Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Forrasztópákák - melyik miért jó
Lapozás: OK   153 / 191
(#) Bakman válasza Bartos77 hozzászólására (») Dec 2, 2019 / 1
 
Ha még tart az akció, vegyél véső alakú hegyet is. A ceruza alakú pákahegyek végén egyszerűen nem marad meg az ón, felszalad a nyél felé. Nem számít, milyen minőségűt veszel, ez mindegyikkel így van. Természetesen van létjogosultsága SMD forrasztásnál de általános használatra nem jó, több fórumon is olvasni ilyen/hasonló panaszt.
(#) tbarath válasza Bakman hozzászólására (») Dec 2, 2019 /
 
Így van, én se nagyon csípem ezeket a tűhegyeket. Lehet, hogy SMD-re jó, de THT esetén ezzel dolgozni elég fájdalmas.
(#) Bojtossapka válasza Bartos77 hozzászólására (») Dec 2, 2019 /
 
Kicsit már elkéstem akkor a jó tanáccsal, de azért megosztom, ha több heggyel veszed olyan hegyeket küldenek amilyet kérsz, így nem kell külön venni. Nekem 1 hét alatt az országba volt a csomag, aztán meg 2 hét volt mire a magyar posta méltóztatott kézbesíteni, de legalább most nem "sérült" meg a csomagom és nem kellet a vámosoknak újracsomagolni.

A műanyag markolatra kiváncsi vagyok (lötyög, szorul, melegszik?), jó darabig benne csücsült egy a kosaramba, de végül nem vettem meg, az alu is túl könnyű, jobb szeretem ha a szerszámoknak van súlya.
(#) Bartos77 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 3, 2019 / 1
 
Nem akarom, hogy megmaradjon a végén az ón...

Én úgy forrasztok ám, hogy odateszem a pákát az alkatrészlábhoz, meg az ónt is és ott olvad meg az alkatrészlábon.

Számomra a legjobb a B-s hegy. SMD-hez meg a tűhegyes I-set szeretem a legjobban.
Utálom a véső alakú hegyeket, elég ritkán használok ilyet. SMD beültetéshez 1.2D-t szoktam, az még tűrhető profil nekem...
(#) Bartos77 válasza Bojtossapka hozzászólására (») Dec 3, 2019 /
 
Csak 1 hegyet mertem venni. Nem szeretnék áfát, meg vámkezelési díjat fizetni a csomagra. Drága hegyek lennének azok... Rendelek külön még egy B2-t meg egy D12-t, külön csomagként.
Ugyanannyiba kerül így is...
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2019
(#) Bartos77 válasza tbarath hozzászólására (») Dec 3, 2019 /
 
THT-re legjobb a B-s hegy szerintem. A leg univerzálisabb hegy. Még 1206-ra és 0805-re is jó. Én nem szeretem THT-re a laposakat, meg a vágott hengereseket sem, bár az utóbbi szerintem sokkal jobb, mint a véső alakú. Nekem a B-s profil a legkényelmesebb, amit legszívesebben használok THT-re... Ja a szivacson történő tisztítása is ennek a ceruza profilnak a legkönnyebb, csak 1 mozdulat, egyből odafér az alkatrészlábhoz és a PAD-hez, nem kell pozícióba forgatni, mint a többit.
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2019
(#) Bakman válasza Bartos77 hozzászólására (») Dec 3, 2019 /
 
Idézet:
„Én úgy forrasztok ám, hogy odateszem a pákát az alkatrészlábhoz, meg az ónt is és ott olvad meg az alkatrészlábon.”
Sokan, köztük én is, így forrasztanak, igazábol máshogy nem is lehet normálisan.

Hobbiról és kezdő szintről van szó, a kezdőknek kimondottan nyűg a ceruza alakú.

Véső alakút írtam, van "pár" méret, kabáthoz a gombot elv alapján kell választani. A csapott hengernek is megvan a helye, pl.: Drag soldering.
(#) Bartos77 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 3, 2019 /
 
Tudom mire való, felszórtam már elég sok QFP tokot ilyen heggyel, vagy a nagy véső alakúval. (Főleg JBC és Metcal cuccokkal munkahelyen. De otthonra nem veszek ilyet az áruk miatt.)
THT-hez utálom a véső alakú hegyeket. Élére állítva lehet vele THT-t forrasztani, különben lelóg a PAD-ről és kiviszi a folyasztószer maradékot a lötstop rétegre. Undorító dzsuva marad utána. Nem néz ki jól a forrasztás ha ez történik. Az 1mm vastag végű tompább B-s profillal nincs ilyen gond. Nekem az a legkényelmesebb, legjobb. 90%-ban ilyet használok. Kb mindent meg lehet oldani vele. Nem értem, mit esztek ezeken a véső alakú hegyeken. Csak nagy méretű forrasztásokhoz, QFP tokhoz, stb használok ilyeneket. És a ritkább használat miatt a véső alakúakból beérem a silány hegyekkel is... Az 1.6D az már nekem pl kényelmetlen THT-hez. Nem szívesen használom, csak nagy méretű forrasztási felületekhez, pl teljesítmény félvezetők beforrasztása, stb...
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2019
(#) Bakman válasza Bartos77 hozzászólására (») Dec 3, 2019 /
 
Ott a kép, van 0.6 mm szélességű is.

Több hozzászólás, tapasztalat alapján a többség jobbnak tartja a véső, mint a ceruza alakú hegyeket. Ha neked az jobb, lelked rajta, én csak mint általános tapasztalatot próbáltam megosztani. A folyasztószert pedig le lehet (illik) mosni forrasztás után, így nem marad ott "dzsuva".
(#) Bartos77 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 3, 2019 /
 
Az a már minek kategória.... Az ennyire vékony hegynél már olyan tök mindegy, hogy hengeres, vagy lapított... Van nekem is ilyen tűhegyes-lapos, csak minek... Semmi érezhető különbség pl az I-hez képest...
(#) Bartos77 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 3, 2019 /
 
Azt is vedd ám figyelembe, hogy a többség nem tud forrasztani...

Az 1.2D-s profil még oké THT-hez. Fölötte kényelmetlen és vacak is, alatta meg már a minek kategória. Kisméretű forrszemekhez hegyes hegy kell. És ott már semmi különbség a lapítotthoz képest... Talán csak 1206 és 0805 méretű SMD-k-nél van igazán értelme a lapított hegynek. Ott egy kicsit kényelmesebb egy lapított 1.2D... Az ezeknél kisebb PAD-ekhez meg már a tűhegy a nyerő...
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2019
(#) Bartos77 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 3, 2019 / 1
 
De marad. Tökéletesen nem lehet lemosni kefével és izopropillal sem. Szétkenődik, undorító lesz az egész panel. Legjobb dzsuva mentesen forrasztani és akkor nem kell a panelt "kefélgetni"...

És szép marad a panel...
A hozzászólás módosítva: Dec 3, 2019
(#) sector99 hozzászólása Dec 5, 2019 /
 
Sziasztok !
Van-e a gyakorlatban minőségi különbség a QUICKO, KSGER hegyeknél - T12 - a sima és az XA High-grade hegyek között ? Az árban ugye látható, de az a kérdés, hogy ez a gyakorlatban is
megmutatkozik-e ? (pl. élettartam, bevonat minősége, vastagsága a hegyen stb.)
(#) Bartos77 válasza sector99 hozzászólására (») Dec 5, 2019 /
 
Na ezt a kérdést akartam én is feltenni...

Közben haladok a Weller adapterrel. Rájöttem, hogy jó lenne vasat galvanizálni az elvágott 900M hegyek vágási felületére. Jött az ötlet, hogy vízzel hígított vasklorid nyákmaró folyadék -->hamutálba, egy kis vaslemez anóddal (pár csepp+evőkanál víz + 3 ceruzaelem). Működik, szépen nő a vasbevonat a Weller adapter vágási felületére...

Ezzel a módszerrel bármilyen páka hegyét fel tudom tenni gyakorlatilag a Hakko klónra. Főleg Wellert van értelme, nem gagyi hegyeket... Már van elvágott kattogós weller hegyem, SMA050 hegyem a WSP81 hegyek mellett. Nagyon jól szuperálnak rajta...
A hozzászólás módosítva: Dec 5, 2019
(#) sector99 válasza Bartos77 hozzászólására (») Dec 6, 2019 /
 
Viszont ez a galvanizálás téma érdekelne részletesebben. (akár priviben, de ha nem off akkor itt is)
Egyébként a gyári hegyeken a forrasztáshoz használható rész milyen összetételű ötvözettel van bevonva ?
És van egy másik kérdésem is: a T12 hegyekhez melyik az a nyél ami jobb minőségű ? Elsősorban az elektromos csatlakozás rúgóira gondolok. Nekem van egy nagyon régi, két részből álló - kék-sárga - no az szinte használhatatlan. Annyira gyengék a rúgók, hogy ott is melegszik a hegy. Aztán a hegyet tartó sárga rész is csak "úgy van", nem pattan be a helyére, hanem csak becsúszik, semmi tartása nincs.
(#) Bartos77 válasza sector99 hozzászólására (») Dec 6, 2019 /
 
Rézhegyre is galvanizáltam kísérletből. Direkt jól forrasztható vaslemezt használtam anódnak.
A gyári pákahegyeken lévő bevonat vas tartalmú komplex ötvözet. Ezen múlik, hogy mennyire jó egy forrasztó páka hegy. Ez a legfontosabb része. Minden gyártónak megvan a saját hadi titka az ötvözetet illetően. Ez nem egy sima vasbevonat.

Én egy vékony réteg vasat tudtam galvanizálni egy réz hegyre. Szerencsém volt az anyaggal, mert jól nedvesedik, befutja az ón, stb. De nem tudtam olyan vastag réteget felvinni, mint a gyáriakon van. Meg nyílván nem a szuper titkos weller ötvözetből van, hanem akksi ház vaslemezből.

Kísérletnek jó volt. Igazából a kettévágott pákahegyek csupasz réz felületét védem vele.

Hamutálba egy evőkanál víz, pár csepp vas-klorid, vaslemez anód, 3 ceruzaelem sorban egy 10-20Ohm ellenállással. A lötyibe belelógattam a vaslemezt, a hegyet krokodilcsipeszbe fogtam, végét belelógattam szintén a lötyibe. 2-3cm távol kell helyezni, kis árammal kell menjen, mert ha túl nagy az áram akkor a vas helyett ilyen getla válik csak ki... Kézzel mozgatni kell, hogy a buborékok ne tapadjanak a felülethez. Fémtiszta réz kell, én frissen polírozva lógattam bele a löttybe. Egy vékony vas réteget lehet jól galvanizálni. Vastagot nem érdemes, rideg, könnyen lepattog a felületről. Hát nem egy profi galván bevonat, de arra jó lesz, hogy a weller hegy adaptereim réz felületét megvédje. A réz 400C-on feketén oxidálódik és leválnak róla a fekete oxid rétegek a hegy cserélgetéstől. Egy idő után gödrös lenne emiatt, rontva a hőátadást...
A hozzászólás módosítva: Dec 6, 2019
(#) Bartos77 válasza sector99 hozzászólására (») Dec 6, 2019 /
 
A T12 nekem is csak most jön a postán... Nincs sok tapasztalatom vele. Forrasztottam már alja minőségű kínai T12 heggyel. Nagyon rossz volt. Ennyi az össz tapasztalatom vele...

Annyi előnye van, hogy viszonylag gyorsan bemelegszik, meg lehet menet közben hegyet cserélni. De ha nincs hozzá jó hegy, jó bevonattal, akkor nem ér semmit... Az eredeti Hakko hegy meg egy kicsit drága játék. Komplett T12 forrasztó állomást lehet venni kínából egy darab eredeti Hakko hegy árából...
(#) sector99 válasza Bartos77 hozzászólására (») Dec 6, 2019 /
 
Köszi a részletes leírást a galvanizálásról !
Nekem vanna T12 klónjaim, de a silány nyél miatt nemigen használom. Inkább a Hakko 907 klónt, saját szabályzóval, amit a radiokot.ru oldalon talált leírás alapján készítettem.(Atmega8) Meg most
szereztem JBC tip.-et, azt szeretném kipróbálni.
(#) kitartás válasza Bartos77 hozzászólására (») Dec 6, 2019 /
 
Idézet:
„Forrasztottam már alja minőségű kínai T12 heggyel.”

Akkor ügyes és türelmes vagy én hamar kidobtam. Leginkább az olcsón marékszámra árult hegyek közt van sok rossz. És főleg a vékonyabbak. A quicko XA jelü (fekete végű) hegyek viszont eddig beváltak. Szintén bevált a régen kapott eredeti hakko és a frissen rendelt eredeti hakko. Persze az eredenek meg is van az ára de nem olcsóbb egy eredeti weller vagy jbc sem.
(#) Bartos77 válasza kitartás hozzászólására (») Dec 6, 2019 /
 
Én ettől az ürgétől vettem. Sajnos véső alakú, de még elég keskeny elektronikai célra. Állítólag eredeti weller. A minőségére nincs panaszom, elég jó minden tekintetben és olcsóbb a leggagyibb T12 hegynél is...

https://www.vatera.hu/weller-r-forraszto-paka-hegy-2845053050.html
A hozzászólás módosítva: Dec 6, 2019
(#) kitartás válasza Bartos77 hozzászólására (») Dec 6, 2019 /
 
Persze ki lehet fogni olcsón jót. Sok cégnél használnak vagy használtak wellert. Wellerből a kattogósat használtam sokáig. Ehhez sikerült hivatalosan boltból olyan minőséget venni min a kínai t12 alja. Gagyit amúgy sem érdemes venni semmiből. Nagy baj, hogy sokszor a termék ára sem tükrözi a minőségét.
(#) amp969 hozzászólása Dec 6, 2019 /
 
Sziasztok!
Van már vagy 20 éve nálam egy hőfokszabályzős Weller páka aminek kipurcant az elektronikája.
Szeretnék hozzá egy állomást késziteni. Ebayen vettem egy Rex c100 0-400C hőfokszabályzót ami K tipusu hőelemmel müködik kizárólag. Tudja valaki hogy a Wellerekben milyen hőelem van? Érdemes próbálkozni a Rex-el? Az a gond még h a szabályzóhoz nincs magyar leirás. Oké angol van de nem tudom nagyon értelmezni.
Rákötöttem a szabályzó bemenetére a Weller hőelemet és 23C mutat. Ez oké is de ha elkezdem melegiteni kb 100C akkor is 23-at mutat...
Köszi ha valaki tud segiteni!
(#) (Felhasználó 1947) válasza amp969 hozzászólására (») Dec 6, 2019 /
 
A Weller pákának mi a típusa?
Ha a régi LR-21 és barátai közül valamelyik, akkor az nem lesz jó a REX-C100-as vezérlővel.
Ezekben a pákákban nem hőelem van....
(#) amp969 válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Dec 7, 2019 /
 
Köszi
Akkor ez nem fog összejönni. Na mindegy akkor megépitem a gyári szabályzót...
Esetleg tudsz olyan páka tipust mondani ami K tipusu hőelemmel múködik? És tudja fogadni a Weller hegyeket
(#) sector99 válasza amp969 hozzászólására (») Dec 7, 2019 /
 
Annyi kiegészítés, hogy a REX C100 még 8 féle hőelemet tud kezelni a K tipuson kívül.
(#) amp969 válasza sector99 hozzászólására (») Dec 7, 2019 /
 
Sajnos az enyém csak K tipusuval működik, kinai klon.
Konkrétan ez:

https://www.ebay.com/itm/392384793203
(#) sector99 válasza amp969 hozzászólására (») Dec 7, 2019 /
 
Bocs, nem tudtam, hogy van ilyen "lebutított" változat is...
(#) Joe357 hozzászólása Dec 9, 2019 /
 
Sziasztok,
Lehet készen olyan vezérlőt kapni, ami egy notebook tápról meg tud hajtani egy Solomon Iron-N pákát? Kerestem alin meg a többi hasonló oldalon, de nem találtam ilyet, csak T12-höz, persze lehet hogy nem jól kerestem. Mivel notebook tápon lenne, a Solomon pákába pedig belemegy a Weller hegy, egy ilyen vezérlővel elég jó ár/értékű cuccot tudnék összerakni ami bőven megfelelne nekem.
Köszi!
(#) sector99 válasza Joe357 hozzászólására (») Dec 9, 2019 /
 
Ha már az ár/érték arány fontos szempont, építeni nem akarsz ? Ezt például, nem egy bonyolult kapcsolás. És tökéletesen működik a laptop táppal is. Természetesen a a FET-es változatra gondoltam.
(#) Epu2 hozzászólása Dec 28, 2019 /
 
Üdv!
Szeretnék egy viszonylag gyors felfűtésű pákát készíteni. A betét házilagos legyártása nem túl egyszerű, de arra gondoltam, a betét miért nem lehetne a diesel autók izzítógyertyája. Változatos teljesítmény, átmérő és feszültség. De! Ahhoz egy belsőfuratos pákahegy kellene. A külseje hőszigetelhető. A gondom, hogy a pákahegyekről típusismeret nélkül nem tudni, lyukas-e, vagy sem. Tudtok olyan pákahegyről amelyikben 4...6 mm-es lyuk van?
A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2019
Következő: »»   153 / 191
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem