Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Digitális technika (házifeladat)
Lapozás: OK   8 / 10
(#) pucuka válasza kohlern hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
És ha kikapuznád a kimenetekről a 12 -őt, és SR low ra. Akkor csak 12 -ig számolna. A reset asszinkron is működik.
(#) Peter65 válasza kohlern hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Szia!
Ha használhatsz más kapukat hozzá, akkor elég egy 74163. Amikor a Q3...Q0 kimeneteken a 12-t eléri a számláló (ez a 1100), akkor resetelni kell, és akkor kezdődik elölről a számolás. Mivel alacsony szint kell a reseteléshez, 1db nand kapuval megoldható (nand bemenetei a Q3, Q2 kimeneteken, nand kimenete az SR reset bemenetre).
Ha nem használhatsz más kaput, akkor 1db-bal szerintem nem megoldható, csak 2db-bal. Az elsővel mondjuk egy 3-as osztást lehetne csinálni, hogy a P3...P0 adatbemenetekre az 1101 bitkombinációt állítod be (1 esetén a +5V-ra, 0 esetén a GND-re kötöd a bemenetet). A beolvasás bemenet alacsonyra aktív, azt rákötöd a Q2 vagy Q3 kimenetre. Amikor 3-t lépteted, a számláló túlcsordul, Q2 és Q3-is alacsony szintre vált, és újból betölti a 1101-t. A másikkal simán leosztod még néggyel, azaz a Q2 kimenetet használod.
Remélem érthető voltam.
(#) kisstomi5545 hozzászólása Okt 21, 2015 /
 
Sziasztok!
Él még ez a topik? Van egy digit házim, le kellene ellenőriznie valaki hozzáértőnek.
Előre is köszönöm
(#) sany válasza kisstomi5545 hozzászólására (») Okt 21, 2015 /
 
Persze, aktív még. Tedd fel nyugodtan.
(#) kisstomi5545 válasza sany hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Bocsánat a késésért, kicsit zűrös volt ez a pár napom.
Bővebben: Link
Innen kéne megcsinálni, vagy lelellenőrizni annyi feladatot, amennyit tudtok.
Nagyon nemgköszönném
(#) sany válasza kisstomi5545 hozzászólására (») Okt 24, 2015 /
 
Esetleg elkezded már valamelyik feladatot megcsinálni? Kész feladatot ne várj!
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2015
(#) kisstomi5545 válasza sany hozzászólására (») Okt 25, 2015 /
 
Igen, persze már megcsináltam mindet, csak ellenőrzés kellett volna, de már megoldottam
Esetleg annyi segítséget szeretnék kérni, hogyha van egy K-mapom, amiben vannak Don't care-
es tagok(X), akkor pl. ha én egyet nem kapcsolok össze a többivel, vagy ha összekapcsolom az ugyanaz a függvény lesz attól, vagy milyen szabály van erre, hogy melyikeket kell belevenni a függvénybe?
(#) etm hozzászólása Márc 2, 2018 /
 
Hello! A kérdésem a képen van. Elnézést hogy igy tettem fel,de igy tudtam csak ábrázolni legérdhetőbben.

scan0001.jpg
    
(#) Hp41C válasza etm hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
not(A)*not(D) + A*D != 1
(#) etm válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Köszi! A BC-k hova estek ki? Leírnád hogy kaptad meg ezt az eredményt? Miért nem jó az én verzióm? Kiemeltem a közös változót,és aztán beírtam a zárójelbe a maradékot,és elvégeztem a műveleteket. Mi a hiba?
Te a tiédet hogyan számoltad? Amit leírtál az eredményed =1. De nekem 0-t kell hogy kapjak,mert a függvény első sora not(A)*B*not(C)*not(D)+A*B*C*not(D)=0
A vége pedig B*not(D)=1. Holott ez is 0 kell hogy legyen.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2018
(#) Hp41C válasza etm hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
A levezetésed második sorában írod: B*not(D)*( not(A)*not(C) + A*C).
Ebből a harmadikban már B*not(D)*(1) lesz.
Erre írtam, hogy itt a hiba, hiszen: not(A)*not(C) + A*C != 1
(#) etm válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Bocsi,de nem értem! Én is a "(not(A)*not(C)+A*C)" -t 1-el helyettesítettem a 3.ik sorban. Ezért maradt a végére eredményként B*not(D). Ami ugyebár nem jó,mert ez a 0110 kódnál a kimenetre 1-et ad a 0 helyett. Nekem alacsony szint kell. Ha egy függvény egyszerűsítés nélkül 0-t ad ,egyszerűsítés után pedig 1-et ad,akkor ott valami nagyon nincs rendben az egyszerűsítéssel. Na ezt nem tudom,hogy mi az a valami?
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2018
(#) Hp41C válasza etm hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Harmadszor írom le, hogy (not(A)*not(C)+A*C) nem helyettesíthető a konstans 1 -gyel.
A (not(A)*not(C)+A*C) csak akkor ad 1 -et, ha A és C megegyező logikai érték.
(#) etm válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Bocsi! Nem irtad hogy nem helyettesíthető,csak azt hogy ott a hiba. Én pedig nem értettem,hogy konkrétan mi nem felel meg. Akkor leírnád hogy hogyan alakul az egyszerüsítés az első sortól indulva?
(#) etm válasza etm hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Bocsi! Értem! De Morgan azonosság! Köszi a segítséget!
(#) Hp41C válasza etm hozzászólására (») Márc 2, 2018 /
 
Ebben a hozzászólásban a nem egyenlő jel (!=) kívánta felhívni a figyelmet.
(#) cseha hozzászólása Dec 29, 2018 /
 
Sziasztok!
A következő feladathoz szeretném bárminemű segítségeteket kérni!
Hogy mi a feladat, a leírás alapján szerintem számotokra egyértelmű.
A feladatot C nyelven egy STM32Nucleo64 F411RE boardra kell tervezni.

A feladat egy többcsatornás hőmérséklet szabályzó implementálása. Alap kiépítésben két csatornát kell, hogy kezeljen, de ez egy konstans segítségével fordítási időben változtatható legyen.
• 1. Analóg bemenet

o A nyers bemeneti adatokat DMA segítségével olvassátok be a memóriába. Ezek 12 bit-es felbontás esetén 0-4095 közötti értékek. A mintavételek számát akár 4096-ra is állíthatjátok mivel lakáshőmérsékletet fogunk szabályozni, ahol az időállandó félórákban mérhető. Ezért az egyes mérések indítása akár 15 mp-enként is történhet, amely értéket paraméterezhető konstanssal lehessen beállítani.
o A nyers adatokat futó átlagolással "simítsátok", ennek queue méretét lehessen paraméterezni, az induló érték legyen 12.
o A futó átlagolás eredményét még egy futó hiszterézis transzfomációnak is vessétek alá. Ennek hiszterézis értéke is legyen paraméterezhető, az induló érték legyen 2.0

Ebben az esetben hogyan zajlik a mérés menete?
Azt értem, hogy mérési tartományt 2^12-en egységekre bontom az adc-vel. De a mintavételek száma miért 4096, van összefüggés az adc felbontásával?
Mit jelent a félórás időállandó, hogyan függ össze azzal, hogy az egyes méréseket 15 mp.-ként indítom?
A futóátlagolásnál hány mérés eredményét átlagoljam?
„ennek queue méretét lehessen paraméterezni, az induló érték legyen 12” -> ???

Előre is köszönöm, ha időt és energiát szántok a problémámra!
Üdv: Márk
(#) bbb válasza cseha hozzászólására (») Dec 29, 2018 /
 
Idézet:
„A nyers adatokat futó átlagolással "simítsátok", ennek queue méretét lehessen paraméterezni, az induló érték legyen 12, de akár lehet 4096 is.”

Ez azt jelenti, hogy van egy tömböd, aminek a méretét paraméterezni lehet, s ebbe pakolod a mért adataid. Kb. így (vigyázz pszeudokód következik!) :
  1. const int queue_meret=12;
  2. int[que_meret] adatok;
  3. single hiszterezis_parameter=2.0;
  4. adatok.betesz(meres);
  5. atlageredmeny = adatok.atlag();
  6. atlageredmeny.hiszterezis(hiszterezis_parameter);

A szöveg alapján szerintem nincs összefüggés a kettő között.
(#) elektroncso hozzászólása Nov 25, 2019 /
 
Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni. Adott a mellékelt képen látható házi feladat részlet. A maxterm felírást értem, azzal nincs gond. Amit nem tudok, hogy a végén a X=(4,2) az micsoda? Hiába lapozgatom a jegyzeteimet nem bukkantam rá. Előadásról sem rémlik, és a neten sem találtam eddig semmit róla. Már majdnem kész vagyok a házival, de ezt az X=(4,2) részt figyelmen kívül hagytam, pedig gondolom nem kéne. Mi ez, mit jelöl?
Előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Nov 25, 2019

fuggveny.jpg
    
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Nov 25, 2019 /
 
Tovább gondolkodva a dolgon lehetséges, hogy azt jelöli, hogy 4-nél és 2-nél a függvényérték nem definiált? Vagyis ott nem 1-es van vagy nulla, hanem határozatlan X?
(#) gordonfreemN válasza elektroncso hozzászólására (») Nov 25, 2019 1 /
 
Kandó, ugye? Akkor üdv. Óbuda?
Igen, azok ott don't care-t jelölnek, tehát az igazságtáblán itt F értéke X és a karnaugh táblákon is X lesz.
(#) elektroncso válasza gordonfreemN hozzászólására (») Nov 26, 2019 /
 
Üdv!
Igen Kandó, de Tavaszmező utca.
Köszönöm!
(#) Marty McFly hozzászólása Jan 13, 2020 /
 
Üdv

Egy kis digitális technikával kapcsolatos feladat megoldását tűztem ki magam elé, de hangsúlyozom nagyon nagyon nagyon kezdő vagyok. A cél: 3 db led működtetése sorban egymás után majd a folyamat ismételgetése, tehát a kimenet 1 0 0 majd 0 1 0 végül 0 0 1 és újra 1 0 0 és így tovább. A léptetést egy NE555 által előállított négyszögjel vezérelné 0V logikai 0 és 5V logikai 1, a kimeneten az érték stabilan megmaradna és mindig az újabb bemeneti logikai 1 idézné elő a váltásokat. A négyszögjel elővarázsolása nem okoz gondot viszont a kapuk összeállításával bajban vagyok. Megpróbáltam összehozni egy igazságtáblát:
SET
1 = 1 0 0
0 = 1 0 0
1 = 0 1 0
0 = 0 1 0
1 = 0 0 1
0 = 0 0 1
RESET
Elképzelésem szerint talán RS tárolókat kellene bevonni mivel azonos érték mellett más más kimeneti érték lehetséges de ezt csak kútfőből mondom. Esetleg valaki össze tudná rakni nekem ehhez a függvényt némi magyarázat kíséretében hátha ragadna is rám valami?
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2020
(#) kaqkk válasza Marty McFly hozzászólására (») Jan 13, 2020 /
 
(#) Marty McFly hozzászólása Jan 14, 2020 /
 
Munka közben akadt itt egy kósza gondolatom. Lehet hogy mindössze 3 db rs tároló kell ide? Q mindig megy a következő tároló resetjére, ez így körbe. A setek pedig mind megkapják a négyszögjelet, igy minden felfutás léptetést eredményezne, így mindig másik 2 tarolo közt lenne a logikai 1. Mar csak az a kérdés hogyan dől el hogy honnan indul a kör? Ez működhet?
(#) wbt válasza Marty McFly hozzászólására (») Jan 14, 2020 /
 
3db D-tár sorba, induláskor 2db RESET jelet, egy pedig SET jelet kap. 7474 rendelkezik aszinkron beállító/törlő bemenettel, az órajel közös, az utolsó tár kimenete az első D-bemenetére. Végül is shiftregiszter...7494, 7495, 96, 198 használható...
(#) kaqkk válasza Marty McFly hozzászólására (») Jan 14, 2020 /
 
Idézet:
„kapuk összeállításával bajban vagyok.”
Ezért linkeltem egy leírást ahol leírják hogyan lehet kapukból csinálni tárolókat .
(#) alexdakoolguy hozzászólása Ápr 20, 2021 /
 
Sziasztok!

A címben említett feladatot kaptam, de sajnos nem vagyok túl jó ebben az egész logikai áramkörös témában.

Feladat leírása:
"Tervezd meg egy 2 szintes raktár liftjének a vezérlőjét. Minden szinten van egy hívógomb illetve egy szintjelző. A lift még rendelkezik ajtó csukódás érzékelővel és egy túlterhelés jelzővel."

Egy excelben felírtam egy talán értelmesnek tűnő igazságtáblát az egészhez: Kép

Természetesen nem kell tökéletesnek lennie, hiszen eddig csak számlálókat tanultunk.

A problémám az lenne, hogyha ez az igazságtábla jó, akkor mégis hogyan tudom ezt az áramkört megrajzolni logisimben.

Esetleg tudna valaki segíteni ebben?

Előre is köszönöm a válaszokat.
(#) Bakman válasza alexdakoolguy hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Érdekes feladat csak számlálókkal megoldani, én állapotgépet próbálnék összerakni...
(#) alexdakoolguy válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 21, 2021 /
 
Nem csak számlálókkal kell, hanem igazából bármit lehet használni ami a programban elérhető.
Következő: »»   8 / 10
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem