Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   728 / 959
(#) gyuszo válasza SALáta hozzászólására (») Dec 22, 2019 / 1
 
Az, hogy ez most földkábel, vagy légkábel, mindegy. Így kösd be.
(#) SALáta válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 22, 2019 /
 
Értem. Tehát mindent ahogy leírtam csinálhatok, vagyis így gondoltam én is de biztos nem voltam benne. Megy így ahogy most, de nem valami jó. Pár áramkör lesz , külön biztosítok mindent. Köszönöm a megerősítést.
(#) Macsek71 hozzászólása Dec 22, 2019 /
 
Sziasztok !
Mellékhelyiségbe szeretnék utánfutós-időzítős szellőztetést felszerelni.
Az eszköznek kellene 1x fázis, 1x nulla, 1x vezérlő jel (itt a világítás lenne az...)
Szép megoldás lenne a helyiség világításáról venni a fázist, de az csak a kapcsoló után jön be, vésni kéne több helyiségben is*...
Lehetséges a kismegszakító-dobozból** hozni "áramot", csak 1 falon kell átfúrni. Ebben az esetben elég csak egy fázis-szálat befűzni, a többi adott a helyiségben; vagy szebb-szabályosabb L+N behúzása, csak a vezérlés a lámpától ?

* Panellakás fürdő-WC blokk
**Természetesen a vizesblokk kismegszakítója utánról...
(#) Mekk_Elek válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 22, 2019 /
 
Igen, erre gondoltam. A megrendelőnek nincs konkrét elképzelése, fehér, egyszerű, megbízhatót szeretne. Sorolhatónak kell lennie, mert a dugaljak duplázva lennének szerelve, a csavaros bekötés az én rigolyám. Nem nagy mennyiségről lenne szó, de engem kifejezetten irritál, amikor egy egyszerű dupla műanyag keretért több mint 800 Ft-ot el akarnak kérni. Köszönöm a segítségedet.
(#) Mekk_Elek válasza kameleon2 hozzászólására (») Dec 22, 2019 /
 
Szia! Köszönöm a segítséget, írtam pü-t.
(#) Bakman válasza Macsek71 hozzászólására (») Dec 22, 2019 /
 
A kapcsolónál ott a fix fázis, onnan csak egy vezetéket kell behúzni a világításig és máris ott a fázis, nulla, vezérlő.
(#) Macsek71 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 22, 2019 /
 
Én is onnan akartam indulni ... A kinti kapcsolótól, a fürdő plafon közepi dobozig van cső.
Ott egyébként is lenne fázis. Innen már "csak" 1.5 méter a wc világítótest egy átjárhatatlannak tűnő csővel (egyik irányból 20, a másikból kb 40 cm tudok bejutni...)
Faragni nem akarok, a wc-ben a lámpa és a ventilátor közt lesz 20 cm csatorna ...
A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2019
(#) kameleon2 válasza Mekk_Elek hozzászólására (») Dec 23, 2019 /
 
Küldtem választ, remélem segít. Ha ez kevés szólj!
(#) Mekk_Elek válasza kameleon2 hozzászólására (») Dec 23, 2019 /
 
Köszönöm, nézem.
(#) Atis57 válasza Macsek71 hozzászólására (») Dec 23, 2019 /
 
Szia!

A házgyári panelekbe -külön volt betéve a Fürdő elem.
Ezeknek a tetején -dupla mennyezet van ! mérd meg .Miskolc és környékén 10cm hézaggal..
Itt a fürdő dobozából fel mész a két mennyezet közé , a vizcsöves dobozban vissza fordulsz ?

Meg ahogyan tetszik. gégecső Mü III és gégecső. vezetékkel.
(#) Macsek71 válasza Atis57 hozzászólására (») Dec 23, 2019 /
 
Jó ötlet

A Wc-be kellene egy plusz fázist bevinnem...
Vagy mellette levő fürdőből (ahonnan nincs járható cső ), vagy a falszomszéd konyhából ...
Itt jön a kérdés :
Idézet:
„csak 1 falon kell átfúrni. Ebben az esetben elég csak egy fázis-szálat befűzni, a többi adott a helyiségben; vagy szebb-szabályosabb L+N behúzása, csak a vezérlés a lámpától ?”


A lámpa és a ventilátor közt lesz 30 cm 5*5 mm-es csatorna felragasztva a csempesor tetejére
(#) Atis57 válasza Macsek71 hozzászólására (») Dec 23, 2019 /
 
Szia!
Természetesen csőben --illene a L -N-PE együtt.(mindegy kell-e most )
Mivel a huzalozás a Fürdő dobozából megy , a kapcsoltat is viheted onnan .

Ha te az 1 szálat választod --szintén csőben , De egy biztositóról menjen !
(#) bgsf hozzászólása Dec 24, 2019 /
 
Egyszer t..cos hosszabbítón dugvillát cseréltem... 0,75-ös kábel... eddig semmi gond, csak 25m volt. 3 eres, ezzel sincs semmi baj. Z/S nem volt benne, gondoltam hogy a zöld a védőnulla..... Hát nem! Még jó hogy mindig kimérem amit megcsinálok! Azóta ha hosszabbító kell veszek hozzá mindent és megcsinálom magamnak. Nagyon oda kell figyelni, mert ha nem, akkor a fázist könnyen ki lehet küldeni oda ahova nem lenne szabad.
(#) mraulajos válasza bgsf hozzászólására (») Dec 24, 2019 /
 
Hali!
Így már én is jártam. A színek szabványnak megfelelőek voltak, csak éppen a fekete volt a földelés. Mindig ki kell mérni/csipogtatni!
(#) gyuszo válasza bgsf hozzászólására (») Dec 24, 2019 / 1
 
Ezt használnál nyugodt szívvel egy 1000 W-os betonkeverőhöz ?
Mert én biztos nem.
Az, hogy hosszabbító, tág fogalom. De az biztos, hogy nálam 3x1,5 mm2 kezdődik a keresztmetszet. Soha nem lehet tudni, hogy mi lesz rákötve.
Kültérre meg HO7RN-F gumikábel ajánlatos. Gondolom a 25 m-est nem beltérre szántad.
A hozzászólás módosítva: Dec 24, 2019
(#) bgsf válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 24, 2019 /
 
1000 watt 230Volton nincs 5 Amper. 0,75-ös kábel kibír 16Ampert 25 méteren. 1000 wattnál 8,023V esik a kábelen, 32,091 watt a veszteség. A feszültség 1000 wattnál a kimeneti ponton 221,977 V...... Nem ideális kábelre számítva.
A hozzászólás módosítva: Dec 24, 2019
(#) Zsolt 73 válasza bgsf hozzászólására (») Dec 24, 2019 /
 
A meddő áramról se feledkezz meg ! 0,75-re 16 Amper nagyon meredek.
(#) bgsf válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Dec 24, 2019 /
 
Csak 1000 wattról beszélünk. Az max 5 A! De ha veszel egy hosszabbítót és rá vannak irva a paraméterek, CE. Vagy elfogadod vagy csinálsz magadnak egyet! Csinálni szoktam, ezért szokták kölcsön kérni és nem hozzák vissza..... De legalább tudom hogy biztonságban vannak. Alap hosszabító 3X2,5, főleg ha targonca is átmegy rajta.......
(#) Gafly válasza bgsf hozzászólására (») Dec 24, 2019 /
 
Apósomnak én is csináltam ilyen (3x2.5) hosszabbítót.
Nyugodjék békében, de szerintem nem tett jót az egészségi állapotának a fűnyírás, a légpárnás géppel.
(#) bgsf válasza Gafly hozzászólására (») Dec 24, 2019 /
 
Csak okulásképpen..... Füvet nyírtam, mezitláb kora hajnalban, mert akkor a nedves a fű. Jól vágta, meg a hosszabbítót is.... Feltekertem......Azóta először kihúzom a hosszabbítót, csak utána tekerem fel.
(#) gyuszo válasza bgsf hozzászólására (») Dec 24, 2019 /
 
Na itt a nagy hiba. Kültérre fontosabb a mechanikai és időjárás elleni védelem az átfolyó áramerősségnél. Persze az is fontos.
A hozzászólás módosítva: Dec 24, 2019
(#) SALáta válasza bgsf hozzászólására (») Dec 24, 2019 /
 
Munkahelyen áthelyeztük a satupadot. Nem volt "220" oda ahova tettük, volt dobhosszabbító. Mindaddig míg nem kellett a "brazil gépsornak" áram jól működött, aztán feltekerem utánuk és csatt. Mert nem húztam ki. Elmondtam pár káronkodást. Dugvilla levág (kihúztam, előtte ), fél óra múlva új gumis jött helyette. 2 napra rá ki lett építve a doboz. Rekordidő ebben a vérzivatalos, mestermentes világban. Persze mert a vállalkozónak kellett ez az tőlünk...

Eszembe se ötlött hogy baj lehet. Na a megszokás...
(#) bgsf válasza SALáta hozzászólására (») Dec 24, 2019 /
 
Több dolog fontos, ha villanyszerelő vagy. Az első a védőnulla bekötése. A második, hogy vigyázz másokra. A harmadik hogy vigyázz magadra, hogy másokra vigyázz! De ezt egyszerre!
A hozzászólás módosítva: Dec 24, 2019
(#) Gafly válasza bgsf hozzászólására (») Dec 24, 2019 /
 
Amióta Waurél megvan, én fordítva csinálom.
Ugyanis mire letekertem a hosszabbítót, addigra már szét volt rágva a eleje.
Mióta elsőként bedugom, utána tekerem le, nyugi van.
(#) Atis57 válasza bgsf hozzászólására (») Dec 24, 2019 / 2
 
Szia!
Vizes fűben,bakancs nélkül? Remélem felül legalább 1 csokornyakkendő volt rajtad?
(#) SALáta válasza bgsf hozzászólására (») Dec 24, 2019 /
 
Forgácsoló vagyok. És ezt benéztük, a problémát szinte villám sebességgel javítottuk.
(#) Atis57 válasza bgsf hozzászólására (») Dec 24, 2019 /
 
SZia!
Régebben erre azt mondták--Milyen udvariatlan a villanyszerelő ,visszakéri a hosszabbitót !

Mert annyit csinálhat magának........


Kellemes Karácsonyi Ünnepet Mindenkinek!
(#) Zsolt 73 válasza bgsf hozzászólására (») Dec 24, 2019 /
 
Olvastam a Weboldaladat, erőfaszítés... Mit műveltetek a szakmai gyakorlaton ?
(#) kantaj hozzászólása Dec 25, 2019 /
 
Sziasztok,

adott egy villanykapcsoló, amit wifis-re szeretnék cserélni. A régi kapcsoló karmokkal kapcsolódik a falban lévő csőbe és nincs is csavar hely az új kapcsoló befogatásához, mert hogy az meg már olyan. A fali csövet nem fogom kiszedni és cserélni. Tudtok-e valami adaptert, amivel a csavaros felfogatású villanykapcsoló "karmos" lesz?
Ami még ötlet, hogy 2 tiplit beragasztanék és abba csavarozom be, de elsődlegesen adapter érdekelne, hogy ismer-e valaki ilyet! Én még nem találtam.
Köszönöm!
(#) gyuszo válasza kantaj hozzászólására (») Dec 25, 2019 /
 
Szia ! Melyikre gondolsz ? Bővebben: Link
Van bőven választék.
A hozzászólás módosítva: Dec 25, 2019
Következő: »»   728 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem