végzi.
Egyébként egy 30 éves floppymeghajtó régi kondijait cseréltem le velük és úgysem látszanak.
(#) store92 hozzászólása Dec 27, 2019 /
 
Sziasztok!

Egy kis segítség kellene, van egy kondi aminek nem tudom az értékét van rajta egy kód mint a képen is látszik, de a neten nem találok hozzá értéket. Légyszi segítsetek.
(#) vargaf válasza store92 hozzászólására (») Dec 27, 2019 / 1
 
33 nF ( aki tud oroszul előnyben van H=n ).
(#) store92 válasza vargaf hozzászólására (») Dec 27, 2019 /
 
Köszi és mekkora lehet a toleranciája és a feszültsége? Mivel tudnám helyettesíteni most kapható kondik közül?
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2019
(#) granpa válasza store92 hozzászólására (») Dec 27, 2019 1 / 1
 
Bármelyik 33 nF-os kerámia kondival. Ez egy "alap"-kondi: 10 %, 50 V.
(#) alex0 válasza vargaf hozzászólására (») Dec 27, 2019 /
 
Nagyon sokan vagyunk, akik ugyan nem tudunk, de tanultunk (inkább tanítottak) orosz nyelvet.
De azért az abc még megvan.
(#) store92 válasza granpa hozzászólására (») Dec 27, 2019 /
 
Köszönöm szépen! Ez annyira "régi" alaktrész számomra nem tudtam elindulni vele semerre csak hogy kondenzátor.
(#) DannyTorrence hozzászólása Márc 5, 2020 /
 
Üdv
Le kell cserélni az elkókat egy huszonéves készülékben, ha egyébként látszólag semmi bajuk és a készülék is rendesen működik? Csak azért kérdezem, mert egyes vélemények szerint az öregebb elkókat gondolkodás nélkül cserélni kell, akkor is, ha nem áll fenn hibajelenség és nem voltak használva/feszültség alatt 15 éve (modernebb Panasonic m-szériás, Su'scon, Elite elkók).
A nemrég említett PC tápegységgel is kapcsolatos a kérdésem, mert abban folyamatosan melegedő alkatrészek mellett vannak az elkók.
Mit gondoltok erről?
(#) kadarist válasza DannyTorrence hozzászólására (») Márc 5, 2020 / 1
 
Szia! Nem kell lecserélni, de nem is tilos.
(#) DannyTorrence válasza kadarist hozzászólására (») Márc 5, 2020 /
 
Köszönöm. Azt mondták még, hogy álltukban is "bomlik" bennük a dielektrikum, ami miatt csökken a kapacitás. Csak azt nem tudom, hogy ez milyen hamar következik be, van -e valami ökölszabály, ami az elkókra vonatkozik? Van egy szobányi 20-40 éves készülékem, nem lenne gazdaságos mindegyikben lecserélni minden elkót.
(#) Ge Lee válasza DannyTorrence hozzászólására (») Márc 5, 2020 / 2
 
Idézet:
„van -e valami ökölszabály”
Van, úgy hívják hogy ESR mérő. Ahogy másban sem, ennél sem a kor számít, hanem az elhasználódás mértéke. Ugye, az autódban sem a naptár szerint csereberéled a fékbetéteket, hanem akkor amikor elkoptak.
Léteznek ilyen "mindenelkótkikellszórni" mesteremberek is, velük nem kell foglalkozni.
(#) DannyTorrence válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 5, 2020 /
 
Igaz, végülis teljesen logikus, hogy felesleges kiszórni olyan alkatrészt mérés nélkül, ami TALÁN rossz.
(#) Skori válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 6, 2020 / 1
 
Szoktam én is olyat, hogy minden elkót kiszórok, attól függetlenül, hogy jó-e avagy sem. De ennek szerintem elég jó oka van, és nem is csak egy. Legutóbb pl. egy LCD monitor-t javítottam így. A kisebbik ok a ráfordított idő. A komolyabbik ok pedig onnan indul, hogy némelyik készülék roncsolásmentes szétszedése, majd utána a korrekt összerakása sokszor nagyobb munka mint maga az alkatrész cseréje, és/vagy az alkatrész értéke. Ha az említett 10 év feletti monitorban kicseréltem volna az egyetlen rossz elkót (kb. alig kevesebb munkával mint az összeset), és benne hagyom a többi még jó, de már tizenéves kondit, akkor könnyen előfordulhat, hogy fél év múlva feladja egy másik kondi, és még fél év múlva mégegy...
Emiatt szerelni minden alkalommal akkor lenne gazdaságos, (legalábbis annak aki ilyesmiből él) ha minden egyes kondicseréért, minden alkalommal élkéri a munkadíjat a ráfordított időnek, és alkatrésznek megfelelően. Persze a készülék tulajdonosának kevésbé jó ez a megoldás, de ugye amiről nem tud az nem fáj.
Viszont az említett monitort szívességből javítottam, egy elhunyt barátom édesanyjának, és úgy akartam megcsinálni, hogy egy jó darabig megint jól működhessen. Ezért aztán rászántam annyi plusszt, hogy az összes elkót újra cseréljem, (a még jókat is). A kiszedett elkókat persze lemérem, amelyek még jók, azok próbálgatáshoz, kevésbé igényes dolgokhoz, kísérletezéshez még jók lesznek, de hosszú távra nem építem be, a többi meg kuka.
Persze lehet vitatni, hogy a többi kondi is tönkremenne-e. Általában egy készüléken belül azonos gyártmányú kondik vannak. Sőt van, hogy mondjuk a táp kimenetén több egyforma elkó van - és esetleg még nem mindegyik rossz, de hogy a többi meddig tart, az azért sejthető....

Az én logikám szerint ez igenis jobb megoldás a gyakorlatban, még ha ettől valaki "mindenelkótkikellszórni" mesterember jelzővel is illet esetleg.

Még annyit atzért hozzáteszek, hogy nyilván egy még jól működő készülékben nem áll neki az ember kondikat cserélni mert minek... de ha már muszáj, akkor nem érdemes elaprózni a dolgokat.

Ja és az autó: a fékbetétet kopás alapján szokták cserélni, de az olajat pl.a megtett kilométer alapján, sőt van hogy egyszerűen időre cserélik (pl. évente) akkor is ha nincs annyi megtett kilométer amit a cseréhez előírnak.
A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2020
(#) Skori válasza DannyTorrence hozzászólására (») Márc 6, 2020 /
 
Amíg jól működik addig felesleges cserélni, mert lehet, hogy még évekig jó lesz. Viszont ha már gond van, és cserélni kell, akkor érdemes mindet...
(#) erbe válasza Skori hozzászólására (») Márc 6, 2020 /
 
Nemrég került a kezembe régebbi táp. A nagyobb kondikat valaki az összeset újra cserélte. Szépen fel is púposodtak. Az összes cserélt 2200 µF 10 V-os értékű volt, még a 12 V-os ág diódák felőli első kondija is.
Következő: »»   83 / 98
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem