Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektroncső
 
Témaindító: NBalage, idő: Aug 28, 2005
Lapozás: OK   120 / 137
(#) konyak6 válasza pucuka hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
Minimális ismereteim vannak csövekkel kapcsolatban. Nincs szó konkrét csőről, csak elméleti a felvetés. Próbálom megérteni a csövek működését. Azt a kevés tudást ami van, azt összeraktam, és jött néhány gondolat. Mikor mi történik, és miért?
(#) pucuka válasza konyak6 hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
Konkrét kérdés?
A csövek működését e topik keretei között elég nehéz lenne részletesen leírni, mikor erről könyveket írtak.
De ha van konkrét kérdés, akkor könnyebb, akár részletekben is. Az alapos megismeréséhez elektron fizikai ismeretek szükségesek.
(#) _BiG_ válasza konyak6 hozzászólására (») Dec 21, 2019 / 1
 
A nagyobb fűtőfeszültségű, direkt fűtésű, nem egyenirányító csövek esetében a fűtőszál közepét külön kivezették katódnak, így a feszültségeloszlás a katód mentén egyenletesebb és nem jelentkezik olyan erősen a brumm, ha váltóárammal fűthető volt a cső.
Másik megoldás, hogy a fűtőtekercs közepét is kivezették és az lett a katódbevezetés. Természetesen csak megfelelő csövek esetében (egyforma feszültségű párhuzamos fűtés) volt jelentősége, vagy minden csőnek külön fűtőtekercs kellett volna.

Közvetlen soros fűtés nem terjedt el (soros fűtést az ún. univerzális készülékeknél használták, ahol direkt egyenáramról is működött a készülék), kivéve az egyenirányító csöveket, mert a csövek fűtőszála mentén eső feszültség meghatározta volna az anódhoz képesti potenciált, azaz mekkora anódfeszültség juthatna egy-egy csőre, ami a kivezérlésbe beleszámított volna és ami a legfontosabb: jelerősítő közvetlen fűtésű csövek csak egyenáramról fűthetők, különben brumm lép fel - kivéve a nagyon nagy teljesítményű csövek, de azoknál a hőtehetetlenség elég nagy. Ez ellen csak a közvetett fűtés jöhetett szóba, de itt is probléma volt a fűtés-katód kapacitáson átjutó fűtés-zaj, illetve a katód-fűtés potenciálkülönbség, ami, ha átüt, vége a dalnak.
Közvetlen fűtésű, kisjelű csövek telepes készülékekben voltak, a közvetett fűtés kitalálása után tudtak áttérni a hálózati üzemre.

Láttam 10 kW-os adócsövet, aminek a fűtőfeszültsége csak 4 Volt, de fűtőárama 200 Amper...
A gáztöltésű csövek (egyenirányító, thyratron) esetében a fűtés maximum 5 V és az amperrel mentek felfele, hogy a fűtés mentén ne legyen nagy feszültségkülönbség, különben a fűtés két vége között is beindul a gázkisülés.
(#) EcoPityu hozzászólása Feb 3, 2020 / 1
 
Sziasztok, ha szép pentódákra vágytok, "bicskát" elő!
https://youtu.be/s8govYuGB4k
Van valakinek elfekvőben loktál foglalata?
(#) granpa válasza EcoPityu hozzászólására (») Feb 3, 2020 /
 
Mennyi kellene? Adok ilyen csövet 4-6-12 V-osat is.
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2020
(#) EcoPityu válasza granpa hozzászólására (») Feb 3, 2020 /
 
Köszi! Főleg foglalat kéne, bár 6V-osban kíváncsi lennék erre a csőre.

Pityu
(#) BarnaPili hozzászólása Feb 12, 2020 /
 
Sziasztok!
Pakolás közben akadtam ezekre a matuzsálemekre.
Segítsetek kérlek beazonosítani őket!
Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2020
(#) ferci válasza BarnaPili hozzászólására (») Feb 12, 2020 /
 
Szia!

Először fejjel lefelé öblítsd le ( ne dörzsöld ), hogy tiszta legyen az üvegballon és talán a nevét is megtalálod.
(#) gcsabee válasza BarnaPili hozzászólására (») Feb 12, 2020 /
 
EL12-re hasonlít a kettő szürke.
(#) BarnaPili válasza ferci hozzászólására (») Feb 12, 2020 /
 
Köszi mindkettőtöknek!
A fejük búbját nem néztem, az öblítés kihozta a betűket.
Már csak a működés a kérdéses.
(#) FerencziJ hozzászólása Márc 7, 2020 /
 
Sziasztok!

Nem tudja valaki, hogy a 12AU7-nek van e orosz megfelelője? Én nem találtam hivatkozást rá.

Kösz: fj
(#) cua válasza FerencziJ hozzászólására (») Márc 7, 2020 /
 
Tudomasom szerint annak nincs (egy az egyben) orosz megfeleloje.
(#) FerencziJ válasza cua hozzászólására (») Márc 7, 2020 /
 
Köszönöm!
Pedig bíztam benne, hogy lehet egy megfelelője, mint pl a 12AX7=>6N2P-EV.
Akkor marad a helyén.
(#) endrusz válasza FerencziJ hozzászólására (») Márc 8, 2020 /
 
Van..6N15P a megfelelője...

RUSS-HUN.jpg
    
(#) endrusz válasza FerencziJ hozzászólására (») Márc 8, 2020 /
 
Még néhány infó...
(#) FerencziJ válasza endrusz hozzászólására (») Márc 8, 2020 /
 
Szuper! Köszönöm!
(#) cua válasza endrusz hozzászólására (») Márc 8, 2020 /
 
En szemelyesen nem probaltam, de az ukran/orosz srac szerint (akitol a csoveket veszem itt helyben) nem csereszabatos. Feltetelezem nem a sajat boltjat akarja rontani ezzel a kijelentessel
(#) CHZ válasza cua hozzászólására (») Márc 8, 2020 / 1
 
Nem az, bekoteset eleg megnezni.
(#) cua válasza CHZ hozzászólására (») Márc 8, 2020 /
 
Igen, mas foglalat, futes es eltero beallitasok. Lehet barkacsolhato a 12au7 helyere de nem csereszabatos.
(#) pucuka válasza cua hozzászólására (») Márc 8, 2020 /
 
Van több probléma is, a barkácsolással is meg kellene küzdeni. A 6N15P az miniatűr cső, közös katóddal, a 12AU7 novál cső, külön katóddal. Inkább ECC82.
(#) Nagy Tamás hozzászólása Máj 7, 2020 /
 
Sziasztok!6p14p csőről érdekelnének vélemények.Esetleg egy jó minőségű pp kapcsolás is jól jönne.Köszönöm.
(#) mohinger válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Máj 7, 2020 / 1
 
Szia!

A csöves erősítős topikban van pár bevált kapcsolás. Ajánlom a CHZ féle verziót. NYÁK tervvel együtt, bevált kapcsolás, sokan megépítettük. Nem fogsz benne csalódni.
Bővebben: Link
(#) FerencziJ hozzászólása Máj 17, 2020 /
 
Tisztelt Hozzáértők!

Mivel a csöves erősítő topic befagyott, így most itt kérnék technikai supportot. Csatolt képen három EL34-es cső látható, ha jobban megnézitek a jobb oldali sokkal jobban izzik, mint a mellette levők. Ez a cső újraindítás előtt majdnem fehéres kéken izzott. Ijedtemben kikapcsoltam az erősítőt így erről az esetről nincs kép, nem akartam, hogy valami megsérüljön. Természetesen ennek a csőnek nagyobb a hőtermelése is. Kérem nyugtassatok meg, hogy ez a cső megérett a kukára.

Köszönettel: fj
(#) kadarist válasza FerencziJ hozzászólására (») Máj 17, 2020 /
 
Szia!
Lehet, hogy gázos a cső. Ha megcseréled egy másikkal, akkor vándorol az izzás, vagy marad azon a helyen?
(#) FerencziJ válasza kadarist hozzászólására (») Máj 17, 2020 /
 
Ezt nem próbáltam, releváns?
(#) mohinger válasza FerencziJ hozzászólására (») Máj 17, 2020 / 1
 
Szépen izzik az anód. Okozhatja a cső hibája is, de egy hibás, átvezető csatoló kondi is okozhatja.
(#) kadarist válasza FerencziJ hozzászólására (») Máj 17, 2020 / 1
 
Ebben az a releváns, hogy így kiderítheted azt, hogy a cső a rossz, vagy a rákötött áramköri elemek.
(#) FerencziJ válasza mohinger hozzászólására (») Máj 17, 2020 /
 
Legfeljebb megcserélem a párat, kiderül. Ha továbbra is túlmelegszik, gondolom csőhiba. Ha a "jó" izzik túl akkor lehet méregetni.
(#) FerencziJ válasza kadarist hozzászólására (») Máj 17, 2020 /
 
Hűlnek a csövek, hamarosan kiderül.
(#) FerencziJ válasza mohinger hozzászólására (») Máj 17, 2020 /
 
Megcseréltem a csöveket, továbbra is a hibásnak vélt cső izzik jobban. Úgy gondolom rendelhetek másikat.
Következő: »»   120 / 137
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem