Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   209 / 274
(#) Kera_Will válasza bigrobi hozzászólására (») Jan 6, 2020 / 1
 
A csatolt rajzod
A 30pF trimmerrel pedig pozitíiv visszacsatolást is kap a kollektorról mint audion.

A 2 diódás csúcsegyenírányítóval még reflex szerűvé is van téve. , mert a collektorból az RF-en kívül a hangfrekit is rá eresztik a bázisra .
(#) bigrobi hozzászólása Jan 7, 2020 /
 
Lehetséges hogy egy ferritantenna karakterisztikája nagyon más legye? 110 menetnél is alig jön 300pF forgóval Pest meg a másik ferritrúdnál 80 menetnél jön normálisan. Másoknál általában 60 menet 500pF, 70 menet 400pf körül kicsit kisebb és 80 menet 300pF.
A hozzászólás módosítva: Jan 7, 2020
(#) fecameca válasza sany hozzászólására (») Jan 8, 2020 /
 
Nem tudom, miért szeretik ennyire az audiont. Azt viszont cáfolja, amit pucuka egykor itt állított, hogy MOS-Fet-tel nem lehet kivitelezni (az audiont). Szerintem meg jobb lenne a rádió a Fet-es fokozat után egy diódás demodulátorral. Kíváncsi vagyok mit lehet fogni egy ilyen egyszerű egyenesvevővel, amikor ma már csúcsminőségű szupervevővel sem találok már szinte semmit rövidhullámon. Ja most látom, ezer hozzászólás volt már amióta itt olvastam.
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2020
(#) ferci válasza bigrobi hozzászólására (») Jan 8, 2020 /
 
Hogyne lehetne - más a minőségük. Ha azonos az átmérőjük, csinálj egy 70 menetes tekercset, ami ráhúzható az összes fajtára, amid van, aztán ugyanazzal a kondenzátorral ( pl. 470 pF ) csinálj egy oszcillátort és mérd a frekvenciákat.
(#) dokidoki válasza fecameca hozzászólására (») Jan 8, 2020 /
 
Nalam 75m: 6 állomás, 60m: 4, 49m: 12, 41m: 16, 31m: 13, 25m: 8, 22m: 4, 19m: 3, 16m: 1 db állomás mutatkozik, jelenleg.
Szerk.: Hát lehet, hogy 75méteren túllőttem egy kicsit, mert inkább még csak egy vehető érthető minőségben.
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2020
(#) ferci válasza ferci hozzászólására (») Jan 8, 2020 / 2
 
Teszem még hozzá, nem mindegy a tekercs pozíciója sem ugyanazon a rúdon.
(#) sany válasza fecameca hozzászólására (») Jan 8, 2020 / 2
 
Lehet lenne (van is) olyan valaki aki kinevetne, hogy 2020-ban ilyen "elavult" rádiót épít ez a h*lye.
Hogy mit lehet fogni vele? Majd kiderül, de meg fogom osztani veletek.
(#) Kera_Will válasza dokidoki hozzászólására (») Jan 8, 2020 /
 
Ezek nagy része is kínai lehet.
Múlt korában néztem a holland RH összsávos SDR-en ott vannak állomás nevek / azonosítók.
Azon viszonylag elég jól szóltak.
Persze más földrészre lehet 1 2 frekit újra kiosztanak más-más adóknak , persze akkor ha a "terjedés szeszélye" ezt megengedi. Vagy időnként felül írja .
(#) bigrobi válasza sany hozzászólására (») Jan 8, 2020 / 1
 
Én egy csomó primitív rádiót építettem és fogok még építeni. RH-n is van élet, Görögország, Törökország, kínai adók, Románia sőt egyszer bejött Kuba is 15MHz körül ahol jó zenés műsor volt. Ja van egy német adó napközben zene megye 11 és 12 között valahol 7MHz környékén http://radiojoystick.de/?fbclid=IwAR0mgsX3vt1n_cLHLiBNr-CrFDaQn4oje...K01-0A
(#) granpa válasza bigrobi hozzászólására (») Jan 8, 2020 / 2
 
A SzER is RH-n fog adni, ha újra indul. (Vagy már elindult?)
(#) dokidoki válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 8, 2020 /
 
Igaz, mindenhol ott vannak. Itt-ott még az adás sávszélességén sem spórolnak...
(#) Vales válasza granpa hozzászólására (») Jan 10, 2020 / 2
 
Nem sajnos!
Csak Interneten lesz "fogható", legalábbis hivatalosan!
MyOnlineRadio : SZER
(#) sany hozzászólása Jan 10, 2020 / 3
 
Még egy kis haladás a projektemmel. Helyzetjelentés.
Először az alkatrészekről. A kis trimmer kondenzátort kicseréltem egy másik típusra, ami egy 3...40 pF Philips fóliatrimmer. Vettem BF961-es típusú MOSFET -et. A potmétereket is próbáltam beszerezni. Sajnos egyelőre, műanyag potméterből P4-nek 2,5kΩ -ost kaptam. Elkészítettem a tekercset. Az LCM2 műszerem szerint az induktivitása a vasmag tekerésével 7,88...33,4uH között változtatható. Itt 0,2 mm -es huzalt használtam. Megtekertem az 1 menetet is, 1mm-es CuZ huzalból. A panelt le kell mosnom, még látható gyanta rajta.
Másodszor az eddigi élesztésről. A BC548 tranzisztor kollektorán egy 2 MΩ-os trimmerrel beállítottam az aktuális Ut/2 feszültséget, ez jelenesetben Uc=4,61 V (Ut=9,22V). Ellenőriztem hanggenerátorral a HF végfokot jól működik. Gerjedésre utaló jel egyelőre nincs.
Folytatjuk...
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2020
(#) tnl válasza sany hozzászólására (») Jan 13, 2020 / 1
 
Szép küllemű készülék !
(#) sany válasza tnl hozzászólására (») Jan 13, 2020 / 2
 
Köszi!
De, azért vannak hibák. Most a dobozolását fogom elkészíteni, aztán pedig az élesztés lesz a következő fázis.
(#) tnl válasza sany hozzászólására (») Jan 13, 2020 / 1
 
Hogy tudod megállni, hogy rögtön ki ne próbáld?
(#) bigrobi válasza tnl hozzászólására (») Jan 13, 2020 / 1
 
Hat ez az nem haladok , mert doboz nélkül megy szétdobálva a rádió és úgy hallgatom, pedig kéne dobozt csinálni neki.
(#) sany válasza tnl hozzászólására (») Jan 13, 2020 /
 
Jó a főbb paramétereket már ellenőriztem, csak még nem hangoltam.
(#) tnl válasza sany hozzászólására (») Jan 17, 2020 /
 
És hogy működik?
(#) sany válasza tnl hozzászólására (») Jan 17, 2020 /
 
Még nem tudom... A DC szintek megvannak.
(#) tnl válasza sany hozzászólására (») Jan 19, 2020 / 1
 
És valamilyen hangot nem ad ki?
(#) sany válasza tnl hozzászólására (») Jan 19, 2020 / 1
 
Még csak zúg. Türelem...
(#) tnl válasza sany hozzászólására (») Jan 21, 2020 / 1
 
Bocs, nem akartam türelmetlenkedni.
(#) sany válasza tnl hozzászólására (») Jan 21, 2020 / 1
 
Semmi gond. Dobozolása majdnem kész. Hamarosan lesznek képek.
(#) tnl hozzászólása Jan 21, 2020 / 2
 
Sziasztok !

Arra gondoltam megint megpróbálkozok a miniwhip antennával.
Ezuttal máshogy csinálnám!

Nagyobb lenne a kis antennalemez, lenne egy hangolható rezgőköre,
tehát keskeny sávú lenne, fet helyett darlingtont használnék, a koaxhoz
csatolást nem egy magasfrekvenciás, tranzisztor végezné(ami nincs nekem)
hanem egy bd 139-es. Nem lenne zajos, mert nem széles frekvenciasávot kell átvinni,
és nem használnám 20 MHz-eg hanem csak max 10-15 Mhz-ig,(vagy még lentebb) ezért a bc 547-ből
összerakott darlington, és a bd is bírná! Igaz, hangoláshoz hozzá kell nyúlni,
de nem fixen rögzíteném, hanem hogy le tudjam ereszteni.

Nyilván mivel egy egyszerű rezgőkör végezné a szűrést, az egy nagyobb frekvenciatartományt
átvinne, ezért a finom hangolást lent a rádión végezném.


Elég őrült ötlet, működhet e?
(#) sany válasza tnl hozzászólására (») Jan 21, 2020 / 3
 
Szóval ilyesmi dobozolásra gondoltam.

vevő.jpg
    
(#) Kera_Will válasza sany hozzászólására (») Jan 21, 2020 /
 
Sávváltója a hátulján lesz ... k1 et oda lehet legrövidebben bekötni.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Jan 21, 2020 /
 
Könnyen beszélek, nem én csinálom.
Ha megengedsz egy apróka észrevételt a dobozolással kapcsolatban. Az előlap jobban nézne ki, ha dupla lenne. Az egyik, a mostani, ami szerelőlapként funkcionál, de tennék elé (távtartóval) egy "dísz" előlapot, amin csak a lyukak vannak, polírozhatod, lakkozhatod feliratozhatod. A fekete hosszúszárú tengely, így tingli tanglizni fog, előbb utóbb problémás lesz. Ha beáldozol egy potmétert, és az alapját átvezető csapágyazásként használod, akkor stabilabb lesz.
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2020
(#) pucuka válasza tnl hozzászólására (») Jan 21, 2020 /
 
Hogy kerül a csizma az asztalra? A BD139 -re gondolok. Nem igazán ide való. Teljesen megfelel bármilyen hangfrekvenciás BCxxx tranzisztor. Biztos van a fiókban.
(#) Kera_Will válasza tnl hozzászólására (») Jan 21, 2020 /
 
Van az olasz chirio vagy milyen nevű miniwhip konstrukcio.
Ottba fetet nemhagyja ki. Inkabb az mint a darlington . J310 ... kimeneti tranzisztor 2n2222 vagy 2n3904 .

Igen az ... Bővebben: Link
J310 helyet vmi mast rakott be.
Mid nincs fet vagy 2n2222 ?
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2020
Következő: »»   209 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem